Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Τέλεια, θα περάσω από Αβυσσο, να δω αν έχει διαθέσιμο..

απο οσο διαβαζω θα κανεις την καλλητερη επιλογη. + οτι ο Σταυρος, οτιδηποτε χρειαστεις απο ανταλλακτικο δεν θα σε κρεμασει... πολυ σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι είναι σημαντικό και είναι ένας λόγος που δεν προτίμησα το sunsun. Ξέρω ότι μπορώ να βρω ανταλλακτικά στην Ελλάδα αλλά όχι έυκολα στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι σημαντικό και είναι ένας λόγος που δεν προτίμησα το sunsun. Ξέρω ότι μπορώ να βρω ανταλλακτικά στην Ελλάδα αλλά όχι έυκολα στην Αθήνα

εγω οσες φορες ( λιγες ) χρειαστηκα ανταλλακτικο... το ειχα αμεσως!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το Σταύρο ο οποίος μου είπε ότι θα έχει το 1500 σε ένα μήνα. Επομένως θα ξεκινήσω με το 306 σιγά σιγά και σε ένα μήνα βάζω το 1500. Ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε για άμμο με δεδομένο ότι θα έχω δίσκους αλλά και λίγα φυτά (βαλισνέριες, εχινόδορους). Σκεφτόμουν για μπεζ. Πήγα χτες χωματοτεχνική και είχε πολύ ψιλή λευκή και χοντρή μπεζ. Όταν λέω χοντρή ήταν 1-2mm. Σαν ψιλό χαλίκι.. Τι λέτε? Φυσικά θα κάνω τεστ με ακουαφόρτε πριν αγοράσω

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το Σταύρο ο οποίος μου είπε ότι θα έχει το 1500 σε ένα μήνα. Επομένως θα ξεκινήσω με το 306 σιγά σιγά και σε ένα μήνα βάζω το 1500. Ήθελα να ρωτήσω τι προτείνετε για άμμο με δεδομένο ότι θα έχω δίσκους αλλά και λίγα φυτά (βαλισνέριες, εχινόδορους). Σκεφτόμουν για μπεζ. Πήγα χτες χωματοτεχνική και είχε πολύ ψιλή λευκή και χοντρή μπεζ. Όταν λέω χοντρή ήταν 1-2mm. Σαν ψιλό χαλίκι.. Τι λέτε? Φυσικά θα κάνω τεστ με ακουαφόρτε πριν αγοράσω

οποτε μια χαρα. ξεκινα με το 306 και οταν ερθει το μεγαλο το μπολιαζεις και εισαι ετοιμος.

για αμμο θα εβαζα την ψιλη...

Link to comment
Share on other sites

Ψιλη λευκή ε? Διαβάζω ότι στρεσάρονται από τις αντανακλάσεις. Δεν είναι τελείως λευκή βασικά. Αλλά δεν τη λες και μπεζ.

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Link to comment
Share on other sites

Καμιά γνώμη ή ιδέα για άμμο φθηνή εκτός χωματοτεχνικης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λευκή η άμμος της χοματεχνικής. Είναι μπέζ και όταν βραχεί σκουραίνει και άλλο. Τη χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Φυσικά την έχω τεστάρει με ακουαφόρτε!

Link to comment
Share on other sites

'Αν σε βολεύει προς Β.Ανατολικά προάστια πολλά είδη σε άμμο-χαλίκι και πέτρες έχει στον

Ερμή στο Κορωπί.

http://www.votsalo.net/Home.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ψιλη λευκή ε? Διαβάζω ότι στρεσάρονται από τις αντανακλάσεις. Δεν είναι τελείως λευκή βασικά. Αλλά δεν τη λες και μπεζ.

http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

με λιγα φυτα επιφανειας... δινεις ενα πολυ ομορφο αποτελεσμα στο ενυδρειο σου, και κοβεις το πολυ φως και τις αντανακλασεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα φίλτρο. Αν αντί για το aquanova έπαιρνα ένα fluval 406 θα με κάλυπτε? Τι λέτε?

Έγινε επεξεργασία - bpel86
Link to comment
Share on other sites

Αντι για το fluval παρε με 130 ευρω το eheim 2217 .Μακραν το πιο αξιοπιστο και αποτελεσματικο φιλτρο.Εγω παλια ειχα το fluval 304 και βλαστημουσα καθε φορα που εκανα συντηρηση.Επισης παρολο που εχουν δυνατο κινητηρα μπουκωνουν ευκολα και δεν βγαζεις ευκολα τον αερα.Επισης ο μοχλος aqua stop σπαει ευκολα και το φιλτρο δεν κλεινει ευκολα οπως το eheim.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 500 λιτρα εχω 2 φιλτρα 2217 με τα σφουγγαρια τους και απο 2 λιτρα sera siporax το καθενα και το νερο ειναι κρυσταλλο με 9 δισκους και πολλα αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου επειδή έχω δουλέψει και 2217 αλλά και fluval προτιμώ το fluval. Το 2217 μου φαίνεται σκέτη ταλαιπωρία και στο καθάρισμα αλλα και γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα φίλτρο. Αν αντί για το aquanova έπαιρνα ένα fluval 406 θα με κάλυπτε? Τι λέτε?

Απ οτι γνωριζω μεχρι στιγμης ( το διαστημα που ασχολουμε με τους δισκους ) ποτε δεν σε καλυπτει η φιλτρανση ( αναλογα ποσο ταιζεις

και τι ).

Αντι για το fluval παρε με 130 ευρω το eheim 2217 .Μακραν το πιο αξιοπιστο και αποτελεσματικο φιλτρο.Εγω παλια ειχα το fluval 304 και βλαστημουσα καθε φορα που εκανα συντηρηση.Επισης παρολο που εχουν δυνατο κινητηρα μπουκωνουν ευκολα και δεν βγαζεις ευκολα τον αερα.Επισης ο μοχλος aqua stop σπαει ευκολα και το φιλτρο δεν κλεινει ευκολα οπως το eheim.

Αν βαλεις στην εισαγωγη ενα ειδος προφιλτρου, θα καθαριζεις αυτο ποιο συχνα ( σε καθε αλλαγη ) και ποιο αραια το φιλτρο.

Μπορει να μην του εχεις παρει τον αερα. Προσωπικα για μενα ειναι παιχνιδακι.

Όχι φίλε μου επειδή έχω δουλέψει και 2217 αλλά και fluval προτιμώ το fluval. Το 2217 μου φαίνεται σκέτη ταλαιπωρία και στο καθάρισμα αλλα και γενικότερα.

Απ οτι εχω καταλαβει ( απο διαφορες αναφορες των παιδιων εδω στο φορουμ ) ειναι οτι εχει βολεψει τον καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, η άμμος πλύθηκε και μπήκε στο ενυδρείο. Σήμερα ήρθε στην κατοχή μου και το fluval 406 οπότε αύριο πλένεται κι αυτό και γεμίζει το ενυδρείο. Μια ερώτηση. Επειδή οι ρίζες που έχω στο παλιό ενυδρείο έχουν λίγη bba και δε θέλω να μεταφερθει στο καινούριο πώς την καθαρίζω-απολυμαίνω? Έχω διαβάσει και για excel και για χλωρίνη. Σκεφτομαι να την ψεκάσω αρχικά με λίγο excel αφου την βγάλω φυσικά από το ενυδρείο και να την αφήσω κανένα μισάωρο. Στη συνέχεια ξέπλυμα και εισαγωγή σε κουβα με νερό και λίγη χλωρίνη και καλό τρίψιμο. Μετά καλό ξέβγαλμα και εισαγωγή στο ενυδρείο. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρινη θελει πολυ ξεβγαλμα.....

Μπορεις να το καθαρισεις και με καυτο νερο στο ντουζ

Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις χλωρίνη, μετά πρέπει να τα αφήσεις πολλές ημέρες στο νερό. Αστα λίγες ημέρες στον ήλιο και στον αέρα να στεγνώσουν, και μετα ζεστό νερό και με σκληρή βούτσρα θα καθαρίσει ότι έχε απομείνει, αν έχεις και καλοριφέρ βάλτα επάνω σε ένα σώμα και θα στεγνώσουν πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά τη χλωρίνη τα βάλω σε νερό με αρκετό αντιχλώριο δε θα ειμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά τη χλωρίνη τα βάλω σε νερό με αρκετό αντιχλώριο δε θα ειμαι εντάξει?

Η χλωρίνη θα ποτίσει το ξύλο και δεν φέυγει εύκολα, μη ξεχνάς πως το ξύλο είναι πορώδες υλικο, μη το διακινδυνεύεις

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σας ευχαριστώ. Η χρήση excel θα βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σας ευχαριστώ. Η χρήση excel θα βοηθήσει?

Μπορεί αλλά θα αργήσει πιο πολύ από τις άλλες μεθόδους αλλά μπορεί να την μειώσει και όχι να την εξαφανίσει. Το στεγνωμα , το ζεστο νερό και το βούρτσισμα είναι φυσικός και μηχανικός τρόπος, χλωρίνη και excel χημικός, να προτιμάς φυσικούς τρόπους που συνήθως δεν έχουν παρενεργειες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...