Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

μεγεια διονυσηηηηηη :jig:  :jig:  :jig:  :jig:

Καλη υπομονη και στο σεταρισμα του φιλε!

Μια χαρα θα κανει τη δουλεια του ρε συ.Και οταν μεγαλωσουν τα κοραλια και η καταναλωση το ξαναβλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικος!!! αντε με το καλό να γυρίσεις να το στήσουμε!

 

δειώξε όμως καλού κακού τα γυναικόπαιδα απο το σπίτι :P

 

 

ρε συ.. μιας και είσαι εκεί δεν κοιτάς και για κανένα φωτιστικό Τ5???????????

 

:jig:  :jig:

Link to comment
Share on other sites

Για εσάς του δυο πιο πανω θα σας κανονίσω ....

Φορέστε τα γαντακια σας και ελάτε να φτιάξετε το pappone γιατί μου τελειώνει !

Link to comment
Share on other sites

Σώθηκες που τον είχαν δώσει,μιλάμε για εναν απο τους χειρότερους CR και μέγα λάθος της TMC...Η αγορά του bubble magnus πολυ σοφότερη και ας είναι μικρός...

Φιλαράκι μου το είχες πει για τον TMC !

Θεωρείς ότι θα κάνω δουλειά με αυτόν ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω σκεφτεί τρελή πατέντια με τον ριακτορα !

Μεταξύ μας βέβαια ούτε τόσο μεγάλο ενυδρείο έχω αλλά ούτε και τις τρελές καταναλώσεις που δεν μπορούσε να με καλύψει η δοσομετρικη !

Απλά ήθελα να το δοκιμάσω και αυτό !

Θα κάνω αργότερα και μια πιο αναλυτική παρουσίαση όταν καταφέρω να το σεταρω ( με την βοήθεια φίλων φυσικά )

Link to comment
Share on other sites

Με ενα 6αρι ATI θα βγαζει ματι ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εσάς του δυο πιο πανω θα σας κανονίσω ....

Φορέστε τα γαντακια σας και ελάτε να φτιάξετε το pappone γιατί μου τελειώνει !

deal,εγω μεσα ειμαι :jig:

Αρκει να ερθει ο πανος με σμοκιν :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και με σμοκινγκ θα ρθω και με κάβουρες θα παλέψω! Να σε δω ομως που θα σαι οταν θα σεταρα το co2! :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μηπως να μας εκανες ενα update με τον ηλιο πλεον κουμπωμενο πανω απο το ενυδρειο σου μιστερ? :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

κοι τι χάνω που δεν ήρθα στον καφέ!!!!

 

εχουμε τέτοια εξίλιξη?!?!?!?!

 

 

για δωσε info και photos

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε πανο,αυτο εδω σου ξεφυγε?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103774-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-hybrid-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5-power-led-t5/

 

Τελικα ηρθε στο κοσμο των φωτοσπαθων ο κυριος "ειμαι πολυ λουλης για να μυριζουν τα χερια μου ψαριλα" :usd:  :usd:  :usd:

Αυτος φτιαχνει ηλιους και μετα ρισκαρε εσυ τα δαχτυλα και τη σωματικη ακεραιοτητα σου απο τα καβουρια για να του κανεις pappone :death:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε πανο,αυτο εδω σου ξεφυγε?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103774-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-hybrid-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5-power-led-t5/

Τελικα ηρθε στο κοσμο των φωτοσπαθων ο κυριος "ειμαι πολυ λουλης για να μυριζουν τα χερια μου ψαριλα" :usd::usd::usd:

Αυτος φτιαχνει ηλιους και μετα ρισκαρε εσυ τα δαχτυλα και τη σωματικη ακεραιοτητα σου απο τα καβουρια για να του κανεις pappone :death:

χαχαχαχαχαχα! Λιώωωωωνω! Οντως μου ξέφυγε, παω να διαβάσω και να ξεφωνισω απο εκει! :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακια μου ελπιζω να μην επαθα σοβαρή ζημια :cigar: !

 

Τη Δευτερα πρωι κανω αλλαγη νερου περιπου 60λ !

 

Το αλατι της ΑΤΙ σπασμενο τουλαχιστον 24ωρες!

 

Το κουτι ανοιγμένο πριν κανα μηνα+ με σωστες μετρησεις!  Και ηδη χρισιμοποιημενο σε 2 αλλαγες!

 

Το πρωι αλαγη το απογευμα ολα κλειστα :death: !!!!!

 

Τα SPS xωρις πολύποδες ....τιποτα !

 

Τα LPS μαζεμένα ολα!

 

Zoanthus ολα  κλειστα .....   μεχρι και τα hairy mushrums!

 

Τι να πω?????

 

 

Μετρήσεις χθεσινες  

 

Θερμοκρασια      25,6

 

Αλλατοτητα   34,5

 

Kh      8 - 8,3

 

Ph     8,3

 

Ca    340

 

Mg     1350-1380

 

No3     5-10

 

 

πρεπει να πω οτι εβαλα και 8-10 λιτρα επιπλεον αλατονερο με 2 ωρες αναδευση αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ μικρη ποσοτητα για να κανει τετοια ζημια :wacko: !

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστιο πολυ χαμηλο Διονυση,το οτι προσθεσες αλατονερο με 2 ωρες αναδευση δεν εχει να κανει με το θεμα.Ανεβασε ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι και τα ζωάνθους και τα lps και τα μανιτάρια είναι κλειστά που δεν επηρεάζονται τοσο απο το ασβέστιο. 

 

Αυτα τα έξτρα λίτρα που έβαλες είχες μετρήσει αλατότητα πριν τα βάλεις; Νομίζω οτι έπρεπε να αφήσεις παραπάνω ώρες ανάδευση το έξτρα νερό.

 

Μόνο 2 ώρες, είναι πρόβλημα, δεν εχει προλάβει να φτιαχτεί σωστά το αλάτι και ισως δημιούργησες κάποιο τοξικό σοκ;

 

Νομίζω οτι αυτο τα επηρέασε.

 

Για το ασβέστιο θα συμφωνήσω με το Νίκο. Περίμενε λίγο ομως πριν κανεις κάτι με το ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να πω και εγω κατι αν πουμε οτι με την αλλαγη του νερου τα κοραλλια εμειναν κλειστα τοτε κατι αλλο θά φταιει και οχι το ασβεστιο.Οταν κανωντας αλλαγη νερου ανανεωνουμε ολα αυτα τα στοιχεια αρα λογικα θα πρεπει και να ανοιξουν μημπως αυτο που λεει ο Νικος ηθελε και αλλο σπασιμο το αλλατι να ηταν λιγες οι ωρες

Link to comment
Share on other sites

Διονύση δηλαδή από τη δευτέρα μέχρι σήμερα καμία βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρώτα σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον !

Ύστερα δεν πιστεύω ότι είναι το ασβέστιο γιατί γενικότερα έχω κατανάλωση και τον τελευταίο καιρό ειμαι λίγο χαμηλά !

Σίγουρα είναι κάποιο είδος σοκ !

Τώρα αν φταίνε τα 7-8 λίτρα επιπλέον Αλατόνερου που πρόσθεσα επιπλέον θα με εντυποσιαζε λόγω του μικρής ποσότητα και εκτός αυτού η αλατοτητα ήταν μέσα στα όρια !

Πάντως είναι παρα πολυ εκνευριστικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο με αλλαγή νερού γιατί δεν εχεις τι να κανεις !

Link to comment
Share on other sites

Διονύση δηλαδή από τη δευτέρα μέχρι σήμερα καμία βελτίωση?

Ηπαρχει βελτίωση ! Έστω και μικρή !

Το περίεργο είναι ότι χειρότερα την άκουσε μια poccilopora (sps) Kai τα zoanthous !

Ακόμα πιο περίεργο είναι ότι μέχρι και οι σπιρογραφοι τα φτερά τους είναι πολυ λεπτά ;;;

Ελπίζω να την βγάλω χωρίς απώλειες !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Καλό νέο!

 

Περίμενε μερικές μέρες, πιστεύω οτι τα lps θα συνέλθουν. Τωρα για τα sps δεν ξέρω, τα υπόλοιπα ομως θα επανέλθουν.

 

Πάντως νομιζω οτι αυτο που έγραψα έφταιγε, δεν εχει σημασία πόσα λίτρα προσθέτουμε οσο το να φτιαχτει σωστα το αλάτι.

 

Αντε, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση δια της ατόπου και γω νομιζω στη δεύτερη αλλαγη θα ρίξω το φταίξιμο .. ισως το αλάτι να μην είχε διαλυθεί σωστα και να ήταν τοξικό για τους οργανισμούς ..αυτο με τη ποσότητα ειναι σχετικό.

Απο τη στιγμή που έχουν περάσει 3 μερες και υπάρχουν σημάδια ανακαμψης δεν νομιζω οτι θα υπάρξει κάποιο προβλημα

Το ΑΤΙ το χρησιμοποιώ κατα κόρον, οσο βέβαια μας το επιτρέπουν οι ανωτέρας δυνάμεις της ελληνικής αγοράς, αλλα δεν θυμαμαι να το εχω κανει αλλαγη πριν το 24ωρο. Σε αντίθεση το Red Sea που επισης χρησιμοποιώ το κανω αλλαγη στις 4 ωρες αλλα αυτο ειναι και το προτεινόμενο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Διονύση θα επανέλθουν, υπομονή. Αφού επανήλθαν τα δικά μου που είχε μείνει στη κυριολεξία ο σκελετός τότε όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...