Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Αύριο λοιπόν γεμίζει με νερό το ενυδρείο οπότε σιγά σιγά πάμε για το μπόλιασμα.

1) Απ' ότι διάβασα για να πετύχει το μπόλιασμα καλό θα είναι το νερό να είναι σε κανονική θερμοκρασία και όχι χαμηλή. Επομένως γεμίζω το ενυδρείο, ανοίγω θερμαντήρα και περιμένω να ανέβει η θερμοκρασία. Σωστά ή δε χρειάζεται?

2) Μεταφέρω αρκετό από το βιολογικό υλικό του παλιού στο καινούριο και στίβω τα σφουγγαρια σε αυτά του καινούριου. Αυτό το κάνω αμέσως ή καλύτερα να δουλέψει το φίλτρο 1-2 μέρες χωρίς να το μπολιάσω έτσι ώστε να μαζέψει τη θολούρα που θα σηκώσει η νέα άμμος? Επισης χρειάζεται σε κάποιο στάδιο να χρησιμοποιήσω άνθρακα για καλύτερο καθαρισμό του νερού πριν η μετά το μπόλιασμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βιολογια αναπτύσεται καλύτερα πάνω από 27-28 (βάλε την θερμοκρασία εκεί). Θα σου πρότεινα να βάλεις το φίλτρο να δουλέψει κανα 2 ημέρες με άνθρακα και τροφή για να σηκώσει αμμωνία ή βάζεις αμμωνία από το φαρμακείο.Σε αυτες τις 2 ημέρες ο ανθρακας θα μαζεψει τυχον τοξικά και το φίλτρο τη θολούρα αν υπάρχει. Μετά βάζεις μπόλι και μπιχλα από το παλό ενυδρείο, Καλό είναι πριν βάλεις το μπόλι να βεβαιωθείς πως έχει σηκώσει αμμωνία, χωρίς αμμωνία το μπόλι δεν θα πιάσει. Τη τροφή σε διχτάκι να μπορείς να την αλλάζεις όταν πάει να μουχλιάσει. Μετά από κανα 2 ημέρες κάνε καθημερινές μετρήσεις. Τροφή βάζουμε τόση όση θα βάζαμε αν είχαμε ψάρια μέσα και λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω διαβάσει μπορώ αντί να βάζω τροφή να βαλω λίγο μετά το μπόλι 2-3 ψαράκια ώστε να αναπτυχθεί η βιολογία. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Απότι έχω διαβάσει μπορώ αντί να βάζω τροφή να βαλω λίγο μετά το μπόλι 2-3 ψαράκια ώστε να αναπτυχθεί η βιολογία. Κάνω λάθος?

Μη το κάνεις, μπορεί να τα ταλαιπωρήσεις, με τροφή θα γίνει ακριβώς το ίδιο χωρίς να ταλαιπωρήσεις τα ψαράκια και είναι πολύ πιο ασφαλές, και αμμωνία πολύ να σηκώσει δεν θα κινδυνέψει κάποιο ζωντανό, αντίθετα θα αναπτυχθεί πιο γρήγορα η βιολογία. Με ψαράκια το κάνουμε μόνο αν ήδη έχουμε τα ψάρια και δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, κάνε λίγες ημέρες υπομονη. Η υπομονη είναι το προσόν που μας μαθαίνει το χόμπι αυτό, η φύση θέλει το χρόνο της

Link to comment
Share on other sites

Από υπομονή δεν έχω θέμα. Απλά έλεγα μήπως ήταν καλύτερα με ψαράκια. Με κάλυψες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα fluval, πιστεύω ότι θα σε καλύψει. Για την άλγη είναι καλύτερο το ξύσιμο με σιδερένια βούρτσα, ή ελαφρύ και προσεκτικό ξύσιμο του ξύλου με κοπίδι (προσοχή κόβει πολύ).

Άντε και περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο γέμισε χτες αφού πλήθυκαν καλά τα ξύλα και τρίφτηκαν με βούρτσα. Για την ώρα βέβαια επιπλέουν αλλά σιγά σιγά θα μουλιάσουν και θα μπουν στη σωστή τους θέση. Το φίλτρο μπήκε σε λειτουργία με ένα μέρος βιολογικού υλικού και άνθρακα, καθώς και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι για να μαζέψει πιθανή βρωμιά αν και με το πλύσιμο που είχα κάνει στην άμμο το νερό ήταν κρύσταλλο. Έβαλα και τροφή σε μια ενυδρειακή κάλτσα και σήμερα την άλλαξα. Αν όλα πάνε καλά με την αμμωνία άυριο μπαίνει μπόλι. Πόση αμμωνία πρέπει να μετρήσω για να είμαι σίγουρος ότι θα πιάσει το μπόλι? Μετράω με τεστ της salifert

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει στανταρ τιμη, αφου δεν ξερεις ουτε η βιολογια που εχει το μπολι, ποση αμμωνια μπορει να οξειδωσει.

Εσυ βαζε τροφη στην αποχη, μιαμιση φορα απο οτι θα εριχνες στα ψαρια την πρωτη φορα που θα ταισεις.

Αν αφου ριξεις το μπολι, τη μηδενιζει, μηδενιζει και τα νιτρωδη και παραγονται καποια νιτρικα, εισαι ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

ολα σχετικα ειναι φιλε!!

το οτι οι δισκοι μπορει να θελουν 1 τονο ενυδρειο δ σημαινει κ οτι για να εχεις δισκους πρεπει να το εχεις!!εχω φιλους (που σημαινει οτι τα εχω δει με τα ματια μου) που να εχουν δισκους απο 120λιτρο ο ενας (ο οποιος εβγαλε κ γεννα σε πληροφορω) μεχρι 250λιτρο...κ πανω!!!

επειδη τον bpel86 τον ξερω κ προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι εχει ηδη διαβασει το link που εβαλες κ ακομα κ αν το ενυδρειο του ειναι μικρο για δισκους θα τους εχει πολυ πιο "ευτυχισμενους" απο καποιον που μπορει να τους εχει σε ολοκληρη λιμνη!!

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια αναπτύσεται καλύτερα πάνω από 27-28 (βάλε την θερμοκρασία εκεί). Θα σου πρότεινα να βάλεις το φίλτρο να δουλέψει κανα 2 ημέρες με άνθρακα και τροφή για να σηκώσει αμμωνία ή βάζεις αμμωνία από το φαρμακείο.Σε αυτες τις 2 ημέρες ο ανθρακας θα μαζεψει τυχον τοξικά και το φίλτρο τη θολούρα αν υπάρχει. Μετά βάζεις μπόλι και μπιχλα από το παλό ενυδρείο, Καλό είναι πριν βάλεις το μπόλι να βεβαιωθείς πως έχει σηκώσει αμμωνία, χωρίς αμμωνία το μπόλι δεν θα πιάσει. Τη τροφή σε διχτάκι να μπορείς να την αλλάζεις όταν πάει να μουχλιάσει. Μετά από κανα 2 ημέρες κάνε καθημερινές μετρήσεις. Τροφή βάζουμε τόση όση θα βάζαμε αν είχαμε ψάρια μέσα και λίγο παραπάνω.

Ερωτηση :

Αν δεν ριξει τιποτα στο ενυδρειο απο τροφη και βαλει κατευθειαν μπολι και την αλλη μερα βαλει ενα μικρο αριθμο ψαριων,το μπολι δεν θα πιασει και γιατι?

Και γιατι να ριξει αμμωνιες απο φαρμακεια που ειναι δηλητηριο στο ενυδρειο του? Εμεις εδω στο φορουμ,δεν προτεινουμε αυτη τη μεθοδο της αμμωνιας,πολλοι επιστημονες που ηρθαν σε σεμιναρια μας,μας ειπαν οτι δεν ενδικνειεται αυτη η μεθοδος γιατι αυτη η αμμωνια ειναι δηλητηριο.

Υπαρχουν και αλλοι τροποι πιο φυσικη,οπως η τροφη,δεν χρειαζεται να μπλεκεις με χημικα δηλητηρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα σχετικα ειναι φιλε!!

το οτι οι δισκοι μπορει να θελουν 1 τονο ενυδρειο δ σημαινει κ οτι για να εχεις δισκους πρεπει να το εχεις!!εχω φιλους (που σημαινει οτι τα εχω δει με τα ματια μου) που να εχουν δισκους απο 120λιτρο ο ενας (ο οποιος εβγαλε κ γεννα σε πληροφορω) μεχρι 250λιτρο...κ πανω!!!

επειδη τον bpel86 τον ξερω κ προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι εχει ηδη διαβασει το link που εβαλες κ ακομα κ αν το ενυδρειο του ειναι μικρο για δισκους θα τους εχει πολυ πιο "ευτυχισμενους" απο καποιον που μπορει να τους εχει σε ολοκληρη λιμνη!!

Φιλε μου τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα! Ας μην τα ξανασυζηταμε! Για να εχεις ευτυχισμενα ψαρια πρεπει να τους προσφερεις τα λιτρα που χρειζονται και τιποτα λιγοτερο! Το οτι εσυ εχεις δει δισκους να επιβιωνουν σε 120λιτρα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο!

Οσο για το τελευταιο, αμφιβαλλω αν δεν υπαρχουν τα σωστα λιτρα και διαστασεις, οσο κι αν προσπαθησει κι αν διαβασει ο φιλος bpel, που φυσικα δεν εχω και τιποτα προσωπικο μαζι του ( για να μην με παρεξηγησετε! )!

Link to comment
Share on other sites

ολα σχετικα ειναι φιλε!!

το οτι οι δισκοι μπορει να θελουν 1 τονο ενυδρειο δ σημαινει κ οτι για να εχεις δισκους πρεπει να το εχεις!!εχω φιλους (που σημαινει οτι τα εχω δει με τα ματια μου) που να εχουν δισκους απο 120λιτρο ο ενας (ο οποιος εβγαλε κ γεννα σε πληροφορω) μεχρι 250λιτρο...κ πανω!!!

επειδη τον bpel86 τον ξερω κ προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι εχει ηδη διαβασει το link που εβαλες κ ακομα κ αν το ενυδρειο του ειναι μικρο για δισκους θα τους εχει πολυ πιο "ευτυχισμενους" απο καποιον που μπορει να τους εχει σε ολοκληρη λιμνη!!

1. Τα είπες όλα... για το μέγεθος του ενδιαφέροντος σου (και τον σεβασμό)... απέναντι στα ζωντανά, που θα μπορούσες να φιλοξενήσεις.

2. Έχεις ακούσει το... "άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας";

3. Η συνέχεια θα είναι άνευ ουσίας... και προσωπικά θα την αποφύγω.-

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να λέτε εγώ θα συνεχίσω τα σχέδια μου. Κι εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά αυτό Έχω τη δυνατότητα να έχω. Το ενυδρείο καλώς ή κακώς Είναι στα κατώτατα όρια για Να φιλοξενήσει δίσκους. Γι'αυτό και θα περιοριστώ σε κοπάδι 6-7 δίσκων. Και τα 500 ή τα 1000 λίτρα λίγα είναι όταν το οικοσύστημα που ζουν οι δίσκοι αποτελείται από εκατομμύρια κυβικά νερού αλλά και από πολλούς άλλους εξωγενείς παράγοντες που δε μπορούμε να αναπαραστησουμε στα ενυδρεία μας. Α και μην ξεχνάτε ότι οι δίσκοι εκτροφής έχουν υποστεί γενετικές τροποποιήσεις και δεν έχουν καμία σχέση με τους αγρίους. Αυτό λέει πολλά... άνοιξα ένα θέμα για να με βοηθήσουν όσοι μπορούν και ευχαριστώ όσους το έχουν κάνει κα ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν. Όχι για μένα μόνο, το Φόρουμ είναι για να αλληλοβοηθουμαστε. Δε θέλω ούτε κόντρες σε αυτό το θέμα ούτε υποδείξεις για τα λίτρα του ενυδρείου. Αυτά έχουν ειπωθεί και απαντηθει στα πρώτα post του θέματος για όσους δεν το έχουν διαβάσει όλο. Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται τροφη αν μπολιασεις και μετα βαλεις ψαρια.

Απλα με την προσθηκη τροφης και τεστ νερου με μετρησεις, εξασφαλιζεις οτι στο ενυδρειο προστιθεται μια πηγη αμμωνιας, η οποια μπορει και μηδενιζεται (οπως και τα νιτρωδη) και παραγονται νιτριικα.

Με λιγα λογια, εχεις αποδειξεις ΠΡΙΝ βαλεις τα ψαρια οτι ο κυκλος του αζωτου εχει ολοκληρωθει.

Κι αυτο γιται μερικες φορες γινονται λαθη και μπορει να μην πιασει πο μπολι. (κι αυτο λυνεται ομως, αφου μπορεις να ξαναμπολιασεις αμεσα, αν βρισκεις στις μετρησεις οτι δεν μηδενιζει η αμμωνια και τα νιτρωδη, αφου εβαλες τα ψαρια)

Αν δεν βαλεις αμεσα τα ψαρια αφου μπολιασεις, πρεπει μετα να ταιζεις τα βακτηρια για να μεινουν ζωντανα, μεχρι να μπουν τα ψαρια.

Αυτο γινεται με διαφορους τροπους. Ενας ειναι η τροφη και αλλος ειναι η αμμωνια που βρισκεις στο εμποριο.

Προτιμω την τροφη.

Οχι γιατι η αμμωνια δεν θα κανει δουλεια, ουτε γιατι θα "δηλητηριασει το ενυδρειο".

Μια ειναι η αμμωνια. ΝΗ3/4, ειτε αυτη η αμμωνια που παραγει η τροφη, ειτε αυτη που παραγουν τα ψαρια, ειτε αυτη που πωλειται στο φαρμακειο (αυτη χωρις ομως προσθετα αρωματικα κλπ που βαζουν οταν προκειται για χρηση σαν καθαριστικο γενικης χρησης στο σπιτι) και ειναι συνηθως σε διαλυμα 10-30% για να μην ειναι αμεσα επικινδυνη οσο η σκετη αμμωνια 100%.

Και το ιδιο επικινδυνη για τον ανθρωπο οσο πολλα αλλα χημικα που πωλουνται για γενικη χρηση αλλα και ενυδρειακη, επικινδυνα αν δεν ακολουθουνται καποιους κανονες ασφαλειας κατα την χρηση της, πχ να μην ειναι τοσο ηλιθιος ωστε να βαλει τη μυτη του στο μπουκαλι και να την αναπνευσει.

Στο μονο που διαφερουν οι παραπανω επιλογες ειναι το ποσοστο διαλυσης τους στο ενυδρειο.

Με την τροφη και με τα ψαρια, δεν μπορεις να ξερεις απο πριν το ακριβες ποσοστο διαλυσης αν δεν πειραματιστεις ωστε να εχεις καποιο μπουσουλα.

Με αυτη απο το φαρμακειο, μπορεις να ξερεις ακριβως ποση προσθετεις.

Και παλι προτιμω την τροφη.

Σε δοσολογια μιαμηση φορα την ποσοτητα του ταισματος στα ψαρια, δημιουργεις ετσι, περισσοτερους ρυπους απο οτι στη συνεχεια με τα ψαρια και προετοιμαζεις το ενυδρειο με την απαραιτητη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να λέτε εγώ θα συνεχίσω τα σχέδια μου. Κι εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά αυτό Έχω τη δυνατότητα να έχω. Το ενυδρείο καλώς ή κακώς Είναι στα κατώτατα όρια για Να φιλοξενήσει δίσκους. Γι'αυτό και θα περιοριστώ σε κοπάδι 6-7 δίσκων. Και τα 500 ή τα 1000 λίτρα λίγα είναι όταν το οικοσύστημα που ζουν οι δίσκοι αποτελείται από εκατομμύρια κυβικά νερού αλλά και από πολλούς άλλους εξωγενείς παράγοντες που δε μπορούμε να αναπαραστησουμε στα ενυδρεία μας. Α και μην ξεχνάτε ότι οι δίσκοι εκτροφής έχουν υποστεί γενετικές τροποποιήσεις και δεν έχουν καμία σχέση με τους αγρίους. Αυτό λέει πολλά... άνοιξα ένα θέμα για να με βοηθήσουν όσοι μπορούν και ευχαριστώ όσους το έχουν κάνει κα ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν. Όχι για μένα μόνο, το Φόρουμ είναι για να αλληλοβοηθουμαστε. Δε θέλω ούτε κόντρες σε αυτό το θέμα ούτε υποδείξεις για τα λίτρα του ενυδρείου. Αυτά έχουν ειπωθεί και απαντηθει στα πρώτα post του θέματος για όσους δεν το έχουν διαβάσει όλο. Ευχαριστω

Deja Vu.

Αυτο το μυνημα το εχω διαβασει πολλες φορες, :)

Ευχομαι (ειλικρινα και για αυτο προσπαθω να βοηθησω γραφωντας στο θεμα σου οτι πληροφοριες ζητας) να μην βρεθεις στη θεση των περισσοτερων που το εγραψαν.

Αν δεν το δουμε ως δυσκολια για τη διαβιωση των ψαριων, αυξανονται λογαριθμικα οι πιθανοτητες με το παραμικρο να τουμπαρει το ενυδρειο, αλλα θα γινει και πολυ κουραστικο στη συντηρηση για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να τουμπαρει το ενυδρείο; όσο για το ότι θα χρειάζομαι πιο συχνά αλλαγές νερού το γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

1. το ενδιαφερον κ τον σεβασμο μου φιλτατε...αστο δ εισαι καν σε θεση να τα γνωριζεις!

2. δ ηξερα οτι εσυ εχεις την ικανοτητα να καταλαβεις πιο πολλα απο εμενα μονο κ μονο κοιταζοντας ενα ενυδρειο με δισκους αλλα κ με ποια "ματια" ακριβως!!

3. το post σου εξ αρχης ηταν ανευ σημασιας αφου ηδη συμφορουμιτες εχουν ηδη επισημανει το θεμα με τα λιτρα (κ με πολυ πιο ομορφο τροπο)

εχει δικιο ο φιλος μου bpel86...ας μην του χαλαμε το post που εφταξε για να λαβει κανονικη κ χρησιμη βοηθεια απο τα παιδια που ηδη του εχουν απαντησει κ βοηθησει πολυ.

σ'ευχαριστω για την κουβεντουλα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια πρώτη φώτο από το ενυδρείο. Το ξύλο που είναι πάνω θα κατέβει κάτω αριστερά. Απλά ακόμα δεν έχει μουλιασει και ανεβαίνει πάνω. Επίσης τα ξυλα άρχισαν να βγάζουν αυτό το αηδιαστικο άσπρο χνουδι-ζελέ οπότε περιμένω κάποια στιγμή να φύγει κι αυτό. Αύριο το πρωί μπαίνει μπόλικο και τη Δευτέρα μπαίνουν 6-7 καρδιναλιοι που έχω για να στρώσει μια και καλή το φίλτρο.

post-58593-0-34837500-1419090081_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να τουμπαρει το ενυδρείο; όσο για το ότι θα χρειάζομαι πιο συχνά αλλαγές νερού το γνωριζω

Εννοω οτι ειναι ολα στα ορια και ευμεταβλητα, οξυγονο, redox, pH. tds, σκληροτητες, θερμοκρασιες κλπ

Πολυ πιο ευκολο με το παραμικρο να τουμπαρει ενα μικροτερο ενυδρειο απο ενα μεγαλυτερο.

Και ιδιως με ψαρια σαν κι αυτα.

Του αλλουνου διαβαζα του σταματησε η αεραντλια το βραδι και τα βρηκε ολα ψοφια το πρωι.

Αν ειναι δυνατον απο μια αεραντλια να χαθει ενα ολοκληρο ενυδρειο !!!

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98439-aoeyiaaea-oaa-eanaeeiaeei/?p=1006660#entry1006660

Καλύτερα να μη ρισκάρω να μπολιασω ε;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98439-aoeyiaaea-oaa-eanaeeiaeei/?p=1006660#entry1006660

Καλύτερα να μη ρισκάρω να μπολιασω ε;;

Να μην ρισκαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουνα στη θέση σου δεν θα το έκανα, συστήνεται το μπόλι να είναι από και υγειές ενυδρείο τους τελευταίους 6 μήνες τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάω σε στρώσιμο με βακτήρια; Εκτός αν έχει κανείς να μου δώσει μπολι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...