Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Ωραια δουλεια! Καλόγεμιστο :)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το επιπλακι μου σε κανα 2 μερες γινεται και η συνδεση με pvc main - sump και γεμισμα :bigemo_harabe_net-171: (ας ελπιζουμε χωρις πλημμυρες) αλατια νεκρο βραχο και οση υπομονη χρειαζεται ακομα.

post-59252-0-91513600-1410090525_thumb.jpg

post-59252-0-17430600-1410090541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γέμισμα σε ενα φρέσκο-στημένο ενυδρειο ειναι αξία ανεκτίμητη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο αρκετο καιρο και υπομονη σε οτι εχει να κανει με τα υδραυλικα στο ενυδρειο ηρθε η στιγμη για το γεμισμα και δοκιμη για τυχων διαροες.(η χαρα ειναι σαν να ειμαι 5 χρονων).Ολα εχουν παει τελεια και ετσι ειπα να κανω αποπειρα για το πρωτο aquascaping.Δεκτες ολες οι αποψεις για κατι καλυτερο.post-59252-0-62647800-1410981181_thumb.jpg Εδω ειναι η μπροστα μερια ετσι οπως θα το βλεπει κανεις.Το αριστερο νησακι θα το αφησω οπως εχει και θα παιξω λιγο με το αλλο αφου εχω να προσθεσω ακομα 5 κιλα ζωντανο βραχο και λεω να τον τοποθετησω καπου αναμεσα στο κενο ετσι ωστε να τον ενοσω με τον αλλο.post-59252-0-13717900-1410981409_thumb.jpgΑυτη ειναι η πισω μερια οπως το βλεπεις(νομιζω οτι ειναι ποιο ωραιο το νησακι απο πισω αριστερα γιαυτο και το αφησα να δω τι μπορω να αλαξω μαζι με τον ζωντανο.post-59252-0-86304700-1410981578_thumb.jpgκαι τελος μια γρηγορη φωτο απο το sump στην δοκιμη.(Καθομαι εδω και μια ωρα και απλα το χαζευω οπως ειναι τι θα γινει αν το γεμισω?)

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε!! :)

Το sub που αρεσει παρα πολυ

Τωρα στο aquascape θα σου ελεγα να πηγαινες να αγοραζες

κολλα DD και να κολλουσες τα κομματια

ωστε να το φτοιαξεις πιο αερατο και με πιο πολλες

θεσεις για κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.Την εχω παρει την DD απλα θελω να φτιαχω αλατοτητα για να βαλω και τον ζωντανο και μετα κολλημα.

Τι ενοεις ποιο αερατο ? να ειναι επιπεδςε ο βραχος για να καθονται τα κοραλια?

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα στο δεξι "νησακι"

στα αριστερα του εχει βαλει

3-4 κομματια εννομενα

θα μπορουσες να τα εφτοιαχνες να μην εφαπτονται

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω ανθρακα αντιφοσφωρο μακαρονι και κανενα κοματι βραχου.

Δεν εχω καταληξει ακριβως στο ποσα χωρισματα θα κανω αλλα αυτο ειναι το σχεδιο που σκεφτομαι στο περιπου.

Και κατι ακομα που θα ηθελα να ρωτισω για να βαλω μπαλα αλγης θελει ξεχωριστω κοματι μονο του για να μπορει να φωτιζεται?

Μια παρατήρηση αν κι είμαι τελείως άπειρος ...

Απ' όσο με ενημέρωσαν (καθ' ότι κι εγώ είμαι στα αρχικά στάδια στησίματος ενός nano reef), το μακαρονάκι δεν είναι καλή επιλογή για το θαλασσινό καθ' ότι όλη η απαραίτητη βιολογία αναπτύσσεται επάνω στο βράχο, και το μακαρονάκι αποτελεί εστία νιτρικών .... με είχαν συμβουλέψει να μη βάλω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!!

Δεν βαζουμε μακαρονι κτλπ, ανθρακα/αντιφωσφορο στο φιλτρο και εισαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζω μακαρονι αυτο ηταν στις αρχικες μου σκεψεις αλλα το ακυρωσα τελειως. Και στην συναντηση που ειχαμε με το aquazone ειχα μια συζητηση πανω σε αυτο ειχα καποιες σκεψεις για καποια αλλα υλικα αλλα δεν βαζω τιποτα γνωριζω οτι ολη την βιολογια την κραταει ο βραχος γαιυτο και θα βαλω και στο sump βραχο.

Οσο για τον ανθρακα και αντιφοσφωρο αν δειτε εκει που κατεβαινει το νερο εχω εναν κυβο στον οποιο θα τα βαλω εκει μεσα σε καλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου οπως το εχεις φτιαξει και οργανώσει!! Φτου φτου!! :)

Παμε τωρα στα αλλα :P . Λοιπον, ασε τον βραχο να παιζει βιολογία και μην ασχοληθείς με έξτρα βιολογικά υλικα. Ο βραχος ειναι ενα εκπληκτικό μέσο για βιολογία. Ετσι και αλλιως σκιμμερ εχεις, ροη καλη θα εχεις, αμμο θα εχεις, τιποτα δεν σου λειπει.

Δεν χρειαζετε να βάλεις στο sump βραχο, περισοτερο μπελάς παρα ουσια με οτι βρωμια θα παγιδευτεί εκει. Αλλα πως και θανάσιμες ATS αντι για chaeto για παράδειγμα; Εχεις το χωρο πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το ATS, ενω ειναι σίγουρα ποιο ευκολο για καποιον αρχάριο. :)

Τωρα καλο θα ειναι να αποφύγεις τα σακουλάκια, δεν θα εχουν τα υλικα την αποδοση που πρεπει, αλλα για αρχη μια χαρα θα εισαι, μη το αφήσεις μονο να διαιωνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε και απο μενα !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους!!!

Σημερα γεμισα το αλατι και περιμενω να λιωσει ειναι της tropic marin μπορω να πως λιωνει γρηγορα.Να βαλω να δουλευει και το σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους!!!

Σημερα γεμισα το αλατι και περιμενω να λιωσει ειναι της tropic marin μπορω να πως λιωνει γρηγορα.Να βαλω να δουλευει και το σκιμμερ?

το ειχα βαλει στις δοκιμες και δεν μου εβγαζε φυσαλιδες στο ποτηρι να υποθεσω πως ειναι φυσιολογικο? οταν αρχισουν να ανεβαινουν τα νιτρικα θα δουλεψει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο για δυο λογους, ολα τα σκομμερ θελουν ενα Χ χρονο γιαννα ξεκινησουν να λειτουργουν και επισης το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο, κλεοστο για την ωρα και το βαζεις σε κανα μηνα, μην καει και τσαμπα....

Φωτος εχεις βαλει;; Δεν θυμαμαι, φρεσκο πραμα θελει ο λαος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 μερες που εχω βαλει το αλατι και ενω εχει λιωσει ολοκληρο, το νερο μου δεν ειναι και τοσο διαυγες αλλα διακρινω και μια κιτρινιλα στο νερο.Μηπως να εβαζα απο τωρα τον ανθρακα λετε? καθως εχω διαβασει καπου στο φορουμ οτι βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 μερες λειτουργιας του ενυδρειου (κυκλος αζωτου) παρατηρω το εξης:

Μεσα στο επιπλο εκει που βρισκεται το sump εχω εξατμιση νερου 2λιτρα την ημερα περιπου (λογικο) απο την κορυφη του sump και πανω ολα ειναι μεσα στην υγρασια και φοβαμαι μηπως δεν αντεξει η μελαμινη.Αν βαλω πολυκαρμπονικο απο πανω θα λυθει αρκετα το θεμα υγρασιας πιστευετε? αλλα αν βαλω πιστευω θα εχω προβλημα με το refugium τον φωτισμο βασικα που θα βαραει την chaeto.(να κανω τρυπα στο σημειο που θα περναει η λαμπα) ?post-59252-0-89649300-1411988077_thumb.jpg το refugium ειναι εκει που ειναι ο θερμοστατης

Link to comment
Share on other sites

Αμα τονκανεις ετσι ππως λες θα σου καει τις λαμπες γιατι θα πηγαινει ολη η υγρασια εκει, βαλε πολυκαρβουνικο και αστο ετσι, δεν εγινε και τιποτα...

Ασε που η εξατμισει θα ειναι για λιγο καιρο ακομα, με τα κρυα θα σταματησει τελειως ισως....

Τι θερμοκρασια εχεις τωρα;;

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια μου ειναι στους 27,5 chaeto ομως θελω να βαλω αν κανω τρυπα απο πανω (οχι να βαλω μεσα την λαμπα ) λες να μου καει η λαμπα ? δεν το σκεφτηκα :hot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...