Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Έφτασε και η ώρα για οπτικό υλικό

Μπορείς να μου πεις τι ξύλα εχεις βάλει μεσα???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν ξέρω τι είδους ξύλα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τι ξύλα εχεις βάλει μεσα???

 

 

Πιθανότατα είναι Driftwood (ή Moorwood).-

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι Driftwood (ή Moorwood).-

Οι διαφορες τους ποιες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είμαι ξυλοκόπος παλικάρι μου... για να ξέρω λεπτομέρειες.-  :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είμαι ξυλοκόπος παλικάρι μου... για να ξέρω λεπτομέρειες.-  :D

 

Δεν ειπα οτι εισε ξυλοκοπος.

Σε πολλες περιπτωσεις ( και σε πολυ παλαιοτερα αρθρα ) εχω δει να παροτρυνουν το α η β ξυλο

για το στησιμο του ενυδρειου.

Με αυτο το σκεπτικο εγεινε η ερωτηση μου.

Που ( ωφελει ) το ενα η το αλλο η τη μας προσφερει? 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Το α ειναι καλυτερης ποιοτητας ( οχι τα συγκεκριμενα ) και το β κατωτερης. Σαπιζει πιο γρηγορα, βγαζει πιο πολυ σκουριλα, αργει να μουλιασει κτλ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα έχουν να κανουν με τα εξης χαρακτηριστικά, ποσο γρήγορα μουλιαζουν - βυθίζονται και με το ποσο σκουρενουν το νερό πχ τα mopani βυθίζονται αμέσως αλλά καφετιζουν πολύ το νερό τα magroove ή Σουμάτρας βυθίζονται μέσα σε λιγες ώρες και καφετιζουν λιγοτερο το νερό τα moorewood αργούν αρκετά να βυθιστούν αλλά αφήνουν ελάχιστο χρωμα στο νερό .

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος

Έγινε επεξεργασία - Αργύρης Π
Link to comment
Share on other sites

Ποια διάταξη ξύλων θεωρείται ιδανική;; Γιατί παρα πολλά ενυδρεία εχουν ανάποδα κρεμασμένες ριζες , ωραιο αποτέλεσμα μεν ( οπτικά ) , αλλα πόσο βολικό ειναι για τους δίσκους;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποια διάταξη ξύλων θεωρείται ιδανική;; Γιατί παρα πολλά ενυδρεία εχουν ανάποδα κρεμασμένες ριζες , ωραιο αποτέλεσμα μεν ( οπτικά ) , αλλα πόσο βολικό ειναι για τους δίσκους;;;

Παρατηρησε πως ζουν στην φυση και σκεψου γιατι το κανουν αυτο.Θα σου λυθει η απορια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εισε ξυλοκοπος.

Σε πολλες περιπτωσεις ( και σε πολυ παλαιοτερα αρθρα ) εχω δει να παροτρυνουν το α η β ξυλο

για το στησιμο του ενυδρειου.

Με αυτο το σκεπτικο εγεινε η ερωτηση μου.

Που ( ωφελει ) το ενα η το αλλο η τη μας προσφερει? 

 

 

ΔΕΝ γνωρίζω... γι' αυτό που λες.

Τα καταστήματα πουλάνε βέβαια... ότι έχουν διαθέσιμο από τις εισαγωγές. Για παράδειγμα πολλοί αγοράζουν Red Moorwood... μάλλον από τα δυσκολότερα στην βύθιση (απ' όσο έχω καταλάβει) και σε κάποιες περιπτώσεις αβύθιστα. 

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις το ιδανικό... αλλά προσπαθείς για το πλησιέστερο.-

Link to comment
Share on other sites

Ποια διάταξη ξύλων θεωρείται ιδανική;; Γιατί παρα πολλά ενυδρεία εχουν ανάποδα κρεμασμένες ριζες , ωραιο αποτέλεσμα μεν ( οπτικά ) , αλλα πόσο βολικό ειναι για τους δίσκους;;;

 

 

ΔΕΝ είναι... καθ' ότι οι δίσκοι... ΔΕΝ είναι ψάρια επιφανείας.

Συμφωνώ με τον Δημήτρη.-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω πρόβλημα με τα δισκάκια μου. Την προηγούμενη εβδομάδα και χωρίς κανένα εμφανές σημάδι ασθένειας βρήκα το ένα δισκάκι μου νεκρό. Έκανα δυο αλλαγές νερού μέσα σε δύο μέρες και παρατηρούσα τα ψάρια αλλά και πάλι κανένα σημάδι. Χτες ξαφνικά ένας δίσκος έμεινε σε ένα σημείο ακίνητος ανάποδα, ανέπνεε γρήγορα και έδειχνε ανήμπορος να κρατηθεί ζωντανός. Αμέσως άνοιξα στο φουλ την αεραντλία μήπως και βοηθηθέι και όντως έδειξε να βελτιώνεται λίγο η κατάστασή του αλλά παρατήρησα ότι από τη μία πλευρά έχει ξεφλουδίσει. Συνεχίζει να αναπνέει γρήγορα αλλά πλεόν δεν είναι ανάποδα. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν κάποιο σημάδι. Έχω διαβάσει για θεραπεία με bactopur, με zinadol, με αλάτι κτλ. Τι να κάνω?? Οι μετήσεις του νερού είναι:

 

PH: 7.5

KH:3

GH:6

NO2:0

NO3: 5mg/l

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι δουλειά. Θα ανεβάσω το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η κατάσταση του ψαριού ηταν εμφανώς βελτιωμένη. Το ξεφλούδισμα εξαφανιστηκε, απέπνεε κανονικά Απλα καθόταν συνεχώς κάτω από ένα ξύλο. Βγήκε μόνο λίγα λεπτά αφότου έριξα φαγητό. Τι λέτε να έγινε;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημήτρη δεν υπάρχει φώτο με ξεφλούδισμα. Όπως έγραψα προχτές το απόγευμά ο ένας φαινόταν έτοιμος να πεθάνει, είχε ξεφλουδίσει λίγο από τη μία μεριά και χτες που τον ξαναείδα ήταν εντάξει. Λίγο υποτονικός και φοβισμένος το πρωί αλλά μετά μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Για ξύλο μου ακούγεται,τα ψάρια μεγαλώνουν κ διαμορφώνεται ιεραρχία.Ισως το ψάρι σου έφαγε αρκετές ή στο κυνήγι τραυματίστηκε σε κάποιο αντικείμενο.Ισως ξαναλέω.Χωρίς εικόνα είμαστε στο σκοτάδι.Παρατήρησε το ενυδρείο σου κ το ψάρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι μιας και μέσα σε 24 ώρες εξαφανίστηκαν όλα τα σημάδια και τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω γράψει πιο πάνω Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...