Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Πολυ ωραια θα το κοιταξω ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδέρφια, Update Day 16:

Yπενθυμίζω: 60 lt nano reef, ζωντανός βράχος 6,3 Kg. Στο μέλλον ίσως προσθέσω κάνα κομματάκι ακόμα. Συνεχίζω τη φόρτιση με βακτήρια και το τάισμα με ενα δύο φυλλαράκια ημερησίως (εκτός απο χθες που έλλειπα το βράδυ και δε τα κατάφερα).

Λοιπόν ... εδώ βρισκόμαστε σήμερα:

1) http://postimg.org/image/n83aqeik9/

2) http://postimg.org/image/6g2c31ref/

Απ' ότι φαίνεται ο αραγωνίτης έχει αρχίσει να παίρνει ζωή... αυτό σημαίνει ότι καφετίζει πιστεύω. Επίσης πως σας φαίνεται το aquascaping?

Και τώρα μετρήσεις (πρώτη φορά):

Με υγρά tests της JBL:

ΝΗ4 <0,05 mg/lt (Αν και το δείγμα είναι θολό, υποθέτω επειδή το νερό έχει αλάτι, παρόλα αυτά παραμένει κίτρινο και το μόνο κίτρινο στο χρωματομετρικό χαρτί είναι

το <0,05 mg/lt... για παραπάνω αμμωνία είναι από πράσινα έως μπλε)

ΝΗ2 0,01 - 0,025 mg/lt

ΝΗ3 1 mg/lt

pH 7,5 - 8 (δε μπορώ να ξεχωρίζω το χρώματα ανάμεσα σε αυτά τα δύο)

Με sticks:

GH >21 od (είναι πολύ;;)

ΚΗ 10 οd

pH με τα sticks κλίνει προς το 8 ...

Πως με βριίσκετε ;;;; :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας...

Κανε υπομονη καμια βδομαδα ακομα να μηδενισουν και τα No2 και ισως να ξεκινσεις με συνεργειο καθαρισμου(σαλιγκαρια,γαριδες,καβουρακια)....

Που ειναι οι φωτος οεο;;

Υγ: τα στικς μην τα εμπιστευεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλευουν τα 2 links??

Υπομονη θα κανω αρκετη ακομη γιατι τον αυγουστο θα λειψω 15 μερες και το ενυδρειο θα ναι μαλλον στον αυτοματο οποτε λεω να μη μπει ζωντανο μεχρι να γυρισω .....

Οσον αφορα τα sticks δεν εχω αλλο τροπο για gh kh

Link to comment
Share on other sites

Αα τα ειχες με λινκ, σορυ δεν τα προσεξα :P

Αμα πας διακοπες αστο οπως ειναι να ωριμαση λιγο παραπανω χωρις ζωντανα... Σε καλο θα σου βγει, μετα φερνεις σιγα ιγα την αλατοτιτα εκει που πρεπει εαν εχει πεση ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω. Μια ερωτηση: skimmer χρειαζομαι??

Link to comment
Share on other sites

Αμα κρατησεις τις εβδομαδιεαις αλλαγες οχι κατα την γνωμη μμ...

Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα θα ειναι καλυτερα και με τις αλλαγες και με αυτο?? ?αν ναι ποιο σκιμμερακι θα μου προτεινες??

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειμαι τις γνωμης οτι για να λειτουργη ενα σκιμμερ σωστα και να μην καιει ρευμα απλα πρεπει να υπαρχουν ρυποι,οργανικα,μεγαλα ψαρακια και να πευτουν κατα κορον διαφορες ψαρο/κοραλλο τροφες και φυσικα αρκετα λιτρα...

Σε ενα μικρο ενυδρειο 60 λιτρων,εφοσον τηρουνται οι εβδομαδιαιες αλλαγες, δεν νομιζω οτι ενα σκιμμερ μπορει να προσφερη πολλα πραγματα και συν της αλλης υπαρχει και ενας Χ ογκος που πιανει ο οποιος ειναι χρησημος για τα ψαρακια ή τα κοραλλακια...

Δεν ξερω πιο σκιμμερ να σου προτηνω για αυτα τα λιτρα που να κανει δουλεια και να εχει ενα καλο αποτελεσμα...

Εγω πχ εχω στα 140λιτρα(120 ενυδρειο 20 σαμπ) ενα σκιμμερ tunze 9002 και υπολειτουργη, αυτο μπορει να σημαινει οτι ή εγω δεν το εχω ρυθμισει σωστα ή δεν υπαρχουν ολα τα παραπανω που σου γραφω για να λειτουργησει σωστα....

Ελπιζω να βοηθεισα εστω και λιγο :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειμαι τις γνωμης οτι για να λειτουργη ενα σκιμμερ σωστα και να μην καιει ρευμα απλα πρεπει να υπαρχουν ρυποι,οργανικα,μεγαλα ψαρακια και να πευτουν κατα κορον διαφορες ψαρο/κοραλλο τροφες και φυσικα αρκετα λιτρα...

Σε ενα μικρο ενυδρειο 60 λιτρων,εφοσον τηρουνται οι εβδομαδιαιες αλλαγες, δεν νομιζω οτι ενα σκιμμερ μπορει να προσφερη πολλα πραγματα και συν της αλλης υπαρχει και ενας Χ ογκος που πιανει ο οποιος ειναι χρησημος για τα ψαρακια ή τα κοραλλακια...

Δεν ξερω πιο σκιμμερ να σου προτηνω για αυτα τα λιτρα που να κανει δουλεια και να εχει ενα καλο αποτελεσμα...

Εγω πχ εχω στα 140λιτρα(120 ενυδρειο 20 σαμπ) ενα σκιμμερ tunze 9002 και υπολειτουργη, αυτο μπορει να σημαινει οτι ή εγω δεν το εχω ρυθμισει σωστα ή δεν υπαρχουν ολα τα παραπανω που σου γραφω για να λειτουργησει σωστα....

Ελπιζω να βοηθεισα εστω και λιγο :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ βοήθησες αρκετά.

Αυτό με το χώρο που είπες με προβληματίζει κι εμένα ... Για την ώρα θα περιμένω ...

Εσυ το skimmer το εχεις στο sump η στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Το gh ειναι μέτρηση για γλυκό νερο... Φυσικα και ειναι πανω απο 21. Για την ακρίβεια ειναι μερικές χιλιάδες φορες πανω αν το πάρουμε τις μετρητής :)

Καλα τα πας, παντως αν και το τονίζω το αν, κανεις καθε βδομαδα γενναίες αλλαγές νερου το σκιμμερ ειναι εντελως περιττό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το gh ειναι μέτρηση για γλυκό νερο... Φυσικα και ειναι πανω απο 21. Για την ακρίβεια ειναι μερικές χιλιάδες φορες πανω αν το πάρουμε τις μετρητής :)

Καλα τα πας, παντως αν και το τονίζω το αν, κανεις καθε βδομαδα γενναίες αλλαγές νερου το σκιμμερ ειναι εντελως περιττό.

αχα ... φοβερο! :lolu:

Οπότε μετράω μόνο kH ?

Όταν λες γενναίες τι εννοείς ? 20 λίτρα?

Εχω 300 λίτρα γλυκού νερού και κάθε σάββατο αλλάζω τα 60-80 λίτρα οπότε τα 20 λίτρα στο nano reef θα μου φανούν παιχνιδάκι !

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στο σαμπ, εχει και τα καλα του το σαμπ....

Εαν εισαι στα 55καθαρα κανε 20 και θα εισαι μια χαρα... Απλα η "προκληση" σε αυτα τα 20 λιτρα ειναι οτι πρεπει να ειναι με αλατι τουλαχιστον 24 ωρες με ροη, ενω τα υπολοιπα που κανεις με αντιχλωριο μονο :P

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στο σαμπ, εχει και τα καλα του το σαμπ....

Εαν εισαι στα 55καθαρα κανε 20 και θα εισαι μια χαρα... Απλα η "προκληση" σε αυτα τα 20 λιτρα ειναι οτι πρεπει να ειναι με αλατι τουλαχιστον 24 ωρες με ροη, ενω τα υπολοιπα που κανεις με αντιχλωριο μονο :P

Aπλά το θέμα ξερεις ποιο είναι? Ότι στο σημείο που είναι το ενυδρείο δεν μπορεί να μπει sump ... είναι πάνω σε ένα έπιπλο στο σαλόνι κι όχι σε ειδικό έπιπλο για ενυδρείο που σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλεψη για sump από κάτω :(

Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα μπορεις, για τα λιτρα σου πηγαινε χωρις σκιμμερ, απλα καλες αλλαγες καθε βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

UPDATE DAY 18:

Καλησπέρα σας! 18η ημέρα λειτουργίας λοιπόν σήμερα καιιιιιι .... ημέρα αγορών !

Πήρα λοιπόν τα παρακάτω:

Όπως σας είχα πει σκόπευα να περάσω σε εξωτερικό φίλτρο

Αγόρασα λοιπόν το ΕΗΕΙΜ CLASSIC 150, αρκετό siporax της sera κι αντιφώσφορο PhosGuard της Seachem:

συνοπτικά όλα στη φωτογραφία στο παρακάτω link:

http://postimg.org/image/82zzbbrbl/

Ερωτήσεις:

Το φίλτρο ήδη περιέχει μέσα ένα κομματάκι μπλε σφουγγάρι και ένα κομματάκι υαλοβάμβακα. Η σειρα που πρέπει να μπουν τα υλικά μου ποια είναι? Σκεφτόμουν μπλε σφουγγάρι κάτω, siporax, αντιφώσφορος, υαλοβάμβακας. Είναι οκ ??

Το φίλτρο θα δουλέψει παράλληλα 15-20 ημέρες με το εσωτερικό που πήρα δώρο με το ενυδρείο για να αναπτύξει βιολογία, κι εν συνεχεία το εσωτερικό θα αφαιρεθεί ελευθερώνοντας χώρο. Θα χρειαστεί προσθήκη άνθρακα στο εξωτερικό φίλτρο? (το εσωτερικό έχει ήδη)

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το σιποραξ και βαλε ανθρακα και αντιφωσφορο(σιδηρου) στο εξωτερικο...

Το σιποραξ γινεται εστια νιτρηκων, πραγμα που δεν θελουμε σε ενα ρηφ...

Το εσωτερικο κατεργισετο και αστο στην ακρη, αχρειαστο να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Φτουυυυυ τσαμπα το πηρα το σιποραξ????

Και το φιλτρο με τι θα το γεμισω???? Σφουγγαρια, ανθρακα αντιφωσφορο και υαλοβαμβακα??

Link to comment
Share on other sites

Ενα σφουγκαρι, ανθρακα και αντιφωσφορο...

Ειχες πει στο θεμα σου οτι θελεις να παρεις εξωτερικο φιλτρο για το θαλασσινο;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι για καλυτερη βιολογια ... δεν επρεπε???

Link to comment
Share on other sites

Eν ολίγοις μεσα στο εξωτερκικό φίτλρο τι να βάλω?

Μπλε σφουγγάρι ---> άνθρακας --> αντιφώσφορος --> υαλοβάμβακας είναι οκ?

Ποιο υλικο θα επρεπε να εχει το μεγαλύτερο πάχος ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απο τη στιγμη μου θα μπει εξωτερικό φίλτρο τον υπαλοβαμβακα τον βάζεις μετα τον μπλε σφουγγάρι.

Δηλαδή: Μπλε σφουγγάρι ---> υαλοβαμβακας ---> αντιφωσφωρο / άνθρακας . Τωρα αν θες να βάλεις εξωτερική βιολογία με τις αλλαγές που θα κανεις θα μπορεις να το κανεις μια χαρα. Αλλα ενα reef ενυδρειο καλο θα ηταν να κρατάει βιολογία με ροη στο βραχο/αμμο.

Μια αλλη ιδεα ειναι να βάλεις το siporax (και το μπλε σφουγγάρι θα γινει βιολογικό μέσο) τωρα που ειναι αρχη και σιγα σιγα σταδιακα το αφαιρείς.

Πάχος δεν εχεις σημασία, τις ποσότητες να εχεις σωστα και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απο τη στιγμη μου θα μπει εξωτερικό φίλτρο τον υπαλοβαμβακα τον βάζεις μετα τον μπλε σφουγγάρι.

Δηλαδή: Μπλε σφουγγάρι ---> υαλοβαμβακας ---> αντιφωσφωρο / άνθρακας . Τωρα αν θες να βάλεις εξωτερική βιολογία με τις αλλαγές που θα κανεις θα μπορεις να το κανεις μια χαρα. Αλλα ενα reef ενυδρειο καλο θα ηταν να κρατάει βιολογία με ροη στο βραχο/αμμο.

Μια αλλη ιδεα ειναι να βάλεις το siporax (και το μπλε σφουγγάρι θα γινει βιολογικό μέσο) τωρα που ειναι αρχη και σιγα σιγα σταδιακα το αφαιρείς.

Πάχος δεν εχεις σημασία, τις ποσότητες να εχεις σωστα και εισαι οκ.

Το εξωτερικό φίλτρο επηρεάζει σε τίποτα τη βιολογία του βράχου ? Για καλύτερα το εβαλα ...........

Aυτη τη στιγμή έχω μπλε σφουγγάρι, siporax, αντιφώσφορο, υαλοβάμβακα ....

Απλα ο ακρίδας μου είπε να το βγάλω το siporax πιο πανω γιατι αποτελεί εστία νιτρικών ... άνθρακα θα προσθέσω σύντομα ... εν τέλει το siproax να μείνει η να βγει ? αυτη ειναι η απορία μου

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικό φίλτρο επηρεάζει σε τίποτα τη βιολογία του βράχου ? Για καλύτερα το εβαλα ...........

Aυτη τη στιγμή έχω μπλε σφουγγάρι, siporax, αντιφώσφορο, υαλοβάμβακα ....

Απλα ο ακρίδας μου είπε να το βγάλω το siporax πιο πανω γιατι αποτελεί εστία νιτρικών ... άνθρακα θα προσθέσω σύντομα ... εν τέλει το siproax να μείνει η να βγει ? αυτη ειναι η απορία μου

Να βγει.. εαν εχεις βραχο στο ενυδρειο αποτελει εστια νιτρικων (το σιποραξ), λογω του οτι ολη η βιολογια σου ειναι πανω στο βραχο και η βιολογια του σιποραξ αργοπεθαινει. Το εξωτερικο στην ουσια ειναι η ''χημικη'' σου ασπιδα απεναντι σε θρεπτικα και λοιπα ιχνοστοιχεια που δεν θες μεσα στο ενυδρειο σου. Ωστοσο οταν ταιζεις με ιχνοστοιχεια, αμινοξεα κλπ θα το κλεινεις για κανα μισαωρο.Ασβεστιο μαγνησιο στροδιο δεν χρειαζεται να το κλεινεις δεν απορροφωνται.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ευχαριστω παρα πολυ

Οποτε στο εξωτερικο φιλτρο βαζω, μπλε σφουγγαρι --》υαλοβαμβακα --》 αντιφωσφορο --》 ανθρακα ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...