Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

update!!

Ενα μικρο update για καποιες μικροπροσθηκες που εχω κανει.Αρχιζει να γεμιζει σιγα-σιγα και δειχνει ολο και ποιο ωραιο συντομα θα ανεβασω και βιντεο.

3_zpsgokqrzoy.jpg

καποια zoathakia που οταν αναπτυχθουν θα δωσουν την δικια τους ομορφια.

5_zps1t2o8ooq.jpg

1_zpsoj1iivn4.jpg

4_zps5oyiytmx.jpg

απο τοτε που εβαλα την btp η γαριδα γιατρος εχει στηθει απο πανω και δεν παει πουθενα αλλου.Ελεγα γιατι γινεται αυτο και σε μια συναντηση ο Νικος (ΝικΝικ) μου ειπε οτι το κανει για να της παρει το φαγητο οταν την ταιζω.Τελικα το διαπιστωσα.

2_zpsumdyooug.jpg

και τελος η caulastrea που εχω την εχω βυθησει μεσα στην αμμο χωρις να ειναι πανω σε βραχακι θα μπορεσει να αναπτυχθει ετσι η πρεπει να την κολησω σε βραχο?

6_zps0x7sfmil.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα να σου ζήσουν. Και το νου σου την Xenia μη ξεφύγει...

Link to comment
Share on other sites

ωπ!! τι εννοεις Λουκα ? να μην την εχω κοντα στον βραχο λες αναπτυσεται γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

ωπ!! τι εννοεις Λουκα ? να μην την εχω κοντα στον βραχο λες αναπτυσεται γρηγορα?

Εχει δικιο ο Λουκας εαν ξεφυγει μπορει να σε φερει σε επιπεδα ξεστησηματος ενυδρειου,αναοτυσετε πολυ γρηγορα λατρευει το βρωμικο νερο και τα πνιγει ολα.Καλοριζικοι οι νεοι κατοικοι.
Link to comment
Share on other sites

ωπ!! τι εννοεις Λουκα ? να μην την εχω κοντα στον βραχο λες αναπτυσεται γρηγορα?

Ναι. Τη δική μου εκεί που νόμιζα ότι είχε ψοφολογήσει εντελώς, ξαφνικά αναστήθηκε και τουμπάνιασε. Την απομάκρινα εντελώς από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα, να τα χαιρεσαι :thumbsu:

Πολυ ομορφα ολα τους...

Την καουλαστρα καλο θα ηταν την εβαζες σε ενα βραχακι....

Πολύ όμορφα να σου ζήσουν. Και το νου σου την Xenia μη ξεφύγει...

Καλοριζικα Μακη!! ;)

Εχει δικιο ο Λουκας εαν ξεφυγει μπορει να σε φερει σε επιπεδα ξεστησηματος ενυδρειου,αναοτυσετε πολυ γρηγορα λατρευει το βρωμικο νερο και τα πνιγει ολα.Καλοριζικοι οι νεοι κατοικοι.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Επισης προχτες εβαλα ενα Melanurus μολις μπηκε μεσα εφαγε πολυ ξυλο απο το ctenochaetus και χοθηκε μεσα στην αμμο μολις βγαινει τρωει παλι ξυλο και εχω να τον δω 2 μερες τωρα μαλλον δεν θα βγει ποτε απ οτι φαινεται.

Και κατι που θελω ακομα την γνωμη σας ειναι οτι μεσα στο ενυδρειο εχω 2 οcellaris clown και θελω να βαλω 1 ακομα picasso clown ή percula μπορω η θα εχουν προβλημα συνηπαρξης?

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειπα και προχτες εχω βαλει ενα μελανουρους μεσα αλλα δεν λεει να βγει 1 εβδομαδα τωρα τι γινεται δεν το κοβει η λορδα ή αν τα τεζαρε δεν θα το εβλεπα δεν θα το ξερναγε η αμμος που εχει χωθει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγαίνει οταν ειναι κλειστά τα φώτα λογικά θα βγει καποια στιγμη τωρα αν εχει χαιρετήσει δύσκολα θα το βρεις αν δεν ψάξεις την αμμο που αυτο δεν στο προτείνω Επισης κοιτα μήπως εχει κανει άλμα!

Link to comment
Share on other sites

Αλμα δεν νομιζω γιατι εχω καπακι οσο για να ψαξω δεν θα το ηθελα και εγω ελπιζω οτι ειναι ζωντανος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οπως ειπα και προχτες εχω βαλει ενα μελανουρους μεσα αλλα δεν λεει να βγει 1 εβδομαδα τωρα τι γινεται δεν το κοβει η λορδα ή αν τα τεζαρε δεν θα το εβλεπα δεν θα το ξερναγε η αμμος που εχει χωθει?

Μπορεί να κάνει και πάνω από 15 ημέρες να εμφανιστεί φιλε μην αγχώνεσαι λογικά δεν θα εχει κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ έκανα τις απαραίτητες ρουτίνες αλλαγής είδα στο sump μέσα στο refugium τις άλγες που έχουν αναπτυχτεί και έχω να κάνω την έξης ερώτηση.

Πρέπει να της καθαρίσω η τις αφήνω για να αναπτύσσονται εκεί για να μην περάσουν στο main ?

Link to comment
Share on other sites

Το melanurus εκανε την εμφάνιση του Μακη?

Για τις αλγες τωρα απο την στιγμή πουν έχεις και chaeto δεν υπάρχει λογος να κρατάς και καποια αλλη αλγη στο refigium ειδικά αν δεν είναι και απο τις καλές στην θέση σου με την αλλαγή νερου θα την ξήλωνα...

Link to comment
Share on other sites

Το melanurus εκανε την εμφάνιση του Μακη?

Για τις αλγες τωρα απο την στιγμή πουν έχεις και chaeto δεν υπάρχει λογος να κρατάς και καποια αλλη αλγη στο refigium ειδικά αν δεν είναι και απο τις καλές στην θέση σου με την αλλαγή νερου θα την ξήλωνα...

Ναι θαναση την εκανε την εμφανιση του πριν 2 μερες ειναι μια χαρα.

Αυτο θα κανω τοτε και εγω με την επομενη αλλαγη Θαναση.Δεν υπαρχει καποιος κινδυνος αναταραξεις της βιολογιας με την αφαιρεση τους?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θαναση την εκανε την εμφανιση του πριν 2 μερες ειναι μια χαρα.

Αυτο θα κανω τοτε και εγω με την επομενη αλλαγη Θαναση.Δεν υπαρχει καποιος κινδυνος αναταραξεις της βιολογιας με την αφαιρεση τους?

Όχι κανένας κίνδυνος..........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια την περασμενη εβδομαδα εκανα αλλαγη νερου 30%  (150L main 100l sump) απο την συνηθισμενη ρουτινα εβδομαδας που κανω 10% στην διαρκεια  μεχρι και σημερα ειδα οτι εβγαλα σε 2-3 σημεια διατομικη :wacko:.Σιγουρα δεν ειναι σε σημεια που δεν εχω καλη ροη γιατι βλεπω και επανω στον κυκλοφορητη (μπροστα στο προστατευτικο του).

Γινεται να εχει γινει απ την τοσο μεγαλη αλλαγη που εχω κανει η μηπως πρεπει να κοιταξω και την Α.Ο.?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την περασμενη εβδομαδα εκανα αλλαγη νερου 30%  (150L main 100l sump) απο την συνηθισμενη ρουτινα εβδομαδας που κανω 10% στην διαρκεια  μεχρι και σημερα ειδα οτι εβγαλα σε 2-3 σημεια διατομικη :wacko:.Σιγουρα δεν ειναι σε σημεια που δεν εχω καλη ροη γιατι βλεπω και επανω στον κυκλοφορητη (μπροστα στο προστατευτικο του).

Γινεται να εχει γινει απ την τοσο μεγαλη αλλαγη που εχω κανει η μηπως πρεπει να κοιταξω και την Α.Ο.?

 

Ποτε άλλαξες τελευταία φορά μεβρανη και προφιλτρα στην Α.Ο?

 

Link to comment
Share on other sites

Θαναση την Α.Ο. την εχω απο τον Δεκεμβρη του 14 ειναι καινουργια την ειχα παρει απ το cosmozoo αν θυμασαι ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα μικρο update!!

                      P4104568_zpsmbgd7scw.jpg

                      P4104549_zps8c6fyvmi.jpg

                      P4104455_zpsfzruy6um.jpg

                      P4104450_zpshywzrwmi.jpg

                      P4104446_zpseihy7no0.jpg

                      P4104444_zpsgyx5tcrm.jpg

                      P4104443_zpsldwlihbl.jpg

                      P4104440_zpsqnh2xeqs.jpg

                      P4104440_zpsqnh2xeqs.jpg

                      P4104439_zpspd8xef03.jpg

                      P4104436_zpsgsqluge4.jpg

                      P4104418_zpsjsdyx2ay.jpg

                      P4104417_zps6dphjhfa.jpg

                      P4104416_zpsuswfce5y.jpg

                      P4074375_zpsurt7zrdv.jpg

                      P4074372_zpstoerqc5a.jpg

                      P4074369_zpsgk3mjlmp.jpg

                      P4074369_zpsgk3mjlmp.jpg

                     

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και καποιες νεες προσθηκες.

                                               P4104502_zpssdfsuvsj.jpg

                                               P4104486_zpszhzo8wj8.jpg

                                               P4104484_zpscfcnpudf.jpg

                                               P4104481_zpsiezay06m.jpg

                                               P4104447_zpsa2bwncej.jpg

                                               P4104437_zpsvv3xopyi.jpg

                                               P4074380_zpssmiii5ha.jpg

                                              

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...