Jump to content

My Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

Μητσάκο τα σπάει φίλε! :bigemo_harabe_net-122:

σβήσαμε και το πρώτο κεράκι :bigemo_harabe_net-78: 

 

με το καλό και στον ένα τόνο φίλε!!!  :wootwoot:

 

εγώ θα το ξαναπώ.. οι φώτο του κινητού χάνουν πολύ απο τη πραγματικότητα

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο σου ,επειδη με ενδιαφερει η μεθοδος γινε λιγο ποιο σαφης και περιληπτικος,υποθετω οτι το kh σου δε ειναι παραπανω απο 8,να το χαιρεσε φιλε μου.

 

οχι Νικόλα!!! άστο φίλε.. αυτός δε πάει καλά, να κάτσει απλά να το χαρεί δύσκολο.. όλο και κάτι πρέπει να πειράζει!!

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο σου ,επειδη με ενδιαφερει η μεθοδος γινε λιγο ποιο σαφης και περιληπτικος,υποθετω οτι το kh σου δε ειναι παραπανω απο 8,να το χαιρεσε φιλε μου.

 

Νίκο σε ευχαριστώ, να σαι καλά...η μέθοδος όπως θα ξέρεις βασίζεται στην μείωση και τελικά σε σχεδόν εκμηδενισμό όλων των θρεπτικών ουσιών το οποίο γίνεται με την ανάπτυξη αποικιών βακτηρίων πάνω στον πορώδη ζεόλιθο με την προσθήκη πηγή άνθρακα και βακτηρίων. Στα καθαρά λίτρα νερού που έχω 170-180 χρησιμοποιώ τα εξής.

Ζεόλιθο 250ml αυτή τη στιγμή και για 4 εβδομάδες και μετά 400ml που θα είναι και η τελική ποσότητα.Η ροή στον ριάκτορα είναι στα 80λ/ώρα με δυνατότητα αύξησης αργότερα εφόσον όλα πάνε καλά.Η λειτουργία του ριάκτορα είναι 3ώρες on/3 ώρες off και θα γίνει σταθερή στις 6 εβδομάδες.O ζεόλιθος χρειάζεται καθημερινό ή σχεδόν καθημερινό ανακάτεμα.Από συμπληρώματα καθημερινά Zeostart 0,2ml το οποίο είναι ο άνθρακας ,Zeobak 2 σταγόνες/2 φορές την εβδομάδα το οποίο είναι τα βακτήρια και Ζeofood 2σταγόνες/εβδομάδα το οποίο είναι άνθρακας και τροφή για τα κοράλια και το οποίο παρόλο που το συστήνει η εταιρία, στο φορουμ του Zeovit δεν το θεωρούν απαραίτητο από την αρχή.Αυτά είναι για την ώρα και αν όλα είναι οκ τότε μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες.Οταν με το καλό τα θρεπτικά μηδενιστούν τότε παίζεις και με τα υπόλοιπα συμπληρώματα.Το Κh, έχεις δίκιο, πρέπει να είναι 6,5-7,5 αλλιώς αυξάνεται ο κίνδυνος για RTN στα κοράλια. Αναλυτικά θα τα βρεις στο https://www.korallen-zucht.de/cms/files/zeoguide_103_english-1.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ, να σαι καλά...η μέθοδος όπως θα ξέρεις βασίζεται στην μείωση και τελικά σε σχεδόν εκμηδενισμό όλων των θρεπτικών ουσιών το οποίο γίνεται με την ανάπτυξη αποικιών βακτηρίων πάνω στον πορώδη ζεόλιθο με την προσθήκη πηγή άνθρακα και βακτηρίων. Στα καθαρά λίτρα νερού που έχω 170-180 χρησιμοποιώ τα εξής.

Ζεόλιθο 250ml αυτή τη στιγμή και για 4 εβδομάδες και μετά 400ml που θα είναι και η τελική ποσότητα.Η ροή στον ριάκτορα είναι στα 80λ/ώρα με δυνατότητα αύξησης αργότερα εφόσον όλα πάνε καλά.Η λειτουργία του ριάκτορα είναι 3ώρες on/3 ώρες off και θα γίνει σταθερή στις 6 εβδομάδες.O ζεόλιθος χρειάζεται καθημερινό ή σχεδόν καθημερινό ανακάτεμα.Από συμπληρώματα καθημερινά Zeostart 0,2ml το οποίο είναι ο άνθρακας ,Zeobak 2 σταγόνες/2 φορές την εβδομάδα το οποίο είναι τα βακτήρια και Ζeofood 2σταγόνες/εβδομάδα το οποίο είναι άνθρακας και τροφή για τα κοράλια και το οποίο παρόλο που το συστήνει η εταιρία, στο φορουμ του Zeovit δεν το θεωρούν απαραίτητο από την αρχή.Αυτά είναι για την ώρα και αν όλα είναι οκ τότε μπορείς να αυξήσεις τις ποσότητες.Οταν με το καλό τα θρεπτικά μηδενιστούν τότε παίζεις και με τα υπόλοιπα συμπληρώματα.Το Κh, έχεις δίκιο, πρέπει να είναι 6,5-7,5 αλλιώς αυξάνεται ο κίνδυνος για RTN στα κοράλια. Αναλυτικά θα τα βρεις στο https://www.korallen-zucht.de/cms/files/zeoguide_103_english-1.pdf

Δημητρη ποιος ειναι ο σκοπος του 3 ωρες on και 3 of?επισεις ειναι απαραιτητο το καθημερινο ανακατεμα?ειχα την εντυπωση οτι ηθελε μια με 2 φορες την εβδομαδα.Να υποθεσω οτι εαν παραμεινει ανακατευτο το υλικο προκαλειτε νεκρωση βακτηριδιων και παραγωγη υδροθειου που ειναι ακρος θανατηφορα επισεις σε αυτην την περιπτωση χρειαζετε εκπληκτικο σκιμαρισμα και εβδομαδιαιες αλλαγες.Σε ευχαριστω Δημητρη.
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ποιος ειναι ο σκοπος του 3 ωρες on και 3 of?επισεις ειναι απαραιτητο το καθημερινο ανακατεμα?ειχα την εντυπωση οτι ηθελε μια με 2 φορες την εβδομαδα.Να υποθεσω οτι εαν παραμεινει ανακατευτο το υλικο προκαλειτε νεκρωση βακτηριδιων και παραγωγη υδροθειου που ειναι ακρος θανατηφορα επισεις σε αυτην την περιπτωση χρειαζετε εκπληκτικο σκιμαρισμα και εβδομαδιαιες αλλαγες.Σε ευχαριστω Δημητρη.

 

Η εταιρία λέει ότι το 3ωρο on/off δημιουργεί αερόβιες και αναερόβιες συνθήκες, ικανές να μειώσουν τα φωσφορικά.Δυστυχώς δεν ξέρω να σου εξηγήσω τον μηχανισμό.Κανονικά το ανακάτεμα χρειάζεται κάθε μερα, κάποιοι το κάνουν και περισσότερες φορές.Δεν έγινε και κάτι αν μείνει δύο μέρες χωρίς, το δύο φορές όμως την εβδομάδα που αναφέρεις σίγουρα είναι λίγο.Το σκιμάρισμα πρέπει να είναι δυνατό όπως λες και μάλιστα wet. Αλλαγές νερού υποχρεωτικά 5-10% κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Δημητρη,περιμενουμε νεοτερα τις πορειας τις μεθοδου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο δημητρη για την σταθερή συνεχεια με καθαρά αποτελεσματα μπράβο επισης για το κουράγιο σου και την επιμονή σου για την μέθοδο που ακολουθείς!!

απο σημερα θα παρακολουθώ όλο και ποιο συχνά το θεμα σου για να μαθαίνω την εξέλιξη της μεθόδου!!

ελπίζω και θέλω ποιο κοντινά update για να περνούμε ματι αλλα να μαθαίνουμε πως παει η μέθοδο!

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι ένα αποτέλεσμα ενός έτους , τι θα γίνει στο δεύτερο;;;

Πραγματικά ένα ενυδρείο στολίδι !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε δημητρη!!!!!

Πολυ ωραια η εικονα του ενυδρειου φιλε!

Εχεις τοποθετησει και πολυ ωραια τα κοραλια και στο μελλον θα φανει αυτο ακομα καλυτερα!

Ειδικα η πρωτη φωτο μου αρεσει παρα πολυ :jig:

 

Με λευκη αμμο ισως να εδειχνε πιο πολυ το ενυδρειο αλλα αυτα ειναι και γουστα βεβαια!Αλλωστε επειδη ολοι εχουμε αλλα γουστα βέπουμε τοσο διαφορετικα ενυδρεια και αυτο ειναι κατι καλο :dj:

Βεβαια ετσι οπως βλεπω τα lps που εχεις βαλει εκει να θεριευουν,σε λιγο δεν θα βλεπεις αμμο καθολου :usd:

 

Με το zeovit πραγματικα μπορεις να δεις το ενυδρειο σου να πηγαινει σε αλλα επιπεδα,θελει ομως προσοχη και αφοσιωση αυτη η μεθοδος,τα οποια ειμαι σιγουρος πως εχεις!

Οποτε απλα θα περιμενω να απολαυσω την "αλλαγη" των κοραλιων σου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

039.jpg

 

038.jpg

 

040.jpg

 

035.jpg

 

036.jpg

 

041.jpg

 

043.jpg

 

Ένας χρόνος πέρασε από τότε που γέμισε με νερό το ενυδρείο, ένας χρόνος κυρίως με  ευχάριστες στιγμές και με λίγα ευτυχώς προβλήματα, τα περισσότερα αναμενόμενα σε ένα νέο ενυδρείο. Από την τελευταία φορά, δεν έχουν γίνει προσθήκες ζωντανών με εξαίρεση ενός κάβουρα ο οποίος όμως ήταν αρκετά άτακτος και κατέληξε στο σαμπ...Άλλαξαν κάποιες θέσεις στα κοράλια, κάποια παραμένουν προσωρινά μέχρι να δοθούν όπως η μόντι πάνω στο βράχο και κάποια φραγκάκια στον αραγωνίτη και μετά από τρεις μήνες με το καινούριο φωτιστικό , καταλαβαίνω πλέον γιατί το σωστό φως θεωρείται και είναι βασικό συστατικό για ένα reef ενυδρείο.Η μεγάλη αλλαγή που έχει γίνει είναι ότι το ενυδρείο εδώ και τρεις εβδομάδες τρέχει με πλήρη μέθοδο Zeovit....Ο ριάκτορας που είχα τον αντιφω μετατράπηκε για τον ζεόλιθο και έχω ξεκινήσει τις βασικές προσθήκες, δηλ. άνθρακα και βακτήρια. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα μέχρι τώρα ήταν η έμφάνιση κυανοβακτηρίου το οποίο όμως τις τελευταίες 3-4 ημέρες μειώνεται σταθερά. Κατά τα άλλα τηρώ κατά γράμμα τις οδηγίες της μεθόδου, με τις ελάχιστες δοσολογίες για την ώρα και ελπίζω σε βάθος χρόνου να έχω ενα καλό αποτέλεσμα....

 

Υπεροχες φωτο,το ενυδρειο σου αρχιζει και δινει φιλε μου...

Ευχομαι απο ψυχης οχι 1 αλλα πολλα πολλα χρονια ακομα να απολαμβανεις το ενυδρειο σου...

 

Περιμενουμε νεα απο την  zeovit εμπειρια που θα εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο σου ,επειδη με ενδιαφερει η μεθοδος γινε λιγο ποιο σαφης και περιληπτικος,υποθετω οτι το kh σου δε ειναι παραπανω απο 8,να το χαιρεσε φιλε μου.

 

 

Eξαιρετικο :thumbsu:

 

 

Μητσάκο τα σπάει φίλε! :bigemo_harabe_net-122:

σβήσαμε και το πρώτο κεράκι :bigemo_harabe_net-78:

 

με το καλό και στον ένα τόνο φίλε!!!  :wootwoot:

 

εγώ θα το ξαναπώ.. οι φώτο του κινητού χάνουν πολύ απο τη πραγματικότητα

 

 

Μπράβο δημητρη για την σταθερή συνεχεια με καθαρά αποτελεσματα μπράβο επισης για το κουράγιο σου και την επιμονή σου για την μέθοδο που ακολουθείς!!

απο σημερα θα παρακολουθώ όλο και ποιο συχνά το θεμα σου για να μαθαίνω την εξέλιξη της μεθόδου!!

ελπίζω και θέλω ποιο κοντινά update για να περνούμε ματι αλλα να μαθαίνουμε πως παει η μέθοδο!

 

 

Αν αυτό είναι ένα αποτέλεσμα ενός έτους , τι θα γίνει στο δεύτερο;;;

Πραγματικά ένα ενυδρείο στολίδι !

 

 

Μπραβο ρε δημητρη!!!!!

Πολυ ωραια η εικονα του ενυδρειου φιλε!

Εχεις τοποθετησει και πολυ ωραια τα κοραλια και στο μελλον θα φανει αυτο ακομα καλυτερα!

Ειδικα η πρωτη φωτο μου αρεσει παρα πολυ :jig:

 

Με λευκη αμμο ισως να εδειχνε πιο πολυ το ενυδρειο αλλα αυτα ειναι και γουστα βεβαια!Αλλωστε επειδη ολοι εχουμε αλλα γουστα βέπουμε τοσο διαφορετικα ενυδρεια και αυτο ειναι κατι καλο :dj:

Βεβαια ετσι οπως βλεπω τα lps που εχεις βαλει εκει να θεριευουν,σε λιγο δεν θα βλεπεις αμμο καθολου :usd:

 

Με το zeovit πραγματικα μπορεις να δεις το ενυδρειο σου να πηγαινει σε αλλα επιπεδα,θελει ομως προσοχη και αφοσιωση αυτη η μεθοδος,τα οποια ειμαι σιγουρος πως εχεις!

Οποτε απλα θα περιμενω να απολαυσω την "αλλαγη" των κοραλιων σου φιλε :bigemo_harabe_net-162:

 

 

Υπεροχες φωτο,το ενυδρειο σου αρχιζει και δινει φιλε μου...

Ευχομαι απο ψυχης οχι 1 αλλα πολλα πολλα χρονια ακομα να απολαμβανεις το ενυδρειο σου...

 

Περιμενουμε νεα απο την  zeovit εμπειρια που θα εχεις...

 

Παιδιά σας ευχαριστώ....εννοείται ότι θα υπάρχει ενημέρωση για την πορεία της μεθόδου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά....μια μικρή ενημέρωση καθώς το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 7 εβδομάδες με το zeovit....μόλις τελείωσε η αρχική περίοδος προσαρμογής και έγινε η πρώτη αλλαγή ζεόλιθου πριν από δύο εβδομάδες Από σήμερα σταματά και η εναλασσόμενη λειτουργία του ριάκτορα και πλέον μπαίνει σε κανονική λειτουργία 24/24. Είναι νωρίς να μιλάω για εμφανή αποτελέσματα όμως σίγουρα έχω δει βελτίωση στον χρωματισμό της acro aculeus η οποία έχει αρχίσει και παίρνει αυτό το ανοιχτό πράσινο φωσφοριζέ χρώμα που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει. Κατά τα άλλα το κυάνιο επιμένει με εξάρσεις και υφέσεις και μόλις χθες ξεκίνησα το coral snow το οποίο συστήνει η korallen zucht για την αντιμετώπιση του. Οι δοσολογίες όλων των συμπληρωμάτων εξακολουθούν να παραμένουν στην ελάχιστη ποσότητα και η ροή στον ριάκτορα αυξήθηκε περίπου στα 96λ/ω.Οι φωτός που θα δείτε είναι με τη νέα μου μηχανή. Ελπίζω να σας αρέσουν......

 

DSC_0141.jpg
 

DSC_0125.jpg
 

DSC_0131.jpg
 

DSC_0144.jpg
 

DSC_0075.jpg
 

DSC_0137.jpg
 

DSC_0070.jpg
 

DSC_0060.jpg
 

DSC_0117.jpg
 

DSC_0132b.jpg
 

DSC_0138b.jpg
 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ε ρε γλέντια!!!!!! :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95: :bigemo_harabe_net-95:

:buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο τα σπανε Δημητρη εκπληκτικες βαλε και καμια κοντινη των κοραλιων.Αντε σε περιμενω να τραβηξεις μερικες και απο το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας ηθελα να πω οτι το πρωτεινει για καλυτερο αποτελεσμα σε συνδυασμο με το cyanoclean το coral snow.Δημητρη τι εννοεις αυξη τις ροης?Πως την ρεγουλαρης και την μετρας την ροη και ποια ειναι η ιδανικη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!Ο αραγωνίτης κάνει την διαφορά πιστεύω!

 

Ωραία τα κοράλλια!Είδα μια ανεμώνη στην γωνία ή κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!Ο αραγωνίτης κάνει την διαφορά πιστεύω!

Ωραία τα κοράλλια!Είδα μια ανεμώνη στην γωνία ή κάνω κάποιο λάθος?

Που την ειδες καλε?

Link to comment
Share on other sites

απλα υπεροχο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτο τα σπανε Δημητρη εκπληκτικες βαλε και καμια κοντινη των κοραλιων.Αντε σε περιμενω να τραβηξεις μερικες και απο το δικο μου.

 

 

Συνεχιζοντας ηθελα να πω οτι το πρωτεινει για καλυτερο αποτελεσμα σε συνδυασμο με το cyanoclean το coral snow.Δημητρη τι εννοεις αυξη τις ροης?Πως την ρεγουλαρης και την μετρας την ροη και ποια ειναι η ιδανικη ροη?

 

Νίκο σε ευχαριστώ. Εννοείται ότι θα γίνει φωτογράφιση, δεν το έχω ξεχάσει....μόλις σήμερα παρέλαβα τη μηχανή!!! Οσο για τις κοντινές, που να βλέπονται εννοώ, άστο μάλλον θα αργήσει, έχει τόσες ρυθμίσεις και κουμπάκια που θέλω σεμινάριο για να βγάλω άκρη!!!!

Το coral snow από ότι έχω καταλάβει, βρέθηκε τυχαία ότι καταπολεμά το κυάνιο και η πρωταρχική του χρήση δεν ήταν για αυτό.

Το cyano clean είναι μεταγενέστερο σκεύασμα και συμπληρωματικό του coral snow, όχι το αντίστροφο.

Η ιδανική ροή στον ριάκτορα είναι 200-400λ/ω ανά 1 λίτρο ζεόλιθου. Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις με χαμηλή ροή αλλιώς υπάρχει

κίνδυνος απότομου στεγνώματος και νεκρώσεων. Την ροή τη μετράς στην έξοδο του ριάκτορα και με την ποσότητα του ζεόλιθου μέσα που

δουλεύεις. Εγώ απλά βάζω μπροστά στην έξοδο ένα μικρό δοχείο που ξέρω τον όγκο του, μετράω πόσο χρόνο θέλει για να γεμίσει και το

αποτέλεσμα το μετατρέπω σε λίτρα/ώρα.Την ροή τη ρυθμίζω από την αντλία, έχω μία μικρή sicce 300λ/ω, η οποία ρυθμίζεται οπότε και παίζω

από εκεί.Φυσικά οι μεγαλύτεροι ριάκτορες για πιο μεγάλα ενυδρεία έχουν βάνες ρύθμισης με σωλήνες pvc και πιο "σοφιστικέ" σχεδίαση.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ. Εννοείται ότι θα γίνει φωτογράφιση, δεν το έχω ξεχάσει....μόλις σήμερα παρέλαβα τη μηχανή!!! Οσο για τις κοντινές, που να βλέπονται εννοώ, άστο μάλλον θα αργήσει, έχει τόσες ρυθμίσεις και κουμπάκια που θέλω σεμινάριο για να βγάλω άκρη!!!!

Το coral snow από ότι έχω καταλάβει, βρέθηκε τυχαία ότι καταπολεμά το κυάνιο και η πρωταρχική του χρήση δεν ήταν για αυτό.

Το cyano clean είναι μεταγενέστερο σκεύασμα και συμπληρωματικό του coral snow, όχι το αντίστροφο.

Η ιδανική ροή στον ριάκτορα είναι 200-400λ/ω ανά 1 λίτρο ζεόλιθου. Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις με χαμηλή ροή αλλιώς υπάρχει

κίνδυνος απότομου στεγνώματος και νεκρώσεων. Την ροή τη μετράς στην έξοδο του ριάκτορα και με την ποσότητα του ζεόλιθου μέσα που

δουλεύεις. Εγώ απλά βάζω μπροστά στην έξοδο ένα μικρό δοχείο που ξέρω τον όγκο του, μετράω πόσο χρόνο θέλει για να γεμίσει και το

αποτέλεσμα το μετατρέπω σε λίτρα/ώρα.Την ροή τη ρυθμίζω από την αντλία, έχω μία μικρή sicce 300λ/ω, η οποία ρυθμίζεται οπότε και παίζω

από εκεί.Φυσικά οι μεγαλύτεροι ριάκτορες για πιο μεγάλα ενυδρεία έχουν βάνες ρύθμισης με σωλήνες pvc και πιο "σοφιστικέ" σχεδίαση.....

Ευχαριστω πολυ Δημητρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!Ο αραγωνίτης κάνει την διαφορά πιστεύω!

 

Ωραία τα κοράλλια!Είδα μια ανεμώνη στην γωνία ή κάνω κάποιο λάθος?

 

 

ομορφιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπραβοοοο αγορινααααα!!! :buttrock:

 

 

απλα υπεροχο :thumbsu:

 

Ευχαριστώ παιδιά!!!! Οχι δεν παίζει ανεμώνη αν και για να είμαι ειλικρινής κάποια στιγμή το σκεφτόμουν πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Και δύο ερωτήσεις....πριν λίγες ημέρες πρόσθεσα και μία κάλτσα στο σαμπ....έχω σκοπό να την καθαρίζω κάθε εβδομάδα.

Αρκεί ή θέλει συχνότερα και υπάρχει κάποιος ειδικός τρόπος ή απλά την καθαρίζω σε τρεχούμενο νεράκι?

Link to comment
Share on other sites

Και δύο ερωτήσεις....πριν λίγες ημέρες πρόσθεσα και μία κάλτσα στο σαμπ....έχω σκοπό να την καθαρίζω κάθε εβδομάδα.

Αρκεί ή θέλει συχνότερα και υπάρχει κάποιος ειδικός τρόπος ή απλά την καθαρίζω σε τρεχούμενο νεράκι?

Σωστα την εβαλες αλλα καθε 3 με 4 μερες θελει αλλαγη με αλλη γιατι θα εχει βουλωσει [και να πλυμηρισεις] αρα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 3 για να αλλαζεις και να προλαβαινεις να τις πλενεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...