Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Διονυση καλησπερα μου αρεσει το ενυδρειο σου ειναι σουπερ αν θες εχω τρεις λαμπες ακουαλουμ παρ μαζι με τα καλοδια να τις βαλεις μεχρει να φιαξεις το φωτιστικο σου αν τις θες μην διστασεις

Link to comment
Share on other sites

Άσε Λύκο την πάτησα με το φως!

Έβαλα αλλά 120 watt λεντακια!

Αλλά το κολιτιρι χάλασε και είμαι 3 μέρες χωρίς φως!

Τι να πω εύχομαι να μην εχεις απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Διονυση καλησπερα μου αρεσει το ενυδρειο σου ειναι σουπερ αν θες εχω τρεις λαμπες ακουαλουμ παρ μαζι με τα καλοδια να τις βαλεις μεχρει να φιαξεις το φωτιστικο σου αν τις θες μην διστασεις

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου!

Αυτά δείχνουν την ποιότητα και την αλληλοβοήθεια των ανθρώπων σε αυτό το φόρουμ !

Το εκτιμώ ιδιαίτερα αλλά ελπίζω αύριο με καινούργιο κολιτιρι να το ετοιμάσω !

Link to comment
Share on other sites

τρελό αγόρι, μπορώ να σου δανείσω και το celioi μέχρι να το δώσω

Link to comment
Share on other sites

βεβαια μπορώ να σου φιλοξενίσω και τα ζωντανά σου αν θέλεις, χώρος υπάρχει! αρκεί να μη τα θες πίσω μετα! :)

xaxaxaxa

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε !

Έχω καλύτερη ιδέα!

Να σου στείλω το φωτιστικό να μου το φτιάξεις !!!

Αφού ξέρω ότι είσαι τρελό μαστορι....

Και πιάνουν τα χεράκια σου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φέρ το!!!

 

θα στο γυρίσων πίσω disco μπάλα ! ! ! ! ! :D 
 

 

για τα κοράλλια δεν ξέρω, αλλα εσύ θα παρτάρεις τρελά!  :jig: θα φέρω και απο αυτά τα μαγικά shrooms ;)  :kookoo:

 

τι τα χεις κανει τώρα?? κουβά και στον ήλιο??

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ μου την πέσανε οι φθοριασμενοι!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμ τι περίμενες ότι θα την έβγαζες έτσι?? :D

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μου ευχαριστώ!

Αν και θα χρειαστώ ιδιαίτερα μαθήματα για τισ ροες!

Το mixed reef μου φαίνεται βουνο! Και το πως να συνδυάσω ροές κατάλληλες για SPS kai LPS!

μπερδεμα ειναι η ροη. Ψηλα στα σπσ θες δυναμη αλλα πιο κατω στα λπσ θες πιο χαλαρα !!να ταν αυτο μονο το προβλημα στα μιξ...no3?? εκει να δεις γελια κατεβαζεις παραπονιουτε τα lps ανεβαζεις φωναζουν οι απο πανω!!χαχα μακαρι να βρουμε την ΣΩΣΤΗ χρυση τομη!!
Link to comment
Share on other sites

μπερδεμα ειναι η ροη. Ψηλα στα σπσ θες δυναμη αλλα πιο κατω στα λπσ θες πιο χαλαρα !!να ταν αυτο μονο το προβλημα στα μιξ...no3?? εκει να δεις γελια κατεβαζεις παραπονιουτε τα lps ανεβαζεις φωναζουν οι απο πανω!!χαχα μακαρι να βρουμε την ΣΩΣΤΗ χρυση τομη!!

 

Ευχαριστω ρε φιλε!

 

Που θα πάει θα το πετύχω!

Link to comment
Share on other sites

Διονυση μακαρι να βρεις λυση συντομα ρε φιλε!

 

Να εισαι καλα Μιχάλη μου!

 

Εισαι καλος άνθρωπος εσυ !

 

Οχι σαν κάποιους αλλους παραπάνω (ονόματα δεν λεω) που θα με δουλεύουνε για πολυ ακόμα :devil: !

 

Θα τα πούμε και αύριο απο κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Ο Πάνος μπήκε στον σωστό δρομο άντε να δούμε ποτε θα μπεις και εσυ!

 

 

Εμ τι περίμενες ότι θα την έβγαζες έτσι?? :D

 

 

ε, Διονυσάκι!?!? εσυ, πότε???

 

χαχαχαχα

:P

 

ΚΑΛΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!

 

Ξέρω οτι θα γελάγατε μαζι μου που θα προσπαθούσα να κολλήσω τα λεντακια μου και δεν μου κάθονταν :cigar: !!!

 

Προς ενημέρωση σας όμως τελείωσα χθες και είδα το φως το αληθινό :matrix: !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωρώντας στις εργασίες του φωτιστικού και στην αναβάθμιση του με αλλα 120watt παραθέτω τις παρακάτω φωτο!

 

Αφού το ενυδρείο έμεινε σχεδόν 3 μερες με εναν υποτυπώδη φωτισμό λόγο τεχνικών δυσκολιών (δεν εφτεγε το κολιτιρι τελικά αλλα

 

το συρματακι της κόλλησης)

 

προσθεσα αλλα 40τεμ 3βαττα λεντακια φτάνοντας στο σύνολο περίπου τα 300watt !

 

 

 

 

Φύλο αλουμινίου που το τσάκισα με το χέρι (γιατί είμαι πολύ δυνατός :P ) και άνοιξα δυο τρύπες ( με τα δόντια μου :crazyyyy: ) για

 

ανεμιστιρακια!            post-53089-0-52381100-1429265188_thumb.jpg

 

 Το τοποθέτησα πανω στην παλιά βάση απο κοντρα πλακε θαλάσσης που κρεμιέται απο το ταβάνι

post-53089-0-01425200-1429265643_thumb.jpg

 

Οι κολλήσεις τον λεντακιων έγιναν πολύ βιαστικά (γιατί είμαι πολύ γρήγορος :bigemo_harabe_net-181: )  τα κοράλλια μετά απο 3 μερες την άκουσαν μη φωτοσυνθετικα όποτε το αισθητικό  αποτέλεσμα βγήκε λιγο χάλια (γιατί είμαι πολύ μετριόφρων :wacko:) !    post-53089-0-80094900-1429266057_thumb.jpg

 

Δεν πειράζει όμως τη υγεια μας και την ομορφιά μας :bigemo_harabe_net-141:  να έχουμε θα τα ξανακολλησω!

 

Στο φάσμα προσθεσα και λιγο πράσινο, κόκκινο , Ultra Violet και κυανό εκτός απο το κλασσικό άσπρο μπλε!

 

post-53089-0-63265300-1429266393_thumb.jpg

 

Ελπίζω τώρα με συνολικό φωτισμό 300watt  να αρχίσω να βλέπω βελτίωση στην ανάπτυξη που πρέπει να παραδεχτώ οτι εχει

 

αργήσει!

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Μιχάλη μου!

 

Εισαι καλος άνθρωπος εσυ !

 

Οχι σαν κάποιους αλλους παραπάνω (ονόματα δεν λεω) που θα με δουλεύουνε για πολυ ακόμα :devil: !

 

Θα τα πούμε και αύριο απο κοντά!

χαχαχα,αυτο ξεχνα το...σε εχω ξεγελασει :usd:  :usd:

 

Αληταρας μεγαλος και μεχρι τελικης πτωσης,με τους αλητες και αυτους που δεν αξιζουν και χαλακι να με πατησουν τα καλα παιδια και αυτοι που αγαπανε με αγνο τροπο το χομπυ!

Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο :jig:

 

Για τ'αλλα που λες τα λεμε απο κοντα αυριο γιατι δεν καταλαβα τι λες :blink:

 

Συμβουλη για το χομπυ και εκτος.....ειναι επιλογη σου να σε δουλευουν καποιοι...αν γινεται εσυ φταις!

Γιατι πολυ ευκολα....η' τους γλεντας η' αν δεν αξιζει καν το κοπο τοτε απλα τους αγνοεις η' τους "αφαιρεις" απο την ζωη σου!

Πολυ φιλοσοφια επεσε :hysterical:

 

Ωραια δουλιτσα εκανες με το φωτιστικο και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου φέρεις λίγο;

 

τέτοια να του λές να έρθει αύριο με τη λαμπάδα του !!!!!

 

χαχαχαχαχα

 

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωρώντας στις εργασίες του φωτιστικού και στην αναβάθμιση του με αλλα 120watt παραθέτω τις παρακάτω φωτο!

 

Αφού το ενυδρείο έμεινε σχεδόν 3 μερες με εναν υποτυπώδη φωτισμό λόγο τεχνικών δυσκολιών (δεν εφτεγε το κολιτιρι τελικά αλλα

 

το συρματακι της κόλλησης)

 

προσθεσα αλλα 40τεμ 3βαττα λεντακια φτάνοντας στο σύνολο περίπου τα 300watt !

 

 

 

 

Φύλο αλουμινίου που το τσάκισα με το χέρι (γιατί είμαι πολύ δυνατός :P ) και άνοιξα δυο τρύπες ( με τα δόντια μου :crazyyyy: ) για

 

ανεμιστιρακια!            attachicon.gifimg_0401.jpg

 

 Το τοποθέτησα πανω στην παλιά βάση απο κοντρα πλακε θαλάσσης που κρεμιέται απο το ταβάνι

attachicon.gifimg_0402.jpg

 

Οι κολλήσεις τον λεντακιων έγιναν πολύ βιαστικά (γιατί είμαι πολύ γρήγορος :bigemo_harabe_net-181: )  τα κοράλλια μετά απο 3 μερες την άκουσαν μη φωτοσυνθετικα όποτε το αισθητικό  αποτέλεσμα βγήκε λιγο χάλια (γιατί είμαι πολύ μετριόφρων :wacko:) !    attachicon.gifimg_0400.jpg

 

Δεν πειράζει όμως τη υγεια μας και την ομορφιά μας :bigemo_harabe_net-141:  να έχουμε θα τα ξανακολλησω!

 

Στο φάσμα προσθεσα και λιγο πράσινο, κόκκινο , Ultra Violet και κυανό εκτός απο το κλασσικό άσπρο μπλε!

 

attachicon.gifimg_0403.jpg

 

Ελπίζω τώρα με συνολικό φωτισμό 300watt  να αρχίσω να βλέπω βελτίωση στην ανάπτυξη που πρέπει να παραδεχτώ οτι εχει

 

αργήσει!

 

μια χαρά είναι! :thumbsu: είσαι μαστόρι τελικά! :usd: :usd:

 

για το κόπο σου και μόνο αξίζει να δείς το καλύτερο αποτέλεσμα και στο εύχομαι!

 

πάντως αν τα 300w led δεν φτάνουν, σε ένα ντουλάπι στη κουζίνα έχω κάτι κεριά για ώρα ανάγκης.. πες μου να τα φέρω αύριο! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση πολύ ωραίο το αποτέλεσμα! Σου εύχομαι τα καλύτερα!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Διονυση και σε 3 μηνες για να δουν μερικη να θες κλαδευτιρη για να κλαδεψεις τελειο σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Θα μου φέρεις λίγο;

  

τέτοια να του λές να έρθει αύριο με τη λαμπάδα του !!!!!

 

χαχαχαχαχα

 

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

  

μια χαρά είναι! :thumbsu: είσαι μαστόρι τελικά! :usd: :usd:

 

για το κόπο σου και μόνο αξίζει να δείς το καλύτερο αποτέλεσμα και στο εύχομαι!

 

πάντως αν τα 300w led δεν φτάνουν, σε ένα ντουλάπι στη κουζίνα έχω κάτι κεριά για ώρα ανάγκης.. πες μου να τα φέρω αύριο! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

:P

Βλέπετε όλοι !!!

Δέχομαι bullying από τους Τ5ακιδες!

Λεντακιδες όλου του φόρουμ ενωθείτε !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

     Βλέπετε όλοι !!!

Δέχομαι bullying από τους Τ5ακιδες!

Λεντακιδες όλου του φόρουμ ενωθείτε !!!

λεντακιδες??? μαλλον χτιστουγεννιατικα δεντρα θες να πεις!!! :lolu:   

παντως κακα τα ψεμματα τα λεντ κανουν ομορφα χρωματα στο κοραλλι (ετσι φεναιτε ) μολις το βγαλεις εξω η στην πραγματικοτητα των τ5 εκει να δεις γελιαααα  ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΕΙ  αχαχαχαχαχααχχαχαχαχα :bigemo_harabe_net-141:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...