Jump to content

Το Πρωτο Μου Reef 240Lt -Diy Project


Odysseus

Recommended Posts

On 2/26/2017 at 7:30 PM, niknik said:

Μια ομορφια που θεωρω οτι θα εδιχνε περισσοτερο με μπλε φοντο στην πλατη.Βαλε και νανενα σκληρο σιγα σιγα.

 

 

φιλε Νικ καλο ειναι και το μπλε οπως το βλεπω σε αλλα ενυδρεια μελων, αλλα επειδη ειμαι χωρις sump και ειναι ολα μεσα στο main το σκιμερ και ο ριακτορας κρυβονται καλυτερα στο μαυρο,

η παραπανω φωτο και τα βιντεο ειναι τραβηγμενα τη στιγμη που ανεβαινουν τα RGB μαζι με τα λευκα και φευγει η μπλεδιλα, ενω εχει μπει και gel filter μπροστα απο το φακο σαν αυτα που προτεινε καποιο μελος σε αλλο τοπικ που προσεγγιζει αυτο που φαινεται στο ματι, + θελοντας να σημειωσω οτι κατα τη διαρκεια της καθημερινης φωτοπεριοδου το ενυδρειο αλλαζει χρωματα

εννοειται πως απο δω και μπρος θα αρχισω να στοκαρω sps αυτος ειναι και ο βασικος λογος που αναβαθμισα το φωτισμο

 

την Κυριακη που μας περασε εκανα αλλαγη νερου οπως παντα με σκουπα στο βυθο και ηταν η πρωτη φορα απο τοτε που θυμαμαι να εστησα το ενυδρειο και μπηκαν ζωντανα που μαζεψα τοσο λιγη μουργα, και μαλιστα ειχα να καθαρισω 3 γεματες βδομαδες + οτι ειχα προβληματα αλγης με τα νεα φωτα ενω κανονικα καθαριζω σχεδον καθε βδομαδα, 

αυτο θεωρω πως οφειλεται σε μεγαλο βαθμο στη Vortech MP40 και στην ανανεωση του cleaning crew που εχω κανει σταδιακα απο τα Χριστουγεννα, (2 αστεριες Archaster Typicus, 2 γαριδες καθαριστες, 1 Halloween Hermit Crab, 5 Blue Leg Hermit Crabs, 5 Calcinus Laevimanus, 12 Dwarf Zebra Hermit Crabs, 12 Paguristes cadenati,  και καμια 20αρια διαφορα σαλιγκαρια + οτι σαλιγκαρια ειχα απο πριν μαζι με τα γεννητουρια) 

στα νιτρικα δεν ειδα μεγαλη διαφορα ειμαι μεταξυ 0,1-0,2 αλλα πιστευω θα δω και εδω διαφορα μια και ειναι νωρις ακομη αφου καποια απο τα παραπανω μπηκαν μολις πριν 2 εβδομαδες

 

να σημειωσω επισης οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το σκιμμερ της Tunze 9012 που εχω εδω κι ενα χρονο, ειδικα τους τελευταιους μηνες δουλευει τραινο, κατα την περιοδο  εξαρσης της αλγης εβγαζε πολυ εξτρα καφε με μυρωδια, ενω το κυπελο με dry skimming μαζευει κατι λιγοτερο απο ενα εκατοστο καθε μερα

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο!!!!!! θα συμφωνησω για τον λογο που εχεις μαυρο φοντο

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ @Odysseus,και όσο περνάει θα δείχνει όλο και καλύτερο..

Την vortech σε τι πρόγραμμα την δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη σου ειναι μελετημενη και φυσικα εχει δομη.:thumbsu:Εβγαλες πολλες αλγες με την αλλαγη??Αντιφωσφωρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

@TAN η Vortech ειναι σε constant mode στο 70%, απεναντι της ειναι η Jebao WP25 σε pulse mode, στο 100% βεβαια με το Ecosmart live γινονται παπαδες, στη πορεια σκεφτομαι να βαλω αλλη μια Vortech απεναντι και μεσω Ecosmart να εναλλασονται σε ροη 70/30% => 30/70% καθε 50 λεπτα της ωρας η δεξια και 10 λεπτα η αριστερη λογω της δινης που δημιουργειται και πηγαινει κατευθειαν στο surface skimmer, ετσι ωστε να μην μενει κανενα blindspot οχι οτι υπαρχει θεμα τωρα αλλα μιλαμε για το ιδανικο και με την εννοια οτι ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο και τα ενυδρεια μας ειναι ενας μικροκοσμος υπο συνεχη εξελιξη μεσω της παρατηρησης και της εμπειριας

 

εναλλακτικα θα μπορουσα να κανω αυτη την εναλλαγη ροης και με μπακαλικο τροπο συγχρονιζοντας 2 αναλογικους χρονοδιακοπτες ρευματος πανω στον καθε κυκλοφορητη, αλλα αυτη τη στιγμη ειμαι ευχαριστημενος και δε βρισκω το λογο να κανω κατι τετοιο μια και η Jebao ετσι οπως ειναι τοποθετημενη δεν μπορει να δημιουργησει την αντιστοιχη αντιστροφη ροη ωστε να αναδευσει την απεναντι της γωνια

 

στην απεναντι πλευρα της Vortech η αμμος ειναι πεντακαθαρη χωρις να ανασηκωνεται (εχω την ATI Fiji medium size) ενω ακριβως απο κατω της μαζευονται κατα καιρους διαφορα σκουπιδακια τα οποια μερικες φορες περιστρεφονται σαν αργος ανεμοστροβιλος ωσπου να διαλυθουν

 

 

@niknik αντιφωσφορο και ανθρακα εχω σε ριακτορα της innovative marine στην αριστερα γωνια, εδω και 3 μηνες δοκιμασα ενα νεο αντιφως που ειναι λιγο πιο ακριβος απο τον χυμα αλλα χρειαζεται μονο 100ml ανα 100 λιτρα και ειναι μουλιασμενος στη συσκευασια οποτε δε δημιουργει θολωμα αν και το ξεβγαλμα μετα την αλλαγη με RO δε το μπορω να το αποφυγω λογω και του ανθρακα, 

αλγη ειχα καφε στα βραχια και στην αμμο κυριως, στο τζαμι καμια διαφορα το καθαριζω καθε 2μισι με 3 βδομαδες, οι ερημιτες μεσα σε 1 βδομαδα την εξαφανισαν και εκαναν λαμπικο τα βραχια, ενω στην αμμο επεμεινε μερικες βδομαδες, η δουλεια που κανουν οι ερημιτες ειναι τοσο καλη που δεν χρειαζεται πλεον να βαζω βουρτσακι (αυτο που δειχνω στη προηγουμενη σελιδα απο το σκιμερ και αλλο ενα που εχω και ειναι για να καθαριζουν μπιμπερο) ουτε χρειαζεται να βαζω μεσα αντλια και να φυσαω τα βραχια πριν απο αλλαγη νερου οπως εκανα παλιοτερα, + οτι το cleaning crew μπορει να παει σε καθε πτυχωμα εκει που δεν μπορει να παει το ανθρωπινο χερι,

μια και ειμαι sumpless εχω επενδυσει στο cleaning crew ως ενα απαραιτητο κομματι που καθαριζει κατα ενα ποσοστο που του αναλογει το βιολογικο φορτιο,

σε ξενα ενυδρεια sps-διαμαντια που εχω δει ειτε με sump ή χωρις, πολλοι διατηρουν εναν κανονα που λεει οτι για καθε ενα γαλονι νερου  χρειαζονται 2 cleaning crew απο οτιδηποτε, οποτε εγω που ειμαι στα 240λιτρα = 64 gallons πιστευω ειμαι σε καλο δρομο

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ αναλυτικός οπως παντα!

 

Ευχαριστούμε για τισ πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες πληροφορίες.

 

Αυτό για το cleaning crew ειδικά μάλλον θα γίνει κανόνας απο δω και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2017 at 8:52 PM, niknik said:

Οταν λες cleanig crew @Odysseus τι εννοεις??

 

 

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=497

 

http://www.liveaquaria.com/PIC/article.cfm?aid=49

 

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=420

 

 

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες και νοικοκυρεμένες δουλειές με αναλυτικότατη παρουσίαση και πλήρες φωτογραφικό υλικό

σε όλα τα στάδια!!

Μπράβο φίλε μου!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2017 at 0:22 ΜΜ, το μέλος Odysseus έγραψε:

@TAN η Vortech ειναι σε constant mode στο 70%, απεναντι της ειναι η Jebao WP25 σε pulse mode, στο 100% βεβαια με το Ecosmart live γινονται παπαδες, στη πορεια σκεφτομαι να βαλω αλλη μια Vortech απεναντι και μεσω Ecosmart να εναλλασονται σε ροη 70/30% => 30/70% καθε 50 λεπτα της ωρας η δεξια και 10 λεπτα η αριστερη λογω της δινης που δημιουργειται και πηγαινει κατευθειαν στο surface skimmer, ετσι ωστε να μην μενει κανενα blindspot οχι οτι υπαρχει θεμα τωρα αλλα μιλαμε για το ιδανικο και με την εννοια οτι ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο και τα ενυδρεια μας ειναι ενας μικροκοσμος υπο συνεχη εξελιξη μεσω της παρατηρησης και της εμπειριας

 

εναλλακτικα θα μπορουσα να κανω αυτη την εναλλαγη ροης και με μπακαλικο τροπο συγχρονιζοντας 2 αναλογικους χρονοδιακοπτες ρευματος πανω στον καθε κυκλοφορητη, αλλα αυτη τη στιγμη ειμαι ευχαριστημενος και δε βρισκω το λογο να κανω κατι τετοιο μια και η Jebao ετσι οπως ειναι τοποθετημενη δεν μπορει να δημιουργησει την αντιστοιχη αντιστροφη ροη ωστε να αναδευσει την απεναντι της γωνια

 

στην απεναντι πλευρα της Vortech η αμμος ειναι πεντακαθαρη χωρις να ανασηκωνεται (εχω την ATI Fiji medium size) ενω ακριβως απο κατω της μαζευονται κατα καιρους διαφορα σκουπιδακια τα οποια μερικες φορες περιστρεφονται σαν αργος ανεμοστροβιλος ωσπου να διαλυθουν

 

 

 

 

Με δεύτερη vortech θα απολαύσεις ολες τις αρετές του συγχρονισμού και της master-slave λειτουργίας.

Εχοντας περασει απο τα χερια μου σχεδόν ολες τις αντλίες σε καμιά αλλη μεχρι και τώρα δεν εχω δει μέγιστη ροη με παράλληλο μηδαμινό στρες στα κοράλλια και δίχως να ανοίγει μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...