Jump to content

Petran's Reef !!!!


petran halen

Recommended Posts

ειπα να παρω ενα μικρο κοραλλακι  ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧ   35 ΠΟΝΤΟΥΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Να σου ζήσει βρε το "μικρό κοραλάκι"!!! Εκτός από κόλλα έβαλες και ιμάντες για να το στηρίξεις?? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει βρε το "μικρό κοραλάκι"!!! Εκτός από κόλλα έβαλες και ιμάντες για να το στηρίξεις?? :rasp:

 

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει βρε το "μικρό κοραλάκι"!!! Εκτός από κόλλα έβαλες και ιμάντες για να το στηρίξεις?? :rasp:

Με κλωστες λαστιχακια και βεντουζες χαχαχα!! Παλι καλα κολησε το ριμαδι..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες η φωτος Πετραν μια χαρά τα κοραλια και ευχομαι να τα δεις "δέντρα" καλη συνέχεια σου ευχομαι!!

Να εισαι καλααα ρε τασό!!αλλα δεν θα προλαβουν να φτασουν επιφανεια!!σκεφτομαι και σχεδιαζω σιγα σιγα κατι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό

Αλλά δεν μας διευκρινιζεις νούμερο :)

Sump σιγουρα...!!! Τωρα το main? Λιγο μεγαλυτερο... αναλογως το σαλονι μου ποσο με βοηθαει :):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι μιχαλι τοσο ειναι...τερας για να το κολησω,οτι πατεντα ηξερα την εκανα και παλι με πεδεψε τρομερα!!

χαχαχα,δεν το αμφισβητησα πετραν μου,πλακα εκανα με τα εκατοστα βρε που μερικοι βαζουν σαλτσα σε αλλα θεματα που αφορουν μεγεθη κτλ(μη με βαζεις να πω λεπτομερειες.ειμαστε και φιλικο φορουμ για ολες τις ηλικιες και ολες τις ωρες :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd: )

 

Το κοραλι φαινεται πως ειναι θηριο!

Οντως ειναι πολυ δυσκολο να κολλησεις τοσο μεγαλα και βαρια κοραλια!

Εχω κανει απειρες φορες χαλια το ενυδρειο απο την εποξικη που χαλαγα για να καταφερω να τα στερεωσω καλα.

 

Πλεον φτιαχνω μια μεγαλη μπαλιτσα εποξικη.Την αφηνω για λιγο εξω απο το νερο να σκληρηνει.Μετα αυτη την μπαλιτσα την πιεζω στο σημειο που θελω να τοποθετησω το κοραλι,ωστε στο κατω μερος της να παρει το σχημα του βραχου.Στη συνεχεια "βιδωνω" το μεγαλο κοραλι στην εποξικη προσπαθωντας να μη χαλασω το καλουπι της βασης και στη συνεχεια το αφηνω μεσα στο ενυδρειο να πετρωσει.

Μετα χρησιμοποιω υγρη κολλα η ξανα εποξικη,στη βαση και κολλαει απιστευτα ευκολα.

Δεν θελει να λυπηθεις ομως ποσοτητες κολλας.

Αν πας  να κανεις οικονομια στις κολλες που θα χρειαστουν τοσο μεγαλα κοραλια,παντα ξοδευεις στο τελος τη διπλασια απ'οτι χρειαζεται ο παραπανω τροπος :death:  :death:  :death:

Εγω τουλαχιστον ολο ετσι την παταγα :usd:

 

Τι σχεδιαζεις παλι ρε συ?Ησυχια δεν εχεις και γουσταρω :jig:  :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,δεν το αμφισβητησα πετραν μου,πλακα εκανα με τα εκατοστα βρε που μερικοι βαζουν σαλτσα σε αλλα θεματα που αφορουν μεγεθη κτλ(μη με βαζεις να πω λεπτομερειες.ειμαστε και φιλικο φορουμ για ολες τις ηλικιες και ολες τις ωρες :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd: )

 

Το κοραλι φαινεται πως ειναι θηριο!

Οντως ειναι πολυ δυσκολο να κολλησεις τοσο μεγαλα και βαρια κοραλια!

Εχω κανει απειρες φορες χαλια το ενυδρειο απο την εποξικη που χαλαγα για να καταφερω να τα στερεωσω καλα.

 

Πλεον φτιαχνω μια μεγαλη μπαλιτσα εποξικη.Την αφηνω για λιγο εξω απο το νερο να σκληρηνει.Μετα αυτη την μπαλιτσα την πιεζω στο σημειο που θελω να τοποθετησω το κοραλι,ωστε στο κατω μερος της να παρει το σχημα του βραχου.Στη συνεχεια "βιδωνω" το μεγαλο κοραλι στην εποξικη προσπαθωντας να μη χαλασω το καλουπι της βασης και στη συνεχεια το αφηνω μεσα στο ενυδρειο να πετρωσει.

Μετα χρησιμοποιω υγρη κολλα η ξανα εποξικη,στη βαση και κολλαει απιστευτα ευκολα.

Δεν θελει να λυπηθεις ομως ποσοτητες κολλας.

Αν πας  να κανεις οικονομια στις κολλες που θα χρειαστουν τοσο μεγαλα κοραλια,παντα ξοδευεις στο τελος τη διπλασια απ'οτι χρειαζεται ο παραπανω τροπος :death:  :death:  :death:

Εγω τουλαχιστον ολο ετσι την παταγα :usd:

 

Τι σχεδιαζεις παλι ρε συ?Ησυχια δεν εχεις και γουσταρω :jig:  :jig:

 

Ετοιμάζει αλλαγή νερού οπότε απαντώ εγώ για εκείνον :P όπως ακριβώς περιγράφεις τον τρόπο που κολλάς μεγάλα κοράλλια έτσι κόλλησε κ εκείνος χτες το δικό του απλά για κάποιο λόγο του έβγαλε την πίστη....όπως κ να έχει το ενδιαφέρων σου κ οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες κ πολύτιμες  να είσαι καλά :) τώρα για το τι σχεδιάζει θα σας το κρατήσουμε για έκπληξη αλλά θα είναι magic ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τις συμβουλες βρε χριστινα,εμπειριες να μοιραζομαστε να κανουμε ολοι μαζι το χομπυ μας :thumbsu:

 

Ααααααντε να δουμε τι ετοιμαζετε παλι :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγα τις συμβουλες βρε χριστινα,εμπειριες να μοιραζομαστε να κανουμε ολοι μαζι το χομπυ μας :thumbsu:

 

Ααααααντε να δουμε τι ετοιμαζετε παλι :jig:

 

Δεν είναι έτσι εννοώ 'οτι θα μπορούσες κ να μην ασχοληθείς κατάλαβες τι θέλω να πω.... το όλοι μαζί μου αρέσει γιατί η ομαδικότητα είναι ότι πιο όμορφο κ ειδικά σε αυτό το hobby...όπως κατάλαβες δεν καθόμαστε ποτεεεεεεεέ κ θα έρθουν όμορφα πράγματα κ στα 2 ενυδρεία ;):D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως για κόλλημα τόσο μεγάλων κοραλιών θα ήταν καλύτερη η χρήση αυτών των προϊόντων?? http://aquariumshop.gr/shop/kolles-silikones/korallen-zucht-speedglue-05-kg/

http://aquariumshop.gr/shop/kolles-silikones/nyos-reef-cement-500-ml/

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζει αλλαγή νερού οπότε απαντώ εγώ για εκείνον :P όπως ακριβώς περιγράφεις τον τρόπο που κολλάς μεγάλα κοράλλια έτσι κόλλησε κ εκείνος χτες το δικό του απλά για κάποιο λόγο του έβγαλε την πίστη....όπως κ να έχει το ενδιαφέρων σου κ οι συμβουλές σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες κ πολύτιμες να είσαι καλά :) τώρα για το τι σχεδιάζει θα σας το κρατήσουμε για έκπληξη αλλά θα είναι magic ;)

σε λιγες μερες ερχεται το chiller kai αναπληρωση... μετα ενα ati φως και μετα...

νεο ενυδρειο με sump αυτη τη φοραα!!

καμια 100αρια 150 λιτρα πιο πανω σιν 100 to sump ακομα φυσικα το σκεφτομε... σιγα σιγα το παω..πρωτα ο εξοπλισμος και μετα η σιλικονες ξεκινανεεε!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πόνο αγόρι μου!!!Αφού έχεις την γυναίκα με το μέρος σου μη μασάς!!!χαχαχα

 

Όχι να το παινευτώ αλλά σε όλα μαζί του είμαι ότι κ αν κάνει.......... :bigemo_harabe_net-82:  :bigemo_harabe_net-82:  :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πετραν εχεις γυναικα φαινομενο, ειστε μοναδικο ζευγαρι!!!! Μπραβο παιδια!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πετραν εχεις γυναικα φαινομενο, ειστε μοναδικο ζευγαρι!!!! Μπραβο παιδια!!!!

 

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :) αν κ δεν με θεωρώ φαινόμενο με θεωρώ απόλυτα φυσιολογική διότι όταν είσαι μ'έναν άνθρωπο θες να είναι ευτυχισμένος......Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εισαι ενας τυχερος ανθρωπος.

κανεις το χομπυ σου με την συμπαρασταση της γυναικας σου.
παιξε και κανα τζοκερ.σε παει με χιλια. :P :P

 

υγ.καλοριζικες οι προσθηκες.

πολυ ομορφα ολα Πετρο. :thumbsu:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

με την χριστινα ειμαστε ενα αφειερωμενοι και οι δυο μας στο χομπυ..γιρισαμε πολλα ειδαμε και καταληξαμε σε ενα σαλονι γεματο ενυδρεια.. ενυδρεια φτιαγμενα με αγαπη για το χομπυ..στο μονο που θα διαφωνησω μαζι της ειναι οτι το καλυτερο angel  ειναι ο regal και οχι  η queen τις..οπως αυτη πως..ασε μωρε τα lps,lps  kai lps γεμισετο με sps! χαχαχαχα σας ευχαριστω ρε παιδια για τα τοσο καλα σας λογια.. να ειστε παντα καλα εσεις και τα ενυδρεια σας!!! με πολλα λιτραα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την χριστινα ειμαστε ενα αφειερωμενοι και οι δυο μας στο χομπυ..γιρισαμε πολλα ειδαμε και καταληξαμε σε ενα σαλονι γεματο ενυδρεια.. ενυδρεια φτιαγμενα με αγαπη για το χομπυ..στο μονο που θα διαφωνησω μαζι της ειναι οτι το καλυτερο angel  ειναι ο regal και οχι  η queen τις..οπως αυτη πως..ασε μωρε τα lps,lps  kai lps γεμισετο με sps! χαχαχαχα σας ευχαριστω ρε παιδια για τα τοσο καλα σας λογια.. να ειστε παντα καλα εσεις και τα ενυδρεια σας!!! με πολλα λιτραα!!!

 

Καλά καλά κάτσε όταν έρθει η ώρα να την δεις να κολυμπάει μπροστά σου μαζί με emperor κ flame κ μετά το συζητάμε για τον  regal........(πανέμορφο ψαράκι ειδικά από red sea) αλλά QUEENARA δεν είναι :P όσο για τα κοράλλια όλα είναι όμορφα αλλά τα sps  απλά είναι καθηλωτικά ........ :D

Link to comment
Share on other sites

Παδια απλα τα σπάτε!!!!

Να είσαι καλα Λυκούργε σ'ευχαριστουμε πολύ :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

πολλα πολλα συγχαρητηρια για τη θαλασσινη χημεια!!!!

:bigemo_harabe_net-117:  :bigemo_harabe_net-117:  :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...