Jump to content

Θεραπεία Με Μέλαφιξ Χωρίς Αποτέλεσμα.μονομάχος Με Κατεστραμμένα Πτερύγια.


Recommended Posts

Ρυζόγαλο ψαρόσουπα :bigemo_harabe_net-74:

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και πιστεύω είτε από Κευλάνη είναι είτε από οπουδήποτε την ίδια δουλειά κάνουν οι απλά οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν και σου λένε πλήρωνε χρυσάφι και πάρε το βιολογικό που στην ουσία θα είναι ίδιο με το προ'ι'όν του σούπερ.Θα ψάξω αν έχουμε ξυλάκια να φτιάξω ψαρόσουπα ριζόγαλο εεεεεε να βάλω στο ενυδρείο για καμιά εβδομάδα έστι για πιθανούς μικροοργανισμούς.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω είτε από Κευλάνη είναι είτε από οπουδήποτε την ίδια δουλειά κάνουν οι απλά οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν και σου λένε πλήρωνε χρυσάφι και πάρε το βιολογικό που στην ουσία θα είναι ίδιο με το προ'ι'όν του σούπερ.

Οχι, υπάρχει διαφορά, έχω ψάξει σχετικά, κανέλα Κάσια περιέχει πιο πολύ κουμαρίνη

διάβασε εδώ

http://www.bioathens.com/kanela-ine-farmako/

και εδώ

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=58432:koymarinh

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα

όσον αφορά κάποιες ουσίες που εκκρίνονται διαφέρουν, απ'ότι έχω διαβάσει... κατά πόσο ισχύουν κ πώς επηρεάζουν τον άνθρωπο ή τα ψάρια, θα σε γελάσω!!

χμμμ κάτι ψήνεται.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ σίγουρος αν θα βάλω κανέλα στο ενυδρείο μου όμως σκέφτομαι να το κάνω αυτό που λέτε γιατί αυτή η τρυπούλα με ανησυχεί λίγο στο κάτω πτερύγιο.Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό απλά να ανανεώνει αυτό το μέρος του πτερυγίου.Αν και cassia νομίζω πως έχω από το σούπερ είναι όμως κάτι κάνει ξυλάκι.Θα του κάνω και μια καλή αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο διάβασα για το σκόρδο ότι δέ συντηρείται στο ψυγείο.Οπότε απο τη στιγμή που το ξεκοιλιάζω πρέπει να χρησιμοποιηθεί μια φορά.Τώρα τι βρήκες για τη συντήρησή του σκόρδου mary74 δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω την cassia έχω διαβάσει πως υπάρχει διαφορά κυρίως στη δραστική ουσία που έχει μέσα αν και δεν είμαι εντελώς σίγουρος να το κάνω να μη το κάνω έκοψα μια μικρή ποσότητα από το ξυλάκι.Έχω δεί σε κάπου ότι χρησιμοποιήθηκαν σε ενυδρείο πετ σοπ για να εξουδετερόνονται βακτήρια και μύκητες.Όμως λένε για την Κευλάνης αν και οι δύο έχουν αποτέλεσμα.Δεν ξέρω εσείς που μου το λέτε το δοκιμάσατε αν ναι δουλεύει;Έστι και αλλιώς το ψάρι δε θα το φάει έβγαλα δύο κομμάτια..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, με αφορμή την συμβουλή του Τάκη έβαλα και εγώ κανέλα και στα δύο ενυδρεία. Υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά με μπαχαρικά.

Όσον αφορά το σκόρδο διάβασε αυτό το άρθρο που βρήκα στο φόρουμ http://www.aquazone.gr/forums/topic/47728-oeunaei/?p=441600

Δεν λέει βέβαια για την συντήρηση του. Θα το ψάξω λίγο ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και συνταγή... έως έξι μήνες στο ψυγείο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/70739-ooioaac-aea-oeinaei/?p=621096

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη διάβαζα όλο το τελευταίο θέμα που σου έβαλα....

Θα την κάνω την συνταγή του μέλους αλλά θα το κρατώ στο ψυγείο για κάνα μήνα. Σε περίπτωση που θα υπάρχει ασθένεια θα φτιάχνω φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με αυτό το χόμπι έχω ρίξει τρελό διάβασμα και έχω μάθει ένα σωρό πράγματα.

Για το σκόρδο παιδιά να ξέρεται πως το φρέσκο είναι πολύ καλύτερα για τις ιδιότητες που έχει.

Διαβάστε σχετικά για το σκόρδο και την Αλλιίνη που περιέχει

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8C%CF%81%CE%B4%CE%BF

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%85

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%AF%CE%BD%CE%B7

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, με αφορμή την συμβουλή του Τάκη έβαλα και εγώ κανέλα και στα δύο ενυδρεία. Υπάρχει σε όλα τα μαγαζιά με μπαχαρικά.

Όσον αφορά το σκόρδο διάβασε αυτό το άρθρο που βρήκα στο φόρουμ http://www.aquazone.gr/forums/topic/47728-oeunaei/?p=441600

Δεν λέει βέβαια για την συντήρηση του. Θα το ψάξω λίγο ακόμα....

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου παρεπιπτόντως δεν με λένε Βασίλη με λένε Δημήτρη στην πραγματικότητα εκτός αν τα είπες σε άλλο άτομο που το λένε Βασίλη αυτά τα.Τέλος πάντων η τρύπα αυτή που έδειξα με τις φωτογραφίες αυξάνεται το μέγεθός της κατά μήκος μου φαίνεται λίγο ανησυχητικό λίγο θα ρίξω ένα μικρό κομματάκι ξύλου κανέλας. Και αυτή που έχω πιστεύω θα μας κάνει τη δουλειά όμως δεν ξέρω πως θα επηρεάσει το ψάρι.Και για 17 λίτρα περίπου ενυδρείο πόσο πρέπει να πέσει έχω δεί σε άλλο thread ότι πρέπει να πέσει ένα κομματάκι σε μέγεθος γαριδούλας μικρής εσείς τι λέτε; :)Αν και αυτός είχε γαριδάδικο.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Δημήτρη με τόσα ονόματα μπερδεύτηκα...

Βάλε ένα ξυλάκι κανέλας ολόκληρο. Μην κάνεις άλλη θεραπεία με φάρμακα. Προσπάθησε για αρχή να μειώσεις λίγο την ανατάραξη και τη ροή και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Δημήτρη με τόσα ονόματα μπερδεύτηκα...

Βάλε ένα ξυλάκι κανέλας ολόκληρο. Μην κάνεις άλλη θεραπεία με φάρμακα. Προσπάθησε για αρχή να μειώσεις λίγο την ανατάραξη και τη ροή και μετά βλέπουμε...

Εεε η ανατάραξη δεν είναι και πολύ μεγάλη την έχω ελαφρύνει από τότε που έφυγε η θολούρα είχε bacterial bloom και έβαλα για λίγες μέρες να τραντάζει θα ρίξω και την κανέλα.Θα μαστουρώσει λίγο απο το άρωμα το ψάρι όμως θα σκοτώσει μικρόβια και μύκητες θα το αφήσω για αρκετές μέρες.Δεν πειράζει Μαίρη λάθη όλοι κάνουμε έστι και αλλίως σαν bettafish με ξέρατε μέχρι τώρα δεν σας είπα το πραγματικό μου όνομα.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το αποφάσισα έριξα όμως όχι ολόκληρο ξυλάκι από κάσσια όχι κευλάνης.Κάτι κοματάκια τα έμπιξα στον βυθό.Θα τα αφήσω εκεί να κάθονται δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο με κάναν δώρο κάτι δείγματα ψαροτροφής των τριών γραμμαρίων όμως δε κατάλαβα για τι ψάρι είναι.

post-60238-0-80599300-1423411000_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο με κάναν δώρο κάτι δείγματα ψαροτροφής των τριών γραμμαρίων όμως δε κατάλαβα για τι ψάρι είναι.

Αυτή η τροφή μου φαίνεται καινούρια πατέντα και αρκετά ποιοτική σκέφτομαι να τη δοκιμάσω στα γκάπυ το regular άντε να δοκιμάσω το garlic στον μονομάχο(δεν είμαι σίγουρος για αυτό) αν και πρέπει να είναι κάποια γενική τροφή για σχεδόν όλα τα ψάρια για να μη γράφει τίποτα εσείς τι λέτε.Τουλάχιστον στα γκάπυ που τρώνε ακόμη και άλγη θα το δοκιμάσω ίσως και το green.Τέλος πάντων ξέφυγα από το θέμα.Του έβαλα την κανέλα θα συνεχίσω την διατροφή που του κάνω και ο θεός βοηθός παρόλο το μικρό πρόβλημα το ψάρι το βλέπω να έχει στρωμένα τα χρώματά του.Αν και δεν έβαλα ολόκληρο ξύλο κανέλας μερικά κομμάτια έβαλα δεν είχα πολλά.Σχεδόν μισό ξυλαράκι μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πρέπει να είναι γενική για όλα τα διακοσμητικά ψάρια (ornamental fish). Αυτή που γράφει green λογικά θα έχει μεγάλο ποσοστό σε σπιρουλίνα. Δώσε και από τις τρεις στον μονομάχο κυρίως από αυτή με το σκόρδο. Εγώ στα 80λτ (tetra) καθαρά έχω βάλει τέσσερα ξυλάκια κευλάνης και στα 30λτ καθαρά (gobies) έχω βάλει δύο ξυλάκια. Μέχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα το αντίθετο μάλιστα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το garlic παεί για τον μονομάχο οι άλλες ειδικά η green για το μεγάλο γιατί έχω και γαρίδες εκεί μέσα, τώρα έχω ποικηλία σε τροφές πάντως.Αν και αυτές οι τροφές είναι για μικρά ψαράκια για τα μωρά γκάπυ που έχω γεμίσει είναι ότι πρέπει, όχι ότι δε θα χιμήξουν και τα μεγαλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πως δε το είδα αφού γράφει επάνω για τι ψάρι είναι.Και τί μέγεθος πρέπει να έχει το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Το garlic το τίμησε δεόντως ο μονομάχος αν και δε θα σταματήσω να του δίνω και φρέσκο μια φρέσκο μια garlic.Η κοιλήτσα του έγινε φουσκωτούλα βέβαια θέλει να του δίνω λιγότερο του έδωσα αρκετό για να χορτάσει γιατί είναι για μικρά ψαράκια από 1cm και πάνω όπως γράφει είναι σε πολύ μικρά pellets.Αν και δε θα σταματήσω το φρέσκο γιατί λαμβάνει τις ιδιότητες του σκόρδου ατόφιες.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Μερικές καινούριες φωτογραφίες.Το πίσω και το άνω πάνε πολύ καλά τα πτερύγια το κάτω έπαθε αρκετές ζημιές.Του έβαλα ξύλο κανέλας και λέω να αυξήσω ελάχιστα το σκορδόζουμο να διορθωθεί με φυσικό όσο γίνεται τρόπο δεν θέλω να το ταλαιπωρήσω και να το μπουκώσω και πάλι στα φάρμακα.Αν και έχει στο πτερύγιο αυτό κάποια σημεία επούλωσης θέλει να το παρακολουθώ.Ίσως και να το ανανεώνει δεν ξέρω τι γίνεται. Έστι και αλλιώς είχε ζημιες από την ασθένεια απλά δεν φαινώταν σε αυτό όπως και στο άνω λίγο μετά την θεραπεία έφυγε το μισό άνω πτερύγιο σταδιακά και επουλώνεται από την αρχή.

post-60238-0-01765500-1423569651_thumb.jpg

post-60238-0-86410300-1423569675_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο ψάρης ! Μπράβο ! Εγώ θα άφηνα το σκορδόζουμο ως έχει , μην το αυξήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο ψάρης ! Μπράβο ! Εγώ θα άφηνα το σκορδόζουμο ως έχει , μην το αυξήσεις. :)

Βασικά δεν λέω να το αυξήσω επ αορίστου για αυτή την εβδομάδα μόνο, να του δώσω ένα μόνο παραπάνω γεύμα με σκορδόζουμο.Αυτή την εβδομάδα του έδωσα ψαροτροφή που έχει στα συστατικά της σκόρδο και την επόμενη μέρα λίγο φρέσκο σκόρδο με μια απλή ψαροτροφή.Και λέω να του δώσω άλλο ένα τελευταίο γεύμα αύριο με φρέσκο σήμερα είναι η μέρα του σκουλικιού bloodworms.Τις υπόλοιπες θα συνεχίζω το πρόγραμμα διατροφής του κανονικά.Κάνει θαύματα το σκορδόζουμο πάντως είδα την πρώτη εικόνα που έστειλα σε αυτή τη συζήτηση και είδα και τις τελευταίες.Στη πρώτη εικόνα φαίνεται σαν ετοιμοθάνατο .Τα φάρμακα που έπεσαν για τη θεραπεία και οι βιταμίνες μαζί με το σκορδόζουμο μετά τη θεραπεία του έφτιαξαν το χρώμα και την διάθεση τα πτερύγια το ξέρω θέλουν υπομονή ίσως το κάτω πτερύγιο παθαίνει αυτό που έπαθε και το άνω μετά την θεραπεία ανανέωση.Στο άνω πτερύγιο μετά τη θεραπεία του έπεσε το μισό πτερύγιο σταδιακά και ξαναμεγάλωσε από την αρχή.Ήδη απέκτησε σημαντικό μέγεθος.Το παρακολουθώ και το κάτω χθες έβγαλε άλλη μια τρυπίτσα σήμερα δεν υπάρχει έφτιαξε παρακολούθηση θέλει από ότι κατάλαβα.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δεν εμφάνισε καμιά ποιο άσχημη ασθένεια να τρέχω και να μη φτάνω.Γιατί απο ποτηράκι τον πήρα καταλαβαίνεται.Από το στρες και φυσικά την πολύ κακή ποιότητα νερού είναι αδύναμα και ευάλωτα οι μονομάχοι του ποτηριού.Βέβαια έκανα και εγώ λάθη έπρεπε μαζί με αυτόν να πάρω και ένα μπουκαλάκι βιταμίνες να δυναμώσει και να του δίνω και λίγο σκορδόζουμο μια φορά την εβδομάδα δε του είχα ποικηλία τροφών.Τέλος πάντων ελπίζω να αναρώσει όσο ποιο γρήγορα γίνεται υπομονή θέλει και παρατήρηση τελικά.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...