Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Μπορει να γινει Νικο,ο δισκος που εβαλα φωτο δεν εγινε ετσι μονο με καρδια αλλα ΚΑΙ με καρδια...καθως και απειρες αλλαγες νερου.

Την μαρκα της καρδιας την ανεφερα γιατι σε πιο παλιο ποστ ο bpel86 εκανε παραθεση καποια πραγματα απο το site του Stendker ενω φοβαται να ταισει καρδια....πραγμα που ο Stendker προτεινει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από Τρίτη που ανοίγουν τα μαγαζιά θα δοκιμαστεί και η καρδιά του Stendker μήπως και αρχίσουν να τρώνε

Link to comment
Share on other sites

Από Τρίτη που ανοίγουν τα μαγαζιά θα δοκιμαστεί και η καρδιά του Stendker μήπως και αρχίσουν να τρώνε

Ελα αυριο Νεα Φιλαδελφεια να σου δωσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γινει Νικο,ο δισκος που εβαλα φωτο δεν εγινε ετσι μονο με καρδια αλλα ΚΑΙ με καρδια...καθως και απειρες αλλαγες νερου.

Την μαρκα της καρδιας την ανεφερα γιατι σε πιο παλιο ποστ ο bpel86 εκανε παραθεση καποια πραγματα απο το site του Stendker ενω φοβαται να ταισει καρδια....πραγμα που ο Stendker προτεινει.

Ο Stendker καλά κάνει... άλλωστε το προ'ι'όν θέλει να του πουλάει.

Προσωπικά... ΔΕΝ έχω και την καλύτερη άποψη.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Από Τρίτη που ανοίγουν τα μαγαζιά θα δοκιμαστεί και η καρδιά του Stendker μήπως και αρχίσουν να τρώνε

Κάποια στιγμή θα πεινάσουν και θα το κάνουν... ΔΕΝ θα μείνουν νηστικά μέχρι να πεθάνουν.

Αυτό βέβαια ΔΕΝ σημαίνει ότι... εσύ θα έχεις κάνει το καλύτερο.. η ανάγκη θα τα οδηγήσει.

Θα μπορούσες απλά... να το έχεις αποφύγει όμως.-

Link to comment
Share on other sites

Την καρδιά stekder την είχα δοκιμάσει και εγώ στο παρελθόν. Κάθε φορά που τάιζα το νερό γινόταν χάλια λες και είχα σφάξει κανένα μοσχάρι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Την καρδιά stekder την είχα δοκιμάσει και εγώ στο παρελθόν. Κάθε φορά που τάιζα το νερό γινόταν χάλια λες και είχα σφάξει κανένα μοσχάρι μέσα.

Άρχισα να ταΐζω χθες, και παρατήρησα ότι αν πέφτουν μικρά κομμάτια (κομμένα εκτός νερού), και όχι τάισμα απ' το χέρι, η ζημιά είναι πολύ μικρότερη. Στη δεύτερη περίπτωση η τροφή διαλυόταν μετά από λίγο -ούσα βουτηγμένη- και το νερό "βρώμισε" πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά βρήκα αυτό το πράγμα μέσα στο ενυδρείο. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι? Λίγο που το ακούμπησα με ένα μαχαιράκι είναι ξερό.

post-58593-0-92525500-1424969837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά βρήκα αυτό το πράγμα μέσα στο ενυδρείο. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι? Λίγο που το ακούμπησα με ένα μαχαιράκι είναι ξερό.

Μάλλον αβγά από apple snails

Link to comment
Share on other sites

Έχω μόνο ένα apple. Επίσης είναι λογικό να είναι τα αυγά εκτός νερού??

Link to comment
Share on other sites

Εκει τα εναποθετουν ( εκτος νερου ) για να εκκολαφθουν.

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην περίπτωσή μου που δεν έχω άλλο απλά τα ξεκολλάω και τα πετάω. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην περίπτωσή μου που δεν έχω άλλο απλά τα ξεκολλάω και τα πετάω. Σωστα?

:bigemo_harabe_net-64: ( Εκτος αν θελεις να τα κρατησεις ).

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτο, εννοω οτι να αναπαραχθουν στο ενυδρειο μεσα ( να εχεις κι αλλα ).

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχω δεύτερο apple πως θα γονιμοποιηθούν?

Link to comment
Share on other sites

κουμπαρε...μπορει να ειχε γονιμοποιηθει αππ οταν ειχες κ το δευτερο!!!κρατα τα μην τα πεταξεις!!!κανουν πολυ δουλεια με αλγη αυτα...θυμασαι στο δικο μου;;;γυαλι το ειχαν κανει....

Link to comment
Share on other sites

Τα ενηλικα apple συναθροιζονται κανονικα στο βιοφοριο, υπολογιζομενα ως ψαρια 7-8 εκ.

Απο ενα τσαμπι μπορει να βγουν και 200+ σαλιγκαρια.

Υπολογισε και κανε τις επιλογες σου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The amount of water needed for each snail depends on the size of the snail, the filtration capacity and the temperature. As a general rule of thumb one should provide at least 10-liters/2.5 gallon for each mid-sized snail (±5cm/2inch. diameter). Or another way: count each apple snail as a fish of the same length as the snail's shell diameter

Like most snails, apple snails prefer calcium rich water. If the calcium concentration in the water isn't high enough (soft water), they aren't able to build a strong shell and become susceptible to shell damage

The optimal water temperature for apple snails lays between 18 to 28°C

http://applesnail.net/content/care.php

An average egg-clutch contains 200 to 600 eggs.

http://applesnail.net/content/species/pomacea_diffusa.htm

I'm planning to buy a couple of apple snails. How to control the snails once they start reproducing?

A: Most apple snail species deposit their eggs above the waterline. The eggs can be easily recognised (look at the pictures on this site) and if you remove them regularly, you won't have a problem at all.

http://applesnail.net/content/faq.php#5

Και κατι σημαντικο.

Οταν φτανετε στο σημειο να μην εχετε τι να κανετε τα applesnails, μη τα αφηνετε ελευθερα στη φυση.

Εχει απαγορευθει με νομο η εισαγωγη και πωληση τους και στην Ευρωπη (οπως και στην Ασια), εξαιτιας των ζημιων που κανουν στις αγροκαλλιεργειες, και οταν βρεθουν σε καποιο σημειο, γινεται καραντινα της περιοχης.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/HTML/?uri=CELEX%3A32012D0697&qid=1403016640124&from=EN

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μετά από αρκετό καιρό επιστρέφω μιας και μετά από μεγάλη καθυστέρηση τη Δευτέρα παρέλαβα τα δισκάκια μου. Σας στέλνω μερικές πρόχειρες φώτος. Ακόμα δεν τα βλέπω να πολυτρώνε αν και πιστεύω σιγά σιγά να συνηθίσουν. Κάνω 3-4 ταίσματα τη μέρα και ταίζω σπιρουλίνα, discus flakes της ocean nutrition και d50 bits. Επίσης δυστυχως τα τζάμια έχουν γεμίσει green spot και καφε άλγη

 

Πολύ ωραία δισκάκια.

Καλή συνέχεια. :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαχα. Θα γίνει άμεσα update μιας και δεν έχω προλάβει να μπω καθόλου εδώ και καιρό. Πλέον γινετια πόλεμος με το φαγητό. Ειδικά ο marlboro έχει μεγαλώσει πιο πολύ απ' ολα μιας και κυνηγάει όποιο προσπαθεί να τσιμπήσει λίγο φαγητό. Ειδικά το ένα το κακόμοιρο το κυνηγάνε σχεδόν όλα και τις περισσότερες φορές κάθεται στην άλλη άκρη του ενυδρείου μόνο του. Έχει πέσει θύμα bullying

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... δηλαδή ΧΩΡΙΣ καρδιά Stendker (και γενικότερα καρδιά μοσχαριού).. ΔΕΝ μπορεί να γίνει έτσι ένας δίσκος;επειδη εχω δισκους 

επειδη εχω δισκους stendker και παλιοτερα δεν τα ταιζα καρδια γινονται ετσι οπως ο δισκος του φιλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και η ώρα για οπτικό υλικό

post-58593-0-00166400-1427657725_thumb.jpg

post-58593-0-03051700-1427657727_thumb.jpg

post-58593-0-36309300-1427657730_thumb.jpg

post-58593-0-13941600-1427657732_thumb.jpg

post-58593-0-69807600-1427657733_thumb.jpg

post-58593-0-56976300-1427657735_thumb.jpg

post-58593-0-52703800-1427657737_thumb.jpg

post-58593-0-30087800-1427657742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...