Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά. Ίσως λοιπόν πάω σε κοπαδάκι 8 ατόμων. Το fluval 306 που έχω αρκέι ή χρειάζομαι οπωσδήποτε και ένα δεύτερο πιο μικρό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο αναφερει ο Stedker σε ενα ( προσπεκτους ) που εχει βγαλει, σε αυτο αναφερεται ο Θοδωρης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά. Ίσως λοιπόν πάω σε κοπαδάκι 8 ατόμων. Το fluval 306 που έχω αρκέι ή χρειάζομαι οπωσδήποτε και ένα δεύτερο πιο μικρό?

Εχει αλλο φιλτρο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

The Green Discus is adult at 9-10cm/3.5-3.9” and hardly ever reaches 14cm/5.5” in nature. It is also limited to black waters, rarely mixed, at a pH value always below 6 and averaging around 5.2-5.4.

.... The Green Discus lives in less blackish water with visibility of 1m-2m/3.3-6.6’; pH from 4.8-5.8, never above 6 but averaging 5.2; conductivity from 8-15 µS/cm and rarely higher or lower — although the average is always above 10 µS/cm. Oxygen concentration is often just above 2.0 mg/l.

The Heckel is on average the smallest of the three species. Adults are about 9cm/3.5” and rarely exceed 12cm/4.7” SL in nature. It is found only in very acid black water with pH values below 5.1 —mostly between 3.8-4.8.

.... The habitat of Heckel Discus (S. discus) is always water of a dark tea colour, with visibility up to 1m/3.3’ and rarely more; pH never above 5.0 but averaging 4.5; conductivity from 6-12 µS/cm — but the average is always below 10. They live only in extreme acid water and oxygen concentration is often only 2.8 mg/l.

The Brown or Blue Discus ... It is only found in clear water habitats, sometimes mixed with white water of pH ranging from 6.0-7.8, these conditions also making it the most easy to breed.

.... Visibility underwater varies from 2-5m/6.5-16’. The pH value of their habitat is almost constantly above 6, often over 7, with oxygen concentrations around 4.1 mg/l and high conductivity of normally over 25 µS/cm — sometimes to 70 µS/cm. Like the other two species they stay during the daytime in 1.5-2.5m/4.9-8.2’ on or near the lake or riverbank and often in groups up to 1,000.

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=2724

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=2927

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=89

http://www.aquapress-bleher.com/biotopes-13th-zierfische-2/

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλο φιλτρο το ενυδρειο?

Όχι δεν έχει άλλο

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα πρεπει να πας σε ακομα ενα, το δυνατον μεγαλυτερο.

Εγω σε Rio 240 με το εσωτερικο του και αυτο και πιστευω ηθελα κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη αρχη στους δισκους :thumbsu:

Το ενυδρειο σου ειναι οριακα μικρο, ευτυχωςτο ανουμπιας εχει καλες διαστασεις και υψος

Μπορεις να ξεκινησεις με 8 μικρα, η ενηλικους μεχρι 6, σε νερο βρυσης και αν θες να το μαλακωσεις με τυρφη μονο, απεφυγε τα διοξιδια

Στη πορεια θα δεις οτι χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο, ευχομαι να αποκτησεις

Φιλτρο θα χρειαστεις κι αλλο, προς το παρον βολεψου μ αυτο με φουλ βιολογικο 3 λιτρα στα καλαθακια του και τα σφουγγαρια του

Θερμοκρασια στους 28 εφοσον θα εχεις και φυτα

Καλη συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω αρχίσει να σκέφτομαι να δώσω το διοξείδιο και να κρατήσω μόνο ανουμπιες, βαλισνεριες και εχυνοδορους. Διαβάζω κι αλλού ότι οι εκτροφής δεν έχουν θέμα με νερό βρύσης αν και λογικά Η επεξεργασία με τύρφη για να μαλακώσει σίγουρα θα Τους κάνει να ζουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες.

Εγώ δεν θα σου πω τι να κάνεις αλλά εγώ τους δικούς μου δίσκους εκτροφής τους έχω σε νεράκι βρύσης και δεν έχω πρόβλημα ούτε με γέννες αλλά οτιδήποτε άλλο.

καλή συνέχεια και περιμένουμε ενημέρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά. Θέλω κι άλλες ιδέες και συμβουλές. Όσο προχωράω θα ενημερώνω κι εγώ για την εξέλιξη του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ασιατικης προελευσης μια χαρα ζουνε με το νερο της αθηνας πχ.και με ξηρα τροφης της τετρα εμενα διπλασιαζουν μεγεθους σε λιγους μηνες. Εχω 9 στα 500 λιτρα στο ανουμπιας 1500.

Βεβαια τωρα θα προτεινα κανα χειροποιητο ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο η σαμπ για να γλυτωσεις τα εξοδα για 2 εξωτερικα φιλτρα που θα χρειαστεις και να εχεις πιο ευκολη συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ασιατικης προελευσης μια χαρα ζουνε με το νερο της αθηνας πχ.και με ξηρα τροφης της τετρα εμενα διπλασιαζουν μεγεθους σε λιγους μηνες. Εχω 9 στα 500 λιτρα στο ανουμπιας 1500.

Βεβαια τωρα θα προτεινα κανα χειροποιητο ενυδρειο με εσωτερικο φιλτρο η σαμπ για να γλυτωσεις τα εξοδα για 2 εξωτερικα φιλτρα που θα χρειαστεις και να εχεις πιο ευκολη συντηρηση.

αν δεν κάνω λάθος το anubias 1500 ειναι περίπου 370 λίτρα καθαρά. Παρόλαυτα όπως έχω εξηγήσει και παραπάνω δε μπορώ να πάω σε άλλο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να πουλησεις το συστημα CO2 και να παρεις στη θεση του ενα φιλτρο ακομα.

Μεγαλο φιλτρο, να χωραει πολλα υλικα

Τα fluval διαθετουν το μισο καλαθι τους για σφουγγαρια. Καλα και τα σφουγγαρια, αλλα θα προτιμουσα καποιο που να χωραει περισσοτερα κεραμικα, και να μην εχει μεγαλη ροη σε σχεση με τον ογκο υλικων που χωρανε.

Καλο το νερο της Αθηνας αλλα παρε φιλτρα ανθρακα (και ενα για στερεα) να το περνας απο εκει πρωτα.

Προτεινω καποια στιγμη να δοκιμασεις να μιξαρεις και λιγο απο ΑΟ μαζι με της βρυσης για να μαλακωσει λιγο ακομα.

Δεν χρειαζεται 100% ΑΟ, με 50-50 θα εχεις ενα GH περιπου 3-4 και ΚΗ 2-3. Με την ΚΗ σε αυτην την τιμη, θα πεσει μαζι και το pH συνηθως σε μια τιμη 6-7.

Ιδανικο νερο κατα την αποψη μου για δισκους εκτροφης

(με 50 ευρω βρισκεις ΑΟ))

Αν δεν δεις διαφορά, σταματησε τη.

Η τυρφη ειναι λιγο μανουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Θελεις και εξτρα φιλτρο για την τυρφη

Αν και ενα μικρο φιλτρο (1-2 λιτρου χωρητικοτητας) καλο ειναι να υπαρχει. (πχ για κανενα ενεργο ανθρακα κλπ, αν χρειαστει ο μη γενοιτο)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Με ενα eheim 2213 μαζί με το fluval 306 είμαι κομπλέ θεωρείτε?

Link to comment
Share on other sites

το 2213 ειναι πολυ αδυναμο φιλτρο.με τα λεφτα του αγοραζεις ενα πολυ καλο κινεζικο μεγαλο και δυνατο οπως το sun sun hw 304 η το aquanova ncf 1500 οποτε με 1500 λιτρα τη ωρα ροη εισαι τελειος

Link to comment
Share on other sites

Απλά το 2213 το έχω βρει σε πολυ καλή τιμή μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις την γνωμη μου θα πηγαινα σε ενα aquanova ncf 1500 και θα ξενιαζα απο θεμα βιολογια και κυκλοφορια νερου

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του εννοεις?

ναι ακομη και μονο του!!!! μπορεις να αφησεις ενα καλαθακι για σφουγγαρια και ολα τα αλλα βιολογικο υλικο και εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η κατανάλωση μόνο 20w σε αυτό? Επίσης έχει τρόμπα ενσωματωμένη? Και πόσα λίτρα βιολογικού παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η κατανάλωση μόνο 20w σε αυτό? Επίσης έχει τρόμπα ενσωματωμένη? Και πόσα λίτρα βιολογικού παίρνει?

η καταναλωση ειναι 20w οπως γραφει και εχει τρομπα ενσωματομενη.

για βιολογικο υλικο αν αφησεις ενα σφουγγαρι κατω και λιγο βαμβακι πανω ενδιαμεσα μπορει να χωρεσει 7 λιτρα βιολογικο υλικο σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

Από θόρυβο πως τα πάει??

Link to comment
Share on other sites

Από θόρυβο πως τα πάει??

οσους ξερω και εχω διαβασει, ειναι τελειος αθορυβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, θα περάσω από Αβυσσο, να δω αν έχει διαθέσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...