Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει και η θερμοκρασια του σπιτιου-δωματιου για το αν θα μπορει ο θερμαντηρας να ανεβασει σωστα την θερμοκρασια του ενυδρειου, και το γραφω διοτι το δικο μου σπιτι το οποιο ειναι παλαιο χρειαζομαι εκτος του 300 watt Jaeger και τον θερμαντηρα του φιλτρου eheim 2128 για να ανεβασω και διατηρησω τους 28 βαθμους για 330 λιτρα νερο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια το ενυδρειο στρωθηκε. Χτες μπηκαν 9 ροδοστομοι και τελος της αλλης εβδομαδας μπαινουν οι δισκοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το ενυδρείο.. οι ροδοστομοι κόβουν βόλτες αμέριμνοι και φαίνονται να είναι καλύτερα από Ποτέ. Οι μετρήσεις είναι όλες σούπερ. Μονο αρνητικό ότι τα φυτά και κυρίως οι βαλισνεριες πεθαίνουν... μπορώ να τις σώσω καπως;

post-58593-0-50718600-1421007466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα από το ενυδρείο.. οι ροδοστομοι κόβουν βόλτες αμέριμνοι και φαίνονται να είναι καλύτερα από Ποτέ. Οι μετρήσεις είναι όλες σούπερ. Μονο αρνητικό ότι τα φυτά και κυρίως οι βαλισνεριες πεθαίνουν... μπορώ να τις σώσω καπως;

Ρίχνεις excel;
Link to comment
Share on other sites

Καμία ταμπλέτα βυθού βάζεις κοντα στις ρίζες τους; Τις βοηθούν.

Έριξες καθόλου αυτές τις μέρες οξυζενέ για κάποιο λόγο; Ποσο καιρό τις έχεις στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Οξυζενέ Όχι. Ταμπλέτες εβαλα. Είναι στο ενυδρείο 5 μερες

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα οτι γενικά τα φυτα οταν μπαίνουν στο ενυδρειο μας θέλουν λίγες μέρες να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες γι' αυτο και πολλές φορες χάνουμε φύλλα και τα βλέπουμε ταλαιπωρημένα αλλα ρε φίλε, οι βαλισνέριές σου ειναι πολυ χάλια, δε ξέρω αν φταίει αυτό. Μήπως τις απολύμανες σε διάλυμα χλωρίνης πριν τις βάλεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Αστες, και να ρίξουν ολα τους τα φύλλα μπορει να ξαναπετάξουν, κοψε τα χαλασμενα φύλλα για να μη σαπιζουν και σου ανεβαζουν νιτρικά .

Διαβασα πως οι μετρησεις σου είναι μια χαρα, χαιρομαι. Τωρα μη το γεμίσεις απότομα, σιγα σιγα και λιγα λιγα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Τις πέρασα για δύο λεπτά από ένα ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης είναι η αλήθεια.

Τάκη αύριο θα μπούν και οι άλλοι τρεις ροδόστομοι γιατί τέλος της εβδομάδας περιμένω 6 δισκάκια

Link to comment
Share on other sites

Τις πέρασα για δύο λεπτά από ένα ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης είναι η αλήθεια.

Τάκη αύριο θα μπούν και οι άλλοι τρεις ροδόστομοι γιατί τέλος της εβδομάδας περιμένω 6 δισκάκια

Η χλωρίνη μάλλον φταιει, πιστευω να μην εκανες και τις ρίζες γιατι θα χαλάσουν για παντα.

Βάλε τους ροδοστομους, ταιζε και λιγο παραπανω να αυξήσεις βιολογια αλλά κάνε και μετρήσεις μηπως ξεφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρίζες δεν έκανα. Ελπίζω να ζωντανεψουν

Link to comment
Share on other sites

Οι βαλλισνέριες παρεμπιπτόντως... ΔΕΝ ανήκουν στα φυτά που αρέσουν στους δίσκους (επανεμφάνιση παλιάς μόδας είναι).

Για τους ροδόστομους... τον αριθμό των δίσκων κλπ. επιμένεις να κινείσαι λάθος... αλλά ας ΜΗΝ τα ξαναλέμε.-

ΥΓ. Τάκη... σε φωνάζουν τα χρυσόψαρα.- :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Τάκη... σε φωνάζουν τα χρυσόψαρα.- :whistling:

Νίκο βοήθησα τον φίλο bpel86 στο στρώσιμο (μπόλι , διαδικασίες κλπ)

Για τους δίσκους και γενικά για την ιχθυοσύνθεση του έχω πει την άποψη μου κατ' ιδία ;)

Link to comment
Share on other sites

Τάκη... έχω διαφορετική άποψη για το "στρώσιμο" του ενυδρείου και ΔΕΝ θα γίνει αποδεκτή (όπως έχεις δει... από πολλούς ΔΕΝ γίνετε καν... η άποψη μου για τα ψάρια)... οι "νέοι" ΔΕΝ διαθέτουν υπομονή (το είχα κι εγώ το "θεματάκι" αφού πέρασα από εκεί... και το καταλαβαίνω) μια χαρά τον βοηθάς εσύ σε αυτό.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδόστομοι μεταφέρθηκαν όλοι στο νέο ενυδρείο και πλέον περιμένω τα δισκάκια. Έχω δύο albino algae eater στο παλιό οι οποίοι νομίζω ότι δεν κάνουν με τους δίσκους. Σωστά? Οι μόνοι αλγοφάγοι που ταιριάζουν είναι οι ancistrus sp3?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά... κανένα αλγοφάγο ΔΕΝ ταιριάζει... εγώ πάντως είχα ζευγάρι δίσκων (στο κύριο ενυδρείο) που ενώ σακάτευε (ειδικά η θηλυκιά) τα κόρυ... άφηνε ένα θηλυκό ancistrus cf. cirrhosus (sp. 3) να φτάνει 25-30 εκ. κάτω από τα αυγά της (τα οποία όμως... ΔΕΝ πείραζε ποτέ). Ήταν και το μόνο ψάρι... που έχω δει να έχει τέτοια "επαφή" μαζί τους.

Ούτως ή άλλως αυτό που κοιτάς είναι... το εύρος συνθηκών νερού και θερμοκρασίας που απαιτεί το είδος... και ΑΝ αυτό συμβαδίζει με το νερό σου.

Η άποψη πάντως είναι... οι δίσκοι να μπαίνουν μόνο με δίσκους.-

Link to comment
Share on other sites

Χιόνια στο καμπαναριό.. η αεραντλια σήκωσε την άμμο που βρισκόταν Πάνω από τις αεροπετρες Και ασπρισαν όλα. Προσωπικά δε με ενοχλεί σαν θέαμα αλλά δεν ξέρω μήπως δεν αρέσει στα ψαρια

post-58593-0-29737100-1421354024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χιόνια στο καμπαναριό.. η αεραντλια σήκωσε την άμμο που βρισκόταν Πάνω από τις αεροπετρες Και ασπρισαν όλα. Προσωπικά δε με ενοχλεί σαν θέαμα αλλά δεν ξέρω μήπως δεν αρέσει στα ψαρια

Κοιτά μη πέρασε άμμος και μέσα στο φιλτρο απο την είσοδο και μπουκώσει.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχει περάσει λίγη άλλα βλέπω κανονική ροή. Επίσης το Σάββατο θα μπει και ένα 306 στο ενυδρείο οπότε πλέον δε νομίζω να έχω θέμα με τη φιλτρανση. Τα ψάρια θα έχουν θέμα με την άμμο στα ξύλα; βασικά μειωσα τις φυσαλίδες με βανακι και πλέον δε σηκώνεται Πολύ άμμος αλλά τα ξύλα είναι γεματα

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχουν πρόβλημα αλλα αν σε ενοχλεί κάτι, μπορείς βάλεις χέρι και να το κουνήσεις ελαφρά πάνω απο την άμμο στα ξύλα ή να τα διώξεις με μια αντλία που θα την κρατάς κοντα στην επιφάνεια και θα κοιτά κάτω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πως παει το καινουργιο αποκτημα;;εχω καιρο να περασω να το δω το κοσμημα!!!

ηρθαν οι δισκοι σου;;καπου πηρε το ματι μου οτι τελικα δ υπαρχει κ προβλημα με τα λιτρα σου...απο 250 κ πανω μπαινουν δισκοι αλλα δ ειμαι κ πολυ...γνωστης!!περιμενω σεμιναρια...!!!

θα ερθω συντομα απο το σπιτι σου να τα πουμε...

επισης σωστο αυτο που αου λεει ο φιλος απο πανω!!το ειχα παθει κ εγω στο πρωτο με αμμο!!με το χερι απαλη κινηση πανω απο την αμμο κ πεφτει...!!!αλλα αν δ σε ενοχλει εσενα...εμενα μου αρεσει να εχει λιγη αμμο πανω το ξυλο!!!μου κανει πιο φυσικο!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πως παει το καινουργιο αποκτημα;;εχω καιρο να περασω να το δω το κοσμημα!!!

ηρθαν οι δισκοι σου;;καπου πηρε το ματι μου οτι τελικα δ υπαρχει κ προβλημα με τα λιτρα σου...απο 250 κ πανω μπαινουν δισκοι αλλα δ ειμαι κ πολυ...γνωστης!!περιμενω σεμιναρια...!!!

θα ερθω συντομα απο το σπιτι σου να τα πουμε...

επισης σωστο αυτο που αου λεει ο φιλος απο πανω!!το ειχα παθει κ εγω στο πρωτο με αμμο!!με το χερι απαλη κινηση πανω απο την αμμο κ πεφτει...!!!αλλα αν δ σε ενοχλει εσενα...εμενα μου αρεσει να εχει λιγη αμμο πανω το ξυλο!!!μου κανει πιο φυσικο!!

Νεαρέ... επειδή είσαι και λίγο μικρότερος από τον γιό μου... ΣΥΜΒΟΥΛΗ... κόψε την ειρωνεία προς το πρόσωπο μου... ειδικά στον τομέα δίσκοι, που αγνοείς παντελώς.

Θυμήσου κι ότι στα προβλήματα που αράδιαζες στο G.A.B. κάποιος σου έδινε απαντήσεις... δείξε λοιπόν την απαραίτητη (λίγη) ευγένεια.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...