Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Κοιτα εαν η υγρασια δεν ειναι οτι καλητερο για τις λαμπες γενικοτερα, ισως εχεις θεμα ισως και οχι, αλλα και με το πλεξι απο πανω δεν θα εχεις θεμα και ας πιανει υγρασια απο κατω...

Τωρα για τοση υγρασια τετοια εποχη μου κανει καπως, τοσο ειχα τον Αυγουστο σκεψου...

Ξερεις τι παρατηρω ομως, δεν εχεις ανοιγμα στο επικλο ωστε να "αεριζεται" το σαμπ, θσως για αυτο η υγρασια μενει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλειστό σχεδον αεροστεγώς; Δεν εχει καποιο καλο άνοιγμα απο πίσω π.χ. να "αναπνέει" ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλειστο Μαριε σκεφτηκα να κανω καποιες τρυπες Φ10 περιπου αλλα επειδη δεν ειναι θα ειναι καλο σε θεμα αισθητικης προς το παρων το εχω ανοιχτο απο την μια μερια μεχρι να βαλω το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εχεις καποια ανοίγματα για να αναπνέει, αλλιως τα προβλήματα τα βλέπεις μόνος σου, η υγρασία θα τα πνίξει ολα. Καλο ειναι να αποφύγεις να εχεις γυμνές συνδέσεις καλωδιων σε αυτο το χωρο γιατι οι υδρατμοί αυτοί θα σκουριάσουν τα παντα αρκετα σύντομα. Προς το παρον οπως ειπε ο Αγγελος άφηνε λιγο το ντουλάπι ανοικτό, ειναι αρκετό να παρεις το χρονο σου και να αποφασίσεις τι θα κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update!!!

Την Τριτη εβαλα αραγωνιτη (χυμα απο αυτον που εχει παρει και ο λυκουργος μου αρεσε στο ματι αρκετα και ηθελα και ψιλοκοκο.Σε ευχαριστω Λυκουργο για την πληροφορια) ειχα σαν αποτελεσμα μεγαλη θολουρα στο νερο και απο εχθες τρεχω ανθρακα και αντιφοσφωρο.Πλεον ολα κυλανε ολα ρολοι εχει γινει αρκετα διαυγες το νερο μου και βαζωντας τον ανθρακα μου εχει τραβηξει την κιτρινιλα που ειχε το νερο.

Με το προβλημα υγρασιας που ειχα εχει αποκατασταθει κατα 99% καθως εβαλα πολυκαρμπονικο για καπακι και ειμαι κομπλε.

Η αλατοτητα μου ενω οπως εχω πει και ποιο πανω δεν εχω ακομα ρεφρακτομετρο και μετραω με ενα hydrometer απο περιεργια πηγα σε petshop λιγο νερο και βρισκεται στο 1025 2 μοναδες πανω απο αυτο που μου διχνει το δικο μου οποτε ξερω που βαδιζω πλεον.Τελος μπηκε λεντοταινια στον χωρο του sump για να ξεστραβωνομαι :gunsmilie:

post-59252-0-29600400-1412246125_thumb.jpgpost-59252-0-22518400-1412246143_thumb.jpgpost-59252-0-72178700-1412246157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, μια χαρα το πας, καλη συνεχεια :):jig:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα οπως κοιταγα το sumppost-59252-0-43093600-1412271315_thumb.jpg και οπως ξερεται ολοι το γνωστο προβλημα με τα καλωδια ειπα να κανω καμια προκοπη.

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσουν οι άνθρωποι που έχουν υπομονή. Μπράβο σου φίλε για το ενυδρείο που στήνεις! Δεν γνωρίζω από θαλασσινά αλλά μ'αρέσει να σας παρακολουθώ και να βλέπω τη δουλειά που κάνετε. Μεθοδικά, υπομονετικά και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συνχομπιστες μετα απο 1 μηνα (παρα 2 μερες) που τρεχει το ενυδρειο εκανα τα πρωτα μου τεστακια σε ΝΗ4/ΝΗ3 και σε ΚΗ/ALK και τοποθετησα 3 κιλα ζωντανο βραχο.

Οι μετρησεις μου ειναι αλατοτητα 1025 ΝΗ4/ΝΗ3=0 και ΚΗ/ALK 8,3 με 8,6.

Επισης διακρινω σε μερικα σημεια πανω στο βραχο που ειχα μεσα μια μαυριλα σαν σκονη που πιθανον να ειναι απο τον ανθρακα που τρεχω.Το εχω ξεπληνει καλα πριν το τοποθετησω να φυγει η μαυριλα αλλα πιθανον να ειναι απο αυτο. Πρεπει να ειναι ετσι η πρεπει να μην υπαρχει ιχνος ανθρακα μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ειναι καθαρό αλλα βαλε μια φωτογραφια για να καταλάβουμε τι εννοεις οι μετρήσεις ειναι πολυ καλες εισαι σε καλο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ειναι καθαρό αλλα βαλε μια φωτογραφια για να καταλάβουμε τι εννοεις οι μετρήσεις ειναι πολυ καλες εισαι σε καλο δρομο

post-59252-0-88122400-1413443806_thumb.jpgpost-59252-0-72508600-1413443829_thumb.jpgpost-59252-0-20380200-1413443838_thumb.jpg Ακομη και στο sump στα χωρισματα που κυλαει το νερο για να παει στο αλλο δωματιο διακρινω πανω στο τζαμι μια μαυριλα και εκει ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι απο τον ανθρακα αλλα τι να κανω? να ρισκαρω να βγαλω τον βραχο να τον καθαρισω? τον ανθρακα τον εχω μεσα σε καλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινετε να ειναι απο ανθρακα αυτο. Αν ο ανθρακάς τριβοταν τοσο, λογικά θα ηταν παντού. Βεβαια αμα ειναι μονο στα βράχια μετα το σημείο που εχεις τον ανθρακα τοτε μαλλον αυτο θα ειναι.

Λογικα αν ρίξεις έξτρα ροη εκει θα καθαρισει. Η απορια μου ειναι ποιος άνθρακας ειναι αυτος που θεωρητικά τρίβεται ετσι; Αν ειναι αυτο, ο βραχος εκει που φαινετε πια ειναι η ιστορία του;

Link to comment
Share on other sites

Μαριε τελικα ηταν ο ανθρακας.Χρησιμοποιω το Matrix carbon της seachem.Αναγκαστηκα να απομακρινω τον βραχο απο μεσα, τον εβγαλα κοματι κοματι σε κουβα γεμιζοντας το νερο απο το ενυδρειο και με εναν κυκλοφορητη επλενα τον βραχο, τι εβγαλε δεν λεγεται (μαυρο σαν τον ομπαμα εγινε το νερο) επρεπε να γινει γιατι ειχε αρχησει να γινεται αντιληπτο και στον αραγωνιτη.Εβγαλα και την καλτσα που τον εχω τοποθετηση και τον ξαναεπληνα απο την αρχη και σχολαστικα επειτα τον τοποθετησα πανω απο το αντιφοσφωρο για να βλεπω μην τυχον και αφηνει υπολειμματα(επειδη ο αντιφοσφωρος ειναι λευκος και φαινεται)

Συμπερασμα : Χειαζοταν πολυ καλο μα παρα πολυ καλο πλησιμο πριν μπει μεσα πραγμα που δεν ηξερα και δεν μου το ειπε ακριβως ετσι απο εκει που το πηρα.Σε μερικα σημεια εχει ακομα μια μαυριλα ο βραχος αλλα οχι πολυ δεν το καταλαβαινεις καν δεν ηθελα να τον τριψω για να μην απαλαξω τυχον αποικιες βακτυριων που ζουν εκει περα.Τωρα αν ειναι λαθος θα ηθελα να μου το πειτε να δω τι μπορω να κανω.

Πολυ καλο πλησιμο στον ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

update!!!

Μπηκαν και τα τελευταια κοματια ζωντανου βραχου κατεληξα στο τελικο aquascape και προσθεσα εναν ακομα κυκλοφορητη που ηθελα της jebao τον wp-10.Ειχα ακουσει για το ποσο μικρος ειναι αλλα πραγματικα δεν το πιστευα οταν μου το εδειξε ο Θανασης (TAN και τον ευχαριστω για οσα εκανε).εχω βαλει μια γαριδα γιατρο και εναν ερημιτη μεχρι στιγμης μεσα και απομενουν μερικα τελευταια τεστακια για να βαλω το πρωτο μου ψαρακι και κοραλι.Σας παραθετω μερικες φωτο.

post-59252-0-47529400-1414523826_thumb.jpg

post-59252-0-30981800-1414523834_thumb.jpg

post-59252-0-23157800-1414523842_thumb.jpg

post-59252-0-68514100-1414523855_thumb.jpg

post-59252-0-35730600-1414523901_thumb.jpg

post-59252-0-30951700-1414524036_thumb.jpg

post-59252-0-25843400-1414524044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το στήσιμο του βραχου. πολλές θεσεις για κοραλλια και να θαλήσεις να προσθέσεις λιγο βραχο το κανει με ανεση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες φωτο,μια παρατηρηση μονο εγω θα εβγαζα δεξια το πανω γυρτο βραχακι ,θα δειξει καλυτερα,ελπιζω να το σταθεροποιησες τωρα που ειναι νωρις,να το χαιρεσε mouseman.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

και πολλες θεσεις για κοραλια

αλλα να σου πω την αληθεια

εγω δεν θα το αφηνα ετσι "φλατ"

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το στησιμο σου. Ειναι ενα απο αυτα που σκεφτόμουν και στο παρα-τσακ δεν εκανα, αν και το δοκίμασα να δω πως φαινετε πρωτα :P .

Διαφορετικο στησιμο και οταν μεγαλώσουν τα κοραλια θα εχει "κακο χαμό" μεσα!! Εχει προοπτική διοτι σε ενα δυο χρονια τα κοραλια θα δίνουν το χαρακτήρα και το aquascape του ενυδρειου. Απλα θα δυσκολεύτης να βάλεις στο βραχο πανω lps λογο ροης, αν βάλεις μονο sps πανω στο βραχο ιδια εχεις ιδανική βαση για καλη ροη και αναπτυξη στο μελλον στα αγαπημένα σου sps!

Δεν μπορουσα να φανταστώ οτι η μαυρίλα στο βραχο θα ηταν απο τον ανθρακα. Δεν μπορουσα να σκεφτώ οτι ειχες βαλει τον ανθρακα χωρις να τον ξεπλύνεις καλα. Ολοι καπως ετσι μάθαμε παντως. Καποια μας τα είπανε, καποια τα ανακαλύψαμε ετσι. Τωρα δες το καλο της υπόθεσης, οτιδήποτε και να βάζεις στο ενυδρειο, θα το ξεπλύνεις καλα πια :) .

Καλη αρχη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια

Ωραιο το στησιμο σου. Ειναι ενα απο αυτα που σκεφτόμουν και στο παρα-τσακ δεν εκανα, αν και το δοκίμασα να δω πως φαινετε πρωτα :P .

Διαφορετικο στησιμο και οταν μεγαλώσουν τα κοραλια θα εχει "κακο χαμό" μεσα!! Εχει προοπτική διοτι σε ενα δυο χρονια τα κοραλια θα δίνουν το χαρακτήρα και το aquascape του ενυδρειου. Απλα θα δυσκολεύτης να βάλεις στο βραχο πανω lps λογο ροης, αν βάλεις μονο sps πανω στο βραχο ιδια εχεις ιδανική βαση για καλη ροη και αναπτυξη στο μελλον στα αγαπημένα σου sps!

Δεν μπορουσα να φανταστώ οτι η μαυρίλα στο βραχο θα ηταν απο τον ανθρακα. Δεν μπορουσα να σκεφτώ οτι ειχες βαλει τον ανθρακα χωρις να τον ξεπλύνεις καλα. Ολοι καπως ετσι μάθαμε παντως. Καποια μας τα είπανε, καποια τα ανακαλύψαμε ετσι. Τωρα δες το καλο της υπόθεσης, οτιδήποτε και να βάζεις στο ενυδρειο, θα το ξεπλύνεις καλα πια :) .

Καλη αρχη! ;)

Μαριε ολοι μεσα απο τα λαθη μας γινομαστε ποιο τελειοι.οσο για το στησιμο που εχω κανει ειναι οντως με το σκεπτικο των sps θα δηξει ο χρονος αλλα θελω να το γεμισω να μην φαινεται ουτε ο βραχος :jig: :jig: :jig:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο μια αλλαγη ταξης 30% εκανα καποια τεστ και αυτα ειναι τα αποτελεσματα:

αλατοτητα= 1025

Amonium/Amoniak NH4/NH3=0

PH=7.8

KH/ALK= 10.5

Nitrite NO2= 0

Nitrate NO3= 10

calcium/CA= 400(χρειαζεται ανεβασμα)

εχω βαλει και chaeto μου την εδωσε ο φιλος Ευγενιος(submarine1981) και τον ευχαριστω θερμα αλλα καποια κοματια απο τα φυκια εχουν μπει στο main και παλευω 2 μερες να το καθαρισω (καμια προταση)?

η διατομικη εχει κανει την εμφανιση της ποσο καιρο παιρνει για να κανει το κυκλο της? η κοραλινη μετα απο αυτο δεν κανει την εμφανιση της?

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

update

Τα νεα μου αποκτηματα 1 clownfish και 4 chromis τα οποια μολις μπηκαν μεσα κανανε επιθεση στα κωπηποδα καθως εχω αρκετα οχι μονο στα τζαμια αλλα και στο νερο μεσα λογο ροης πανε και ερχονται.

post-59252-0-33863500-1415635304_thumb.jpg

post-59252-0-58598700-1415635326_thumb.jpg

post-59252-0-04897200-1415635364_thumb.jpg

post-59252-0-61228200-1415635418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακη να τα χαιρεσε αλλα παρτου αλλο εναν νεμο να γινουν ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

+1 για τον δευτερο νεμο :)

Πολυ ομορφο, αλλα θελεις λιγο στην φωτογραφια :P

Link to comment
Share on other sites

Μακη να τα χαιρεσε αλλα παρτου αλλο εναν νεμο να γινουν ζευγαρι.

+1 για τον δευτερο νεμο :)

Πολυ ομορφο, αλλα θελεις λιγο στην φωτογραφια :P

Σας ευχαριστω θα κοιταξω να το κανω συντομα.

Οσο για τις φωτο Αγγελε τελειωνε η μπαταρια και εκανα πολυ γρηγορα για να βγαλω 3-4 και μονο αυτες προλαβα.(Εχω και εναν μαμουνι εδω που δεν με αφηνει να κανω τιποτα).

Σας υποσχομαι στο μελλον ομως πολυ καλυτερες απο αυτες μαζι με κοραλακια :jig: .

Για πειτε κανα καλο αλατι που να δινει καλες τιμες σε ca,mg κτλπ. τωρα δουλευω tropic marin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...