Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Δίσκους


bpel86

Recommended Posts

Στον φιλο pbel86 απευθυνομαι,που παρέθεσε τοκείμενο του Στενκερ,αλλά απο το παλιοκινητό παράθεση κ ειδικά χρώματα ( τα αγαπημένα σου φαν :D ) δεν μπορώ να κάνω... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την απάντηση/διευκρίνηση.- :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και μετά από αρκετό καιρό επιστρέφω μιας και μετά από μεγάλη καθυστέρηση τη Δευτέρα παρέλαβα τα δισκάκια μου. Σας στέλνω μερικές πρόχειρες φώτος. Ακόμα δεν τα βλέπω να πολυτρώνε αν και πιστεύω σιγά σιγά να συνηθίσουν. Κάνω 3-4 ταίσματα τη μέρα και ταίζω σπιρουλίνα, discus flakes της ocean nutrition και d50 bits. Επίσης δυστυχως τα τζάμια έχουν γεμίσει green spot και καφε άλγη

post-58593-0-71873100-1424375881_thumb.jpg

post-58593-0-90949900-1424375882_thumb.jpg

post-58593-0-79609100-1424375883_thumb.jpg

post-58593-0-45589800-1424375884_thumb.jpg

post-58593-0-19084900-1424375885_thumb.jpg

post-58593-0-77739800-1424375885_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι σε αυτή την ηλικία... θέλουν 7-8 τα'ί'σματα την μέρα... για να ΜΗΝ "μείνουν πίσω".-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σαν ασχετος με τους δισκους; Αν ταιζει 6-8 φορες οπως λετε στην συγκεκριμενη περιοδο που δεν εχουν ακομη εγκλιματιστει και δεν πολυτρωνε οπως λεει ο φιλος, δεν θα εκτιναχθουν τα νοτρικα του; Αφου οσο φαι καο να πεσει δεν πολυτρωνε;

Link to comment
Share on other sites

Ταίζουμε τόσο τροφή,όσο μπορεί να καταναλωθεί σε λίγο χρόνο,δεν το κάνουμε σκουπιδότοπο...:D

Γιαυτό πολλοί βάζουν κ κόρυ,ώστε να μαζεύουν ότι μείνει κάτω.Κ κυρίως κάνουμε αλλαγές νερού τακτικά,για να μένει το νερό καθαρό.Αλλαγή νερού κ τάισμα καλό είναι η βάση για την σωστή ανάπτυξη.Αλλιώς θα μείνουν πίσω.

Κ εδώ που τα λέμε,τα μικρά δισκάκια που χαίρουν υγείας είναι συνήθως λαίμαργα. :)

Link to comment
Share on other sites

επιτελους ρε dude.....καλοριζικοι....ελπιζω να τους χαρεις!!!αυτον που σου διαλεξα θα του βγαλω κ ονομα να ξερεις!!!αντε...συντομα να τους δω κ απο κοντα...κερνας καφε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα...κατι που ξεχασα...θα κανονισω μες στη βδομαδα να σου φερω ancistrus sp3...κανα χαρεμακι για να καθαριζουν κ αυτα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σαν ασχετος με τους δισκους; Αν ταιζει 6-8 φορες οπως λετε στην συγκεκριμενη περιοδο που δεν εχουν ακομη εγκλιματιστει και δεν πολυτρωνε οπως λεει ο φιλος, δεν θα εκτιναχθουν τα νοτρικα του; Αφου οσο φαι καο να πεσει δεν πολυτρωνε;

1. Το ΑΝ θα φάνε και πόσο σύντομα... εξαρτάται κυρίως από τον αριθμό των ψαριών στην ομάδα.

2. Το ίδιο θα εκτιναχθούν οι τιμές σε ένα 20λιτρο... και το ίδιο σε ένα 300άρι;

3. Δυστυχώς... τσάμπα τα γράφω.-

Link to comment
Share on other sites

Ταίζουμε τόσο τροφή,όσο μπορεί να καταναλωθεί σε λίγο χρόνο,δεν το κάνουμε σκουπιδότοπο... :D

Γιαυτό πολλοί βάζουν κ κόρυ,ώστε να μαζεύουν ότι μείνει κάτω.Κ κυρίως κάνουμε αλλαγές νερού τακτικά,για να μένει το νερό καθαρό.Αλλαγή νερού κ τάισμα καλό είναι η βάση για την σωστή ανάπτυξη.Αλλιώς θα μείνουν πίσω.

Κ εδώ που τα λέμε,τα μικρά δισκάκια που χαίρουν υγείας είναι συνήθως λαίμαργα. :)

ΔΕΝ νομίζω ότι είναι αυτός ο κύριος λόγος. Εκτός θεωρείς ότι... κάνουν το ίδιο και με τους ροδόστομους, καρδινάλιους και λοιπά"ανέκδοτα".-

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ νομίζω ότι είναι αυτός ο κύριος λόγος. Εκτός θεωρείς ότι... κάνουν το ίδιο και με τους ροδόστομους, καρδινάλιους και λοιπά"ανέκδοτα".-

Εγώ μιλώ για εμένα κ φίλους μου.Τα υπολοιπα δεν τα σχολιάσω καν :)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά σήμερα που τα μέτρησα είναι 5mg/l. έκανα και μια αλλαγή νερού. Αυτό που παρατηρώ στο τάισμα είναι ότι όταν ρίχνω τροφή δεν πάνε να φάνε, αλλά μετά από λίγο πηγαίνουν και ψιλοτσιμπάνε από το βυθό. Διστακτικά όμως

Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημήτρη δεν πήρα ακόμα καρδιά. Γενικά οι απόψεις για την καρδιά διίστανται και φοβάμαι λίγο να το ρισκάρω

Link to comment
Share on other sites

1. Το ΑΝ θα φάνε και πόσο σύντομα... εξαρτάται κυρίως από τον αριθμό των ψαριών στην ομάδα.

2. Το ίδιο θα εκτιναχθούν οι τιμές σε ένα 20λιτρο... και το ίδιο σε ένα 300άρι;

3. Δυστυχώς... τσάμπα τα γράφω.-

Τι εννοεις "τσαμπα γραφω" monsieur?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "τσαμπα γραφω" monsieur?

Αυτό που λέμε... εγώ τα λέω... εγώ τ' ακούω.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω Νικο. Επειδη η απαντηση σου ηταν σε δικο μου σχολιο γι' αυτο και επανηλθα. Τελος παντων δεν καταλαβαινω αν ειπα κατι λαθος η κατι ειπωμενο η κατι που το εχουμε ξανασυζητησει....

ΥΓ ηξερα οτι θα μπεις μεταμεσονυκτιες ωρες και θα απαντησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι Δημήτρη δεν πήρα ακόμα καρδιά. Γενικά οι απόψεις για την καρδιά διίστανται και φοβάμαι λίγο να το ρισκάρω

O Stendker,που επικαλεστηκες σε παλαιοτερο ποστ,παραγει και πουλαει καρδια.

021.jpg

20130311_2047271_zpsca37a033.jpg

20130824_1759281_zpsdd55dd8b.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... δηλαδή ΧΩΡΙΣ καρδιά Stendker (και γενικότερα καρδιά μοσχαριού).. ΔΕΝ μπορεί να γίνει έτσι ένας δίσκος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...