Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Φιλαρακι μεγειες για την αναβαθμιση ηταν μια καλη αποφαση μαζι με τον φυτιλιαρη τον Πανο.Οι φωτο μια χαρα και τα ζωντανο δειχνουν μια χαρα,θεμα χρονου να αρχισει να τα χωνει.Μπραβο σου.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μεγειες για την αναβαθμιση ηταν μια καλη αποφαση μαζι με τον φυτιλιαρη τον Πανο.Οι φωτο μια χαρα και τα ζωντανο δειχνουν μια χαρα,θεμα χρονου να αρχισει να τα χωνει.Μπραβο σου.

Εσυ, πότε;;;;

:P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό εργαλείο Διονύση. Πας για άλλα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ, πότε;;;; :P Sent from my iPhone using Tapatalk

Ειμαι μικρος ακομα............ :hehe :hehe :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ολα φοβερα την δοσομετρικη τι θα την κανετε;

Έγινε επεξεργασία - GIANNIS_61223
Link to comment
Share on other sites

Ειχα χασει λιγο το θεμα σου Διονυση, αλλα τωρα καληψα το κενο..

Πολυ καλη η πορεια σου, με λιγα σκαμπανευασματα, αλλα οι κονησεις σου ειναι προς ο καλητερο με πολλα υποσχομενα αποτελεσματα!!

Για το σοκ στα κοραλλια πρεπει να ηταν το φωτιστηκο, μια αλλαγει δυσκολα φερνει τετοια αποτελεσματα...

Ο ριακτορας εργαλειο συμαντικο αλλα θελει την συντηρισει του που εαν δεν εχεις καταστημα να γεμιζεις την μπουκαλα γινεται δυσκολο και δαπανειρο, ειχα παλια μπουκαλα και ενω το αεριο εκανε 5€ μαζι με την αποστασει εφτανε τα 20-25€, αλλα πιστευω οτι το ειχες προβλεψει αυτο...

Οι φωτος σου θελουν λιγο βελτιωσει γιατι αδικουν το αποτελεσμα!!

Πολλα μπραβο φιλαρακι!! Keep reefing!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε διονυση :jig:

Ωραιες κινησεις  και γενικα αναβαθμισεις!Οπως ειπαν τα παιδια ανεβαινεις επιπεδο.Οχι σε ομορφια,γιατι κ πριν ομορφο ηταν αλλα σε δυσκολια.

Θα κανεις ομως θαυματα και σε αυτο το επιπεδο ειμαι σιγουρος!

Το φωτιστικο φαινεται μπομπα!Βαλε κ μια γενικη να το απολαυσουμε!

Μπραβο κι στο πανο για τη βοηθεια του...βοηθεια του :usd:

 

Ειδα κ μερικα καινουργια κοραλακια? :usd: 

Απο που τα πηρες ρε ρε συ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκες επιπεδο φιλαρακι, Μπραβο ευχομαι να πανε ολα καλα!

Πολυ ωραια τα κοραλακια σου :thumbsu: :thumbsu:

Ευχαριστώ Βασίλη μου !
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε κουκλε ολα να πανε καλα

Να είσαι καλά θανασαρε !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μεγειες για την αναβαθμιση ηταν μια καλη αποφαση μαζι με τον φυτιλιαρη τον Πανο.Οι φωτο μια χαρα και τα ζωντανο δειχνουν μια χαρα,θεμα χρονου να αρχισει να τα χωνει.Μπραβο σου.

Νικόλα ευχαριστώ ρε φιλαράκι !

Πάντως όπως τα έχουμε πει και από κοντά η άποψη μου είναι ότι ΕΣΥ θα έπρεπε να βάλεις ριακτορα με τις καταναλώσεις που εχεις !

Εγω απλά με έφαγε ο σατανάς από πανω η αλλιώς panoz :). !!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό εργαλείο Διονύση. Πας για άλλα τώρα!

Λουκά μου δεν ξέρω αν είναι φοβερό εργαλείο η απλά πολυτέλεια για το δικό μου ενυδρείο !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Ολα φοβερα την δοσομετρικη τι θα την κανετε;

Γιάννακο μάλλον για πούλημα θα παει όπως και τα υπόλοιπες σκόνες που πιάνουν χώρο !
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αναβάθμιση Διονύση!!!

Κράτα μας ενήμερους για την συνέχεια και τις εντυπώσεις σου ;)

Thanks bill !

Καλή συνέχεια και στο δικό σου φιλαράκι !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε διονυση :jig:

Ωραιες κινησεις και γενικα αναβαθμισεις!Οπως ειπαν τα παιδια ανεβαινεις επιπεδο.Οχι σε ομορφια,γιατι κ πριν ομορφο ηταν αλλα σε δυσκολια.

Θα κανεις ομως θαυματα και σε αυτο το επιπεδο ειμαι σιγουρος!

Το φωτιστικο φαινεται μπομπα!Βαλε κ μια γενικη να το απολαυσουμε!

Μπραβο κι στο πανο για τη βοηθεια του...βοηθεια του :usd:

Ειδα κ μερικα καινουργια κοραλακια? :usd:

Απο που τα πηρες ρε ρε συ?

Ευχαριστώ ρε φιλαράκι !

Σε περιμένω για τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα χασει λιγο το θεμα σου Διονυση, αλλα τωρα καληψα το κενο..

Πολυ καλη η πορεια σου, με λιγα σκαμπανευασματα, αλλα οι κονησεις σου ειναι προς ο καλητερο με πολλα υποσχομενα αποτελεσματα!!

Για το σοκ στα κοραλλια πρεπει να ηταν το φωτιστηκο, μια αλλαγει δυσκολα φερνει τετοια αποτελεσματα...

Ο ριακτορας εργαλειο συμαντικο αλλα θελει την συντηρισει του που εαν δεν εχεις καταστημα να γεμιζεις την μπουκαλα γινεται δυσκολο και δαπανειρο, ειχα παλια μπουκαλα και ενω το αεριο εκανε 5€ μαζι με την αποστασει εφτανε τα 20-25€, αλλα πιστευω οτι το ειχες προβλεψει αυτο...

Οι φωτος σου θελουν λιγο βελτιωσει γιατι αδικουν το αποτελεσμα!!

Πολλα μπραβο φιλαρακι!! Keep reefing!!

Σιγά το κενό ρε Αγγελάκο !

Το ενυδρείο τώρα αρχίζει να μπαίνει σε ενα δρόμο !

Το θέμα με τα κοραλια δεν ήταν το φως γιατί η αλλαγή / αναβάθμιση είχε γίνει τουλάχιστον ενα μήνα πριν !

Αυτό που λες με την μπουκάλα εχεις δίκιο ! Πρεπει να βρεις έναν σωστό άνθρωπο να σου κάνει αυτή την δουλειά . Αν και νομίζω ότι με την κατανάλωση που έχω αυτή την στιγμή θα περάσω αρκετούς μήνες !

Link to comment
Share on other sites

Ενας μηνας ειναι αρκετος καιρος ισως αλλα τα κοραλλια την ακουσαν μπορει να το εβγαλαν πιο μετα, αλλα νεκρωνουν αμεσα και αλλα το ξεχνανε ας πουμε...

Τεσπα το θεμα ειναι να σταματησε το προβλημα και να παει μονο καλα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε φιλαράκι !

Σε περιμένω για τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι :)

Εσυ με το τσαι κανεις τις γαργαρες σου? :usd:  :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Οποτε εχεις χρονο στειλε ρε αν και βλεπω να πλακωνομαστε :kfu:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ με το τσαι κανεις τις γαργαρες σου? :usd::usd::usd::usd::usd:

Οποτε εχεις χρονο στειλε ρε αν και βλεπω να πλακωνομαστε :kfu:

Σε έχασα φιλαράκι !

Γιατί να πλακωνόμαστε ;;

Link to comment
Share on other sites

παμε δυνατά αγορίνα!

κάνε καμιά μεγάλη αλλαγή, κόψε οτι ρίχνεις στο ενυδρείο εκτος της τροφής για τα ψάρια και δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο στο ενυδρείο σου να το εμποδίζει για να αρχίσει να πηγαίνει σφαίρα..

:jig:

Σου είπα ότι τσίμπησε νιτρικά το ενυδρείο ;;;
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι τσίμπησε νιτρικά το ενυδρείο ;;;

 

για πε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,   εδω και μερικούς μηνες (τουλαχιστον 6-8) απο σταθερο 5 σε νιτρικα ανεβηκα στο 10!

 

Υποφερτό και δεν με ένοιαζε και πολυ :sword:  !  Σίγουρα χρώματα δεν ειχα παντα μιλώντας για SPS αλλα μια υποτυπώδη ανάπτυξη υπήρχε!

 

Εδω και 2-3 εβδομάδες (δεν μετραω και πολυ συχνά ) ανέβηκε περιπου στο 20 :notfair: !

Ταιζω 1-2 φορες την ημερα , κανω αλλαγες με σκουπα βυθου 55λιτρα καθε εβδομαδα με 10 ημερες και εχω ψιλοελετοσει και το pappone!

 

Πριν 4 ημερες εκανα μια μεγαλη αλλαγη περιπου 150λιτρα αλλα η μείωση ηταν πολυ μικρη περιπου στο15!

 

Μάλλον πρεπει να καταφύγω σε καποια αλλη μεθοδο : Βακτήρια αμπουλας , pellets,  vodka ....ή τι αλλο :nurse: ?

 

Σκεφτόμουνα οτι ειναι να το εκανα μετα απο το καλοκαίρι λογω διακοπών αλλα φοβάμαι μην ειναι αργά :death: !

 

Οπως ξέρετε δεν ειμαι και ο πιο τυπικός άνθρωπος οποτε θα ηθελα κατι που να μην με δεσμεύει τοσο πολυ στην ζωη μου!

 

Το ενυδρειο μου ειναι mixed reef και γι αυτο και δεν κυνηγούσα ιδιαίτερα τα νιτρικα άλλωστε σε φωσφορικα ειμαι πολυ χαμηλά αρα δεν αντιμετώπιζα σημαντικό

 

πρόβλημα!

 

Τι προτείνεται εσεις ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα φιλε μου περαστικα να εχει το ενυδρειο. Εμενα στο παλιο μου ενυδρειο σε μια παρομια κατασταση με ειχαν βοηθησει 2 ζουμια (σιγουρα λογω τις εμπειριας σου ξερεις τι και πως αλλα ειπα να σου πω οτι σε μενα βοηθησε ....  :thumbsu:

 

1)http://www.seachem.com/stability.php

 

2)http://www.seachem.com/pristine.php

 

Τα εριχνα οπως ελεγε εκανα μια παραπανω μεγαλη αλαγη πριν τα ξεκινησω και μετα ολα καλα ηταν ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα φιλε μου περαστικα να εχει το ενυδρειο. Εμενα στο παλιο μου ενυδρειο σε μια παρομια κατασταση με ειχαν βοηθησει 2 ζουμια (σιγουρα λογω τις εμπειριας σου ξερεις τι και πως αλλα ειπα να σου πω οτι σε μενα βοηθησε ....  :thumbsu:

 

1)http://www.seachem.com/stability.php

 

2)http://www.seachem.com/pristine.php

 

Τα εριχνα οπως ελεγε εκανα μια παραπανω μεγαλη αλαγη πριν τα ξεκινησω και μετα ολα καλα ηταν ...

 

και τα δυο ειναι βακτυρια, το stability για στρωσιμο και το prestine ισως κατι σε προβιοτικο(κατι τετοιο μου κανει συμφωνα με το site της εταιριας)...

 

Διονυση κατι σε βιοπελετ το σκευτεσε;

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ειναι βακτυρια, το stability για στρωσιμο και το prestine ισως κατι σε προβιοτικο(κατι τετοιο μου κανει συμφωνα με το site της εταιριας)...

 

Διονυση κατι σε βιοπελετ το σκευτεσε;

Θεωρω οτι ειναι η μονη λυση Διονυση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...