Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Σας ευχαριστω ελπιζω να μεγαλωσουν σωστα και να δειξει ο υφαλος

Παιρνει το rio-180 τετοιες λαμπες??Σε ρωταω επειδη το δικο μου ειναι 2x45w

εχει γινει πατεντα για να μπουν και πιστεψε λειτουργουν χωρις κανενα προβλημα.(Ναναι καλα ο FotisGT για την ιδεα του) http://www.aquazone.gr/forums/topic/88637-dhnioaniiath-eieithi-eaidhthnui-t5-oaa-juwel-high-lite/

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίες προσθήκες! και σε άριστη κατάσταση! μπράβο φίλε μου να τα δείς να μεγαλώνουν και να κάνουν δάσος τον ύφαλο σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Αχα!! Ειναι μαύρο γύρω γύρω για ένδειξη μυστηρίου ε; Τέτοιος εισαι; Και δεν σου φαινοταν... :P

Ωραια ωραια ολα! Μια καλητερη fts παρακαλω μονο :)

Link to comment
Share on other sites

update!!!

Μετα απο αρκετο καιρο κανω ενα μικρο update για κατι λιγουλακια κοραλια που εχω βαλει.Λιγα πραγματακια για τους ματακιδες. :bigemo_harabe_net-146:

attachicon.gif1.jpg

attachicon.gif2.jpg

attachicon.gif3.jpg

attachicon.gif4.jpg

attachicon.gif5.jpg το συγκεκριμενο κοραλι μου το εδωσε ο ΝΙκος(niknik) και τον ευχαριστω πολυ.

attachicon.gif6.jpg

attachicon.gif7.jpg

attachicon.gif8.jpg

attachicon.gif9.jpg

attachicon.gif10.jpg

και λιγα απο τα ψαρακια που μου εχουν μηνει γαιτι με ταλαιπωρησε το ick

attachicon.gif11.jpg

attachicon.gif12.jpg

attachicon.gif13.jpg

attachicon.gif14.jpg

και 2 φωτο πως τα βλεπω απο μπροστα και απο την πλατη.

attachicon.gif15.jpg

attachicon.gif16.jpg

Μάκη φίλε μου όλα φαίνονται υγιέστατα,σου εύχομαι να τα δεις δέντρα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιες μικρες προσθηκες!!!

Μετα απο 1/1,5 μηνα που με ταλαιπωρισε το ick και ενω εχασα ολα μου τα αλγοφαγα το ενυδρειο μου αρχισε σε ενα σημειο ενως βραχου να βγαζει τριχωειδης αλγη με κινδυνο να απλωθει σε ολο το ενυδρειο ετσι επρεπε να αποφασισω σε τι ζωντανο θα παω

πηρα το συγκεκριμενο post-59252-0-03641700-1422823540_thumb.jpg (dolabella) πραγματικα δεν περιμενα οτι θα μου εκανε την δουλεια που επρεπε, ειναι φοβερος αλγοφαγος και ιδιαιτερα σε τριχωειδη απ οτι καταλαβα γιατι παντα προτιμουσε εκεινο το σημειο που ειχα το προβλημα.Σαν να μην εφτανε αυτο -----> buble algae πιθανο απο το foxface που ειχα πριν το ick ενω τις ετρωγε σκορπιζε και τους σπορους.Αποφασισα να παρω ενα αλλο foxface οχι τα κλασικα που ξερουμε αλλα αυτο post-59252-0-63253300-1422824062_thumb.jpg δεν μπορω να πω οτι εμεινα και ευχαριστημενος γιατι ειναι ακομα ψαρομενος και δεν βγαινει να βοσκησει παρα μονο την ημερα που πηρα αυτο το ψαρι post-59252-0-40113200-1422824205_thumb.jpg τωρα τι να πω για αυτο το tang φοβερη κινηση στο ενυδρειο και πολυ δουλεια (απο το πολυ φαγητο εχει γεμισει σκατο :poster_oops: με το συμπαθειο το ενυδρειο).Αλλο ενα ψαρι φοβερο που η φωτο δεν του αναδεικνυει τα πραγματικα χρωματα(δεν ξερω την ακριβη ονομασια του αν μπορει να βοηθησει καποιος) post-59252-0-66868000-1422824542_thumb.jpg ενα κοραλακι απ τα αγαπημενα μου post-59252-0-12781500-1422824626_thumb.jpg και τελος μια buble anemone που την παρακολουθω καθε ωρα και λεπτο μην την τραβηξει κανενας κυκλοφορητης αλλα δεν της δινουν και καμια σημασια τα clown :wacko: .post-59252-0-62118500-1422824965_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακη καταρχην αυτο που πειρες ειναι πανεμορφο αλλα προσεχετον με τα κοραλια κυριος με lps και ζοας. http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1465+2674&pcatid=2674 το ψαρι στην τριτη φωτο ειναι πανεμορφο και σπανιο τωρα οσο για την ανεμωνη μην ανχωνεσε τοσο πρωτον γιατι δεν μετακινειτε ευκολα και δευτερον παγιδεψε τους κυκλοφορητες για να ησυχασεις τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Μακη καταρχην αυτο που πειρες ειναι πανεμορφο αλλα προσεχετον με τα κοραλια κυριος με lps και ζοας. http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1465+2674&pcatid=2674

Νικο δεν ειναι ακριβως αυτος που εχεις βαλει στο link απλα ανοικουν στην ιδια οικογενεια αυτο που εχω ειναι μισο με βουλες και το αλλο μισο εχει γραμμες οριζοντιες ειναι αυτο το ψαρι https://www.google.gr/search?q=Siganus+javus&biw=1680&bih=890&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=IZ3OVOWDLsOxUda8gIgP&ved=0CB4QsAQ#imgdii=9jXpZZEhTYfC9M%3A%3BBudHsTRtJvlSwM%3B9jXpZZEhTYfC9M%3A&imgrc=9jXpZZEhTYfC9M%253A%3BHrM5wuCzOG7-rM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.h2ogeek.com%252F2008-01-21%252520Thailand%252FIMG_7662-crop.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.h2ogeek.com%252F2008-01-21%252520Thailand%252Fslides%252FIMG_7662-crop.html%3B2908%3B2181 και δεν μπορω να βρω πληροφοριες για αυτο φοβαμαι πως γινεται τερας οπως και στη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεγαλωνει πολυ αλλα η προσοχη παραμενει τωρα για τον http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+2993&pcatid=2993 εκπληκτικο πανεμορφο αλγοφαγο σκουπα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καποιες μικρες προσθηκες!!!

.Αλλο ενα ψαρι φοβερο που η φωτο δεν του αναδεικνυει τα πραγματικα χρωματα(δεν ξερω την ακριβη ονομασια του αν μπορει να βοηθησει καποιος) attachicon.gifP2013589.jpg

Πανεμορφο ψαρι, τελικα πιο ειναι ξερουμε;

Ωραια και τα υπολοιπα ζωντανα, καλοριζικα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες νομιζω οτι εχω προβλημα με τα ΝΟ3 στο ενυδρειο μου.Στο ενυδρειο μπηκε το πρωτο νερο και αλατι τον Σεπτεμβριο του 2014.Ενω εκανε τον κυκλο του εβλεπα τα ΝΟ3 να υποχωρουν και γινονται μηδενικα.Ενω μετραω μεχρι και σημερα βλεπω οτι τα ΝΟ2 ειναι 0 αλλα και τα ΝΟ3 επισης 0 (εχει μια πολυ μικρη αποκλιση προς τα 2ppm αλλα διακρεινεται στο 0) κανονικα δεν θα επρεπε να εχω 5-10 ppm ?

Τα ζωντανα που εχω μεσα ειναι τα εξης:

2 clown ocelaris

1 wrase

5 chromis

1 foxface

1 ctenochaetus tang

1 angelfish

1 goby

1 dolabella

1 γαριδα γιατρο και 1 ψαρακι που δεν ξερω την ονομασια του (ειναι αυτο το μπλε με τις κιτρινες ριγες που εχω φοτο ποιο πανω).

1 hairy mushroom

1 acropora

1 possilopora tricolor

1 buble anemone

1 pavona

2 fugia

1 euphylia και 1 chaeto (φυκια)

Τι μπορει να φταιει τελικα ποιος ο λογος που μενουν σταθερα μηδενικα τα ΝΟ3? μηπως χρειαζεται και αλλο φορτιο ψαριων? Πειτε οι ποιο εμπειροι πριν κανει κανα μπαμ το ενυδρειο. :bigemo_harabe_net-67:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι εχεις ελαφρυ χερι σε σχεση με τον τροπο απονιτροποιησης ]και που κανεις,δηλ,αλλαγες κ.λ.π.] του ενυδρειου.Ταιζε περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

δηλ. να ταιζω περισσοτερο και να κανω αλλαγες 10% ανα 2 βδομαδες μεχρι να ανεβουν στα 10 ppm ?(τωρα οι αλλαγες μου γινονται καθε εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα εβαλα μια buble anemone απο το σημειο που την αφησα μπορω να πω οτι δεν μετακινηθηκε καθολου 2 ποντους ποιο διπλα εχει παει μονο.Τα clown ομως απ οτι βλεπω δεν νιωθουν με τιποτα σαν να μην υπαρχει.Υπαρχει περιπτωση να μην κανουν host και στην ανεμωνη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μακη!! :)

Μηπως τα κλοουν ειναι ακομη μικρα σε ηλικια? Αν οχι μηπως κανουν Host σε κατι που τους αρεσει περισσοτερο? π.χ καμια εμφυλια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ευγενειε.

Δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ μικρα αλλα ουτε και πολυ μεγαλα... Euphilia εχω μεσα κανα μηνα και παραπανω αλλα τπτ.το ποιο λογικο θα ηταν να παει στην ανεμωνη αλλα μηπως παιζει ρολο οτι τα clown μπορει να ειναι απο αναπαραγωγη σε ενυδρειο? και δεν ειναι ακομα τοσο εντονο το ενστικτο του ζωντανου ?

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα.

Ενας φιλος, και παλαιοτερα και εγω, ειχαμε κλοουνακια απο εκτροφη, και πηγαιναν σε ανεμωνη. Επισης σε μενα πηγεναν στην εφυλια (που λατρευω) και την στρεσαραν, με αποτελεσμα να τα χαρισω για να βρει η εφυλια την ησυχια της.

Παντως αν θυμαμαι καλα....και μενα κανα μηνα πηρε μεχρι να αρχισουν να τριβονται πανω σε ανεμωνες,εφυλιες κλπ. Περιμενε λιγο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλόουν είναι ψάρια ότι να'ναι!!! Το δικό μου maroon hostαρε το bubble (και γι'αυτό πήρε πόδι) και το ocellaris hostάρι την τραχυφύλια. Θέλω να το στείλω και αυτό γιατί στρεσάρει πολύ το κοράλι αλλά βρίσκω μεγάλες αντιδράσεις από την κόρη μου. Είναι βλέπεις ο Νέμο!

Link to comment
Share on other sites

Φωσφορικα Λυκουργο ειναι μηδενικα δεν εχω προβλημα παρολο που για καμια 15 μερες δεν δουλευα αντιφωσφορο η chaeto εκανε μια χαρα την δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ειναι φιλε μια χαρα πανε μονο το μανιταρι ξεκολησε οπως ειχες προβλεψει και δεν το βλεπω πουθενα φοβαμαι πως θα το δω να φουντωνει ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...