Jump to content

Θεραπεία Με Μέλαφιξ Χωρίς Αποτέλεσμα.μονομάχος Με Κατεστραμμένα Πτερύγια.


Recommended Posts

Από μηχανική φίτλρανση κάνεις τίποτα;Το βαμβάκι το αλλάζεις καθόλου;

Βαμβάκι όταν λες εννοείς το σφουγκαράκι;To μόνο που κάνω στο φύλτρο είναι να καθαρίζω σε κάθε αλλαγή το σφουγκαράκι με το παλιό νερό που βγήκε απο το ενυδρείο και μια στις τόσες ξεπλένω το μοτέρ, τη φτερωτή τον μηχανισμό γενικά γιατί γλυτσιάζει και μειώνεται η ησχύς του μηχανισμού.Το φύλτρο θα έλεγα ότι είναι μεταχειρισμένο και αρκετά παλιό.Αν και το χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια με αυτά που έχει και δεν μου εμφάνιζε προβλήματα.Σήμερα ψιλό ξεθόλωσε.Άντε ότι θέλει κάνει και αυτό το ενυδρείο.Θέλει να το παρατηρώ δεν πιστεύω να το πειράξει σήμερα μια πολύ μικρή αλλαγή νερού.Και το σφουγκαράκι είναι λίγο πανάρχαιο αν και πριν χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο το ξεπλήνα το φίλτρο πολύ καλά.

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εαν ειναι bacterial bloom βαλε μια αεραντλια να δουλευει,θα βοηθησει να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι bacterial bloom βαλε μια αεραντλια να δουλευει,θα βοηθησει να φυγει.

Δεν έχω αεραντλία οπότε έβαλα την έξοδο του φίλτρου να τραντάζει δυνατά το νερό χωρίς όμως να αυξηθεί η ροή άντε ελάχιστη αλλαγή να έγινε, αν και μια αεραντλία θα έκανε καλύτερη δουλεία.Και μείωσα το τάισμα το τάιζα το ψαράκι 2 φορές την ημέρα έτρωγε πάχυνε οπότε ευκαιρία να κάνε δίαιτα χαχαχαχαχα.Τώρα του δίνω μια φορά την μέρα μια μικρή ποσότητα μια μικρή ποσότητα ένα μικρό φυλαράκι.Αν και το σκορδόζουμο ίσως να είναι μια άλλη αιτία θολούρας όμως του το δίνω 2 φορές την εβδομάδα οπότε δεν νομίζω να κάνει τέτοια θολούρα.Αν και σήμερα σε σχέση με χθες το βλέπω κάπως καλύτερα είναι ακόμη θολό όμως διακρίνονται τα περιεχόμενα του ενυδρείου και από μεγάλη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αεραντλία οπότε έβαλα την έξοδο του φίλτρου να τραντάζει δυνατά το νερό χωρίς όμως να αυξηθεί η ροή άντε ελάχιστη αλλαγή να έγινε, αν και μια αεραντλία θα έκανε καλύτερη δουλεία.Και μείωσα το τάισμα το τάιζα το ψαράκι 2 φορές την ημέρα έτρωγε πάχυνε οπότε ευκαιρία να κάνε δίαιτα χαχαχαχαχα.Τώρα του δίνω μια φορά την μέρα μια μικρή ποσότητα μια μικρή ποσότητα ένα μικρό φυλαράκι.Αν και το σκορδόζουμο ίσως να είναι μια άλλη αιτία θολούρας όμως του το δίνω 2 φορές την εβδομάδα οπότε δεν νομίζω να κάνει τέτοια θολούρα.Αν και σήμερα σε σχέση με χθες το βλέπω κάπως καλύτερα είναι ακόμη θολό όμως διακρίνονται τα περιεχόμενα του ενυδρείου και από μεγάλη απόσταση.

Ψάχνω κιόλας γιατί έχει αντανάκλαση το ενυδρείο.Κάνει flaring και στρεσαρεται του έβαλα και άλλα φυτά μπας και ηρεμίσει βρει μια γωνιά ,όμως και πάλι τα ίδια ενώ στο σημείο που είναι δεν έχει κανά καθρέφτη η τίποτα τέτοιο, έβαλα και άλλους μονομάχους στο ενυδρείο παλαιότερα αυτά ήταν όμως φρόνιμα ψάρια δεν κάναν flaring .Αυτός είναι λίγο ζόρικος και επιθετικός χαρακτήρας από ότι φαίνεται αν μπεί άλλος ένας μονομάχος μέσα στο ενυδρείο του θα του τις βρέξει για τα καλά. :bigemo_harabe_net-87::chair::bigemo_harabe_net-173::death::gun::2guns::gunsmilie::ballistic: Το κάθε ένα bettafish έχει και δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα.Αν και σήμερα δεν τον είδα να κάνει και λίγο έκανε.Θα δείξει.Θα βγάλω και γενική φωτογραφία του ενυδρείου να δούμε τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις στο νερό σου έκανες? Ph, NO2, NO3, ammonia?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις στο νερό σου έκανες? Ph, NO2, NO3, ammonia?

Είχα κάνει χθές για ΝΟ2 ήταν λίγο ανεβασμένο,και αμμωνία 0 μόνο που θα με βρίσετε όμως δεν έχω όλες τις μετρήσεις μόνο για αμμωνία και ΝΟ2.Αν και σήμερα έκανα μια μικρή αλλαγή χωρίς να πειράξω το φίλτρο.Μια αλλαγή νερού και έκανα το φίλτρο να τραντάζει το νερό με περισσότερη δύναμη.Για να οξυγονώνεται αν μιλάς για τη θολούρα.Τροφή είπαμε θα τον κάνω λίγη δίαιτα.Η θολούρα χάνεται σιγά σιγά.Αφού χαθεί θέλει να το παρατηρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ο ψαρής πάει μια χαρά. Πρέπει έχεις ένα θεματάκι με τη βιολογία αφού μετράς λίγα νιτρώδη (συνέπειες από τις θεραπείες).

Αν έχεις βάλε λίγο prime ανά 48 ώρες και βακτήρια επιπλέον. Το prime θα βοηθήσει εξουδετερώνοντας τα τοξικά απόβλητα χωρίς να εμποδίζει την βιολογία σου να επανέλθει.

Ταυτόχρονα μείωσε λίγο το τάισμα αυτές τις μέρες όπως λες και ίσως να κάνεις και κάποια επιπλέον αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ο ψαρής πάει μια χαρά. Πρέπει έχεις ένα θεματάκι με τη βιολογία αφού μετράς λίγα νιτρώδη (συνέπειες από τις θεραπείες).

Αν έχεις βάλε λίγο prime ανά 48 ώρες και βακτήρια επιπλέον. Το prime θα βοηθήσει εξουδετερώνοντας τα τοξικά απόβλητα χωρίς να εμποδίζει την βιολογία σου να επανέλθει.

Ταυτόχρονα μείωσε λίγο το τάισμα αυτές τις μέρες όπως λες και ίσως να κάνεις και κάποια επιπλέον αλλαγή νερού.

Σήμερα το ενυδρείο ξεθόλωσε και πάλι.Ευχαριστώ για τις συμβουλές το prime το έχω βέβαια δεν χρειάστηκε προς το παρόν.Με ανέβασμα τραντάγματος της επιφάνεια(προσέχοντας την ροή) και μείωση της τροφής καθάρισε το νερό.Σήμερα είναι η μέρα που αφήνω τον μονομάχο ατάιστο μια μέρα τον αφήνω ατάιστο οπότε θα στρωθεί ακόμη καλύτερα, από αλλαγές του έκανα μια στα 3 λίτρα (συνήθως κάνω στα 4-5 λίτρα) την πέμπτη και θα κάνω και αύριο μία (η καθιερωμένη εβδομαδιαία) να καθαρίσω και τα σφουγκαράκια του φίλτρου( με παλιό νερό από το ενυδρείο πάντα.).Την πέμπτη είπα να μην πειράξω το φίλτρο και διαταραχθεί η βιολογία περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι μια στις τόσες να αντικαθιστάς το άσπρο σφουγγάρι με νέο (προσωπικά το κάνω σε κάθε αλλαγή νερού) γιατί με το να το ξεπλένεις μόνο, δεν κάνεις και πολλά.Θα στουμπώσει κάποια στιγμή και θα θέλει πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές νέες φωτό λίγο θολές είναι όμως φαίνονται καθαρά σχετικά τα πτερύγια θα αναρτώ που και που να βλέπετε την πορεία του.Εγώ προσωπικά είδα μεγάλες αλλαγές προς το καλύτερο ποιο παχιά πτερύγια που αναπλάθωνται,αυξημένη διάθεση,έντονο χρώμα .Το ενυδρείο ξεθόλωσε εδώ και κάτι μέρες.Έχω και μια συνολική εικόνα του ενυδρείου με τον ποζερά τον κάτοικο του αν και φαίνεται πολύ μικρούλι το ψάρι στη γενική φωτογραφία κοιτάζει προς τα εμένα.

Μερικές νέες φωτό λίγο θολές είναι όμως φαίνονται καθαρά σχετικά τα πτερύγια θα αναρτώ που και που να βλέπετε την πορεία του.Εγώ προσωπικά είδα μεγάλες αλλαγές προς το καλύτερο ποιο παχιά πτερύγια που αναπλάθωνται,αυξημένη διάθεση,έντονο χρώμα .Το ενυδρείο ξεθόλωσε εδώ και κάτι μέρες.Έχω και μια συνολική εικόνα του ενυδρείου με τον κάτοικο του που μας γυρνά την πλάτη.Τα σκορδόζουμα και τις βιταμίνες του τα συνεχίζω σύμφωνα με τις οδηγείες ππου μου δώσατε και το ψάρι βρίσκει την υγεία του ντούκι θα γίνει.

post-60238-0-05890800-1422983614_thumb.jpg

post-60238-0-06355000-1422983629_thumb.jpg

post-60238-0-61696500-1422983643_thumb.jpg

post-60238-0-22595700-1422983650_thumb.jpg

post-60238-0-95862900-1422983666_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.

1.Τώρα τελευταία βλέπω να ανοίγουν 1-2 μικρές τρυπούλες στα πτερύγιά του για μια μέρα και την επόμενη εξαφανίζονται είναι τίποτα ανυσιχητικό ή φυσιολογικό;Tα πτερύγιά του κατά τα άλλα αυξάνεται ο όκγος και το μήκος τους.

2.Κάτι για το σκόρδο.Βγάζω σκορδόζουμο από μια φρέσκια σκελίδα σκόρδου μουλιάζω την τροφή και του το δίνω 2 φορές την εβδομάδα.Επειδή ο πατέρας μου έχει φρικάρει που πετάω τόσο σκόρδο τζάμπα, θα χαθούν τα συστατικά του σκόρδου αν κρατάω ότι μένει από τη σκελίδα στο ψυγείο;Πολύ απλά αν κρατήσεις το σκόρδο στο ψυγείο χάνονται τα συστατικά του;

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα ξερα φυλλα, κανε αναζητηση στο ebay και για banana leaves betta (μαζι με τα ξερα φυλλα βοηθανε για τετοιες περιπτωσεις).

Αλατι (χοντρο τυροκομικο προδιαλυμενο σε νερο) στο ενυδρειο 1-2 κουταλιες της σουπας ανα 10 λιτρα (αναλογα την κατασταση) για 4 εβδομαδες.

Αν δεν δεις βελτιωση, προχωρα σε http://www.seachem.com/Products/product_pages/KanaPlex.html

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα ξερα φυλλα, κανε αναζητηση στο ebay και για banana leaves betta (μαζι με τα ξερα φυλλα βοηθανε για τετοιες περιπτωσεις).

Αλατι (χοντρο τυροκομικο προδιαλυμενο σε νερο) στο ενυδρειο 1-2 κουταλιες της σουπας ανα 10 λιτρα (αναλογα την κατασταση) για 4 εβδομαδες.

Αν δεν δεις βελτιωση, προχωρα σε http://www.seachem.com/Products/product_pages/KanaPlex.html

Τί να του ξανακάνω θεραπεία;Το ψάρι είναι μια χαρά απλά τώρα τελευταία το παρατηρώ ανοίγουν πολύ μικρές τρύπες.Αν και το αλατάκι του ίσως να το χρειάζεται να σκωτοθούν πιθανοί παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να μην κάνεις τίποτα άλλο. Άσε το έτσι και θα φτιάξει η ουρά του σιγά σιγά. Για το σκόρδο υπάρχουν οδηγίες μέσα στο φόρουμ. Μια χαρά είναι ο ψαρουλης!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να μην κάνεις τίποτα άλλο. Άσε το έτσι και θα φτιάξει η ουρά του σιγά σιγά. Για το σκόρδο υπάρχουν οδηγίες μέσα στο φόρουμ. Μια χαρά είναι ο ψαρουλης!!!

Άρα δεν είναι τίποτα ανησυχητικό οι τρυπίτσες οι μικρές ίσως να ανανεώνει τα πτερύγιά του.Όσο για το σκόρδο δεν χρησιμοποιώ garlic guard παίρνω φρέσκο σκόρδο μια σκελίδα βγάζω το κεντρικό κοτσάνι το ξεζουμίζω, με το ζουμί μουλιάζω την τροφή του και του την δίνω.Και μετά το χαζεύω πως την κυνηγάει περνάω και λίγο χρόνο με αυτό το ψάρι.Απλά μένει στο τέλος διαλυμένο σκόρδο που έχει και άλλο ζουμί , αν τα κρατήσω τα κομάτια τα υπόλοιπα στο ψυγείο θα χάσουν τα συστατικά τους (βιταμίνες, αντιοξυδοτικά,αντιβακτιρηδιακη δράση κ.α.);Δε το λέω από τσικγουνιά απλά δημιουργήθηκε ένα θεματάκι στο σπίτι για τα σκόρδα ,γιατί χρειάζονται και για το φαγητό.Τί να τους πώ τους δικούς μου παλιά αγοράζαν ζοχιά για να τα'ί'σουν ένα ινδικό χοιρίδιο που είχαμε δεν έλεγαν τίποτε και όταν ξοδεύω 2 σκελίδες ανά εβδομάδα για τον μονομάχο μου γίνεται θέμα.Έστι και αλλίως όταν γίνει καλύτερα θα του το κάνω μιά φορά την εβδομάδα.Το ινδικό χοιρίδιο ζει ακόμη απλά σε άλλη οικογένεια.Τι να πώ μόνο εγώ το νιώθω σαν πετ αυτό το ψάρι άντε και στη μητέρα μου αρέσει αυτό το ψάρι και με ρωτά και πως πάει άσχετα που δεν ασχολείται όπως εγώ(ξέρω εγω καθαριότητα ενυδρείου,τά'ι'σμα και άλλα) αυτά τα αναλαμβάνω μόνο εγώ και για τα δύο τα ενυδρεία μου. :thumbsu: Άντε μιλήσαμε λίγο και για άλλο χαριτομένο πλασματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω απο το κινητο και γι αυτο δεν μπορω να βρω λινκ... Νομιζω πως καπου ειχα διαβασει για τον τροπο που το φυλας. Δοκιμασε να του βαλεις και κανα δυο ξυλακια κανελας κευλανης. Αφηνει στο νερο αντιμικροβιακες ουσιες.

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω απο το κινητο και γι αυτο δεν μπορω να βρω λινκ... Νομιζω πως καπου ειχα διαβασει για τον τροπο που το φυλας. Δοκιμασε να του βαλεις και κανα δυο ξυλακια κανελας κευλανης. Αφηνει στο νερο αντιμικροβιακες ουσιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τί να του ξανακάνω θεραπεία;Το ψάρι είναι μια χαρά απλά τώρα τελευταία το παρατηρώ ανοίγουν πολύ μικρές τρύπες.Αν και το αλατάκι του ίσως να το χρειάζεται να σκωτοθούν πιθανοί παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Εχω χασει επεισοδια.

Παντως τα ξερα φυλλα και τα φυλλα μπανανας εχουν αντισηπτικες ιδιοτητες και δρουν προληπτικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να του βαλεις και κανα δυο ξυλακια κανελας κευλανης. Αφηνει στο νερο αντιμικροβιακες ουσιες.

Και κασια μια χαρά κάνει, δεν μας απασχολεί η παραπάνω κουμαρίνη που έχει η κασία, τα αιθέρια έλαια μας ενδιαφέρουν και οι τανίνες.

Ετσι και αλλιώς δεν θα την φάει :)

Η κουμαρίνη επίσης δεν διαλύετα τόσο εύκολα στο νερό, επομένως δεν μας απαχολεί ιδιαίτερα.

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=58432:koymarinh

Οχι όμως υπερβολές, δεν χρειάζεται να κάνουμε ρυζόγαλο το ενυδρείο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και σήμερα παράγινε το κακό άνοιξε μια τρυπίτσα μικρή εχθές και σήμερα δεν λέει να κλείσει άνοιξε περισσότερο. :( Τέλος πάντων αυτά τα ξυλάκια που τα βρίσκουμε "κευλάνης";Και για πόσο πρέπει να τα αφήσω;

post-60238-0-03673400-1423316538_thumb.jpg

post-60238-0-69881400-1423316551_thumb.jpg

post-60238-0-36092900-1423316566_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

αναλόγως πού ψωνίζεις.. απλά ξυλάκια κανέλας είναι αλλά όσον αφορά την προέλευση διαφέρουν. όσα έχω βρει στο σουπερμάρκετ δεν αναφέρουν τπτ.. ίσως σε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και σήμερα παράγινε το κακό άνοιξε μια τρυπίτσα μικρή εχθές και σήμερα δεν λέει να κλείσει άνοιξε περισσότερο. :( Τέλος πάντων αυτά τα ξυλάκια που τα βρίσκουμε "κευλάνης";Και για πόσο πρέπει να τα αφήσω;

Μεχρι να γίνει καλά

Εγω έχω σχεδόν μόνιμα, όποτε το θυμηθώ τις αλλάζω, τις αφήνω κανα μήνα , μπορεί και 2 μήνες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως πού ψωνίζεις.. απλά ξυλάκια κανέλας είναι αλλά όσον αφορά την προέλευση διαφέρουν. όσα έχω βρει στο σουπερμάρκετ δεν αναφέρουν τπτ.. ίσως σε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα...

Πάλι θα λένε οι άσχετοι "καλά τι σκοπεύεις να κάνεις το ψάρι σιροπιαστο?!". :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ξανά κοινοποιώ φωτογραφίες να τις δείτε πώς είναι σήμερα.Προχθές είχε και το ραχιαίο πτερύγιο τρυπίτσα όμως επανήρθε πλήρως.

post-60238-0-16408200-1423316854_thumb.jpg

post-60238-0-75438000-1423316867_thumb.jpg

post-60238-0-60274600-1423316882_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Πάλι θα λένε οι άσχετοι "καλά τι σκοπεύεις να κάνεις το ψάρι σιροπιαστο?!". :bigemo_harabe_net-74:

Ρυζόγαλο ψαρόσουπα :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...