Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

ρε συ, ακόμα 118,50 κάνει! δεν τον θές σίγουρα?!?!?!? 'Η μήπως έχεις κατι αλλο στο μυαλό σου???? ε???

 

χαχαχαχα :P

 

βαλτον εσυ να δω πως δουλεύει και θα σου πω μετα!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακο που χάθηκες βρε συ!

Θεσ και φωτογραφιες??? Τι να κανω που εγω δεν εχω φιλους με DSLR και καλλιτεχνική φλέβα να μου βγάλουν καμιά της προκοπής!

Και εγω περιμενω Διονυση.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν εχω φωτογραφίες αλλα θα σας πω λιγο τις μετρήσεις των τελευταίων ημερών γιατι τα εχω παρει λιγο με τα νιτρικά που δεν πέφτουν απο το 10!

 

Το Nitrogen Sponge tis KENT δεν εκανε τιποτα που το έβαλα εδω και 1+ μήνα!

 

temp   24-24,5

 

sal        35ppt

 

Ph         8,1

 

Kh      7,7

 

Ca        420

 

Mg       1410

 

NO3      10

 

Po4      10    με το φωτομετρο τησ HANNA tou Pan OZ που μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο γιατι η αντιστοιχία σε φωσφορικά ειναι πολυ χαμηλή!   Thank you PANOZ :bigemo_harabe_net-162: ! 

 

εβδομαδιαίες αλαγεσ  10-15%   (55λιτρα)!

 

 

 

 

και μια ερώτηση:          post-53089-0-76180700-1459429099_thumb.jpg

 

                                                                  post-53089-0-49346700-1459429111_thumb.jpg

 

Το παραπάνω φραγκακι το εχω αρκετούς μηνες , χωρις να παίρνει μπόι!

 

Ομως εχει πολυποδακια παντου και εχει γεμίσει και την βασουλα του!

 

Πως το λένε?

 

και  αν τελικά θα ψηλώσει ή θα μείνει κοντοστουπικο τριχωτό? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννακο που χάθηκες βρε συ!

 

Θεσ και φωτογραφιες???  Τι να κανω που εγω δεν εχω φιλους  με DSLR  και καλλιτεχνική φλέβα να μου βγάλουν καμιά της προκοπής! 

 

πω πω παράπονοοοοοο !! ! ! !  :P

 

βαλτον εσυ να δω πως δουλεύει και θα σου πω μετα!

 

υπομονή 1 βδομάδα φιλαράκι ;)

 

Βασικά δεν εχω φωτογραφίες αλλα θα σας πω λιγο τις μετρήσεις των τελευταίων ημερών γιατι τα εχω παρει λιγο με τα νιτρικά που δεν πέφτουν απο το 10!

 

Το Nitrogen Sponge tis KENT δεν εκανε τιποτα που το έβαλα εδω και 1+ μήνα!

 

temp   24-24,5

 

sal        35ppt

 

Ph         8,1

 

Kh      7,7

 

Ca        420

 

Mg       1410

 

NO3      10

 

Po4      10    με το φωτομετρο τησ HANNA tou Pan OZ που μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο γιατι η αντιστοιχία σε φωσφορικά ειναι πολυ χαμηλή!   Thank you PANOZ :bigemo_harabe_net-162: ! 

 

εβδομαδιαίες αλαγεσ  10-15%   (55λιτρα)!

 

 

 

 

και μια ερώτηση:          attachicon.gifimg_2180.jpg

 

                                                                  attachicon.gifimg_2181.jpg

 

Το παραπάνω φραγκακι το εχω αρκετούς μηνες , χωρις να παίρνει μπόι!

 

Ομως εχει πολυποδακια παντου και εχει γεμίσει και την βασουλα του!

 

Πως το λένε?

 

και  αν τελικά θα ψηλώσει ή θα μείνει κοντοστουπικο τριχωτό? 

 

Oι τιμές σου είναι πολύ καλές δεν εχεις λόγο να αγχωνεσαι και να ψάχνεις λύσεις.

 

η αντιστοιχία του 10ppb φωσφόρου είναι 0,031ppm φωσφορικά. 

 

ασε τη χημεία και κοιτα το φως! :bigemo_harabe_net-162:

 

για την acro δεν ξέρω όνομα αλλα το οτι εξαπλώνεται στο plug και αυτό ανάπτυξη είναι. κάποια κοράλλια πρώτα κάνουν τη βάση τους πάνω στο βράχο και μετα πετάνε μποί

 

τωρα αν δεν βρεθεί κάποιος να σου πεί το όνομα μπορείς να τη πες ας πούμε.. acropora prasinotrixotus!

 

μασας νομίζεις?!? χαχαχαχαχα :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονύση για το φραγκάκι ίσως να είναι και θέμα θερμοκρασίας. Και εγώ το χειμώνα που παίζω με τέτοιες θερμοκρασίες για λόγους οικονομίας είδα μεγάλη στασιμότητα στην ανάπτυξη. Και όπως είπε και ο Πάνος κοίτα το φως! :Descrsfa01.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Agelopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονυση εγω βλεπω αναπτυξη …………….  παρατηρησες στην βαση που εχει κανει  ……….. θα δεις και καποιους κοραλιτες να παιρνουν υψος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννακο που χάθηκες βρε συ!

 

Θεσ και φωτογραφιες???  Τι να κανω που εγω δεν εχω φιλους  με DSLR  και καλλιτεχνική φλέβα να μου βγάλουν καμιά της προκοπής! 

 

Χάθηκα αλλα ετοιμάζω comeback...βλέπεις το μικρόβιο του αλατιού ειναι αγιάτρευτο  :nurse:

 

Και βεβαια θέλω και φώτο...αν δεν βλέπουμε τα ενυδρεία σας εμείς οι nano-reef-αδουλιδες να τα ζηλεύουμε πως θα έχουμε το "σκουλήκι" να πάμε σε μεγαλύτερο κάποια μέρα?ΕΕΕΕ? :cigar:

 

Ρε φιλαράκι με κάλεσες για φώτο-καφέδοσυνάντηση και σου είπα όχι?Εγώ πως και πως περιμένω την πρόσκληση για να ετοιμάσω τρίποδο και να φορτίσω μπαταρία... :bigemo_harabe_net-115:

 

Όντως αυτό που είπε και ο Πανος το έχω ακούσει..κάποια κοράλια χτίζουν βάση και μετά πάνε τρένο ανάπτυξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Διονυση εγω βλεπω αναπτυξη ……………. παρατηρησες στην βαση που εχει κανει ……….. θα δεις και καποιους κοραλιτες να παιρνουν υψος

+1000
Link to comment
Share on other sites

Διονυση εγω βλεπω αναπτυξη ……………. παρατηρησες στην βαση που εχει κανει ……….. θα δεις και καποιους κοραλιτες να παιρνουν υψος

Τάσο θα γίνει σαν θάμνος δηλαδή !

Θα πετάει από την βάση του κλαδάκια ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σου έχω την λύση...Αφού αναπτύσσετε προς τα κάτω, γύρνα το ανάποδα να ψηλώσει χαχαχα! :lolu:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-117:  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σου έχω την λύση...Αφού αναπτύσσετε προς τα κάτω, γύρνα το ανάποδα να ψηλώσει χαχαχα! :lolu::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-117:

Γελά ΕΣΥ και μόλις αποδειχτεί ότι είναι σπάνιο είδος ακροπορας θα μου ζητάς φραγκακι !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα κλαίω...είναι σπάνιο είδος ακροπόρας σε διασταύρωση με moss(Vesicularia montagnei) απο τους γλυκούλιδες που κάνεις παρέα! :bigemo_harabe_net-143:  :bigemo_harabe_net-162:

post-59596-0-47577700-1459454935_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Διονυση παρηγορησου με το γεγονος οτι υπαρχουν κι αλλοι με υψηλοτερα νιτρικα.Εμενα εχουν κολλησει στα 25!!!Ελπιζω καποια στιγμη να μου τα ριξουν τα biopellets που εβαλα γιατι οσες αλλαγες και να εκανα τζιφος.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση πιστευω οτι ειναι valida ………….. σε μεγαλο ποσοστο η ακροπορα αναπτυσσεται στην περιοχη η οποια εχει πληγωθει.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση παρηγορησου με το γεγονος οτι υπαρχουν κι αλλοι με υψηλοτερα νιτρικα.Εμενα εχουν κολλησει στα 25!!!Ελπιζω καποια στιγμη να μου τα ριξουν τα biopellets που εβαλα γιατι οσες αλλαγες και να εκανα τζιφος.

Γιώργο παρόλο που δεν θεωρω ότι έχω υψηλά νιτρικά δεν βρίσκω τον λόγο !

Αυτό με προβληματίζει περισσότερο !

Φαντάσου τουλάχιστον 2 μήνες ταΐζω μια φορά !

Τώρα με bio pellets δεν γνωρίζω και φοβάμαι να παίξω !

Link to comment
Share on other sites

πω πω παράπονοοοοοο !! ! ! !  :P

 

 

υπομονή 1 βδομάδα φιλαράκι ;)

 

 

Oι τιμές σου είναι πολύ καλές δεν εχεις λόγο να αγχωνεσαι και να ψάχνεις λύσεις.

 

η αντιστοιχία του 10ppb φωσφόρου είναι 0,031ppm φωσφορικά. 

 

ασε τη χημεία και κοιτα το φως! :bigemo_harabe_net-162:

 

για την acro δεν ξέρω όνομα αλλα το οτι εξαπλώνεται στο plug και αυτό ανάπτυξη είναι. κάποια κοράλλια πρώτα κάνουν τη βάση τους πάνω στο βράχο και μετα πετάνε μποί

 

τωρα αν δεν βρεθεί κάποιος να σου πεί το όνομα μπορείς να τη πες ας πούμε.. acropora prasinotrixotus!

 

μασας νομίζεις?!? χαχαχαχαχα :P

  

Διονύση για το φραγκάκι ίσως να είναι και θέμα θερμοκρασίας. Και εγώ το χειμώνα που παίζω με τέτοιες θερμοκρασίες για λόγους οικονομίας είδα μεγάλη στασιμότητα στην ανάπτυξη. Και όπως είπε και ο Πάνος κοίτα το φως! :Descrsfa01.jpg

Κάντε λίγο υπομονή φίλοι μου ετοιμάζω το νέο μου project !

Link to comment
Share on other sites

  

Κάντε λίγο υπομονή φίλοι μου ετοιμάζω το νέο μου project !

 

Τι εγινε; κι εσυ ρε Διονυση;;;;

Πες μου κυβο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε; κι εσυ ρε Διονυση;;;;

Πες μου κυβο!!!

Όχι ρε Βασίλη , δεν εχει κλείσει ούτε χρόνο αυτό !

Αν και κάποια στιγμή θα φτιάξω έναν κύβο !

Έχω κόλλημα με τους κύβους και ξέρω και που θα μπει !

Το πρότζεκτ εχει να κάνει με τον φωτισμό !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο παρόλο που δεν θεωρω ότι έχω υψηλά νιτρικά δεν βρίσκω τον λόγο !

Αυτό με προβληματίζει περισσότερο !

Φαντάσου τουλάχιστον 2 μήνες ταΐζω μια φορά !

Τώρα με bio pellets δεν γνωρίζω και φοβάμαι να παίξω !

Το ιδιο με προβληματιζει κι εμενα.Με χαετο και στα ξαφνικα 25 ακατεβατα;

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει μπουκωσει το συστημα Γιωργο θελει διορωσεις στησιματος ροης καθαρισμα φυσημα αλλαγη κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

μα ποσο καιρό θα πάρει αυτό το project επιτέλους!!

 

μου φαίνεται φιλαρακι όταν πιάνεις τα ballast στα χέρια σου κάτι παθαίνεις! :lolu:

 

τα biopellet φίλε αν τα έχεις σε σκεψη μη τα φοβάσαι, τρέχουν πολύ όμορφα ενυδρεία εδω μεσα

 

εναν καλό ρεάκτορα θα χρειαστείς

 

αντε, πάρε φόρα! :ballistic: 

 

αυτό το γαμάτο aquascape που έχεις πρέπει κάποια στιγμή να γεμίσει με πολύχρωμα δέντρα!!!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και εκει που όλα κυλούσαν ομαλά!

 

Η δοσομετρικη ρολόι ,  Σταθερές τιμες ,  ικανοποιητική ανάπτυξη ....  έρχεται το φιλαράκι μου ο Pan Oz :devil: και αρχιζει και με μπριζονει για calsium reactor!!!

 

Αφου χασαμε τον ριακτορα απο το ebay στο δευτερολεπτο :thumbsd:  εγω έφαγα σκάλωμα με τον ριακτορα!

 

Ψάχνοντας στο νετ βρηκα τον TMC V2 600 καινούργιο σε πολυ καλή τιμη 129pounds!

 

Λόγω δουλειάς θα βρισκόμουνα αυτες τις άγιες μερες στο Λονδίνο κανόνισα να μου τον έχουν ωστε να τον πάρω απο το μαγαζι http://charterhouse-aquatics.com/

 

Αφου εφαγα 2 ωρες χθες στον δρομο :cigar:  (μενω στην αλλη πλευρά της πόλης  ) φτάνοντας ενημερώθηκα οτι δεν υπάρχει και πολυ πιθανόν να μην ξανα παραχθεί απο το εργοστάσιο :notfair: !

 

Καταλαβαινεται οτι μετα απο τοση ταλαιπωρία δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω με άδεια χέρια...... 

 

 

 

οπότε ιδού:post-53089-0-87024800-1461799263_thumb.jpg          post-53089-0-23297500-1461799377_thumb.jpg 

 

 

Ενας Bubble Magus CR100WP!

 

θα μου πειτε οτι ειναι πολυ μικρος για το ενυδρειο μου .....  αλλα πιστεύω οτι λογω του οχι και τοσο απαιτητικού στοκαρισματος ( και

 

με την δοσομετρικη μια χαρα τα πήγαινα ) αλλα ισως και με την πιο συστηματική λειτουργεια του θα εχω κάποιο αποτέλεσμα!

 

Στο μαγαζι μου ειπαν οτι λογω της χορητικοτητας 1,5λιτρο υλικου ισως θα πρεπει να το αναπληρώνω πιο συχνά!

 

Μικρο το κακο :turned: !

 

Αν εχω πιο πολλες φυσαλίδες το λεπτο θα βρεθεί η ακρη  :matrix: .... τι να πω!

 

Αν σας πω και τι τιμη τον πήρα θα καταλάβετε γιατι εχω τοσο θετικο πνευμα!

 

 

75 λίρες δηλαδή σχεδον 100Ε   :jig: !!!!

 

Και επειδη θα τον πάρω μαζι μου οταν φύγω δεν θα εχω ούτε μεταφορικά!

 

Καλό εεεε :icon_dance: !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που όλα κυλούσαν ομαλά!

 

Η δοσομετρικη ρολόι ,  Σταθερές τιμες ,  ικανοποιητική ανάπτυξη ....  έρχεται το φιλαράκι μου ο Pan Oz :devil: και αρχιζει και με μπριζονει για calsium reactor!!!

 

Αφου χασαμε τον ριακτορα απο το ebay στο δευτερολεπτο :thumbsd:  εγω έφαγα σκάλωμα με τον ριακτορα!

 

Ψάχνοντας στο νετ βρηκα τον TMC V2 600 καινούργιο σε πολυ καλή τιμη 129pounds!

 

Λόγω δουλειάς θα βρισκόμουνα αυτες τις άγιες μερες στο Λονδίνο κανόνισα να μου τον έχουν ωστε να τον πάρω απο το μαγαζι http://charterhouse-aquatics.com/

 

Αφου εφαγα 2 ωρες χθες στον δρομο :cigar:  (μενω στην αλλη πλευρά της πόλης  ) φτάνοντας ενημερώθηκα οτι δεν υπάρχει και πολυ πιθανόν να μην ξανα παραχθεί απο το εργοστάσιο :notfair: !

 

Καταλαβαινεται οτι μετα απο τοση ταλαιπωρία δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω με άδεια χέρια...... 

 

 

 

οπότε ιδού:attachicon.gifimg_2331.jpg          attachicon.gifimg_2332.jpg

 

 

Ενας Bubble Magus CR100WP!

 

θα μου πειτε οτι ειναι πολυ μικρος για το ενυδρειο μου .....  αλλα πιστεύω οτι λογω του οχι και τοσο απαιτητικού στοκαρισματος ( και

 

με την δοσομετρικη μια χαρα τα πήγαινα ) αλλα ισως και με την πιο συστηματική λειτουργεια του θα εχω κάποιο αποτέλεσμα!

 

Στο μαγαζι μου ειπαν οτι λογω της χορητικοτητας 1,5λιτρο υλικου ισως θα πρεπει να το αναπληρώνω πιο συχνά!

 

Μικρο το κακο :turned: !

 

Αν εχω πιο πολλες φυσαλίδες το λεπτο θα βρεθεί η ακρη  :matrix: .... τι να πω!

 

Αν σας πω και τι τιμη τον πήρα θα καταλάβετε γιατι εχω τοσο θετικο πνευμα!

 

 

75 λίρες δηλαδή σχεδον 100Ε   :jig: !!!!

 

Και επειδη θα τον πάρω μαζι μου οταν φύγω δεν θα εχω ούτε μεταφορικά!

 

Καλό εεεε :icon_dance: !!!!

 

Σώθηκες που τον είχαν δώσει,μιλάμε για εναν απο τους χειρότερους CR και μέγα λάθος της TMC...Η αγορά του  bubble magnus πολυ σοφότερη και ας είναι μικρός...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αγορά Διονύση. Καλορίζικος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...