Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Για μενα η καλυτερη μεθοδος στρωσιματος ειναι το μπολι αρκει να σαι σιγουρος οτι το ενυδρειο που θα παρεις το νερο ειναι οκ απο αποψη ασθενειων (εχε το νου σου και σε λαθρεπιβατες ομως).Δε νομιζω καποιος συμφορουμιτης να ειχε προβλημα το ενυδρειο του κ να σου πει ελα παρε μπολι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά ότι και να λέτε εγώ θα συνεχίσω τα σχέδια μου. Κι εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά αυτό Έχω τη δυνατότητα να έχω. Το ενυδρείο καλώς ή κακώς Είναι στα κατώτατα όρια για Να φιλοξενήσει δίσκους. Γι'αυτό και θα περιοριστώ σε κοπάδι 6-7 δίσκων. Και τα 500 ή τα 1000 λίτρα λίγα είναι όταν το οικοσύστημα που ζουν οι δίσκοι αποτελείται από εκατομμύρια κυβικά νερού αλλά και από πολλούς άλλους εξωγενείς παράγοντες που δε μπορούμε να αναπαραστησουμε στα ενυδρεία μας. Α και μην ξεχνάτε ότι οι δίσκοι εκτροφής έχουν υποστεί γενετικές τροποποιήσεις και δεν έχουν καμία σχέση με τους αγρίους. Αυτό λέει πολλά... άνοιξα ένα θέμα για να με βοηθήσουν όσοι μπορούν και ευχαριστώ όσους το έχουν κάνει κα ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν. Όχι για μένα μόνο, το Φόρουμ είναι για να αλληλοβοηθουμαστε. Δε θέλω ούτε κόντρες σε αυτό το θέμα ούτε υποδείξεις για τα λίτρα του ενυδρείου. Αυτά έχουν ειπωθεί και απαντηθει στα πρώτα post του θέματος για όσους δεν το έχουν διαβάσει όλο. Ευχαριστω

Για να αλληλοβοηθηθούμε... και να μάθω και εγώ κάτι παραπάνω... μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό;

Σε ποίους τομείς έχουν υποστεί τροποποιήσεις και με ποίο τρόπο;

Επειδή πας και για καρδινάλιους... έχεις υπ' όψιν σου ποίες είναι οι επιπτώσεις σε ένα είδος... όταν ζει σε εκτός του εύρους (εν προκειμένω προς τα πάνω) θερμοκρασία;

Για να ΜΗΝ συζητήσουμε πράγματα που πιθανότατα έχεις ήδη διαβάσει (όπως το εύρος του ΡΗ, θηράματα κλπ.), αλλά είναι και το ότι... υποδείξεις ΔΕΝ δέχεσαι.

Όμως το... "στερνή μου γνώση... να σε είχα πρώτα"... ΔΕΝ βγήκε τυχαία.

Ούτε ο πρώτος... ούτε ο τελευταίος θα είσαι... που ΔΕΝ κατανοεί τι περιγράφει ένα κείμενο (όπως αυτό που σου έβαλα)... και αντιδρά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (οικοσύστημα... εκατομμύρια λίτρα... τροποποιήσεις... κλπ.) που έχουν κάνει και πολλοί άλλοι, στο παρελθόν.

Διαφορετικά... ΔΕΝ θα μίλαγες για τα λίτρα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ... τα ψάρια (οι ζωές)... κοστίζουν φτηνά.-

ΥΓ. Το θέμα σου (όπως και όλα όσα "ανοίγονται" στο κεφάλαιο δίσκοι)... το παρακολουθώ εξ' αρχής (άρα το έχω διαβάσει ολόκληρο).-

Link to comment
Share on other sites

Απλα στρωσε κανονικα το ενυδρειο σου... και κανε υπομονη 1-2 βδομαδες.

Μου έστειλε ο takis_gt ο όποιος προσφέρθηκε να μου δώσει μπολι και τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οπότε αύριο το πιθανότερο παίρνω μπολι και προχωράω
Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι έχει μπει και το ενυδρείο σιγά σιγά στρώνεται. Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι ο jager 300 ζορίζετε να ζεστάνει το νερό και δουλεύει υπερωρίες. Σκέφτηκα να μονώσω την πλάτη μιας και όλες οι υπόλοιπες πλευρές είναι φανερές. Αξίζει να μονωθεί μόνο η πλάτη? Επειδή εκέι είναι βεντουζομένος και ο θερμοστάτης σκέφτομαι ότι μεγάλο μέρος την ενέργειας χάνεται άμεσα. Και αν ναι τι προτείνετε? Φελιζολ, dow, φελό ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι έχει μπει και το ενυδρείο σιγά σιγά στρώνεται. Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι ο jager 300 ζορίζετε να ζεστάνει το νερό και δουλεύει υπερωρίες. Σκέφτηκα να μονώσω την πλάτη μιας και όλες οι υπόλοιπες πλευρές είναι φανερές. Αξίζει να μονωθεί μόνο η πλάτη? Επειδή εκέι είναι βεντουζομένος και ο θερμοστάτης σκέφτομαι ότι μεγάλο μέρος την ενέργειας χάνεται άμεσα. Και αν ναι τι προτείνετε? Φελιζολ, dow, φελό ή κάτι άλλο?

Προσωπικη μου αποψη, αλλος ενας θερμοστατης.

Το dow κατ εμε μια πολυ καλη λυση ( οχι πολυ χοντρο για να μπορεσουν να μπουν και τα μπαστουνια ).

Πριν το βαλεις να το περασεις ενα χρωμα ( αν δεν εχεις βαλει στην πλατη ).

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση στο πίσω μέρος μόνο... είναι δώρον άδωρον και ΜΗΝ το κάνεις.

Υπάρχουν και περισσότερα watt... αλλά και άλλες λύσεις.

Πάντως 300αρης Jagger και να ζορίζεται σε τόσα λίτρα... ΔΕΝ ακούγεται λογικό (για την Αθήνα).-

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα δεν μου ακουγεται λογικο! Εχω ενα 300 jager και ζεσταινω ανετα το θηριακι μου! Μηπως δεν τον εχδις καλιμπραρει καλα και δουλευει συνεχως! Αυτο το ειχα παρατηρησει οταν δεν τον ειχα βαλει σε controller! Moλις τον εβαλα εστρωσε!

Υπαρχουν κι αλλοι θερμοστατες οπως οι τιτανιου που κανουν τρελλη δουλεια αλλα νομιζω για τα λιτρα σου ειναι υπερβολη!

Link to comment
Share on other sites

Ο 300αρης θερμοστατης οντως δεν ειναι λογικο να ζοριζεται στα λιτρα σου, κατι δεν παει καλα......

Βαλτον κοντα στην εισοδο του φιλτρου για καλυτερη ροη του ζεστου νερου

Ασχετα απο αυτο τωρα μια μονωση στην πλατη με φελιζολ η dow καλο ειναι και δεν στοιχιζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μόνωση στο πίσω μέρος μόνο... είναι δώρον άδωρον και ΜΗΝ το κάνεις.

Υπάρχουν και περισσότερα watt... αλλά και άλλες λύσεις.

Πάντως 300αρης Jagger και να ζορίζεται σε τόσα λίτρα... ΔΕΝ ακούγεται λογικό (για την Αθήνα).-

αν υποθέσουμε ότι οι απώλειες είναι ίδιες σε όλες τις πλευρές του ενυδρείου αναλογικά με το εμβαδόν τότε μονώνοντας την πλάτη έχουμε περίπου 28-30% λιγότερες απώλειες γιατί λοιπόν είσαι τόσο απόλυτος και λες ΜΗΝ το κάνεις που τεκμηριώνεις την άποψη σου

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δ ειναι ιδια η απωλεια σε ολες τις πλευρες γιατι πολυ απλα η καθε πλευρα (2 κ 2) εχουν διαφορετικη επιφανεια!!
αρα η απωλεια της καθε πλευρας ειναι αναλογη με την επιφανεια της!!δ λεω θα γλιτωσει απωλειες...αλλα λιγοτερο απο 30% πιστευω!!

γνωμη μου ας γινει μονωση με dow καλυτερα που ειναι κ φθηνο αλλα κ κανει πολυ δουλεια, αλλα κ για να μην ζοριζεται ουτε κατα διανοια...ας αγοραστει κ ενας θερμοστατης ακομα!!

κ πολυ σωστη η παρατηρηση να μπει ο θερμοστατης κοντα στην εξοδο του φιλτρου...δ το ειχα σκεφτει...κ εγω στην αντιθετη το ειχα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ σε ενα σπιτι με 4 παραθυρα, κλεισουμε το 1 και αφησουμε τα 3 ανοιχτα, θα κανουμε οικονομια 25% στη θερμανση?

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ σε ενα σπιτι με 4 παραθυρα, κλεισουμε το 1 και αφησουμε τα 3 ανοιχτα, θα κανουμε οικονομια 25% στη θερμανση?

λιγο αστοχο το παραδειγμα γιατι ακομα κ αυτο να δεχτουμε υπαρχουν ενα σωρο αλλοι παραμετροι να υπολογισεις (στο συγκεκριμενο) για να δεις τι χανεις- γλιτωνεις!!εσωτερικη-εξωτερικη θερμοκρασια ανεμος (θερμοκρασια ταχυτητα-φορα)...ακομα κ υγρασια κ σε ποια πλευρα του σπιτιου "βλεπουν" τα παραθυρα!!

αλλα δ σε κατακρινω (μην παρεξηγηθουμε)...μερικες φορες ενα τετοιο παραδειγμα βοηθαει στο να καταλαβουμε το προβλημα.. :cigar::geek:

Link to comment
Share on other sites

δ ειναι ιδια η απωλεια σε ολες τις πλευρες γιατι πολυ απλα η καθε πλευρα (2 κ 2) εχουν διαφορετικη επιφανεια!!

αρα η απωλεια της καθε πλευρας ειναι αναλογη με την επιφανεια της!!δ λεω θα γλιτωσει απωλειες...αλλα λιγοτερο απο 30% πιστευω!!

γνωμη μου ας γινει μονωση με dow καλυτερα που ειναι κ φθηνο αλλα κ κανει πολυ δουλεια, αλλα κ για να μην ζοριζεται ουτε κατα διανοια...ας αγοραστει κ ενας θερμοστατης ακομα!!

κ πολυ σωστη η παρατηρηση να μπει ο θερμοστατης κοντα στην εξοδο του φιλτρου...δ το ειχα σκεφτει...κ εγω στην αντιθετη το ειχα!

Ο θερμαντήρας (θερμοστάτης είναι άλλο πράγμα... και εμπεριέχεται σε έναν θερμαντήρα)... πρέπει να μπαίνει εκεί όπου υπάρχει ισχυρή κυκλοφορία νερού για να γίνεται καλύτερη απαγωγή της θερμότητας (υπάρχουν διάφοροι τρόποι... για να το πετύχεις αυτό).

ΑΝ τον βάλεις κοντά στην εισαγωγή του φίλτρου... απλά πηγαίνεις "βόλτα" την ζέστη πρώτα στους σωλήνες, οπότε θα έχεις κάποια (μικρή βέβαια... αλλά έχεις) σχετική απώλεια.-

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας (θερμοστάτης είναι άλλο πράγμα... και εμπεριέχεται σε έναν θερμαντήρα)... πρέπει να μπαίνει εκεί όπου υπάρχει ισχυρή κυκλοφορία νερού για να γίνεται καλύτερη απαγωγή της θερμότητας (υπάρχουν διάφοροι τρόποι... για να το πετύχεις αυτό).

ΑΝ τον βάλεις κοντά στην εισαγωγή του φίλτρου... απλά πηγαίνεις "βόλτα" την ζέστη πρώτα στους σωλήνες, οπότε θα έχεις κάποια (μικρή βέβαια... αλλά έχεις) σχετική απώλεια.-

Ερωτηση.

Οταν η κυκλοφορια τις θερμοκρασιας ειναι συνεχομενη, δεν σταθεροποιειται?

Link to comment
Share on other sites

λιγο αστοχο το παραδειγμα γιατι ακομα κ αυτο να δεχτουμε υπαρχουν ενα σωρο αλλοι παραμετροι να υπολογισεις (στο συγκεκριμενο) για να δεις τι χανεις- γλιτωνεις!!εσωτερικη-εξωτερικη θερμοκρασια ανεμος (θερμοκρασια ταχυτητα-φορα)...ακομα κ υγρασια κ σε ποια πλευρα του σπιτιου "βλεπουν" τα παραθυρα!!

αλλα δ σε κατακρινω (μην παρεξηγηθουμε)...μερικες φορες ενα τετοιο παραδειγμα βοηθαει στο να καταλαβουμε το προβλημα.. :cigar::geek:

Αυτο λεω, οτι υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες,

Δεν παει με ποσοστο ανα μονωμενη πλευρα, οπως καπου διαβασα,

Μια οικονομια μικρη γινεται μονωνοντας μονο την πλατη, αλλα οσο περισσοτερες πλευρες μενουν χωρις θερμομονωση τοσο μικροτερο ποσοστο οικονομιας κανουμε.

Καλυτερο ποσοστιαια αποτελεσμα θα εχουμε αν μονωθουν οι τρεις πλευρες.

Καλο υλικο και λεπτο (για να χωρανε και οι σωληνες) ειναι το depron.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης είναι κοντά στην εισαγωγή και τις τελευταίες μέρες τα πράγματα είναι καλύτερα. Μετακίνησα λίγο το αισθητήριο του stc το οποίο εκεί που ήταν μάλλον δε διάβαζε σωστά. Ήταν κοντά στην επιφάνεια του νερού και το κατέβασα πιο χαμηλά. Παρόλαυτα θα μπει και δεύτερος θερμαντήρας γιατί τα περισσότερα watt θα ζεσταίνουν πιο γρήγορα το νερό άρα λογικά θα κάνω και περισσότερη οικονομία. Πχ αν ο 300ρης θέλει 10 λεπτα για να ανεβάσει από 28 σε 28,3 βαθμούς, στα 500w πιθανόν να αρκούν 3-4 λεπτά γία να ανεβάσουν 0,3 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Οταν η κυκλοφορια τις θερμοκρασιας ειναι συνεχομενη, δεν σταθεροποιειται?

Δημήτρη... ΔΕΝ κατάλαβα ακριβώς... το ερώτημα.-

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερειες αλλα ο θερμαντηρας (αν ειναι ενας στο ενυδρειο) ειναι καλυτερα να μπαινει διπλα στην εισοδο του φιλτρου α) για να μπαινει το ζεστο νερο πρωτα στο φιλτρο οπου υπαρχουν τα βακτηρια (και αν δεν μιλαμε για δισκοενυδρειο), η επιθυμητη θερμοκρασια για τα βακτηρια ειναι πιο υψηλη απο οτι για τα ψαρια και β) γιατι ετσι διαχεεται καλυτερα στο ενυδρειο απο την εξοδο του φιλτρου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Παρόλαυτα θα μπει και δεύτερος θερμαντήρας γιατί τα περισσότερα watt θα ζεσταίνουν πιο γρήγορα το νερό άρα λογικά θα κάνω και περισσότερη οικονομία. Πχ αν ο 300ρης θέλει 10 λεπτα για να ανεβάσει από 28 σε 28,3 βαθμούς, στα 500w πιθανόν να αρκούν 3-4 λεπτά γία να ανεβάσουν 0,3 βαθμούς.

Θεωρητικα σωστα, αφου απωλειες θερμοκρασιας δημιουργουνται και κατα το χρονο που θερμαινεται το νερο. (Αν δεν υπαρχαν οι απωλεις κατα το χρονο θερμανσης, η καταναλωση θα ηταν ιδια).

Ομως για τη διατηρηση της θερμοκρασιας οι απωλειες ειναι ελαχιστες, αφου ο χρονος που λειτουργει ο θερμαντηρας για τη διατηρηση της ειναι μικρος.

Ετσι λοιπον μονο οταν προσπαθουμε να ανεβασουμε τη θερμοκρασια απο χαμηλη σε ψηλη θα φανει η οικονομια με πολλα watt θερμανσης.

Ομως υπαρχουν και μειονεκτηματα. Με περισσοτερα watt απο οτι χρειαζονται πραγματικα, ειναι πιο μεγαλος ο κινδυνος σε περιπτωση κολληματος του θερμαντηρα, (αν δεν υπαρχει controller).

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... ΔΕΝ κατάλαβα ακριβώς... το ερώτημα.-

Αν ο θερμοστατης ( οπως αναφερθηκε ) ειναι κοντα στην εισοδο, λογικο δεν ειναι ( κατ εμε ) να κυκλοφορει

συνεχως το ζεστο νερο, χωρις ιδιαιτερες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομερειες αλλα ο θερμαντηρας (αν ειναι ενας στο ενυδρειο) ειναι καλυτερα να μπαινει διπλα στην εισοδο του φιλτρου α) για να μπαινει το ζεστο νερο πρωτα στο φιλτρο οπου υπαρχουν τα βακτηρια (και αν δεν μιλαμε για δισκοενυδρειο), η επιθυμητη θερμοκρασια για τα βακτηρια ειναι πιο υψηλη απο οτι για τα ψαρια και β) γιατι ετσι διαχεεται καλυτερα στο ενυδρειο απο την εξοδο του φιλτρου.

Καλά... ΔΕΝ μιλάμε και για καμιά τρομακτική διαφορά.... απλά το έθεσα. ;)

Το ΑΝ διαχέεται σωστά... εξαρτάται και από τον τρόπο που είναι τοποθετημένες... οι έξοδοι των φίλτρων.

Πιασ' το αυγό και κούρευτο... δηλαδή.-

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θερμοστατης ( οπως αναφερθηκε ) ειναι κοντα στην εισοδο, λογικο δεν ειναι ( κατ εμε ) να κυκλοφορει

συνεχως το ζεστο νερο, χωρις ιδιαιτερες απωλειες.

Όπως έγραψα πιο πάνω... υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να διαχέεται η θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο... και αυτό εξαρτάται από το στήσιμο του (ΔΕΝ είναι για όλα... το ίδιο).

Μιλάμε για ελάχιστες διαφορές βέβαια (ΙΣΩΣ ανάξιες λόγου... για την Αθήνα)... αλλά μιας και αναφέρθηκαν παραπάνω παρόμοια πράγματα... το περιβάλλον (στο οποίο "εκτίθενται" και οι σωλήνες εισαγωγής-εξαγωγής) ΔΕΝ έχει ποτέ σταθερή θερμοκρασία.

Μεγάλα ζόρια με τέτοια θέματα "τραβάνε" κάποιοι... σε πιο βορινές περιοχές της χώρας μας.- ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο προχωράει και είναι σχεδόν έτοιμο να δεχτεί Τους πρώτους κατοίκους χάρη και στην πολύτιμη βοήθεια του takis_gt. Μπήκε και dow Στην πλάτη το οποίο βοήθησε να ανέβει η θερμοκρασία 1,5 βαθμό Κελσίου παρά το κρύο των τελευταίων ημερών. Σήμερα μπήκαν και φυτά. Μερικές βαλισνεριες, 2 εχινοδοροι και μια ανουμπια. Τα ξύλα δυστυχώς ακόμα δεν έχουν βυθιστεί και δεν έχουν μπει στις τελικές θέσεις τους

post-58593-0-10874400-1420565854_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bpel86
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εφικτο μια φωτο απο μπροστα.

Μια μικρη παρατηρηση ( απ οτι βλεπω ). Αν ειναι εφικτο το θερμοστατη κοντα στην εισοδο ( 1 με 2 cm ), για να ειναι ποιο αμεση

η μεταφορα τις θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...