Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Ενα υπέροχο ΣΚ πέρασε με ήλιο και ευφορία!

 

Μετά απο την καθιερωμένη καζούρα για την επιλογή του φωτισμού που δέχομαι καθε μήνα στις εξαίρετες  συναντήσεις του αγαπημένου φόρουμ :ballistic: !!!

 

Θα παραθέσω μερικές απο τις σκηνές που διαδραματιστικαν στον μηνιαίο καφέ !

 

Τα εκλεκτά μέλη Lykoyrgos kai Panozz κάθονταν πάνω απο τον καφε μου φωτίζοντας με τα κινητά τους το καλαμάκι μου για να μεγαλώσει!

 

Στην συνέχεια αναβόσβηναν τα φλας προσωμιαζοντας Ανατολή και Δύση και φυσικά αστραπές και βροντές!

 

Επίσης επαναλαμβαναν επιδεικτικά το ποσο εύκολα αλλάζουν τις Τ5 λαμπες τους με ενα κλικ!

 

Μέχρι και κατι κηροπήγια πήγαν να πάρουν απο το μαγαζί να μου δώσουν για πρόσθετο φωτισμό! 

 

Περιστοιχιζομουνα παντού απο Τ5κιδες post-53089-0-20685700-1429522140_thumb.jpg  λες και ήμουνα ανάμεσα σε Jendies

 

Μάταια έψαχνα συμπαράσταση απο αλλα μέλη (Νικ Νικ και paschal) που απέναντι μου άραζαν άπραχτοι!!!

 

Είμαι πλέων πεπεισμένος οτι οι θαμώνες του Flocafe καθε φορα που μας βλέπουν νομίζουν οτι είναι συγκέντρωση κάποιου

 

ιδρύματος Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες!   :bigemo_harabe_net-171:   (κρίμα που δεν εχω φωτογραφικό υλικό να σας δείξω για να με καταλάβετε) 

 

Για να μην μακρηγορώ πήρα τις αποφάσεις μου!!!

 

 

 

 

Αλλάζω τον φωτισμό απο λεντ σε........

 

 

 

Τ5 Fotospathon Blue Plus         post-53089-0-62997300-1429523378_thumb.jpg

 

 

προσθέτω .........

 

 

 

Fitzi Violet MAX STEEL         post-53089-0-64108200-1429523582_thumb.jpg

 

 

για καλυτερα αποτελεσματα το κανω.......

 

 

ΥΒΡΙΔΙΚΌ                           post-53089-0-04562900-1429523720_thumb.jpg

 

 

Ιδού το νέο φωτιστικό.....

 

 

post-53089-0-65563700-1429523933_thumb.jpg

 

 

Αν συνεχίσω να τους ακούω θα καταντήσω κάπως έτσι....

 

 

post-53089-0-11328900-1429524034_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Το καλαμακι εγινει διπλασιο ομως με το κινητο!

Το υβριδικο να διαλεξεις ρε συ :usd:

 

p.s

Ε ρε χαρα που εδωσες σε κατι κοριτσια με την πρωτη φωτο :lmao:  :lmao:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα! το διαβάζω στη δουλειά και οι γύρω μου με κοιτάνε σαν εξωγήινο :P που έχω λείωσει στα γέλια!

 

φίλε μου Dennis, εν κατακλείδι την ιδέα σου γι αλλαγή φωτισμού σε φωτόσπαθα την εγκρίνω! το DIY για να μη το πετάξεις μπορείς να το κρατήσεις 8 μηνάκια στη ντουλάπα μαζί με το χριστουγεννιάτικο δέντρο να φωτήσει τις αγιες εκείνες μέρες. Αν τα πάει καλά, κράτα μου σε παρακαλώ ενα φραγκάκι έλατο! :P

 

Αν θες επίσης,  προσφέρομαι να χαρίσω κάτι κυροπήγια της μάνας μου ξεχασμένα στο πατάρι, να πλαισιώσεις το νέο σου φωτιστικό, για πιο... ρομαντικό φάσμα στο ενυδρείο σου!

:camp:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση κλαίω!! :lolu: :lolu: :lolu:
Και εδώ είμαι εγώ με καινούργιο φωτιστικό t5 με ανακλαστήρα!

post-59162-0-05657600-1429536166_thumb.jpg

post-59162-0-89751800-1429536200_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τωρα το ειδα ,δεν παιζεστε ,Διονυση μην σταματας με την καμια  και αμα ζοριστεις βαλτος το 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα υπέροχο ΣΚ πέρασε με ήλιο και ευφορία!

 

Μετά απο την καθιερωμένη καζούρα για την επιλογή του φωτισμού που δέχομαι καθε μήνα στις εξαίρετες  συναντήσεις του αγαπημένου φόρουμ :ballistic: !!!

 

Θα παραθέσω μερικές απο τις σκηνές που διαδραματιστικαν στον μηνιαίο καφέ !

 

Τα εκλεκτά μέλη Lykoyrgos kai Panozz κάθονταν πάνω απο τον καφε μου φωτίζοντας με τα κινητά τους το καλαμάκι μου για να μεγαλώσει!

 

Στην συνέχεια αναβόσβηναν τα φλας προσωμιαζοντας Ανατολή και Δύση και φυσικά αστραπές και βροντές!

 

Επίσης επαναλαμβαναν επιδεικτικά το ποσο εύκολα αλλάζουν τις Τ5 λαμπες τους με ενα κλικ!

 

Μέχρι και κατι κηροπήγια πήγαν να πάρουν απο το μαγαζί να μου δώσουν για πρόσθετο φωτισμό! 

 

Περιστοιχιζομουνα παντού απο Τ5κιδες attachicon.gifimages (1).jpg  λες και ήμουνα ανάμεσα σε Jendies

 

Μάταια έψαχνα συμπαράσταση απο αλλα μέλη (Νικ Νικ και paschal) που απέναντι μου άραζαν άπραχτοι!!!

 

Είμαι πλέων πεπεισμένος οτι οι θαμώνες του Flocafe καθε φορα που μας βλέπουν νομίζουν οτι είναι συγκέντρωση κάποιου

 

ιδρύματος Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες!   :bigemo_harabe_net-171:   (κρίμα που δεν εχω φωτογραφικό υλικό να σας δείξω για να με καταλάβετε) 

 

Για να μην μακρηγορώ πήρα τις αποφάσεις μου!!!

 

 

 

 

Αλλάζω τον φωτισμό απο λεντ σε........

 

 

 

Τ5 Fotospathon Blue Plus         attachicon.gifimg_0411.jpg

 

 

προσθέτω .........

 

 

 

Fitzi Violet MAX STEEL         attachicon.gifimg_0412.jpg

 

 

για καλυτερα αποτελεσματα το κανω.......

 

 

ΥΒΡΙΔΙΚΌ                           attachicon.gifimg_0413.jpg

 

 

Ιδού το νέο φωτιστικό.....

 

 

attachicon.gifimg_0414.jpg

 

 

Αν συνεχίσω να τους ακούω θα καταντήσω κάπως έτσι....

 

 

attachicon.gifimages.jpg

χαχαχαχα

:bow:  :bow:

Link to comment
Share on other sites

     Βλέπετε όλοι !!!

Δέχομαι bullying από τους Τ5ακιδες!

Λεντακιδες όλου του φόρουμ ενωθείτε !!!

Διονυση 

αστους ακομα δεν εχουν δει

το μεγαλειο των LEDs ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια εβδομάδα χαλάρωσης και αποχής μου απο το θέμα μου!

 

Και αφού σας άφησα να ξεσαλώσεται με τα εντυπωσιακά σας φωτοσπαθα  !

 

Σας απαντώ  :bigemo_harabe_net-119: !!!!!

 

Εγω θα συνεχίσω την προσπάθεια μα τα λεντακια μου και θα σας φέρω και φραγγακια απο έλατο τα Χριστούγεννα :GetATree: !

 

θα κάνω το ενυδρείο  BARBARELLApost-53089-0-59869500-1430128011_thumb.jpg!

 

Τα ψάρια θα χορεύουν Ρούμπα!

 

Τα κοράλλια   Ζουμπα !!!

 

Και όλοι μαζί   κωλοΤουμπα :bigemo_harabe_net-78: !!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διονυση 

αστους ακομα δεν εχουν δει

το μεγαλειο των LEDs ;)

 

 

Παυλακο βλέπεις απαντάω μόνο σε σένα που εισαι το νέο αίμα και το μέλλον του χόμπι και οχι στους γεροξεκούτηδες :bigemo_harabe_net-115: !

 

Ασ τους αυτούς στις βαρετές και σίγουρες Τ5 και πάμε στον συναρπαστικό κόσμο των POWER RANGER :sword: !!!! 

 

εεε, εννοούσα POWER LED :poster_oops: !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειναι πολυ συναρπαστικος ο κοσμος των powerled....αφου δεν ξερεις τι σου ξημερωνει :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

Θα εχω τα ιδια κοραλια σε ενα μηνα?σε 5?

Θα μεγαλωσουν η' θα σερνονται?

Μηπως οταν αρχισουν να μεγαλωνουν θα αρχισουν να νεκρωνουν κιολας?

Ρε γμτ τα καιω η' ειναι λιγο το φως?

Τι στο καλο τα πηρα αν τελικα για να δω προκοπη πρεπει να εχω ακομα και περισσοτερα watt σε σχεση με τους αλλους φωτισμους?

Κτλ κτλ

 

Ρε συ οντως ολα αυτα ειναι ικανα να σε συνεπαρουν :usd:  :usd:

 

Με την αλατοτητα τι εκανες?

Δεν σε αφηνει να βαρεθεις και να ησυχασεις,χαχαχα

 

Παντως παιδες πολυ χαιρομαι που μπορουμε και κανουμε χαβαλε γι'αυτο αντι να σκοτωνομαστε ο καθενας για να προβαλουμε τις επιλογες/αγορες μας.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του χωρις οι υπολοιποι να τον πρηζουν μονο με χαβαλε και οχι "ζαλαδα"!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειναι πολυ συναρπαστικος ο κοσμος των powerled....αφου δεν ξερεις τι σου ξημερωνει :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

Θα εχω τα ιδια κοραλια σε ενα μηνα?σε 5?

Θα μεγαλωσουν η' θα σερνονται?

Μηπως οταν αρχισουν να μεγαλωνουν θα αρχισουν να νεκρωνουν κιολας?

Ρε γμτ τα καιω η' ειναι λιγο το φως?

Τι στο καλο τα πηρα αν τελικα για να δω προκοπη πρεπει να εχω ακομα και περισσοτερα watt σε σχεση με τους αλλους φωτισμους?

Κτλ κτλ

 

Ρε συ οντως ολα αυτα ειναι ικανα να σε συνεπαρουν :usd:  :usd:

 

Με την αλατοτητα τι εκανες? 

Δεν σε αφηνει να βαρεθεις και να ησυχασεις,χαχαχα

 

Παντως παιδες πολυ χαιρομαι που μπορουμε και κανουμε χαβαλε γι'αυτο αντι να σκοτωνομαστε ο καθενας για να προβαλουμε τις επιλογες/αγορες μας.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του χωρις οι υπολοιποι να τον πρηζουν μονο με χαβαλε και οχι "ζαλαδα"!

 

+1000!

:usd: :usd:  :usd: :usd:

 

Μιχάλη, με την αλατότητα, έχω βρεί τη λύση..

 

έτσι όπως τα κάναμε, απλά θα αλλάξουμε ψαροσύνθεση!!! ο Διονύσης θα βάλει καμια τσιπούρα και γώ θα το γυρίσω στα χρυσόψαρα!!!!!  

χαχαχχαχα! :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παυλακο βλέπεις απαντάω μόνο σε σένα που εισαι το νέο αίμα και το μέλλον του χόμπι και οχι στους γεροξεκούτηδες :bigemo_harabe_net-115: !

Ασ τους αυτούς στις βαρετές και σίγουρες Τ5 και πάμε στον συναρπαστικό κόσμο των POWER RANGER :sword: !!!!

εεε, εννοούσα POWER LED :poster_oops: !!!!

Πήζω στην δουλεια και δεν εχω χρονο περιμενε και θα ερθω για γλέντια!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ειναι πολυ συναρπαστικος ο κοσμος των powerled....αφου δεν ξερεις τι σου ξημερωνει :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

 

Θα εχω τα ιδια κοραλια σε ενα μηνα?σε 5?

Θα μεγαλωσουν η' θα σερνονται?

Μηπως οταν αρχισουν να μεγαλωνουν θα αρχισουν να νεκρωνουν κιολας?

Ρε γμτ τα καιω η' ειναι λιγο το φως?

Τι στο καλο τα πηρα αν τελικα για να δω προκοπη πρεπει να εχω ακομα και περισσοτερα watt σε σχεση με τους αλλους φωτισμους?

Κτλ κτλ

 

Ρε συ οντως ολα αυτα ειναι ικανα να σε συνεπαρουν :usd:  :usd:

 

Με την αλατοτητα τι εκανες?

Δεν σε αφηνει να βαρεθεις και να ησυχασεις,χαχαχα

 

Παντως παιδες πολυ χαιρομαι που μπορουμε και κανουμε χαβαλε γι'αυτο αντι να σκοτωνομαστε ο καθενας για να προβαλουμε τις επιλογες/αγορες μας.

Ο καθενας κανει τις επιλογες του χωρις οι υπολοιποι να τον πρηζουν μονο με χαβαλε και οχι "ζαλαδα"!

 

 

+1000!

:usd: :usd:  :usd: :usd:

 

Μιχάλη, με την αλατότητα, έχω βρεί τη λύση..

 

έτσι όπως τα κάναμε, απλά θα αλλάξουμε ψαροσύνθεση!!! ο Διονύσης θα βάλει καμια τσιπούρα και γώ θα το γυρίσω στα χρυσόψαρα!!!!!  

χαχαχχαχα! :P

 

 

Πήζω στην δουλεια και δεν εχω χρονο περιμενε και θα ερθω για γλέντια!

 

 

Τσιμπήσατε μουσίτσες :bigemo_harabe_net-54: !!!!!

 

Ζηλεύεται το φωτιστικό μου :bigemo_harabe_net-130:  !!!!

 

Μην ανησυχείτε σε λιγο που θα με παρακαλάτε θα σας κάνω μια καλή τιμή :money: !!!

Link to comment
Share on other sites

Περι αλατοτητας λιγα λογια!

 

 

 

 Στην τελευταια συνάντηση ο ΤΑΝ ειχε πει να πάμε νερό Α/ο να το μετρήσει μεΤDS!  (To είδα αργά και δεν πήρα)!

 

Εντελώς τυχαία τις επόμενες μερες θα πήγαινα στο Pet shop για κατι αλλες δουλείες και λεω δεν περνώ και λίγο νερο να μετρήσουν με το TDS!

 

Επειδή ήμουν βιαστικός παίρνω μια σύριγγα  νερο απο το ενυδρείο και φευγω!

 

Το δίνω στον υπαλληλο και του λεω να κάνει μέτρηση αλλα θυμαμε οτι κατα λάθος πήρα νερό απο το ενυδρείο και οχι απο την όσμωση!

 

Οποτε για να μην παει χαμένη η βόλτα του λεω κανε μια μέτρηση αλατοτητας για χαβαλέ!

 

Και γυρνάει λέγοντας μου ! Δεν ήξερα οτι εχεις και Μεσογειακό???

 

ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ  :wacko: !!!

 

Η αλατοτητα είναι στο 42ppt        (Η αλατοτητα στο reef πρέπει να ειναι 32ppt έως 34ppt !)

 

Τα ψάρια μου είναι πλέον ΠΑΣΤΑ  :death:  :death:  :death: !!!!

 

Το πρόβλημα :

 

το ηλεκτρονικό αλατομετρο που εχω πρέπει να καλιμπραρεται ανα τακτά διαστήματα όπως και ο λοιπός εξοπλισμός!

 

Εχει ενα buffer (διάλυμα)  35ppt ωστε να κανεις το καλιμπραρισμα!

 

Αυτο το διάλυμα προφανώς ειχε χαλάσει (το ειχα και δυο χρονια) !

 

Ετσι οταν το εβαζες και σου εδειχνε 35 η πραγματικότητα ηταν 45 :growl: !!!

 

Αυτο το πρόβλημα δεν ξερω ποτε ακριβώς προεκειψε! Ισως έγινε σταδιακά και σε βάθος χρόνου!

 

Αυτος ηταν και ο λόγος που δεν ειχα και απώλειες ουτε σε κοράλλια αλλα κυρίως σε ψάρια!

 

 

Νομίζω οτι ήτανε απο τις μεγαλύτερες πατατιές που εχω κάνει :thumbsd:  !

 

Οχι ομως για το χαλασμένο διάλυμα (μπορεί να συμβεί στον καθένα) αλλα οτι δεν είχα και ενα πιο αξιόπιστο όργανο για ενα τόσο σημαντικό θέμα!

 

Τέλος πάντων για να κλείσω την ιστορία, άμεσα αγόρασα ενα ρεφρακτομετρο της VERTEX σε πολύ καλή τιμή νομίζω (55Ε) και ξεκίνησα να ρίχνω σταδιακά την 

 

αλατοτητα!   Μου πηρε μια βδομάδα με συνολικές αλλαγές περίπου 100-150λιτρων !

 

 

Κάποιες φορές κοιτάμε λεπτομέρειες και ξεχνάμε τα βασικά :matrix: !!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περι αλατοτητας λιγα λογια!

 

 

 

 Στην τελευταια συνάντηση ο ΤΑΝ ειχε πει να πάμε νερό Α/ο να το μετρήσει μεΤDS!  (To είδα αργά και δεν πήρα)!

 

Εντελώς τυχαία τις επόμενες μερες θα πήγαινα στο Pet shop για κατι αλλες δουλείες και λεω δεν περνώ και λίγο νερο να μετρήσουν με το TDS!

 

Επειδή ήμουν βιαστικός παίρνω μια σύριγγα  νερο απο το ενυδρείο και φευγω!

 

Το δίνω στον υπαλληλο και του λεω να κάνει μέτρηση αλλα θυμαμε οτι κατα λάθος πήρα νερό απο το ενυδρείο και οχι απο την όσμωση!

 

Οποτε για να μην παει χαμένη η βόλτα του λεω κανε μια μέτρηση αλατοτητας για χαβαλέ!

 

Και γυρνάει λέγοντας μου ! Δεν ήξερα οτι εχεις και Μεσογειακό???

 

ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ  :wacko: !!!

 

Η αλατοτητα είναι στο 42ppt        (Η αλατοτητα στο reef πρέπει να ειναι 32ppt έως 34ppt !)

 

Τα ψάρια μου είναι πλέον ΠΑΣΤΑ  :death:  :death:  :death: !!!!

 

Το πρόβλημα :

 

το ηλεκτρονικό αλατομετρο που εχω πρέπει να καλιμπραρεται ανα τακτά διαστήματα όπως και ο λοιπός εξοπλισμός!

 

Εχει ενα buffer (διάλυμα)  35ppt ωστε να κανεις το καλιμπραρισμα!

 

Αυτο το διάλυμα προφανώς ειχε χαλάσει (το ειχα και δυο χρονια) !

 

Ετσι οταν το εβαζες και σου εδειχνε 35 η πραγματικότητα ηταν 45 :growl: !!!

 

Αυτο το πρόβλημα δεν ξερω ποτε ακριβώς προεκειψε! Ισως έγινε σταδιακά και σε βάθος χρόνου!

 

Αυτος ηταν και ο λόγος που δεν ειχα και απώλειες ουτε σε κοράλλια αλλα κυρίως σε ψάρια!

 

 

Νομίζω οτι ήτανε απο τις μεγαλύτερες πατατιές που εχω κάνει :thumbsd:  !

 

Οχι ομως για το χαλασμένο διάλυμα (μπορεί να συμβεί στον καθένα) αλλα οτι δεν είχα και ενα πιο αξιόπιστο όργανο για ενα τόσο σημαντικό θέμα!

 

Τέλος πάντων για να κλείσω την ιστορία, άμεσα αγόρασα ενα ρεφρακτομετρο της VERTEX σε πολύ καλή τιμή νομίζω (55Ε) και ξεκίνησα να ρίχνω σταδιακά την 

 

αλατοτητα!   Μου πηρε μια βδομάδα με συνολικές αλλαγές περίπου 100-150λιτρων !

 

 

Κάποιες φορές κοιτάμε λεπτομέρειες και ξεχνάμε τα βασικά :matrix: !!!

 

Διονύση ως παθών και εγώ με το θέμα της αλατότητας συμφωνώ απόλυτα ότι πολλές φορές ξεχνάμε τα βασικά.

Είναι απολύτως απαραίτητο όλα τα όργανα που κάνουμε τις μετρήσεις μας να είναι σε τέλεια κατάσταση αφού με

βάση τα αποτελέσματά τους καθορίζουμε τις επόμενες κινήσεις μας. Εύχομαι όλα καλά από δω και πέρα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η αγορα που έκανες ειναι πολυ καλη αυτο να ξερεις μια φορα το μηνα τσεκάρισμα με νερό οσμωσεις και ειςαι οκ το εχω ενα χρονο δυο φορες χρειάστηκε καλιμπραρισμα οσο για το ενυδρειο και κοραλια πολυ καλα που δεν ειχες απώλειες που φυσικα σε αυτο βοήθησαν τα λέντ :)

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το Vertex. Πολύ καλή αγορά και όπως είπε και ο Λυκούργος μια φορά το μήνα καλιμπράρισμα για να είσαι σίγουρος και όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εσείς που έχετε το vertex !

Μου έκανε εντύπωση η τιμή του!

Κοιτάζοντας την απόδειξη έγραφε πάνω ATC , το εργαλείο μέσα όμως πουθενά !

Άρα θεωρώ ότι δεν είναι ATC !

Η ερώτηση μου είναι αν θα χάνω πολύ στις μετρήσεις μου ειδικά τον χειμώνα ;;;

Που το νερό θα έχει μεγάλες διάφορες θερμοκρασίας ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εσείς που έχετε το vertex !

Μου έκανε εντύπωση η τιμή του!

Κοιτάζοντας την απόδειξη έγραφε πάνω ATC , το εργαλείο μέσα όμως πουθενά !

Άρα θεωρώ ότι δεν είναι ATC !

Η ερώτηση μου είναι αν θα χάνω πολύ στις μετρήσεις μου ειδικά τον χειμώνα ;;;

Που το νερό θα έχει μεγάλες διάφορες θερμοκρασίας ;

Δεν θα χάνεις τιποτα μην φοβάσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάνεις τιποτα μην φοβάσαι.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...