Jump to content

My Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

με γειες φιλαράκο μου!!! σήμερα θα ρθει και ο Αι βασίλης με τις δοσομετρηκές, θα κάνω εγώ την παρουσίαση και εσύ θα περιμένεις απο κυριακή να τη δείς απο κοντά ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε πολυ όμορφος υφαλος καλορίζικο και το φωτιστικο σου δυνατό όπως πρέπει για να χαίρεσαι το Ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

με γειες φιλαράκο μου!!! σήμερα θα ρθει και ο Αι βασίλης με τις δοσομετρηκές, θα κάνω εγώ την παρουσίαση και εσύ θα περιμένεις απο κυριακή να τη δείς απο κοντά ;)

Αυτα ειναι...Αντε με το καλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...ώρα για μερικές φωτός μιας και έχουμε καινούρια πραγματάκια..... :jig: :jig: :jig:

Σήμερα παρέλαβα το καινούριο μου φωτιστικό......................

Giesemann Ιnfinity 150w MH + 2x24 T5VHO...........198w σε 130lt, νομίζω είναι καλά......

Περιμένω και καινούρια λάμπα μετάλλου μιας και αυτή που έχει πάνω είναι 12 μηνών περίπου.

Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για τη φωτοπερίοδο, το ύψος από το ενυδρείο και την περίοδο προσαρμογής των κοραλιών μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία με τα μέταλλα!!!

048_zps204fdcaf.jpg

049_zps3c5a0e42.jpg

050_zps7befa447.jpg

048_zps204fdcaf.jpg

047_zps69527f9b.jpg

046_zpsa3440d98.jpg

058_zps734a7fd5.jpg

059_zps45abdced.jpg

060_zps880848d3.jpg

062_zps7ca1cc42.jpg

064_zpsaf7e9e28.jpg

066_zps119e1cc6.jpg

067_zps63012506.jpg

Ας γνωριστούμε και με τον καινούριο κάτοικο, ένα wrasse filamentosus.

044_zps88c074b3.jpg

0462_zpsbf0f80d8.jpg

0472_zpsecc97e39.jpg

Και μερικές από την trachyphylia, μετά από τάισμα...

028_zpsa0937e2e.jpg

027_zps5c0b0381.jpg

025_zps25800558.jpg

Αύριο αναμένεται επιτέλους και η δοσομετρική της Jebao.....ε, ρε γλέντια αυτές τις μέρες!!!

Πολύ δυνατή αναβάθμιση και το συγκεκριμένο μοντέλο το είχα σε μεγαλύτερη εκδοχή και ακόμα και τώρα το αναπολώ μιας και ήταν οτι καλύτερο έχει περάσει απο τα χέρια μου...

25 ποντους το ελαχιστο επιτρεπτο για MH και ειμαι σίγουρος οτι το ενυδρείο θα ξεφύγει σε ανάπτυξη...

Σαν τις ΜΗ τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να τις κοιτάξει στα ίσια...

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Ωραιο φαινετε το φωτιστικο αλλα πως και πηγές σε ΜΗ; Άντε και πηγές σε ΜΗ, τι λάμπα θα βαλεις πανω; Μετράει πολυυυ αυτο. Πολλα τα watt για τα λιτρα σου, καλο ειναι να γινει σταδιακα η προσαρμογή. Αν ήθελες ήλιο πανω απο το ενυδρειο σου τωρα τον εχεις :P .

Προσοχη απο εδω και μπρος. Εχεις ενα εργαλείο τρελο, που οπως ολα τα τρέλα εργαλεία δεν συγχωρεί λάθη ή παραλήψεις, και αν ξερεις τι κανεις θα σου δωσει αναπτυξη που δεν εχεις ξαναδεί.

Καλη συνεχεια :)

H επιλογή αυτού του φωτιστικού ήταν λίγο "τυχαία".....μεγάλο μου απωθημένο ήταν το ATI sunpower 6x24 (και ακόμα μεγαλύτερο το 8χ24, χε, χε........), όμως επειδή γενικά ψάχνομαι συνέχεια στο πως μπορώ να αναβαθμίσω τον

εξοπλισμό μου - σχετικά οικονομικά, μιας και φράγκα...... - έπεσα πάνω σε αυτό το φωτιστικό το οποίο και το αγόρασα

στο 1/3 περίπου της αρχικής του τιμής και είναι πραγματικά σε πάρα μα πάρα πολύ καλή κατάσταση......

Κάπως έτσι μπήκε το μέταλλο.Για την ώρα θα φορέσει μία λάμπα 15.000k, από fish-street και βλέπουμε.

Επί τη ευκαιρία, Θανάση θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ την εμπειρία σου με τις λάμπες μιας και είχες το ίδιο,

φορούσες την μαμίσια Megachrome Marine στα 21.000K, είχες δοκιμάσει και κάτι άλλο και τι συνδυασμούς είχες

κάνει με τις Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η δοσομετρική της Jebao.Εύκολο καλιμπράρισμα και σετάρισμα - μετά από ένα σύντομο course από τον Πάνο - και επιτέλους τέλος

η προσθήκη με το χέρι.Ουσιαστικές εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες, όταν θα γίνουν και οι μετρήσεις.Για να δούμε.......

006_zps9d2a5c15.jpg

007_zps5fe8289e.jpg

008_zps6dab0de9.jpg

009_zps2fb4aa02.jpg

010_zpsd5ff039d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες μεγειες!!! Καλοδουλευτη!!!

Μετρησεις τωρα καθε μερα ιδια ωρα μεχρι να ρυθμισεις σωστα τις παραμετρους σου,ε μικρες ποσοτητες ξεκιναμε....

Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, Θανάση θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ την εμπειρία σου με τις λάμπες μιας και είχες το ίδιο,

φορούσες την μαμίσια Megachrome Marine στα 21.000K, είχες δοκιμάσει και κάτι άλλο και τι συνδυασμούς είχες

κάνει με τις Τ5?

Οχι γιατρέ μου δεν ήμουν ευχαριστημένος και ειχα επιλέξει τις λάμπες τις coralvue και συγκεκριμένα ReefLux στα 12000 K.....

Αν δεν εχεις πάρει λάμπες θα στις πρότεινα με κλειστά ματια..

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η δοσομετρική της Jebao.Εύκολο καλιμπράρισμα και σετάρισμα - μετά από ένα σύντομο course από τον Πάνο - και επιτέλους τέλος

η προσθήκη με το χέρι.Ουσιαστικές εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες, όταν θα γίνουν και οι μετρήσεις.Για να δούμε.......

006_zps9d2a5c15.jpg

007_zps5fe8289e.jpg

008_zps6dab0de9.jpg

009_zps2fb4aa02.jpg

010_zpsd5ff039d.jpg

Πολυ σημαντική προσθήκη που θα δώσει σταθερότητα στομ ενυδρείο σου...

Την συγκεκριμένη επιλογή δοσομετρηκης την δουλεύω κάποιους μήνες και εχω μείνει πολυ ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

μεγειες,οργανομενα ,ομορφα ,δεν εχεις μετρηση ακομα?

Καλορίζικη!

Μεγειες μεγειες!!! Καλοδουλευτη!!!

Μετρησεις τωρα καθε μερα ιδια ωρα μεχρι να ρυθμισεις σωστα τις παραμετρους σου,ε μικρες ποσοτητες ξεκιναμε....

Οχι γιατρέ μου δεν ήμουν ευχαριστημένος και ειχα επιλέξει τις λάμπες τις coralvue και συγκεκριμένα ReefLux στα 12000 K.....

Αν δεν εχεις πάρει λάμπες θα στις πρότεινα με κλειστά ματια..

Ευχαριστώ παιδιά.Νίκο δεν έχω κάνει μετρήσεις, οι φωτός είναι αμέσως μετά το στήσιμο, δεν είχε πέσει καν η πρώτη δόση! Από αύριο!

Θανάση σε ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

καλοδούλευτες αγορίνα μου! περιμένω και γώ να κάνεις τη μόντα στο ντουλάπι μου Mr. DIY :P

Link to comment
Share on other sites

ενα έχω να πώ, απο κοντά είναι ακόμα πιο τούμπανο!!!!

bravo ρε Μητσάκο! :)

Link to comment
Share on other sites

ενα έχω να πώ, απο κοντά είναι ακόμα πιο τούμπανο!!!!

bravo ρε Μητσάκο! :)

Thanx ρε φίλε! Άντε και με υπομονή θα το ισιώσουμε και το δικό σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε

πολυ ωραια

:thumbsu:

Την καλυτερη κινηση εκανες με την δοσομετρικη

Ευχαριστώ......και μερικές ακόμα

0012_zpsf6319c81.jpg

0023_zps5b7cf39d.jpg

0033_zpsbc6408b7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ όμορφα και ωραίες φωτό επίσης!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μητσαρα πως παει το διαμαντι;

Η heliofungia που βλεπω στις παραπανω φωτο ειναι προκλητικη φιλε😊😊

Μια χαρά φίλε μου, να μην το ματιάσω.....οι τιμές με την δοσομετρική πλέον είναι σταθερές (KH~8,3, Ca~420, Mg~1310)

και τα ζωντανά μετά την προσθήκη του νέου φωτιστικού δείχνουν στα καλύτερα τους....ελπίζω να συνεχίσουν έτσι....

Φωτός με το καινούριο έτος και με 1-2 νέα κοράλια!!!

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές, καλή χρονιά, πάνω από όλα με υγεία και να χαιρόμαστε το χόμπι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...