Jump to content

Louka's Light Reef


Mr.Puff

Recommended Posts

Ψυκτικο αθανατο μπραβο Λουκα μια χαρα δειχνει καποια κοραλια θελουν χρονο για να δειξουν χρωμα.Προσεχε την ξενια.Φυσικα καποια θα τσακωθουν μεταξυ τους.Εδω θα επεμβεις κλαδευοντας τα στις πλευρες που ακουμπανε.Οταν κοψεις απο την πρασινη φορμοζα θελω ενα φραγκ.Παρακολουθηση συνεχη και το kh σταθερο με νιτρικα ,φωσφωρικα χαμηλα και 0 αντιστοιχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι έχω μπλέξει άσχημα τον τελευταίο καιρό με τη βάρδια και δεν έχω αδιάσει καθόλου να πιούμε καφεδάκι. Μόνο σε κανά ρεπό έρχομαι αργά το απόγευμα για ένα γρήγορο μπανάκι με την κόρη μου, γεμίζω και δυο 20λιτρες μπουκάλες νερό για την αλλαγή και φεύγουμε. Αν δεν πας πουθενά τώρα τον Αύγουστο θα κανονίσουμε!

 

ηταν να παω τον Αυγουστο 2 εβδομαδες στο Μπαλι και

καμμια βδομαδα Χαβαη αλλα με κερδισε η εξωτικη και κοσμοπολιτικη Λουτσα. :D :D

εδω θα ειμαι ρε φιλε.οποτε θες πες μου.

το ενυδρειο παει τρενο απο οτι βλεπω και χαιρομαι πολυ για αυτο. :thumbsu:

οσο για το τσιλερ μιλαμε για την επιτομη της τεχνολογιας.

περα απο την πλακα αφου κανεις τη δουλεια σου μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο,μπραβο σου!
Κατα την γνωμη πολυ πυκνο στοκαρισμα σε καποια κοραλλια,αραιωσε τα αν γινεται κι αφησε τα να αναπτυχθουν.
Κρατα το σταθερο και περιμενω μια εκπληκτικη εξελιξη απο το ενυδρειο σου.
Ωραιο και πολυ πιο καθαρο το bare bottom αλλα οταν γεμιζει κοραλλινη εκει ειναι που τριβεις τα ματια σου.Τυφλα να χει ο βρωμοαραγωνιτης που παγιδευει οργανικα και φωσφορο.
Προσεχε την ξενια οπως σου ειπε κι ο Νικος.
Ξερεις ποσους εχει διασωσει ενα τετοιο High Tech Chiller?

Link to comment
Share on other sites

Λουκα ξερεις τι σημαινει αυτο εε;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ φραγκακια εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Λουκα ξερεις τι σημαινει αυτο εε;;

 

Για πες μου έπεσα μέσα?

post-59162-0-30768700-1438802337_thumb.jpg

post-59162-0-40616100-1438802360_thumb.jpg

post-59162-0-23775600-1438802375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστα αυτα και πες μου τιτλο....

Μαλλον την πιτσα θα την παρω :P

 

Άγγελε τίτλο θα βάλουμε μαζί όταν δούμε το τελικό αποτέλεσμα το οποίο νομίζω ότι θα είναι πολύ καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου ρε Λουκά !

Ο τίτλος σίγουρα πρέπει να αλλάξει !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λουκά ωραια,και απορία σου πιο πάνω στο βιντεάκι να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι !! Καλη συνέχεια φιλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Λουκα καλησπέρα!

Εχεις φτιαξει ενα πολυ ομορφο υφαλο και φαινεται πως οι κοποι σου σε ανταμοιβουν!

 

Φαντάζομαι οτι οταν το ξεκινουσες και εστηνες το βραχο, που να φανταζοσουν πως σε καμποσο χρονο το aquascape του υφαλου σου θα διαμορφοθει τελικα

απο τα κοραλια σου! Αυτη ειναι η διαφορα στο reef. Το τελικο αποτελεσμα του aquascape επερχεται απο εμας εμεσα.

 

Στο δικο σου υφαλο που παει υπεροχα, εσυ απλα φροντιζεις τα ζωντανα σου για να διαμορφωσουν αυτα την εικονα του ενυδρειου σου.

 

Διαβαζα, στο πρωτο ποστ του θεματος σου, οτι κανεις αλλαγες 13% και παιζεις με red sea απλο. Μετα τι εγινε? Το αλλαξες και παιζεις με θαλασσα διαμορφωνοντας την αλατοτητα με οσμωση?

Από οτι βλεπω παντως και απο το υλικο που ανεβαζεις, τα χρωματα των κοραλιων σαν να αλλαζουν προς το καλυτερο!

 

Καλ συνεχεια φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξανά μπράβο !

Ο Νέμο στην ξενια όλα τα λεφτά !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Μου δείνουν κουράγιο να συνεχίσω γιατί για να πω την αλήθεια τον τελευταίο διάστημα με όλα αυτά που γίνονται μου ήρθε πολλές φορές η σκέψη να τα παρατήσω. Όμως το αγαπάω πολύ και θα το παλέψω όσο περισσότερο γίνεται. Αλλαγές νερού από θάλασσα έκανα και περσι το καλοκαίρι όταν ακόμα προσπαθούσα να συνεφέρω το ενυδρείο. Το χειμώνα λόγο καιρού έκανα τις αλλαγές  με red sea και αργότερα ati αλατάκι και βέβαια τώρα το καλοκαιράκι πάλι από θάλασσα αραιωμένο με νεράκι όσμοσης. Να σας πω γενικά παρατηρήσεις. Νιτρικά/φωσφορικά που μετράω πάντα πριν χρησιμοποιήσω το θαλασσινό νερό είναι 0. Μαγνήσιο ασβέστιο και ΚΗ είναι οριακά σε αποδεκτές τιμές. Το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι τα ζώντανα δείχνουν να το απολαμβάνουν απίστευτα! Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά αυτό παρατηρώ. Τίγκα πολύποδες έξω, και φουσκωμένα LPS.  Μακάρι να ήταν εύκολο να βάλω και φωτοσωλήνα για να έχω φυσικό φως. Οπότε όσο πάει καλά με το θαλασσινό νερό θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χειμώνα που σταματας τις αλλαγες με θαλασσα και επανερχεσαι στο αλατι, βλεπεις διαφορά στα κοραλια?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια σημάντική διαφορά στο χρώμα ή στην ανάπτυξη ας πούμε δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει. Η διαφορά που βλέπω  σε μια αλλαγή από θάλασσα είναι μόνο ότι για δύο ή τρείς μέρες μετά, τα κοράλια έχουν ας πούμε μια ποιο "υγιή" εμφάνιση, με ποιο τεντωμένους πολύποδες και τα LPS αυξάνουν περισσότερο απ'ότι συνήθως τον όγκο τους. Ίσως αυτά να οφείλονται στο φυσικό πλανκτόν, ίσως σε κάτι άλλο. Αλλά κάποια άλλη σημαντική διαφορά δεν βλέπω. Αν μπορούσα, και για λόγους οικονομίας, θα έκανα αλλαγές από θάλασσα όλο το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο θαλασσας και ειδικα απο εισαγωγη (οταν φερνουν κοραλλια) δεν ξερω περιεχει καποια αμινοξεα ισως, δοκιμασα να παρω μισο λιτρο απο της σακουλες το εριξα μεσα κ τα κοραλλια σαν να ανεπνευσαν να το χαρηκαν,στο εμποριο πουλανε και μιας εταιριας νερο απο τον ρεεφ. Με καλα αποτελεσματα,το χρησιμοπιουμε σαν προσθετο κ οχι σαν κυριο νερο.

Με ολα αυτα λοιπον καταλαβενω πως ακομα κ με τον ρεακτορα που δινει πολλα περισσοτερα στο νερο μας λογο υλικου δεν μπορουμε να φτασουμε τη φυση και το νερο της.εγω απο της θαλλασες της αττικης γυρο γυρο δεν θα εκανα αλλαγη νερου της θεωρο τρομερα βρωμικες οχι τοσο σε νιτρικα αλλα σιγουρα υπαρχουν κ αλλα που δεν μετραμε..

Οσο για αυτο που διαβασα λουκα... σκεφτηκες να το κοψεις μονο λαθος κινηση ειναι για αυτο... εισαι τοσο αρρωστος για αυτο που μετα απο λιγο καιρο θα το ξαναφτιαξεις.. οποτε μονο ο κοπος θα σου μεινει!!! Τα φιλια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο θαλασσας και ειδικα απο εισαγωγη (οταν φερνουν κοραλλια) δεν ξερω περιεχει καποια αμινοξεα ισως, δοκιμασα να παρω μισο λιτρο απο της σακουλες το εριξα μεσα κ τα κοραλλια σαν να ανεπνευσαν να το χαρηκαν,στο εμποριο πουλανε και μιας εταιριας νερο απο τον ρεεφ. Με καλα αποτελεσματα,το χρησιμοπιουμε σαν προσθετο κ οχι σαν κυριο νερο.

Με ολα αυτα λοιπον καταλαβενω πως ακομα κ με τον ρεακτορα που δινει πολλα περισσοτερα στο νερο μας λογο υλικου δεν μπορουμε να φτασουμε τη φυση και το νερο της.εγω απο της θαλλασες της αττικης γυρο γυρο δεν θα εκανα αλλαγη νερου της θεωρο τρομερα βρωμικες οχι τοσο σε νιτρικα αλλα σιγουρα υπαρχουν κ αλλα που δεν μετραμε..

Οσο για αυτο που διαβασα λουκα... σκεφτηκες να το κοψεις μονο λαθος κινηση ειναι για αυτο... εισαι τοσο αρρωστος για αυτο που μετα απο λιγο καιρο θα το ξαναφτιαξεις.. οποτε μονο ο κοπος θα σου μεινει!!! Τα φιλια μου!!!!

 

Πέτρο σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Για το νερό από θάλασσα έχεις δίκιο δεν μπορούμε να το μετρήσουμε για τα πάντα οπότε σίγουρα υπάρχει αρκετο ρίσκο. Να σου πω την αλήθεια πιο πολύ βασίζομαι στην εμφάνιση και τη μυρωδιά του νερού και λιγότερο στις μετρήσεις οι οποίες γίνονται συμπληρωματικά ας πούμε. Τι να πω. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Σκέψου βέβαια και το άλλο. Σε τι συνθήκες μεγαλώνουν τα κοραλάκια σε μέρη όπως το Βιετνάμ για παράδειγμα. Αλλά να είμαι ξεκάθαρος. Δεν προτρέπω κανέναν να κάνει το ίδιο. Ότι κάνω, το κάνω με δικό μου ρίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...