Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα ήρθε η ώρα να αλλάξω ενυδρείο. Από τα 120 λίτρα φουλ φυτεμένο με ροδόστομους, καρδινάλιους και buenos aires, θα πάω σε ένα Αnubias A1200 270 λίτρα καθαρά και σκέφτομαι να φιλοξενήσω ένα κοπαδάκι (5-6) δίσκους και καμιά 10ρια καρδινάλιους. Έτσι όπως το σκέφτομαι κάποια φυτά από το παλιό ενυδρείο θα γεμίσουν την πλάτη ενώ θα μπουν και δύο ρίζες για να βρίσκουν σκιά όποτε χρειάζονται οι δίσκοι. Ξέρω ότι χρειάζονται χαμηλό ph το οποίο θα μπορώ να το έχω χαμηλά με το σύστημα co2 που χρησιμοποιώ για τα φυτά μου. Σωστά? Για υπόστρομα σκέφτομαι λευκή η μπεζ άμμο. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρωτον για τη ph λες να τους εχεις? Το νερο τις βρυσης σου ποσο ph ειναι?

Προσωπικη μου αποψη μπεζ.

Link to comment
Share on other sites

Βρύσης είναι περίπου 7,5 αν και το τεστ της aquili που έχω έχει υποδιαιρέσεις 0,5 (7-7,5-8 κτλ.) Σκεφτόμουν να το κατεβάζω γύρω στο 7

Link to comment
Share on other sites

Με την ωριμανση του ενυδρειου και το co2 εκει θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ναι,

Βεβαια πολλα παιδεια τα κρατουν σε διαφορα ph.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το PH, θα πρέπει να κατεβάσεις και GH, έτσι αναγκαστικά θα πας σε Α/Ο ή και τύρφη. Στους δίσκους επίσης είναι απαραίτητο και το ύψος του ενυδρείου.

Αλλά και πάλι , από τα λίγα που ξέρω για δίσκους, θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι και άρα μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά καλύτερα σε αυτό να σου απαντήσουν πιο έμπειροι στους δίσκους, να έχεις υπόψη σου όμως, πως οι δίσκοι στρεσάρονται εύκολα αν δεν έχουν σωστό χώρο και περιβάλλον με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το PH, θα πρέπει να κατεβάσεις και GH, έτσι αναγκαστικά θα πας σε Α/Ο ή και τύρφη. Στους δίσκους επίσης είναι απαραίτητο και το ύψος του ενυδρείου.

Αλλά και πάλι , από τα λίγα που ξέρω για δίσκους, θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι και άρα μεγαλύτερο ενυδρείο, αλλά καλύτερα σε αυτό να σου απαντήσουν πιο έμπειροι στους δίσκους, να έχεις υπόψη σου όμως, πως οι δίσκοι στρεσάρονται εύκολα αν δεν έχουν σωστό χώρο και περιβάλλον με αποτέλεσμα να αρρωσταίνουν

Εχει αναφερθει πολλες φορες αυτο, οτι οι δισκοι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι για να ειναι ανετοι.

Δεν εχει αναφερει ομως κανενας ποιο ειναι αυτο ( ποσοτητα )?

Για να παει 0.5 μοναδα κατω το ph θελει Α/Ο?

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει πολλες φορες αυτο, οτι οι δισκοι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι για να ειναι ανετοι.

Δεν εχει αναφερει ομως κανενας ποιο ειναι αυτο ( ποσοτητα )?

Για να παει 0.5 μοναδα κατω το ph θελει Α/Ο?

Για το GH είναι πιο απαράιτητη Α/Ο , όχι μόνο για το PH, η Α/Ο δεν κατεβάζει το PH αλλά το ενυδρείο, και για την ακρίβεια η Α/Ο έχει θεωρητικό PH 7, ουδέτερο δηλαδή, και αν το ενυδρείο δεν έχει ασβεστολιθηκά υλικα, τότε όσο ωριμάζει το ενυδρείο τόσο πέφτει και το PH.

Τώρα για το μέγεθος του κοπαδιού, από συζητήσεις με έμπειρους (κάποιοι είναι αρκετά καταξιωμένοι για την εμπειρία τους και την ενασχολησή τους στους δίσκους) αναφέρουν κοπάδια πάνω απο 8 με 10 άτομα

Link to comment
Share on other sites

Με την ωριμανση του ενυδρειου και το co2 εκει θα παει.

Για το GH είναι πιο απαράιτητη Α/Ο , όχι μόνο για το PH, η Α/Ο δεν κατεβάζει το PH αλλά το ενυδρείο, και για την ακρίβεια η Α/Ο έχει θεωρητικό PH 7, ουδέτερο δηλαδή, και αν το ενυδρείο δεν έχει ασβεστολιθηκά υλικα, τότε όσο ωριμάζει το ενυδρείο τόσο πέφτει και το PH.

Τώρα για το μέγεθος του κοπαδιού, από συζητήσεις με έμπειρους (κάποιοι είναι αρκετά καταξιωμένοι για την εμπειρία τους και την ενασχολησή τους στους δίσκους) αναφέρουν κοπάδια πάνω απο 8 με 10 άτομα

Αυτο ακριβως λεω.

Να θεωρισουμε δηλ. οτι ειναι ενα στανταρ οι 8?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως λεω.

Να θεωρισουμε δηλ. οτι ειναι ενα στανταρ οι 8?

Προσωπικά αν ήταν να ξεκινήσω δισκάδικο, θα έπρεπε να είχα από 400 λίτρα και πάνω και θα έβαζα 8 ή 10 δίσκους.

Για το PH και το GH να επανέλθω τώρα, μπορεί της βρύσης του να έχει 7,5 .το 7 όμως για τους δίσκους δεν είναι το ιδανικό, θέλει ακόμα και πιο χαμηλό, και επίσης θα έλεγα να μη στηριζόμαστε τόσο στο PH που προκαλεί το CO2 , είναι πολύ ευμετάβλητο , θεωρώ πως είναι καλύτερα να βάζουμε νερό με ήδη χαμηλό PH (<= 7) αλλά ταυτόχρονα και χαμηλό GH και αυτό μόνο με Α/Ο ή τύρφη ή συνδυασμό και των 2 μπορούμε να το πετύχουμε (εκτός και αν μένουμε ση Φλώρινα)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δίσκους σε νερό βρύσης , δεν έχεις ακούσει ? η δεν γίνεται ?....

Αναγκαστικά δίσκοι = ώσμωση ε ?

Μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν ήταν να ξεκινήσω δισκάδικο, θα έπρεπε να είχα από 400 λίτρα και πάνω και θα έβαζα 8 ή 10 δίσκους.

Για το PH και το GH να επανέλθω τώρα, μπορεί της βρύσης του να έχει 7,5 .το 7 όμως για τους δίσκους δεν είναι το ιδανικό, θέλει ακόμα και πιο χαμηλό, και επίσης θα έλεγα να μη στηριζόμαστε τόσο στο PH που προκαλεί το CO2 , είναι πολύ ευμετάβλητο , θεωρώ πως είναι καλύτερα να βάζουμε νερό με ήδη χαμηλό PH (<= 7) αλλά ταυτόχρονα και χαμηλό GH και αυτό μόνο με Α/Ο ή τύρφη ή συνδυασμό και των 2 μπορούμε να το πετύχουμε (εκτός και αν μένουμε ση Φλώρινα)

Αναφερεσαι σε αγριους η σε εκτροφης?

Γιατι το 7 δεν ειναι ιδανικο?

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι σε αγριους η σε εκτροφης?

Γιατι το 7 δεν ειναι ιδανικο?

Για άγριους το θεωρώ απαραίτητο, αλλά και για εκτροφής θα το είχα πιο χαμηλά από 7 , είμαι της άποψης να πλησιάζω όσο πιο πολύ μπορώ τις συνθήκες που έχει το ψάρι στο DNA του. Αλλά πάλι συζητάμε μόνο για το PH θεωρώ απαραίτητη και τη μείωση GH & KH που τότε αναγκαστικά θα μειωθεί και το PH

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι για εκτροφής. Δε θα διαφωνήσω για τις τιμές που δίνετε παρόλαυτα σε ξένα site διαβάζω ότι χαμηλό gh χρειάζονται κυρίως κατα τη διάρκεια που μεγαλώνουν. Παρόλαυτα αρκετοί είναι αυτοί που δεν είχαν θέμα με ph 7 και gh 8. Δυστυχώς για αντίστροφη όσμωση δεν το σκέφτομαι και λόγω τιμής αλλά και για άσκοπη σπατάλη νερού μιας και το μεγαλύτερο μέρος της διαδικασίας πάει χαμένο. Δε θα ήμουν όμως αρνητικός στην προετοιμασία με τύρφη σε βαρέλι μιας και είναι αρκετά πιο οικονομικό αλλά και οικολογικό. Η τύρφη έχω την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι για εκτροφής. Δε θα διαφωνήσω για τις τιμές που δίνετε παρόλαυτα σε ξένα site διαβάζω ότι χαμηλό gh χρειάζονται κυρίως κατα τη διάρκεια που μεγαλώνουν. Παρόλαυτα αρκετοί είναι αυτοί που δεν είχαν θέμα με ph 7 και gh 8. Δυστυχώς για αντίστροφη όσμωση δεν το σκέφτομαι και λόγω τιμής αλλά και για άσκοπη σπατάλη νερού μιας και το μεγαλύτερο μέρος της διαδικασίας πάει χαμένο. Δε θα ήμουν όμως αρνητικός στην προετοιμασία με τύρφη σε βαρέλι μιας και είναι αρκετά πιο οικονομικό αλλά και οικολογικό. Η τύρφη έχω την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αρκετές φορές. Σωστά?

Μια χαρά μπορείς να προετοιμάζεις το νερό και με τύρφη. Ναι , η τυρφη δεν είναι για μια χρήση μόνο, αλλά όχι και για πολλές. Θα ξεκινήσεις με ένα σακουλάκι (σου προτείνω καλτσον για να μη βγάζει πολλά σκουπιδάκια) , θα κάνεις μετρήσεις για να βρεις τις παράμετρες που θες, την επόμενη εβδομάδα άλλο ένα σακουλάκι με φρέσκια (δε πετας τη παλια) ξανα μετρήσεις , την επόμενη άλλο ένα σακουλάκι και πάλι τα ίδια, θα δουλεύεις με 3 σακουλάκια δηλαδή, και κάθε εβδομάδα μετα θα αλλάζεις το πιο παλιό, στις αρχές θα κάνεις μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι και θα κάνεις ανάλογα προσθήκη ή μείωση τυρφης για να βρεις τις ρουτίνες σου, μετά συνεχίζεις έτσι, θεωρώ πως αυτός είνα ο καλύτερος και πιο σταθερός τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει πολλες φορες αυτο, οτι οι δισκοι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι για να ειναι ανετοι.

Δεν εχει αναφερει ομως κανενας ποιο ειναι αυτο ( ποσοτητα )?

Για να παει 0.5 μοναδα κατω το ph θελει Α/Ο?

Ο Stedker αναφερει 8-10 ως ελαχιστο κοπαδι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίακοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Οπότε, είδικα στους εκτροφής, μην είμαστε αιρετικοί με το ph και το νερό βρύσης είναι μια χαρά, αν τα ζωντανα έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίακοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Οπότε, είδικα στους εκτροφής, μην είμαστε αιρετικοί με το ph και το νερό βρύσης είναι μια χαρά, αν τα ζωντανα έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο.

:bow: :bow: :bow:

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά νιτρικά κ καλό τάισμα.Πρωτα αυτά μετά το ph.Ειδικά όταν μιλάμε για ψάρια εκτροφής,το ph μην σας τρελλαίνει,δεν λέω να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο,αλλά οι μετρήσεια που αναφέρει ο Χρήστος είναι μια εικόνα απο την φύση κ υπάρχουν στο βιβλιο του Bleher:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη το ενυδρείο κ σε παίρνει για μεγαλύτερο ανέβα σε λιτρα.Και για τους δίσκους θα είναι καλύτερα.

Κόπαδακι καλύτερα απο 8 άτομα.

Προσοχη στο διοξείδιο,αυτά τα σκαμπανεβάσματα του ph ειναι κακό για τα ψάρια.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να προετοιμάζεις το νερό και με τύρφη. Ναι , η τυρφη δεν είναι για μια χρήση μόνο, αλλά όχι και για πολλές. Θα ξεκινήσεις με ένα σακουλάκι (σου προτείνω καλτσον για να μη βγάζει πολλά σκουπιδάκια) , θα κάνεις μετρήσεις για να βρεις τις παράμετρες που θες, την επόμενη εβδομάδα άλλο ένα σακουλάκι με φρέσκια (δε πετας τη παλια) ξανα μετρήσεις , την επόμενη άλλο ένα σακουλάκι και πάλι τα ίδια, θα δουλεύεις με 3 σακουλάκια δηλαδή, και κάθε εβδομάδα μετα θα αλλάζεις το πιο παλιό, στις αρχές θα κάνεις μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι και θα κάνεις ανάλογα προσθήκη ή μείωση τυρφης για να βρεις τις ρουτίνες σου, μετά συνεχίζεις έτσι, θεωρώ πως αυτός είνα ο καλύτερος και πιο σταθερός τρόπος

Θα μπορουσες να το εξηγησεις καλυτερα αυτο με τα 3 σακουλακια γιατι με ενδιαφερει και εμενα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο Stedker αναφερει 8-10 ως ελαχιστο κοπαδι!

Το εχουμε ξανα αναφερει σε 180 λιτρα.

θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίακοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Οπότε, είδικα στους εκτροφής, μην είμαστε αιρετικοί με το ph και το νερό βρύσης είναι μια χαρά, αν τα ζωντανα έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο.

Αν ενας επιστημονας ( και ειναι πληρως αποδεκτος απο ολους ) βρισκει αυτες τις μετρησεις σε αγριους στη φυση τους, τοτε τη

συζηταμε για εκτροφης σε αυτο το ph.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να το εξηγησεις καλυτερα αυτο με τα 3 σακουλακια γιατι με ενδιαφερει και εμενα?

:)

Χρησιμοποιείς 3 σακουλάκια (σαν να λέμε 3 δόσεις) και αλλάζεις κάθε εβδομάδα το πιο παλιό, κυλιόμενα δηλαδή, έτσι έχεις πιο σταθερές παράμετρες, γιατί η καινούρια/φρέσκια τύρφη είναι πιο δυνατή, και με τον τρόπο αυτό έχεις φρέσκια τη μία δόση (το ένα σακουλάκι). Αλλά όταν ξεκινήσεις και βάλεις τη 1η φορά 3 φρέσκα σακουλάκια θα γίνει πολύ δυνατό, θα πέσει πολύ το PH & το GH , έτσι ξεκινάς με 1 σακουλάκι τη 1η εβδμάδα, 2ο σακουλακι τη 2η εβδομάδα, 3ο τη 3η, και τη 4η αλλάζεις αυτό που έβαλες τη 1η, και συνεχίζεις έτσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξανα αναφερει σε 180 λιτρα.

8-10 άτομα σε 180 λίτρα μόνο ; Πολύ λίγα μου φαίνονται αυτά τα λίτρα , 20 λίτρα το ψάρι περίπου νομίζω πως είναι πολύ λίγο. και ειδικά αν μεγαλώσουν λίγο και με το τάισμα που θέλουν και λόγω του αυξημένου μεταβολισμού λόγω υψηλής θερμοκρασίας θα πρέπει να κάποιος να αλλάζει νερό κάθε μέρα, έχω την εντύπωση πως θεωρητικά το κάθε ψάρι θέλει πάνω από 40 λίτρα ανά άτομο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...