Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

εγω φιλαράκι μου θα σου έλεγα να δώσεις χρόνο. το 15ppm σίγουρα δεν είναι πρόβλημα βακρήρια δεν είναι κακό να ξεκινήσεις και για μένα το καλύτερο θα ήταν να πας σε prodibio .. πολύ καλό προιόν και ανα 2 βδομάδες ;)

 

με τα υπόλοιπα γνώμη μου αλλα πρέπει να τα αρχήσεις μονο αν εχεις θέμα και το θέμα είναι 50ppm, οχι 10 & 15ppm.

 

A!! και κόψε το pappone! είναι πολύ βαρύ και πέραν αμινοξέων, τροφών κτλ έχουμε βάλει μέσα και μέταλα και σύ δεν έχεις το stock για τόση κατανάλωση ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα φιλε μου περαστικα να εχει το ενυδρειο. Εμενα στο παλιο μου ενυδρειο σε μια παρομια κατασταση με ειχαν βοηθησει 2 ζουμια (σιγουρα λογω τις εμπειριας σου ξερεις τι και πως αλλα ειπα να σου πω οτι σε μενα βοηθησε .... :thumbsu:

1)http://www.seachem.com/stability.php

2)http://www.seachem.com/pristine.php

Τα εριχνα οπως ελεγε εκανα μια παραπανω μεγαλη αλαγη πριν τα ξεκινησω και μετα ολα καλα ηταν ...

Φίλε Γιώργο ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις ! Οσο για την εμπειρία μου όλοι μας μαθενουμε και πρώτους από όλους εγω. Προσωπικά δεν γνώριζα το δεύτερο σκεύασμα που ανέφερες !

Για ενα φόρουμ η δύναμη του είναι να ανταλάσσουν ιδέες και γνώσεις τα μέλη του !

Είναι πολυ εύκολο να πάρω ενα τηλ τον ΝΙΚΝΙΚ και να μου πει για τα pellet ! Είναι πολυ εύκολο να πω στον Panoz να μου πει για τα βακτήρια ! Η κάποιον άλλο να μου πει για την βότκα !( Τα ονόματα τα ανέφερα διότι γνωρίζω ότι τα παιδιά χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες μεθόδους !)

Όμως η γνώση θα περιοριστεί και δεν θα εχει την ευκαιρία καποιος άλλος που εχει παρόμοιο πρόβλημα ενδεχόμενος να βρει μια λύση !

Θέλω να καταλήξω ότι είναι πολυ σημαντικό ο καθένας να λέει τις σκέψεις του γιατί πάντα κάτι μας ξεφεύγει και κάτι καινούργιο μπορεί να μάθουμε !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω αγόρασα χτες το Reef BioFuel της Brightwell.  Βασικά είναι μια πηγή άνθρακα-σαν τη βότκα. Και θέλει καθημερινή δοσολογία.

 

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση  απο ιχθυοφορτιση εισαι προς το + η στο - ……….. η κυκλοφορια ειναι σωστη ;……. η υπερχειλιση δουλευει σωστα;  


Link to comment
Share on other sites

εγω φιλαράκι μου θα σου έλεγα να δώσεις χρόνο. το 15ppm σίγουρα δεν είναι πρόβλημα βακρήρια δεν είναι κακό να ξεκινήσεις και για μένα το καλύτερο θα ήταν να πας σε prodibio .. πολύ καλό προιόν και ανα 2 βδομάδες ;)

με τα υπόλοιπα γνώμη μου αλλα πρέπει να τα αρχήσεις μονο αν εχεις θέμα και το θέμα είναι 50ppm, οχι 10 & 15ppm.

A!! και κόψε το pappone! είναι πολύ βαρύ και πέραν αμινοξέων, τροφών κτλ έχουμε βάλει μέσα και μέταλα και σύ δεν έχεις το stock για τόση κατανάλωση ;)

Πανό τα prodibio κάθε 15 μέρες που λες τι αποτέλεσμα πιστεύεις ότι θα έχουνε και ποσο σύντομα θα ξεκινήσει η μειώση των νιτρικών ;

Τι άλλο πρεπει να βάλω στη ρουτίνα μου ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγόρασα χτες το Reef BioFuel της Brightwell. Βασικά είναι μια πηγή άνθρακα-σαν τη βότκα. Και θέλει καθημερινή δοσολογία.

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω πως θα πάει.

Θόδωρα μπορείς να τα βάλεις και σε δοσομετρικη ;

Η πρεπει να γίνεται ευλάβικα καθημερινά ;

Διακοπές θα πας ;

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρα μπορείς να τα βάλεις και σε δοσομετρικη ;

Η πρεπει να γίνεται ευλάβικα καθημερινά ;

Διακοπές θα πας ;

 

Nαι, μπαίνει και σε δοσομετρική. Το γράφει και στις οδηγίες. Πήρα το μπουκαλάκι των 250ml. Η δοσολογία διαφέρει ανάλογα με το ύψος των νιτρικών. Τα γράφει όλα στις οδηγίες.

 

Εγω δεν εχω δοσομετρική.

 

Διακοπές θα πάω και με προβληματίζει. Μάλλον θα το ξεκινήσω μετα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μπαίνει και σε δοσομετρική. Το γράφει και στις οδηγίες. Πήρα το μπουκαλάκι των 250ml. Η δοσολογία διαφέρει ανάλογα με το ύψος των νιτρικών. Τα γράφει όλα στις οδηγίες.

 

Εγω δεν εχω δοσομετρική.

 

Διακοπές θα πάω και με προβληματίζει. Μάλλον θα το ξεκινήσω μετα.

Θοδωρή ενημέρωνε για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις ! Οσο για την εμπειρία μου όλοι μας μαθενουμε και πρώτους από όλους εγω. Προσωπικά δεν γνώριζα το δεύτερο σκεύασμα που ανέφερες !

Για ενα φόρουμ η δύναμη του είναι να ανταλάσσουν ιδέες και γνώσεις τα μέλη του !

Είναι πολυ εύκολο να πάρω ενα τηλ τον ΝΙΚΝΙΚ και να μου πει για τα pellet ! Είναι πολυ εύκολο να πω στον Panoz να μου πει για τα βακτήρια ! Η κάποιον άλλο να μου πει για την βότκα !( Τα ονόματα τα ανέφερα διότι γνωρίζω ότι τα παιδιά χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες μεθόδους !)

Όμως η γνώση θα περιοριστεί και δεν θα εχει την ευκαιρία καποιος άλλος που εχει παρόμοιο πρόβλημα ενδεχόμενος να βρει μια λύση !

Θέλω να καταλήξω ότι είναι πολυ σημαντικό ο καθένας να λέει τις σκέψεις του γιατί πάντα κάτι μας ξεφεύγει και κάτι καινούργιο μπορεί να μάθουμε !

Με βρισκει συμφωνο απολυτα η αποψη σου,το δευτερο προιον ειναι βακτηρια και αυτα που βοηθανε το συστημα για απονιτροποιηση και διαλυουν τα detritus.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση απο ιχθυοφορτιση εισαι προς το + η στο - ……….. η κυκλοφορια ειναι σωστη ;……. η υπερχειλιση δουλευει σωστα;

Τάσο στα 400 λίτρα main ενυδρείου έχω blue Kai yellow που είναι σχετικά μεγάλα τα υπόλοιπα 6-7 είναι μικροψαρα ( κλόουν , flame κτλ)!

Από κυκλοφορία 2 jebao 8000!

Επιστροφή 6000 καθαρά 4000!

Σε 400 λίτρα main + 100 sump !

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι η μονη λυση Διονυση.

Νίκο ΕΣΥ θεωρείς ότι τα pellets είναι η λύση !

Έχω ενα μικρό ριακτορακι http://m.fish-street.com/coralbox_br60_rim_bracket_reactor

Πιστεύεις ότι μπορώ να το χρεισιμοποιεισω ;

Ποια pellets θα δούλευες και τι να περιμένω ;

Είναι δύσκολη η χρήση τους ;

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ΕΣΥ θεωρείς ότι τα pellets είναι η λύση !

Έχω ενα μικρό ριακτορακι http://m.fish-street.com/coralbox_br60_rim_bracket_reactor

Πιστεύεις ότι μπορώ να το χρεισιμοποιεισω ;

Ποια pellets θα δούλευες και τι να περιμένω ;

Είναι δύσκολη η χρήση τους ;

Για καποιο λογο δεν μου ανοιγει το λινκ,οπως και να εχει εχω δοκιμασει και τα μαυρα all in one για τα οποια θα πω τα εξης οτι πρωτον λειωνουν πολυ γρηγορα ναι κανουν δουλεια και στα δυο αλλα εγω δεν τα εμπιστευομαι χωρις αντιφωσφωρο.Επισεις αυτο που λειωνει παει στο ενυδρειο και μενει το υπολοιπο τους μερος που ειναι αντιφωσφωρος που οτι σημαινει αυτο.Και τα ασπρα.που δουλευω.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι η εξοδος των πελετ να πηγαινει στο σκιμερ ετσι να μπορει να βγαζει την υπερβολη της ποσοτητας βακτηριων εκτος.Επισεις ξεκινας με χαμηλη δοσολογια και μετρας.Καθε βδομαδα προσθετεις βακτηρια.Ενα αλλο που θες ειναι οτι θα πρεπει να εχουν ροη ομοιομορφη οχι πολυ για να τριβονται ουτε λιγη για να κολλανε.Την ωρα που τα εχεις μουλιασει μια μερα με νερο οσμωσης τα τοποθετεις.Θελουν περιπου 21 μερες για να αποδωσουν στο maximum.Μετρας τα ιδια προσθετεις και συνεχιζεις μεχρι να πας την τιμη εκει που την θες.Εχεις τραβηξει σημαδι στον ριακτορα ποσα ml εχεις βαλει.Οταν λοιπον βρεις το νουμερο π.χ 315 ml παιζεις παντα σε αυτη την ποσοτητα που οπως δουλευεις το συστημα τις ρουτινες σου δηλ σου δινει 3 νιτρικα.καθε 20 μερες θα τα σταματας να δεις εαν κατεβηκε η σταθμη τους.Εαν ναι τα βγαζεις σε ενα κουβαδακι με νερο ενυδρειου τα ξεπλενεις τα ξανατοποθετεις και προσθετεις αυτο που ελειωσε.Επειδη υπαρχουν αναφορες για ενυδρεια που χαθηκαν απο τα πελλετ ο λογος ειναι ενας.Οταν γινει διακοπη ρευματος το νερο στον ριακτορα μενει στασιμο.Οση ωρα μενει τα βακτηρια ψωφανε και διμιουργητε υδροθειο ,διοξειδιο.Επανερχοντας το ρευμα περνει μπρος ο ριακτορας και ολο αυτο παει στο ενυδρειο με ολεθριες συνεπειες.Για 3 μεχρι και 4 με 5 ωρες διακοπη το ρευμα επανηλθε χωρις κανενα προβλημα.Το τελειο θα ηταν να αδειαζε απο νερο ο ριακτορας στην διακοπη.Ετσι δεν θα ειχες κανενα προβλημα οσες ωρες διακοπη και να υπηρχε γιατι δεν ειναι εγκλοβισμενα σε στασιμο νερο.Ειναι χωρις νερο.Επισεις το kh σου δεν πρεπει να ξεπερασει το 8.Ο λογος ειναι οτι καιγονται οι κορφες ακρες των κοραλιων κυριως των sps.Οταν τα τοποθετησεις και αρχισουν δουλευουν θα παρατηρησεις περισσοτερη βρωμα θα βγαζει το σκιμερ και πυκνοτερη,το νερο θα γινει διαυγες και φυσικα τα νιτρικα θα πεσουν.Εγω τα δουλευω μαζι με αντιφωσφωρο διοτι εχω πολυ βιοφορτιο το χερι μου ειναι βαρυ που σημαινει νιτρικα φωσφωρικα.Με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να χαρεις βαρυ ιχθυοφορτιση και ποσοτητα -αναπτυξη κοραλιων.Ελπιζω να σε βοηθησα Διονυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο δεν μου ανοιγει το λινκ,οπως και να εχει εχω δοκιμασει και τα μαυρα all in one για τα οποια θα πω τα εξης οτι πρωτον λειωνουν πολυ γρηγορα ναι κανουν δουλεια και στα δυο αλλα εγω δεν τα εμπιστευομαι χωρις αντιφωσφωρο.Επισεις αυτο που λειωνει παει στο ενυδρειο και μενει το υπολοιπο τους μερος που ειναι αντιφωσφωρος που οτι σημαινει αυτο.Και τα ασπρα.που δουλευω.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι η εξοδος των πελετ να πηγαινει στο σκιμερ ετσι να μπορει να βγαζει την υπερβολη της ποσοτητας βακτηριων εκτος.Επισεις ξεκινας με χαμηλη δοσολογια και μετρας.Καθε βδομαδα προσθετεις βακτηρια.Ενα αλλο που θες ειναι οτι θα πρεπει να εχουν ροη ομοιομορφη οχι πολυ για να τριβονται ουτε λιγη για να κολλανε.Την ωρα που τα εχεις μουλιασει μια μερα με νερο οσμωσης τα τοποθετεις.Θελουν περιπου 21 μερες για να αποδωσουν στο maximum.Μετρας τα ιδια προσθετεις και συνεχιζεις μεχρι να πας την τιμη εκει που την θες.Εχεις τραβηξει σημαδι στον ριακτορα ποσα ml εχεις βαλει.Οταν λοιπον βρεις το νουμερο π.χ 315 ml παιζεις παντα σε αυτη την ποσοτητα που οπως δουλευεις το συστημα τις ρουτινες σου δηλ σου δινει 3 νιτρικα.καθε 20 μερες θα τα σταματας να δεις εαν κατεβηκε η σταθμη τους.Εαν ναι τα βγαζεις σε ενα κουβαδακι με νερο ενυδρειου τα ξεπλενεις τα ξανατοποθετεις και προσθετεις αυτο που ελειωσε.Επειδη υπαρχουν αναφορες για ενυδρεια που χαθηκαν απο τα πελλετ ο λογος ειναι ενας.Οταν γινει διακοπη ρευματος το νερο στον ριακτορα μενει στασιμο.Οση ωρα μενει τα βακτηρια ψωφανε και διμιουργητε υδροθειο ,διοξειδιο.Επανερχοντας το ρευμα περνει μπρος ο ριακτορας και ολο αυτο παει στο ενυδρειο με ολεθριες συνεπειες.Για 3 μεχρι και 4 με 5 ωρες διακοπη το ρευμα επανηλθε χωρις κανενα προβλημα.Το τελειο θα ηταν να αδειαζε απο νερο ο ριακτορας στην διακοπη.Ετσι δεν θα ειχες κανενα προβλημα οσες ωρες διακοπη και να υπηρχε γιατι δεν ειναι εγκλοβισμενα σε στασιμο νερο.Ειναι χωρις νερο.Επισεις το kh σου δεν πρεπει να ξεπερασει το 8.Ο λογος ειναι οτι καιγονται οι κορφες ακρες των κοραλιων κυριως των sps.Οταν τα τοποθετησεις και αρχισουν δουλευουν θα παρατηρησεις περισσοτερη βρωμα θα βγαζει το σκιμερ και πυκνοτερη,το νερο θα γινει διαυγες και φυσικα τα νιτρικα θα πεσουν.Εγω τα δουλευω μαζι με αντιφωσφωρο διοτι εχω πολυ βιοφορτιο το χερι μου ειναι βαρυ που σημαινει νιτρικα φωσφωρικα.Με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να χαρεις βαρυ ιχθυοφορτιση και ποσοτητα -αναπτυξη κοραλιων.Ελπιζω να σε βοηθησα Διονυση.

Διονύση συγνώμη για την σφήνα στο θέμα σου.

Νίκο δηλαδή αν δεν έχεις σκληρά μπορείς να τα δουλέψεις και άνω του 8 kh?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο για τον κόπο σου !

Ειςουν κατατοπιστικότατος !

ΕΣΥ τι ριακτορα δουλεύεις ;

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Διονύση συγνώμη για την σφήνα στο θέμα σου.

Νίκο δηλαδή αν δεν έχεις σκληρά μπορείς να τα δουλέψεις και άνω του 8 kh?

Χωρις να εινα σιγουρος ναι μην ξεχνας ομως Λευτερη οτι ριχνουν τα νιτρικα που σημαινει οτι τα lps θα εχουν προβλημα,επισεις το νερο γινετε διαυγες που σημαινει οτι δεν εχει ανακογη αντισταση στην δεσμη του φωτισμου ετσι αυτο ερχετε αοευθειας επανω στο κοραλι. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο για τον κόπο σου !

Ειςουν κατατοπιστικότατος !

ΕΣΥ τι ριακτορα δουλεύεις ;

την ωρα που τον ξεκινουσα ειναι τις ruwall aquateck
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εινα σιγουρος ναι μην ξεχνας ομως Λευτερη οτι ριχνουν τα νιτρικα που σημαινει οτι τα lps θα εχουν προβλημα,επισεις το νερο γινετε διαυγες που σημαινει οτι δεν εχει ανακογη αντισταση στην δεσμη του φωτισμου ετσι αυτο ερχετε αοευθειας επανω στο κοραλι.

Πόσο πιο διαυγές απ' ότι με το όζον Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο διαυγές απ' ότι με το όζον Νίκο?

Δυσκολη ερωτηση εγω που εχω δουλεψη και το οζον σε καποια στιγμη εμεινα αφωνος σαν να μην υπηρχε νερο ,εντυπωσιακα διαυγη νερο

Link to comment
Share on other sites

Διονύση πως το βλέπεις τελικά? Πας για πέλλετ? Πάντως το ριακτοράκι σου κάνει μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο δεν μου ανοιγει το λινκ,οπως και να εχει εχω δοκιμασει και τα μαυρα all in one για τα οποια θα πω τα εξης οτι πρωτον λειωνουν πολυ γρηγορα ναι κανουν δουλεια και στα δυο αλλα εγω δεν τα εμπιστευομαι χωρις αντιφωσφωρο.Επισεις αυτο που λειωνει παει στο ενυδρειο και μενει το υπολοιπο τους μερος που ειναι αντιφωσφωρος που οτι σημαινει αυτο.Και τα ασπρα.που δουλευω.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι η εξοδος των πελετ να πηγαινει στο σκιμερ ετσι να μπορει να βγαζει την υπερβολη της ποσοτητας βακτηριων εκτος.Επισεις ξεκινας με χαμηλη δοσολογια και μετρας.Καθε βδομαδα προσθετεις βακτηρια.Ενα αλλο που θες ειναι οτι θα πρεπει να εχουν ροη ομοιομορφη οχι πολυ για να τριβονται ουτε λιγη για να κολλανε.Την ωρα που τα εχεις μουλιασει μια μερα με νερο οσμωσης τα τοποθετεις.Θελουν περιπου 21 μερες για να αποδωσουν στο maximum.Μετρας τα ιδια προσθετεις και συνεχιζεις μεχρι να πας την τιμη εκει που την θες.Εχεις τραβηξει σημαδι στον ριακτορα ποσα ml εχεις βαλει.Οταν λοιπον βρεις το νουμερο π.χ 315 ml παιζεις παντα σε αυτη την ποσοτητα που οπως δουλευεις το συστημα τις ρουτινες σου δηλ σου δινει 3 νιτρικα.καθε 20 μερες θα τα σταματας να δεις εαν κατεβηκε η σταθμη τους.Εαν ναι τα βγαζεις σε ενα κουβαδακι με νερο ενυδρειου τα ξεπλενεις τα ξανατοποθετεις και προσθετεις αυτο που ελειωσε.Επειδη υπαρχουν αναφορες για ενυδρεια που χαθηκαν απο τα πελλετ ο λογος ειναι ενας.Οταν γινει διακοπη ρευματος το νερο στον ριακτορα μενει στασιμο.Οση ωρα μενει τα βακτηρια ψωφανε και διμιουργητε υδροθειο ,διοξειδιο.Επανερχοντας το ρευμα περνει μπρος ο ριακτορας και ολο αυτο παει στο ενυδρειο με ολεθριες συνεπειες.Για 3 μεχρι και 4 με 5 ωρες διακοπη το ρευμα επανηλθε χωρις κανενα προβλημα.Το τελειο θα ηταν να αδειαζε απο νερο ο ριακτορας στην διακοπη.Ετσι δεν θα ειχες κανενα προβλημα οσες ωρες διακοπη και να υπηρχε γιατι δεν ειναι εγκλοβισμενα σε στασιμο νερο.Ειναι χωρις νερο.Επισεις το kh σου δεν πρεπει να ξεπερασει το 8.Ο λογος ειναι οτι καιγονται οι κορφες ακρες των κοραλιων κυριως των sps.Οταν τα τοποθετησεις και αρχισουν δουλευουν θα παρατηρησεις περισσοτερη βρωμα θα βγαζει το σκιμερ και πυκνοτερη,το νερο θα γινει διαυγες και φυσικα τα νιτρικα θα πεσουν.Εγω τα δουλευω μαζι με αντιφωσφωρο διοτι εχω πολυ βιοφορτιο το χερι μου ειναι βαρυ που σημαινει νιτρικα φωσφωρικα.Με αυτο τον τροπο θα μπορεσεις να χαρεις βαρυ ιχθυοφορτιση και ποσοτητα -αναπτυξη κοραλιων.Ελπιζω να σε βοηθησα Διονυση.

Διαβάζοντας αυτό το κείμενο του Νίκου μου ήρθε να μοιραστώ κάτι που έχω πει πολλες φορές και μέσα στο φόρουμ αλλα και στις συναντήσεις για αυτόν τον άνθρωπο !

Όλα αυτά που κάθησε και έγραψε μου τα είχε πει πριν κάποιες μέρες στο τηλέφωνο ! Απλά δείχνει για άλλη μια φορά την χαρά που το δίνει να μοιράζεται τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του ! Φίλε ξαναδιάβασα το ποστ σου και ήσουν τόσο διαφωτιστικός που πιστεύω ότι κατα 80-90% θα μπορούσα να ξεκινήσω σήμερα κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μπαίνει και σε δοσομετρική. Το γράφει και στις οδηγίες. Πήρα το μπουκαλάκι των 250ml. Η δοσολογία διαφέρει ανάλογα με το ύψος των νιτρικών. Τα γράφει όλα στις οδηγίες.

 

Εγω δεν εχω δοσομετρική.

 

Διακοπές θα πάω και με προβληματίζει. Μάλλον θα το ξεκινήσω μετα.

Τεο εχω μια ερωτηση να σου κανω :  Ποσα νιτρικά ανεβασες και θεσ να κανεις μια τετοια μεθοδο!

 

Με τα LPS και τα μ@λ@κ@ ειχες τοσο υψηλα νιτρικα που εχεις προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Διονύση πως το βλέπεις τελικά? Πας για πέλλετ? Πάντως το ριακτοράκι σου κάνει μια χαρά.

 

Λευτέρη ακομα θελω λιγο χρονο γιατι φοβαμε οτι λογο καλοκαιριού θα λείπω!

 

Για αρχή σκεφτωμε να βαλω αυτο http://www.seachem.com/denitrate.php και μετα ου θα γυρίσω να οργανωθώ!

 

Χαίρομαι που το ριακτορακι ειναι κατάλληλο γιατι το fish street λογω Brexit θα ειναι πολυ ακριβο για καποιο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Νικο εχω ακομα 3 ερωτήσεις να σου κανω :

 

Ποια εταιρία ειναι τα πελλετς?

 

Οταν λες η εξοδος του ριακτορα να ειναι στο σκιμμερ εννοεις να ειναι στο ιδιο διαμέρισμα ή κατι πιο ιδιαιτερο ?

 

Αν με εναν τρόπο αδειάζει το νερο σε ενδεχόμενη διακοπή , τα βακτηρία δεν πεθαίνουν ??? Και οταν επανέλθει το ρεύμα τα νεκρά βακτηρία δεν πέφτουν ξανα  μεσα

 

στο σύστημα μας?

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη ακομα θελω λιγο χρονο γιατι φοβαμε οτι λογο καλοκαιριού θα λείπω!

 

Για αρχή σκεφτωμε να βαλω αυτο http://www.seachem.com/denitrate.php και μετα ου θα γυρίσω να οργανωθώ!

 

Χαίρομαι που το ριακτορακι ειναι κατάλληλο γιατι το fish street λογω Brexit θα ειναι πολυ ακριβο για καποιο καιρο!

Μακάρι να κάνει τα υποσχόμενα η τουλάχιστον να σου κρατήσει τα νιτρικά εκεί που είναι μέχρι να γυρίσεις απ' τις διακοπές και να οργανωθείς.

Εύχομαι ρε φίλε να πάνε όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...