Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Μηπως αρτσι θες να πουμε και εδω τις αποψεις???αλλα ξεχασα....εσυ στην γεννα.που εκανες εκανες καθε μιση ωρα αλλαγξ νερου για να μην εχουν θεματα μορφολογιας......α...μην ξεχασεις να.δωσεις χαιρετισματ στον δικαστη ντεντ .....αν.και θα τα δει.και εδω ο.αρειοπαγιτης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ξαναπαρακαλέσει να μην υπάρχουν κόντρες και διαπληκτισμοί στο θέμα μου. Όποιος έχει πρόβλημα με τις απόψεις του άλλου και ειδικά όταν δεν έχουν σχέση με το παρόν θέμα μπορεί να λύσει τις διαφορές του με πμ. Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω και με Δίσκους απο εκτροφείς και με το 7 Ph είσαι καλημένος...δεν εχεις θέμα, εγώ επίσης ξέρω άτομα που έχουν δίσκους και δεν χρησιμοποιούν κάθόλου συσκευή όσμωσης

Link to comment
Share on other sites

Χιόνια στο καμπαναριό.. η αεραντλια σήκωσε την άμμο που βρισκόταν Πάνω από τις αεροπετρες Και ασπρισαν όλα. Προσωπικά δε με ενοχλεί σαν θέαμα αλλά δεν ξέρω μήπως δεν αρέσει στα ψαρια

Σε αυτό το post... υπάρχει μια φωτογραφία όπου φαίνεται πάνω στο ξύλο μια γαρίδα... ή βλέπω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το post... υπάρχει μια φωτογραφία όπου φαίνεται πάνω στο ξύλο μια γαρίδα... ή βλέπω λάθος;

red cherry βλέπω και εγώ,για live feeding πρόκειται μαλλον... :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά βλέπεις. Μου είχαν μείνει 2 red cherry και τις έβαλα μέσα. Ζωντανή τροφούλα για τους δίσκους μόλις έρθουν :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Σήμερα μπήκε και το 306 στο ενυδρείο μαζί με πατέντα για εύκολες αλλαγές νερού (ταφ, βανάκι και ταχυσύνδεσμοι για να κουμπώνει το αλφαδολάστιχο). Πλέον αναμένω τα δισκάκια μέσα στην εβδομάδα καθώς και να βυθιστεί η τελευταία ρίζα μιας και απότι φαίνεται δε λέει με τπτ να μουλιάσει και να πάει στον πατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να λέτε εγώ θα συνεχίσω τα σχέδια μου. Κι εγώ θα ήθελα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά αυτό Έχω τη δυνατότητα να έχω. Το ενυδρείο καλώς ή κακώς Είναι στα κατώτατα όρια για Να φιλοξενήσει δίσκους. Γι'αυτό και θα περιοριστώ σε κοπάδι 6-7 δίσκων. Και τα 500 ή τα 1000 λίτρα λίγα είναι όταν το οικοσύστημα που ζουν οι δίσκοι αποτελείται από εκατομμύρια κυβικά νερού αλλά και από πολλούς άλλους εξωγενείς παράγοντες που δε μπορούμε να αναπαραστησουμε στα ενυδρεία μας. Α και μην ξεχνάτε ότι οι δίσκοι εκτροφής έχουν υποστεί γενετικές τροποποιήσεις και δεν έχουν καμία σχέση με τους αγρίους. Αυτό λέει πολλά... άνοιξα ένα θέμα για να με βοηθήσουν όσοι μπορούν και ευχαριστώ όσους το έχουν κάνει κα ελπίζω να συνεχίσουν να το κάνουν. Όχι για μένα μόνο, το Φόρουμ είναι για να αλληλοβοηθουμαστε. Δε θέλω ούτε κόντρες σε αυτό το θέμα ούτε υποδείξεις για τα λίτρα του ενυδρείου. Αυτά έχουν ειπωθεί και απαντηθει στα πρώτα post του θέματος για όσους δεν το έχουν διαβάσει όλο. Ευχαριστω

Αυτο κανουν και αυτοι που δεν σου λενε αυτο που θες να ακουσεις....

Αρα δεν θες βοηθεια αφου δεν δεχεσε''υποδειξεις''.

Καλη τυχη στην προσπαθεια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανουν και αυτοι που δεν σου λενε αυτο που θες να ακουσεις....

Αρα δεν θες βοηθεια αφου δεν δεχεσε''υποδειξεις''.

Καλη τυχη στην προσπαθεια σου.

Αν είχες διαβάσει προσεκτικά το θέμα θα είχες καταλάβει ότι ο λόγος που δε θέλω άλλες υποδείξεις για τα λίτρα δεν είναι επειδή δε θέλω βοήθεια, αλλά επειδή καλώς ή κακώς όπως έχω αναλύσει αυτό το ενυδρείο έχω και αυτή τη στιγμή δε μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες διαβάσει προσεκτικά το θέμα θα είχες καταλάβει ότι ο λόγος που δε θέλω άλλες υποδείξεις για τα λίτρα δεν είναι επειδή δε θέλω βοήθεια, αλλά επειδή καλώς ή κακώς όπως έχω αναλύσει αυτό το ενυδρείο έχω και αυτή τη στιγμή δε μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο.

Σε ευχαριστώ!

Το εχω διαβασει πολυ προσεκτικα,δυο φορες.Αφου δεν διαθετεις το καταλληλο ενυδρειο γιατι να μπεις σε μια διαδικασια που συντομα θα σε βαλει σε μπελαδες?

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Stendker:

•In my 300 litre aquarium I have 10 fish of 8 cm in size and one fish is being bitten by the group and is losing weight. What can I do and why is that?


Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Stendker:

•In my 300 litre aquarium I have 10 fish of 8 cm in size and one fish is being bitten by the group and is losing weight. What can I do and why is that?

Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Καλα μην εντυπωσιαζεσαι απο αυτο.. Το θεμα σου οντως εχει παραγινει και εχει γραφτει πραγματικα οτι να ναι. Σε συμπονω απο τη μια απο την αλλη, αφου εχεις αποφασισει τι θα κανεις, στοχευσε στις γνωσεις που μπορεις να παρεις και οχι στην αποψη του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε 500 λιτρα 10 δισκους απο 14 εως και 22εκατοστα.Ελα οποτε θες να δεις και να μου πεις εσυ ο ιδιος αν θα εβαζες εστω ενα ψαρι παραπανω.

Εσυ θα εμενες σε ενα δυαρι με αλλα δεκα ατομα?

Ο Στεντκερ μπορει να λεει οτι θελει γιατι απλα ειναι ο Στεντκερ....εμεις δεν ειμαστε ουτε εχουμε την εμπειρια του αλλα ουτε κσι τα μεσα που μπορει να διαθετει για να διατηρει 100δισκους σε 500 λιτρα.

Δεν εχω να σου πω κατι αλλο,καλη επιτυχια και καλη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εντυπωσιάζομαι, απλά επειδή όπως λες κι εσύ έχω αποφασίσει ότι θα προχωρήσω με το συγκεκριμένο ενυδρείο και κάποιοι συνεχίζουν να λένε για τα λίτρα, κάνω μια αναφορά από το επίσημο site του εκτροφέα ότι τελικά μπορούν να φιλοξενηθούν και σε τέτοιο ενυδρείο οι δίσκοι. Προφανώς και στοχεύω στο να αποκτήσω γνώσεις και ευχαριστώ όσους τις προσφέρουν. Γιαυτό και ρωτάω συνεχώς και αναλύω τα βήματα που κάνω στο στήσιμο του ενυδρείου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εντυπωσιάζομαι, απλά επειδή όπως λες κι εσύ έχω αποφασίσει ότι θα προχωρήσω με το συγκεκριμένο ενυδρείο και κάποιοι συνεχίζουν να λένε για τα λίτρα, κάνω μια αναφορά από το επίσημο site του εκτροφέα ότι τελικά μπορούν να φιλοξενηθούν και σε τέτοιο ενυδρείο οι δίσκοι. Προφανώς και στοχεύω στο να αποκτήσω γνώσεις και ευχαριστώ όσους τις προσφέρουν. Γιαυτό και ρωτάω συνεχώς και αναλύω τα βήματα που κάνω στο στήσιμο του ενυδρείου

Δηλαδη εχεις 200 λιτρα και φτιαχνεις 300? Γιατι εμενα μια χαρα μου ακουγεται αυτο. Εχεις καποια φωτο απο το ενυδρειο? Εγω θα παιζα με μια ομαδα μεγαλη οπως και να ειχε, η λογικη βασιζεται στο οτι μετριαζεται η επιθετικοτητα. Για να στο εξηγησω κιολας. Απλα πρεπει να εισαι διατεθιμενος και για αλλαγες αλλα και για διαδικασιες. Αν το εχεις βαλει αυτο καλα στο μυαλο σου και το κανεις τα προβληματα που θα αντιμετωπισεις με βοηθεια ξεπερνιουνται.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω 200αρι. Το ενυδρείο είναι 280 λίτρα και ναι είμαι διατεθειμένος για τακτικες αλλαγές και ότι άλλο χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω 200αρι. Το ενυδρείο είναι 280 λίτρα και ναι είμαι διατεθειμένος για τακτικες αλλαγές και ότι άλλο χρειαστεί

Οοοοκ... Ποσα ψαρια εχεις βρε αδερφε? Καλα ολο το ποστ δε μπορω να το διαβασω τωρα αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι ολος ο σαματας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 9 ροδοστομάκια και θα μπουν και 6-8 δίσκοι

Link to comment
Share on other sites

Από το site της Stendker:

•In my 300 litre aquarium I have 10 fish of 8 cm in size and one fish is being bitten by the group and is losing weight. What can I do and why is that?

Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Discus fish belong to the perch family and display the group behaviour described by you, as all other perch, when the group is too small. For a 300 l aquarium we recommend at least 24 discus fish of 8 cm to ensure harmonious coexistence and prevent one fish being driven away from the food. You should reduce the group slowly as they grow until you end up with c. 15 fully grown fish which feel comfortable in your aquarium.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι γράφει αυτός... με δικά σου λόγια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε 500 λιτρα 10 δισκους απο 14 εως και 22εκατοστα.Ελα οποτε θες να δεις και να μου πεις εσυ ο ιδιος αν θα εβαζες εστω ενα ψαρι παραπανω.

Εσυ θα εμενες σε ενα δυαρι με αλλα δεκα ατομα?

Ο Στεντκερ μπορει να λεει οτι θελει γιατι απλα ειναι ο Στεντκερ....εμεις δεν ειμαστε ουτε εχουμε την εμπειρια του αλλα ουτε κσι τα μεσα που μπορει να διαθετει για να διατηρει 100δισκους σε 500 λιτρα.

Δεν εχω να σου πω κατι αλλο,καλη επιτυχια και καλη υπομονη.

Ο Stendker ΔΕΝ διατειρεί δίκους... τους πουλάει... ΔΕΝ έχει ενυδρείο σαλονιού... έχει τα ψάρια σε σκέτα τζάμια... οι 24 δίσκοι που προτείνει... ΔΕΝ τυχαία άποψη... το θέμα είναι να βλέπεις αυτό που δείχνει... το φεγγάρι δηλαδή όχι το δάκτυλο.

Κάποιοι ΙΣΩΣ τον έχουν συναντήσει. Εγώ με τον ένα εκ' των 2 αδελφών, είχα την τύχη να φάω και να κουβεντιάσω για ώρες μαζί του.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν εντυπωσιάζομαι, απλά επειδή όπως λες κι εσύ έχω αποφασίσει ότι θα προχωρήσω με το συγκεκριμένο ενυδρείο και κάποιοι συνεχίζουν να λένε για τα λίτρα, κάνω μια αναφορά από το επίσημο site του εκτροφέα ότι τελικά μπορούν να φιλοξενηθούν και σε τέτοιο ενυδρείο οι δίσκοι. Προφανώς και στοχεύω στο να αποκτήσω γνώσεις και ευχαριστώ όσους τις προσφέρουν. Γιαυτό και ρωτάω συνεχώς και αναλύω τα βήματα που κάνω στο στήσιμο του ενυδρείου

ΑΝ διάβαζες το κείμενο μου προσεκτικά και καταλάβαινες τι έχω γράψει... ΔΕΝ θα μίλαγες για τα λίτρα (το λέω αυτό συνεχώς).

Η ουσία είναι να καταλάβεις (όπως και πολλοί άλλοι)... βασικά πράγματα... όπως δηλαδή για το πως ζει ο δίσκος.

ΔΕΝ μπορείς να βάλεις 2 σαρδέλες σε ένα ενυδρείο... πρέπει να είναι χιλιάδες γιατί έτσι ζουν στη φύση και προστάζει το DNA τους.

Η "υπεροψία" της ηλικίας στον άνθρωπό είναι πηγαία... την είχα κι εγώ και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό (με 80 εκατοστά ενυδρείο και 2 δίσκους ξεκίνησα το 1982)... έφαγα τα μούτρα μου... έμαθα (με τον δύσκολο τρόπο) και τώρα... προσπαθώ να πείσω αυτούς που διαθέτουν... τον παλιό μου εαυτό.

Είναι κάτι ακόμα που για πολλοστή φορά με εντυπωσιάζει. Τα 35 χρόνια που ασχολείται κάποιος χομπίστας με δίσκους και σου γράφει άποψη... περνάνε αδιάφορα... όταν γράφει κάτι το site κάποιου (έστω εκτροφέα)... τυφλή εμπιστοσύνη.-

Έχω κάποιο κέρδος... ΑΝ θα βάλεις 5 ή 15 δίσκους... εγώ;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω την τύχη να έχω γνωρίσει κ να έχω μιλήσει κ με τους 2,πραγματικά ευγενικοί κ πολύ χαλαροί.Σίγουρα απομυθοποιούν το θέμα δίσκος,που κ για εμένα έφτασε να συζητείται ως πυρινική φυσική κ με πολύ 'ξερωλίαση',όμως σε αυτο το κείμενο που παρέθεσες,εξηγεί επακριβώς πως τους κρατά;Στα εκτροφρεία το νερό αλλάζει εκατο τοις εκατό καθε μέρα κ σύμφωνα με το συστημα των εγκαταστασεων.Ετσι το νερο και με 50 ψαρια πχ θα μένει καθαρό.

Με άλλα λογια

εσυ έχεις 280 λίτρα,αν κάνεις το μισό νερο αλλάγη την εβδομάδα αλλάζεις 140 λίτρα .

Στο αντιστοιχο ενυδρείο ο εκτροφεας με ολική σχεδον αλλαγή καθε μερα θα αλλάξει 1700 λίτρα!

Αυτη είναι μια παράμετρος,αλλα βασική :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως... ΔΕΝ κατάλαβα σε ποίον απευθύνεσαι... DIMITRIOS.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...