Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Μπράβο Διονύση είσαι σε καλό δρόμο και με τη δοσομετρική θα έχεις μεγάλη σταθερότητα. Πρώτα όμως φτιάξε τις τιμές. Για τα υπόλοιπα πρόσθετα ζουμάκια, νομίζω ότι τώρα που τα κοραλάκια είναι ακόμα μικρά, είναι αρκετές οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτώ οτι ποτε δεν με ιντριγκαραν ιδιαίτερα  τα SPS κοράλλια !

 

Ήμουν κολλημένος με τα LPS και την κίνηση τους!

 

Μετα απο το Frag swap βρέθηκα με 3-4 σκληρά και πρεπει να ομολογήσω οτι εχω πάθει πλάκα :jig: !

 

Επίσης πιστεύω ακράδαντα οτι ειναι ενα υποχθόνιο έργο του συμφορουμιτη Λυκουργου :devil:  για να το γυρίσω σε Τ5 φωτισμό!

post-53089-0-93680400-1435324599_thumb.jpg

 

post-53089-0-69127100-1435324838_thumb.jpg

 

post-53089-0-46126000-1435324875_thumb.jpg

 

Ειδα ανάπτυξη μεσα σε 2 εβδομάδες που δεν ειχα δει σε LPS μήνες εως χρόνια!

 

Μετα απο το πρώτο σοκ και την προσαρμογή άρχισαν να πετάνε κλαδάκια :icon_dance: !!!

 

Φανταστείτε να ειχα και πιο καλές τιμες νερού!!!!

 

Μονο μια seriatopora που στην αρχη την ειχα για χαμένη σε μια εβδομάδα ανέκαμψε πλήρως με πολύποδες παντού!

 

Δυστυχώς ομως τις τελευταίες μέρες μοιάζει να ξεφλουδίζει λες και η ροή να ειναι πολυ δυνατή!

 

post-53089-0-42783400-1435325343_thumb.jpg

 

Δεν ξέρω αν φαίνεται αλλα τα κλαδιά στο πάνω μέρος τους χάνουν πολύποδες :notfair: !

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικες απο τα παλια μου LPS

 

post-53089-0-50992100-1435325721_thumb.jpg

 

post-53089-0-93500300-1435325785_thumb.jpg

 

post-53089-0-68332000-1435325834_thumb.jpg

 

post-53089-0-07749200-1435325893_thumb.jpg

 

 

Ζοανθο-νησί !!!

post-53089-0-51200200-1435325688_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε φοβερό το ενυδρείο σου να σου ζήσουν και να γίνουν δάσος! Δεν βλέπω να χάνουν πολύποδες όμως. Μόνο στις δύο τελευταίες με τα sps βλέπω κάτι που μοιάζει με σπάσιμο του κλαδιού. αλλά είναι λίγο θαμπή. Μήπως είναι ανάπτυξη?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ερχεται  η ωρα να σκληρηνεις??? για ελα μια βολτα  με κοφτακι απο εδω!!!

 

επισεις  διαβασα ποιο πανω της μετρησεις σου.. ισως να ανεβαζες λιγακι ca mg?

Link to comment
Share on other sites

φίλε όντως, η TV τα σπάει!!! αν είναι LED βάλτη και αυτή πάνω απο το ενυδρείο! χαχαχαχαχα

σε αντιθετη περίπτωση βάλε ένα καλό Τ5 φωτιστικό και έλα σε 1 μήνα να μου πείς πάλι για χρώματα και ανάπτυξη ;)

Link to comment
Share on other sites

Διονύση μην σου πιπιλανε το μυαλό φίλε!Εμείς μένουμε και επιμένουμε στα LED και μάλιστα DIY  όχι σαν κάτι μερικούς μερικούς που πάνε στα ευκολάκια! :crazysmile:  :crazysmile:  :crazysmile:

 

Τουμπανοκατάσταση έχει παιχτεί στο ενυδρειο σου φιλαρακι :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ωραια τηλεοραση αχαχαχα.

 

 

Χαχα όντως ωραία η τηλεόραση !πολυ όμορφο κΑι το ενυδρειο να το χαίρεσαι !!!

 

 

φίλε όντως, η TV τα σπάει!!! αν είναι LED βάλτη και αυτή πάνω απο το ενυδρείο! χαχαχαχαχα σε αντιθετη περίπτωση βάλε ένα καλό Τ5 φωτιστικό και έλα σε 1 μήνα να μου πείς πάλι για χρώματα και ανάπτυξη ;)

 

Να είστε καλά ρε παιδιά !

 

Όντως η τηλεόραση κέρδισε τις εντυπώσεις ιδιαίτερα με τον τραγικό φόντο :lolu: !

Link to comment
Share on other sites

Έλα απο δευτερα να σου κόψω 3-4 ακομα να γουστάρεις!

 

Ευχαριστω Λυκο μου!

 

Για άλλη μια φορά ....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ερχεται  η ωρα να σκληρηνεις??? για ελα μια βολτα  με κοφτακι απο εδω!!!

 

επισεις  διαβασα ποιο πανω της μετρησεις σου.. ισως να ανεβαζες λιγακι ca mg?

 

 

που θα παει ......μια μερα θα καταΦΕΡΟΥΜΕ  να πιουμε αυτον τον καφε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση μην σου πιπιλανε το μυαλό φίλε!Εμείς μένουμε και επιμένουμε στα LED και μάλιστα DIY  όχι σαν κάτι μερικούς μερικούς που πάνε στα ευκολάκια! :crazysmile:  :crazysmile:  :crazysmile:

 

Τουμπανοκατάσταση έχει παιχτεί στο ενυδρειο σου φιλαρακι :bigemo_harabe_net-117:

 

Βαστάω Γιαννη μου!!!!!!     Βαστάω Γερά :sword: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύ καιρό και βαριά κατάθλιψη τον τελευταίο διάστημα λόγω τον γεγονότων!

 

Άρχισα πάλι σιγα σιγά να επανερχομαι!

 

Βοήθησε πάρα πολύ και το γεγονός του ερχομού της κόρης μου!!!

 

Οσο για το ενυδρείο με πολύ κόπο και συμπληρώματα έφτασα στα επιθυμητά επίπεδα !

 

Μονο το ασβέστιο μου ξέφυγε στο 500+ και σταμάτησα να ρίχνω!

 

Στον αγώνα μπήκε και μια δοσομετρικη που καθότανε αν και μου έκανε κατι κολπάκια! (μια φορά αντί για ζουμιά επερνε αέρα και άλλη μια έκανε επιστροφή το νερό του ενυδρείου!

 

Η θερμοκρασία σταθερή στους 27-27,5 βαθμούς με το Τσίλερ και τα ανεμιστηρια να δουλεύουν ασταμάτητα 

 

Τα υπόλοιπα λόγω του μωρού και καλοκαιριού έχουν μπει στον αυτόματο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια το σπορο διονυσιε,να σας ζησει ρε συ και να την δειτε οπως επιθυμειτε!

Υγεια και τυχη να εχει το κοριτσι σου και οταν θα ερθει η ωρα για αγορια χτυπα τηλεφωνο να κινησουμε τις καταλληλες "διαδικασιες" :usd:  :usd:

 

Για το 500αρι ασβεστιο μην ανησυχεις,απλα αστο να πεσει.

Ποια δοσομετρικη εχεις?

 

Γιατι δεν παιζεις πιο ψηλα στη θερμοκρασια?Για να καις και λιγοτερο ρευμα και να μη δουλευουν ασταματητα τα ανεμιστηρακια?

Προσωπικα ολο το καλοκαιρι παιζω στους 29,αφου το παω σταδιακα φυσικα σε αυτη τη τιμη.

 

Οσο για τ'αλλα.....καταθλιψη να παθαινεις για πραγματα που ειναι στο χερι σου....οπως φαινεται τιποτε απο αυτα που γινονται δεν ειναι στο χερι μας αλλα και δεν μπορουμε κ να κανουμε τιποτα οπως φανηκε.Οποτε μη σκας....υπομονη μεχρι να γινει το μπαμ!

Τεσπα αυτες οι συζητησεις καλυτερα εκτος φορουμ,εδω γουσταρουμε ψαρακια και κοραλακια! :dj:

 

Link to comment
Share on other sites

Διονυση να σου ζησει με υγεια και τυχη η κορακλα σου,κοιτα να το χαρεις και τα αλλα μετα τις 12 την νυχτα,οτι κοιμηθηκες κοιμηθηκες. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει η κόρη φιλαράκι! αντε να ακούμε και κανένα ευχαριστο! :) :) :) καλότυχη να να πάντα στη ζωή της και γεματη υγεία!

 

βάλε ρε αχαίρευτε και καμια φώτο να δούμε! αντε, παρακάλια θές? :P

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Διονύση, χάρηκα πολύ με τα ευχάριστα νέα. Να σου ζήσει κοράκλα!!! Υγεία και να είναι πάντα καλότυχη!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η κόρη Διονύση!!!Να είναι γερή και τυχερή στην ζωή της!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε μου το κοριτσάκι σου και να είναι γερο και καλότυχο στην ζωή του...

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησει το κοριτσακις σας φιλε :) οσο για το ενυδρειο θα το φερεις σε λογαριασμο μπαμ μπαμ... βρες πρωτα τους ρυθμους τωρα με την κορη και θα ερθουν ολα σιγα σιγα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...