Jump to content

Θεραπεία Με Μέλαφιξ Χωρίς Αποτέλεσμα.μονομάχος Με Κατεστραμμένα Πτερύγια.


Recommended Posts

Ποιος καλος ανθρωπος σου ειπε να ριξεις αλατι στον μονομαχο?

Αλάτι της ΑΡΙ έριξα και μου το είπαν πολλές συζητήσεις απο διάφορα φόρου που έψαξα στο ιντερνετ. Λέγανε όλοι μελαφιξ και αλάτι όμως δεν είχε αποτέλεσμα, θέλει ποιο γερά φάρμακα.Με προτείνουν τώρα που τα συζητάω να κάνω το ψάρι μπάνιο με bactopur direct και να το ταίζω αρκετές φορές τη μέρα με βίταμίνες για να είναι OVER POWER :ballistic: . Το λάθος είναι ότι έκανα βιαστικές κινήσεις χωρίς να ρωτήσω κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θεραπεύει άμεσα και είναι καλό θα το πάρω ελπίζω να δουλέψει θα το ταίζω bloodworms kai flakes με βιταμίνες, τί να κάνουμε κάθε μέρα φεύγει και ένα κομμάτι από τα πτερύγια .Για φιν ροτ το χρησιμοποίησες;

Το μελαφιξ ρε φίλε που είναι ποιο ήπιο μου κόστισε σχεδόν 11 ευρώ αν και είναι κάτι χρήσιμο κυρίως για πρόληψη και θεραπεία πρόσφατων ασθενειών ο ψαρής μου την άρπαξε γερά φαίνεται. Ευχαριστώ γενικώς για τις συμβουλές.

Δεν ειχα φιν ροτ αλλα ενα σημαδι σαν πληγη; Δες το θεμα λευκο σημαδι σε σκαλαρι στην ιδια κατηγορια.
Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ με εχει βοηθησει απεριοριστα ως τωρα. Ακου σε τον και δεν θα χασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλάτι της ΑΡΙ έριξα και μου το είπαν πολλές συζητήσεις απο διάφορα φόρου που έψαξα στο ιντερνετ. Λέγανε όλοι μελαφιξ και αλάτι όμως δεν είχε αποτέλεσμα, θέλει ποιο γερά φάρμακα.Με προτείνουν τώρα που τα συζητάω να κάνω το ψάρι μπάνιο με bactopur direct και να το ταίζω αρκετές φορές τη μέρα με βίταμίνες για να είναι OVER POWER :ballistic: . Το λάθος είναι ότι έκανα βιαστικές κινήσεις χωρίς να ρωτήσω κάποιον.

Σου ειπαν να ριξεις αλατι στον μονομαχο? Ωραιοι....

Δεν ανεχονται ολα τα ψαρια το αλατι..και στα 14 λιτρα σου πως μετρας την ποσοτητα που πρεπει να ριξεις?Με κοκκους?

Ο μονομαχος κανονικα ειναι ψαρι μαλακου νερου,εσυ ριχνοντας αλατι στο ενυδρειο του μονομαχου,πας τη σκληροτητα του νερου στο θεο..

Θεωρω λαθος το αλατι στον μονομαχο!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ με εχει βοηθησει απεριοριστα ως τωρα. Ακου σε τον και δεν θα χασεις.

Μιας και σε βοήθησε αρκετά και προφανώς θα είναι και καλός φίλος φαντάζομαι και έχει μεγάλη πείρα θα τον ακούσω έτσι και αλλιώς η πληγή που είχε το ψαράκι σου ειναι κάπως παρόμοια περίπτωση με το δικό μου ψάρι απλά τη πληγή τη μολυσμένη την έχει στο πίσω και στο κάτω πτερύγιο.Άσε το πίσω τώρα είναι ξεσκισμένο έτοιμο να φύγει και το κάτω σκισμένο στη μέση και τρυπιμένο.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαν να ριξεις αλατι στον μονομαχο? Ωραιοι....

Δεν ανεχονται ολα τα ψαρια το αλατι..και στα 14 λιτρα σου πως μετρας την ποσοτητα που πρεπει να ριξεις?Με κοκκους?

Ο μονομαχος κανονικα ειναι ψαρι μαλακου νερου,εσυ ριχνοντας αλατι στο ενυδρειο του μονομαχου,πας τη σκληροτητα του νερου στο θεο..

Θεωρω λαθος το αλατι στον μονομαχο!

Το έριξα σύμφωνα με τις οδηγίες λέει μία 1 κουταλιά της σούπας για 20 λίτρα νερό και για τα δικά μου που είναι 14 έριξα μισή κουταλιά της σούπας.Τώρα προσπαθώ να το μαλακώσω σιγά σιγά με trollαραν οι...... να μη τους χαρακτηρίσω. :cigar:Τώρα έτσι που έγινε η κατάσταση χειροτέρευσε τελικά το βρήκαμε το πρόβλημα η σκληρότητα του νερού πήγε στον θεό όπως λες αν και θα πάω σε ποιο γερά αντιβιοτικά θα κάνω αυτό που πρότεινε ο Σταμάτης εφόσον χειροτέρεψε τώρα η κατάσταση του ψαρή μου.Θέλω να τον ξαναδώ να μας κάνει show έχει πανέμορφα πτερύγια όταν είναι σε καλή κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι εχεις στο τερμα την ροη του φιλτρου,χαμηλωσε την στο ελαχιστο κ στρεψε να χτυπαει στο τζαμι.δεν του αρεσει του μονομαχου η δυνατη ροη κ στην κατασταση που ειναι τα πτερυγια επιδεινονονται.ξεκινα την αγωγη που προταθηκε κ κανε σιγα σιγα αλλαγες για να φυγει το αλατι.μετα για να διατηρησεις τον μονομαχο υγιη πρεπει να κεκινησεις επεξεργασια του νερου με τυρφη.δεν ειναι δυσκολο,θα σου πουμε πως.

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι εχεις στο τερμα την ροη του φιλτρου,χαμηλωσε την στο ελαχιστο κ στρεψε να χτυπαει στο τζαμι.δεν του αρεσει του μονομαχου η δυνατη ροη κ στην κατασταση που ειναι τα πτερυγια επιδεινονονται.ξεκινα την αγωγη που προταθηκε κ κανε σιγα σιγα αλλαγες για να φυγει το αλατι.μετα για να διατηρησεις τον μονομαχο υγιη πρεπει να κεκινησεις επεξεργασια του νερου με τυρφη.δεν ειναι δυσκολο,θα σου πουμε πως.

Είπα πως έχω τη ροή στο μείον τέρμα έχει ένα διακοπτάκι από πίσω "+"και "-" εγω το έχω στο "-".Βέβαια οκ πρέπει να χτυπάει η έξοδος στο κοντινό τζάμι πολύ σώστα λες γιατί το βλέπω λίγο δυνατό και πάλι.Το έκανα το τελευταίο. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαν να ριξεις αλατι στον μονομαχο? Ωραιοι....

Δεν ανεχονται ολα τα ψαρια το αλατι..και στα 14 λιτρα σου πως μετρας την ποσοτητα που πρεπει να ριξεις?Με κοκκους?

Ο μονομαχος κανονικα ειναι ψαρι μαλακου νερου,εσυ ριχνοντας αλατι στο ενυδρειο του μονομαχου,πας τη σκληροτητα του νερου στο θεο..

Θεωρω λαθος το αλατι στον μονομαχο!

Ειναι συνηθες το αλατι στους μονομαχους με fin rot.

Δεν εχει προβλημα το ψαρι σε θεραπεια με αλατι.

ΥΓ με το αλατι δεν ανεβαινει η σκληροτητα του νερου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάς να πάρεις το φάρμακο ; Όσο μπορείς πιο γρήγορα , έχουμε καθυστερήσει αρκετά .

Έκανες την πάνω απο 50% αλλαγή νερού ;

Αύξησες το τάισμα ;

Παιδιά μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και να λύσετε τις θεωρίες ;

Σας παρακαλώ μη με μπερδεύετε και δεν έχω το χρόνο αυτό το καιρό ούτε να διαβάζω ούτε να γράφω .

Μπαίνω στα κλεφτά μόνο και μόνο για το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάς να πάρεις το φάρμακο ; Όσο μπορείς πιο γρήγορα , έχουμε καθυστερήσει αρκετά .

Έκανες την πάνω απο 50% αλλαγή νερού ;

Αύξησες το τάισμα ;

Παιδιά μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και να λύσετε τις θεωρίες ;

Σας παρακαλώ μη με μπερδεύετε και δεν έχω το χρόνο αυτό το καιρό ούτε να διαβάζω ούτε να γράφω .

Μπαίνω στα κλεφτά μόνο και μόνο για το πρόβλημα .

Να πάρει αν ίσουν από τη Θεσσαλονίκη θα σε ρωτούσα αν υπάρχει κάποιο φθηνό πετ σοπ γιατί πήγα τώρα στο quicko megapet στο IKEA και τρελάθηκα 21,90 Ευρώ και έμεινα έστι γιατί είχα 20 ευρω μόνο και λίγη βενζίνη στο αμάξι.Αν το googlareis 8 ευρώ κάνει πήρα προς το παρόν μόνο βίταμηνες.Πάω να τον ταίσω λίγες τώρα που δεν έχει φως να δυναμώσει. Εντομεταξύ ρώτησα τον πετσοπά αν έχει το ίδιο φάρμακο σε άλλη συσκευασία ποιο φθηνή και με λέει μία όχι και με πρότεινε το esha2000 βέβαια μην ανησυχείς δέ το αγόρασα βασικός κανόνας"δεν εμπιστεύεσαι ποτέ τον πετσοπά γιατί το μόνο που θέλει είναι να πουλήσει" θα κάνω όσο ποιο σύντομα μπορώ να το βρω.Πρέπει να ήταν ακριβό επειδή ήταν η συσκευασία που γράφει 1200l όχι 800l.Τώρα που το σκέφτηκα έχει κάτι ωραία μαγαζάκια στο κέντρο κάπου στην εγνατία ας πούμε που έχει μαγαζιά με είδη μόνο για ενυδρεία και τίποτε άλλο τι να σου δώσει ένα πετ σοπ είπαμε να κάνουμε το φανταστικό αυτό χόμπι όμως με μικρό κόστος.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εναλλακτικό φάρμακο που μπορείς να πάρεις είναι το Furan 2 , που το ένα απο τα τρία συστατικά του ταιριάζει και ας πούμε οτι μας κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εναλλακτικό φάρμακο που μπορείς να πάρεις είναι το Furan 2 , που το ένα απο τα τρία συστατικά του ταιριάζει και ας πούμε οτι μας κάνει .

Σίγουρα αν είναι το ίδιο οικονομικό και ισχυρό μας, βασικά ποιο θα μου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα και λιγότερο κόστος.Να τα ψάξω και τα δυο.Τελικά ισχύει αυτό για τους πετ σοπάδες.Εντομεταξύ στη τελική αν δε βρώ τίποτα θα πρέπει να ακριβοπληρώσω την βιασύνη μου με το μελαφιξ και το αλάτι. Κάτι πρέπει να θυσιάσεις όμως και κάτι πρέπει να πάρεις.Ααα τον τάισα με βιταμίνες να πάρει δύναμη και τον έκανα χθές μια αλλαγή και θα τον κάνω και σήμερα αλλη μια του το πάω λίγο σταδιακά γιατί το νερό έχει αλάτι.Χθες μια αρχική 20% και σήμερα κάπου στα 50% για να είναι λίγο μεγάλη.Και του πήρα βιταμίνες θα τον ταίζω τρείς φορές τη μέρα εμπλουτισμένη τροφή με βιταμίνες καλά δεν είναι.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς και αυτό το φάρμακο της ΑΡΙ είναι και αυτό από ότι βλέπω είναι σε χαπάκια ή όχι.Το googlarw λίγο για να δώ τί είναι και το κόστος. Ειδικό για βακτηριδιακές μολύνσεις.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να πάρω το φάρμακο σήμερα και να ξεκινήσω θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ταΐζεις τρείς φορές την ημέρα βιταμίνες θα το στείλεις αδιάβαστο .

Να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου λέει .

Link to comment
Share on other sites

Αν ταΐζεις τρείς φορές την ημέρα βιταμίνες θα το στείλεις αδιάβαστο .

Να ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου λέει .

Οκ θα πάω να πάρω το ενναλακτικό φάρμακο που μου πρότεινες, θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες και για τις βιταμίνες και ο θεός βοηθός από ότι είδα googlαροντας σε ενυδρείο νοσοκομείο ευτυχώς έχω ένα τέτοιο ενυδρείο παλία ζούσε σε αυτο ένας μπλε crowntail μονομάχος μεχρι που πήρα το 14λιτρο.Furan 2 λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Σταμάτη τελικά το furan 2 της API δε το βρήκα.Αναγκαστικά χρειαζόταν να πάρω bactopur direct 24 ταμπλέτες μόνο αυτό το φάρμακο είχε όσο ακριβό και να είναι.Αρχάριος είμαι ακόμη όσον αφορά τις θεραπείες θα μάθω να θεραπεύω ή να προλαμβάνω κάποια ασθένεια.Τώρα είμαστε έτοιμη για τη θεραπεία η αλλαγή άνω το 50% έγινε το τάισα με βιταμίνες το πρωί που τα φώτα είναι σβηστά για να μην αλοιώνωνται και μείωσα τη ροή τώρα όσο περισσότερο γίνεται το ψάρι κολυμπά ήρεμο σαν χρυσοψαράκι.Είναι έτοιμα όλα για τη θεραπεία ίσως αρχίσω και από σήμερα έχω στην άκρη το δοχείο όπου θα διαλείω ταμπλέτα στα 2λίτρα.Όλα οκ ευχήσου περαστικά και ο θεός βοηθός να σωθεί το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο με λες ότι θα δυαλύσω σε ένα δοχείο που θα περιέχει 2 λίτρα και να βάλω το ψάρι για 45 λεπτά μέσα στις οδηγίες του προιόντος λέει ότι αυτό το κάνει για σοβαρές περιπτώσει όπως του ψαριού μου και για 30 λεπτά όχι 45 να ακούσω εσένα ή τις οδηγίες του φάρμακου.

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι εχεις στο τερμα την ροη του φιλτρου,χαμηλωσε την στο ελαχιστο κ στρεψε να χτυπαει στο τζαμι.δεν του αρεσει του μονομαχου η δυνατη ροη κ στην κατασταση που ειναι τα πτερυγια επιδεινονονται.ξεκινα την αγωγη που προταθηκε κ κανε σιγα σιγα αλλαγες για να φυγει το αλατι.μετα για να διατηρησεις τον μονομαχο υγιη πρεπει να κεκινησεις επεξεργασια του νερου με τυρφη.δεν ειναι δυσκολο,θα σου πουμε πως.

Το έβαλα το φίλτρο να χτυπά στο τζάμι και κολυμπά λες και δεν υπάρχει φίλτρο ήρεμα και γαλήνια.Αν και θα του ξεκινήσω από αύριο θεραπεία για να επαναφέρω την ουρά του και το κάτω πτερύγιο.Έχει γίνει crowntail ελπίζω να είναι ντούρος μέχρι αύριο. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο με λες ότι θα δυαλύσω σε ένα δοχείο που θα περιέχει 2 λίτρα και να βάλω το ψάρι για 45 λεπτά μέσα στις οδηγίες του προιόντος λέει ότι αυτό το κάνει για σοβαρές περιπτώσει όπως του ψαριού μου και για 30 λεπτά όχι 45 να ακούσω εσένα ή τις οδηγίες του φάρμακου.

Αν πρόσεξες η ίδια δοσολογία είναι και για χρήση στο ενυδρείο .

Δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο .

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες η ίδια δοσολογία είναι και για χρήση στο ενυδρείο .

Δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο .

Ωραία θα το ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το ξεκινήσω.

Αααα με συγχωρείς δε σου είπα καλημέρα καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σταμάτη σήμερα είναι η πρώτη μέρα θεραπείας ,με το bactopur direct του έδωσα το πρωί βιταμίνες μαζί με flakes με κλειστό φως και κατά τις 11:10 πμ του έκανα μπάνιο με το bactopur βέβαια υπάρχει ένα προβληματάκι με την εξαγωγή του ψαριού δεν έχω απόχη για μονομάχους και το πιάνω με ποτηράκι οπότε για να το ξαναβάλω στο κυρίως ενυδρείο πέφτει και λίγο bactopur μπορείς να μου προτείνεις κάτι να κάνω στην υπάρχουσα απόχη αν και στο κυρίως ενυδρείο κάθε μέρα θα αλλάζουν αναγκαστικά 2 λίτρα νερό. Ώμως δε πρέπει να πέφτει καθόλου.Σκέφτομαι να τη τυλίξω με ένα καθαρό πανί.Η τελευταία ήταν μια χαζή ερώτηση όμως σημαντική γιατί το bactopur είναι ισχυρό φάρμακο και καταστρέφει τα πάντα στο περιβάλλον του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με αποχη τον βγαζεις η με ποτηρακι; Αν ποτηρακι κανε μια τρυπα να φευγει το νερο με το φαρμακο να μην πεφτει στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...