Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε φίλε είσαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεάκι!  :bigemo_harabe_net-100:

Να με συγχωρήσετε για την τόσο μεγάλη απουσία μου από το φόρουμ αλλά δυστυχώς λόγο τεχνικού προβλήματος δεν μπορώ να μπαίνω ίντερνετ, αν και αυτό θα λυθεί άμεσα.

 

Λοιπόν θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με την κατάσταση του ενυδρείου μου.

 

Καταρχήν να πω πως πλέων στο ενυδρείο υπάρχει ένα wave maker RW-4 το οποίο κάνει αρκετά καλή δουλειά και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τα λίτρα μου!

Ακόμα μπήκε ένας ριάκτορας Mini filter X με 300L/H  κυκλοφορία που για την ώρα τον έχω μόνιμα σε λειτουργία.

 

Τώρα ως προς την κατάσταση θα τρέξω λίγο πίσω τον χρόνο για να πω το τι έχει συμβεί μέχρι τώρα!

Όταν προτο-είδαμε με την Ελένη το πρόβλημα με της φουσκίτσες, λόγο απειρίας και των δυο μας δεν μπορούσαμε να κάνουμε σωστή ταυτοποίηση του τι ακριβώς ήταν(ανάμεσα στις συγκρίσεις που είχαμε κάνει η Ελένη επέμενε πως πρόκειται για dinoflagellates)... παραθέτω μια φώτο για να θυμίσω post-59596-0-88125100-1432926593_thumb.jpg

 

Αυτό άρχισε να βγαίνει και στον αραγωνίτι σιγά-σιγά και είχε δυστυχώς σαν συνέπεια να χάσω το goby μου το οποίο φίλτραρε τον αραγωνίτι μέσα σε μία μόλις μέρα!Την επόμενη μέρα έχασα 1 turbo και ένα trohus snail από το συνεργείο καθαρισμού μου!

 

 

Έμοιαζε αρκετά με bubble alge λόγο του ότι είχε φούσκες αλλά αργότερα άρχιζε να παίρνει ένα καφέ-κόκκινο χρώμα και εκεί πιστέψαμε πως ήταν cyano.Πήραμε άμεσα δραστικά μέτρα για να την εξαλείψουμε όσο ήταν νωρίς με την χρίση chemiclean και μεγάλης αλλαγής με σιφωνάρισμα. Μάλλον ξεγελαστήκαμε και πάλι ότι είχε φύγει (λόγο του σιφοναρίσματος) αλλά μετά από 2-3 μέρες έκανε την επανεμφάνιση της!

Μετά από κάποιες μέρες ξανάκανα χρίση του chemi νομίζοντας οτι κατι δεν είχα υπολογίσει σωστά-κάτι είχα κάνει λάθος.Τα ίδια πάλι...πλέων το πρόβλημα είχε εξαπλωθεί παντού...αραγωνίτι,βράχο,κυκλοφοριτές...τα πάντα καλυμμένα με αυτή την καφέ "γλίτσα"! 

 

Ξανά ψάξαμε και μετά από βοήθεια συνχομπιστών μέσα από το forum καταλήξαμε ότι δυστυχώς είναι Dino μια άλγη αρκετά ενοχλητική! Από κοράλια δυστυχώς έχασα τα αγαπημένα watermelon και ένα φραγκ σεριατοπορας οινοπνευματι τα οποία ήταν και δώρο. Όλα τα υπόλοιπα κοράλλια κάθε μέρα τα καθαρίζω γιατί η dino τα καλύπτει  :thumbsd: .

 

Πριν μέρες δοκίμασα μια μέθοδο που είδα σε κάποιο video αντιμετώπισης της...Να καλύψω το ενυδρείο για 3 μέρες (απόλυτο σκοτάδι) και βάζοντας αερόπετρα να αυξήσω την οξυγόνωση.Μαζί με αυτό η προσθήκη MicroBacter 7 είναι απαραίτητη γιατί τα συγκεκριμένα βακτήρια τρέφονται με τα ίδια συστατικά που θέλει για την εξέλιξή της η dinoflagellates.

post-59596-0-82024100-1432929468_thumb.jpg

 

Όμως μετά την πρώτη αλλαγή βρήκε θρεπτικά συστατικά στο καθαρό νερό και να σου πάλι όλα καλυμμένα την επόμενη μέρα στην καφετίλα.

 

Προς το παρών λοιπών την περιορίζω με σιφόναρισμα με κάλτσα (την καθαρίζω πάνω από τον βράχο και το νερό που βγαίνει "φιλτραρισμένο" μέσα από την κάλτσα μπαίνει πάλι μέσα), και με τα βακτήρια. 

 

Αυτά τα ολίγα παλικάρια!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιάννη εγώ επειδή είχα παρόμοιο σκηνικό με την εικόνα που μου δείχνεις με ερυθρομυκίνη είχα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ήταν κυανό πιστεύω..άμα θέλεις μπες στην παρουσίαση μου και δες πως ήταν σε περίπτωση που έχεις το ίδιο..άμα είναι κάτι χειρότερο όμως σίγουρα ελπίζω να ξεμπερδέψεις πάντως γιατί κ εμένα κάποια στιγμή με είχε πάρει από κάτω λίγο...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γιάννη εγώ επειδή είχα παρόμοιο σκηνικό με την εικόνα που μου δείχνεις με ερυθρομυκίνη είχα πολύ καλά αποτελέσματα αλλά ήταν κυανό πιστεύω..άμα θέλεις μπες στην παρουσίαση μου και δες πως ήταν σε περίπτωση που έχεις το ίδιο..άμα είναι κάτι χειρότερο όμως σίγουρα ελπίζω να ξεμπερδέψεις πάντως γιατί κ εμένα κάποια στιγμή με είχε πάρει από κάτω λίγο...

Ναι το διάβασα το θέμα αλλά δεν είναι κυανό.ΑΝ ήταν τώρα θα είχε φύγει μετά από 2 φορές χρήση cemiclean το οποίο είναι αρκετά ισχυρό προϊόν!

 

Από προχτές 5-6-15 ξεκίνησα θεραπεία με Algea X.

post-59596-0-71335600-1433696498_thumb.jpg

Καταλήξαμε τελικά στην λύση του Algea X δυστυχώς ή ευτυχώς μετά από κουβέντα που είχα με τον φίλο Θανάση.

 

Σε αυτό το σημείο που ήμουν δεν υπάρχει κάτι άλλο, λόγο του ότι έχω dinoflagellates σε προχωρημένο στάδιο (καλυμμένα σχεδόν όλα) και παρ όλες τις προσπάθειες αυτό τον καιρό που έκανα είτε με το 3-ήμερο blackout είτε με αλλεπάλληλα σιφωναρισμα είτε με σιφωνάρισμα και μεγάλη αλλαγή, δεν κατέληγα σε ένα αποτέλεσμα το οποίο θα το έβλεπε κάποιος και θα έλεγε ότι είμαι σε καλό δρόμο.

 

post-59596-0-02644400-1433696474_thumb.jpgpost-59596-0-39294000-1433696571_thumb.jpgpost-59596-0-97074500-1433696648_thumb.jpgpost-59596-0-29726200-1433696660_thumb.jpgpost-59596-0-84986100-1433696669_thumb.jpgpost-59596-0-59023800-1433696687_thumb.jpg

 

Πριν βάλω προχτές για πρώτη φορά το alge x έκανα μια αλλαγή νερού της τάξης του 15-20% και ακριβώς πριν από αυτό έκανα 3-4 φορές σιφωνάρισμα σε ένα κουβά με κάλτσα στην άκρη για να κρατάει τα "χοντρά" και το νερό πάλι μέσα...για να φανταστείτε τι έβγαζα θα σας δείξω μια φώτο από το νερό στον κουβά που έβγαλα για την αλλαγή μετά από τα σιφωναρίσματα το οποίο είναι 2 ημερών dinoflagellates!!! :bigemo_harabe_net-87:

post-59596-0-00775300-1433696635_thumb.jpg

Απλά φανταστείτε με τι ταχύτητα αναπτύσσονται.

 

Δυστυχώς σήμερα έχασα και άλλα 2 από τα μέλη του συνεργείου καθαρισμού μου!Το πιο μεγάλο σε μέγεθος turbo μου και ενα νασάριους. :bye2:

Πλέον έχω μείνει με ένα turbo, 3 nassarius (τα οποία δεν πολύ-πτοούνται), και τον αχινό μου. Είναι αναμενόμενο ότι οποιοδήποτε συνεργείο καθαρισμού να μπει λόγο της τοξικότητας της dino δεν θα επιβιώσει!

 

Για την ώρα λοιπόν ακολουθώ πιστά τις οδηγίες της FaunaMarin για το AlgeaX και τρέχω χωρίς άνθρακα αλλά με την χρήση αντι-φως και φουλ σκιμμαρίσματος το ενυδρείο προσθέτοντας κάθε 2 μέρες 1ml/20L 

 

Για την ώρα πάμε καλά αν και κρατάω μια πισινή γιατί με αυτό το πρόβλημα είχα πολλά πισωγυρίσματα σε σημείο να είμαι έτοιμος για restart! :bigemo_harabe_net-83:  :bigemo_harabe_net-152:  :bigemo_harabe_net-168:

post-59596-0-17050600-1433698007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο, υπομονή και θα τα καταφέρεις.

Sent from the dungeons of Mordor

Link to comment
Share on other sites

Ναι πλέων η υπομονή είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε!   :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιαννο ο βράχος σου ήταν νεκρός !

Πως έγιναν όλα αυτά ;;;

Έφταιγε το μπόλι ;

Το εχεις δείξει σε κανέναν και σου επιβεβαίωσε την άλγη;

Link to comment
Share on other sites

όπως στα λέει ο Αντώνης Γιαννάκο.. υπομονή φίλε..

αν και εγώ θα έκανα restart αφου το ενυδρείο στην ουσία δεν έχει ζωντανά

Link to comment
Share on other sites

Ρε γιαννο ο βράχος σου ήταν νεκρός !

Πως έγιναν όλα αυτά ;;;

Έφταιγε το μπόλι ;

Το εχεις δείξει σε κανέναν και σου επιβεβαίωσε την άλγη;

 

Έχω κάνει σύγκριση και στο forum μας άλλα και σε φόρουμ του εξωτερικού. Μετά από αρκετά βίντεο που είδα και έδειξα βίντεο του ενυδρείου μου σε φίλους του φόρουμ μου έκαναν ταυτοποίηση και οι ίδιοι.

 

Ναι ο βράχος νεκρός ήταν! Όσο για το από που προήλθε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα. :bigemo_harabe_net-88:

 

όπως στα λέει ο Αντώνης Γιαννάκο.. υπομονή φίλε..

αν και εγώ θα έκανα restart αφου το ενυδρείο στην ουσία δεν έχει ζωντανά

 

Πανο μου για την ώρα πάμε πάρα πολύ καλά! Απ ότι δειχνει δεν θα χρειαστεί να κάνω και τόσο μεγάλη υπομονή. Χτες βράδυ μπήκε και η δεύτερη δόση Algea X  και το ενυδρείο δείχνει 90% καθαρό!  :bigemo_harabe_net-108:  :bigemo_harabe_net-108:  :bigemo_harabe_net-108:

 

Μιλάμε για τεράστια διαφορά.Το διάβαζα και μου το είχε πει και ο Θανάσης και δεν το πίστευα ότι από την 3η-4η κιόλας μέρα όλο αυτό το τοπίο που έδειχνε σαν βούρκος από $κ@tA θα καθαρίσει έτσι. Όπως πάντα κρατάω μια πισινή αλλά πιστεύω με ένα σιφωνάρισμα θα είμαστε και πάλι κουκλιά! :bigemo_harabe_net-77:

post-59596-0-26559100-1433769890_thumb.jpg

 

PS: Τα κοράλια είναι σε bad-mood γιατί πρέπει να κρατάω τα φώτα χαμηλά στο 10% της ισχύς τους και για λίγες ώρες την μέρα (- 1 ώρα ανατολή // -1 ώρα δύση )

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντικά νέα...άντε με το καλό να πάρει τα πάνω του πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το ενυδρείο δείχνει πολύ καθαρό! Πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι ρε Γιαννάκο να ξεμπερδέψεις, ξεκίνησες δυνατά αλλα με πολλές ατυχίες!

αντε να το δούμε να γίνετε ζωγραφιά! :)

δυνατά μικρέ, δε μασάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα παιδιά.Πριν 3 μέρες ήταν η τελευταία δόση από το algeX και όλα κυλούσαν πολύ καλά ο βράχος και ο αραγωνίτης ήταν τόσο καθαρός λές και τον είχες περάσει από χλωρίνη! Έπρεπε να περιμένω 2 μέρες για την αλλαγή μου και ετοίμαζα νερό. Χτες που έκανα την αλλαγή έβγαλα όλο τον εξοπλισμό και τον έπλυνα με ξύδι, μαζί και το sump για σιγουριά.

 

post-59596-0-85045500-1435562475_thumb.jpg

 

Εδώ κάνω την αλλαγή

 

post-59596-0-66235700-1435562509_thumb.jpg

 

Γενικά πολύ χαρά που ξεμπέρδεψα απο την dinoflagelates, δυστυχώς μέχρι σήμερα!

Δεν πρόλαβα να βγάλω το ενυδρείο να σας το δείξω πόσο καθαρό ήταν μετά την θεραπεία γιατί σήμερα συνεβει αυτό....

 

post-59596-0-45016200-1435562647_thumb.jpgpost-59596-0-52596900-1435562666_thumb.jpgpost-59596-0-21843100-1435562994_thumb.jpg

 

Γενικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια...έχω απελπιστεί "λίγο".Αν ανοίξουν τα φώτα θα σας βγάλω και άλλη φώτο αλλά όπως φαίνεται μάλλον η dino επέστρεψε.

 

Μα ρε γαμώ το μου μέσα με 7-8 ώρες όλο το ενυδρείο και πάλι καφέ?Και χωρίς φώτα?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλημέρα,

θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να εντομίζεται στο υπόσρτωμά σου. Μάλλον αυτό και μόνο πρέπει να αφαιρέσεις ή να ανακατέψεις πολύ πολύ καλά και να το σινωφάρεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω διαβάσει το θέμα σου απο την αρχή εγώ θα έκανα τις ακόλουθες κινήσεις (ίσως να έχεις κάνει κάποιες) οι οποίες μπορεί να έχουν επιπτώσεις στα λίγα κοραλάκια που έχεις.

 

Καταρχήν τα δινομαστιγωτά(dinoflagelates)είναι φύκια με μαστίγια. Άρα φωτοσύνθεση. Πάμε λοιπόν:

 

1) Μείωση φωτισμού, προσθήκη οργανισμών(πλαγκτονικών) που τρώνε φυτοπλαγκτόν. (Rotifer,κωπήποδα,moina salina, artemia kai ίσως και λίγα Gammarus). Αυτά τα ζωάκια λογικά θα τα καταναλώσουν, και θα αναπαραχθούν κιόλας.

2) Μειώνεις την ανατάραξη της επιφάνειας. Αυτό σημαίνει λιγότερο CO2, που βοηθά την φωτοσύνθεση. (Σε περίπτωση που έχεις ψάρια,καβούρια κλπ κάνεις το αντίθετο για να διώξεις το CO2 που παράγετε απο αυτά). Περιμένεις με κανονικό φως , χωρίς να το μειώσεις(το φως) 5-6 μερούλες με αντιφώσφορο και ίσως ενεργό άνθρακα.  Λογικά όλα τα θρεπτικά ιχνοστοιχεία που απορροφούν τα δινομαστιγωτά θα εξαντληθούν, και θα επέλθει η κατάρρευση του πληθυσμού τους. (Αυτό που λέμε " Κάνει τον κύκλο του")    

3)Ταυτόχρονα με τα πάνω μπορείς να ρίξεις διάφορα σκευάσματα.(χωρίς ενεργό άνθρακα)

4) Δραστικές λύσεις τύπου : όλος ο εξοπλισμός και βράχια,χαλίκια πλύσιμο με γλυκό νερό, και παραμονή μέσα σε αυτό.(Λόγο όσμωσης θα διαλυθούν οι κυτταρικές τους μεμβράνες). Και γενικά ένα restart με καλό πλύσιμο είτε με ξήρανση εξοπλισμού είτε με απολύμανση με κάποιο απολυμαντικό π.χ. οξυζενέ (penydrol) 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι απο τις περιπτωσεις σε κανουν να ξενερωσεις ασχημα.

μην μασας ομως Γιαννη.

προσωπικα θα ακολουθουσα την 4η επιλογη που σου προτεινει ο Ευγενειος.

ειναι σπασιμο αλλα νομιζω οτι ειναι οτι πιο σωστο.

παμε γερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα άλλη μια δοκιμή με φυσικό τρόπο πριν το restart. Οπλισου με υπομονή. Άντεξε την άσχημη εικόνα του ενυδρείου και κάνε ότι δεν τα βλέπεις. Βάλε κωπηποδα κλπ. Όπως σου είπε ο Ευγένιος, φωτισμό κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα και το βασικότερο ΜΗΝ κάνεις αλλαγή νερού. Άστο να στεγνώσει από ότι χρειάζεται και να πάει από εκεί που ήρθε. Θέλει τον χρόνο του οπότε κάνε ότι δεν το βλέπεις. Θεωρώ ότι ήταν λάθος η μεγάλη αλλαγή νερού.

Διευκρινιστικες ερωτήσεις. Το υπόστρωμα ήταν χρησιμοποιημενο? Αλλαγές νερού και συμπλήρωση κάνεις με όσμωση? Di ρητίνη έχεις?

Sent from the dungeons of Mordor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλημέρα,

θεωρώ ότι το πρόβλημα πρέπει να εντομίζεται στο υπόσρτωμά σου. Μάλλον αυτό και μόνο πρέπει να αφαιρέσεις ή να ανακατέψεις πολύ πολύ καλά και να το σινωφάρεις...

To να το ανακατέψω καλά ξέρω ότι δεν κάνει γιατί έχει μέσα του αέρια που δεν πρέπει να αναδεύονται γιατί απελευθερώνονται και κάνουν κακό στο υπόλοιπο ενυδρείο.Το υπόστρωμα είχα σκεφτεί να το βγάλω αλλά όλο αυτό τον καιρό του έκανα σιφώναρισμα με κάλτσα και το έβαζα πάλι μέσα αφού το έπλενα.

 

Αν και δεν εχω διαβάσει το θέμα σου απο την αρχή εγώ θα έκανα τις ακόλουθες κινήσεις (ίσως να έχεις κάνει κάποιες) οι οποίες μπορεί να έχουν επιπτώσεις στα λίγα κοραλάκια που έχεις.

 

Καταρχήν τα δινομαστιγωτά(dinoflagelates)είναι φύκια με μαστίγια. Άρα φωτοσύνθεση. Πάμε λοιπόν:

 

1) Μείωση φωτισμού, προσθήκη οργανισμών(πλαγκτονικών) που τρώνε φυτοπλαγκτόν. (Rotifer,κωπήποδα,moina salina, artemia kai ίσως και λίγα Gammarus). Αυτά τα ζωάκια λογικά θα τα καταναλώσουν, και θα αναπαραχθούν κιόλας.

2) Μειώνεις την ανατάραξη της επιφάνειας. Αυτό σημαίνει λιγότερο CO2, που βοηθά την φωτοσύνθεση. (Σε περίπτωση που έχεις ψάρια,καβούρια κλπ κάνεις το αντίθετο για να διώξεις το CO2 που παράγετε απο αυτά). Περιμένεις με κανονικό φως , χωρίς να το μειώσεις(το φως) 5-6 μερούλες με αντιφώσφορο και ίσως ενεργό άνθρακα.  Λογικά όλα τα θρεπτικά ιχνοστοιχεία που απορροφούν τα δινομαστιγωτά θα εξαντληθούν, και θα επέλθει η κατάρρευση του πληθυσμού τους. (Αυτό που λέμε " Κάνει τον κύκλο του")    

3)Ταυτόχρονα με τα πάνω μπορείς να ρίξεις διάφορα σκευάσματα.(χωρίς ενεργό άνθρακα)

4) Δραστικές λύσεις τύπου : όλος ο εξοπλισμός και βράχια,χαλίκια πλύσιμο με γλυκό νερό, και παραμονή μέσα σε αυτό.(Λόγο όσμωσης θα διαλυθούν οι κυτταρικές τους μεμβράνες). Και γενικά ένα restart με καλό πλύσιμο είτε με ξήρανση εξοπλισμού είτε με απολύμανση με κάποιο απολυμαντικό π.χ. οξυζενέ (penydrol) 

1)Μείωση φωτισμού έχω κάνει εδώ και 1 μήνα (δουλεύω το φωτιστικό στο 10%) και έχω μειώσει και την φωτο-περίοδο -1 ώρα ανατολή - 1 ώρα δύση.Ακόμα έχω κάνει 2 blackout, ένα στις αρχές που πρωτοξεκίνησε και το δεύτερο όταν έβαζα algeX.

Θα ξεκινήσω να βάζω αρτέμια κ.λ. αν και δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά η dino είναι τοξική και δεν ξέρω αν θα αντέξουν αυτοί οι οργανισμοί. Βεβαία υπάρχουν 2 είδει dino η μια είναι μη τοξική...κάποια σαλιγκάρια (ΟΧΙ ολα) μου ψόφησαν τρώγοντας την και από την πρώτη στιγμή που καθάρισε τον αραγωνιτι και ένα γκομπι μου.

 

2)Αυτό δεν το πολυκατάλαβα έτσι όπως μου το περιέγραψες. Εγώ αυτό που είδα και διάβασα σε βιντεο και αρθρα από παθών του εξωτερικού είναι να αυξήσω την οξυγόνωση όσο δεν πάει!Δηλαδή έβαλα 2 επιπλέον κυκλοφορητές και μάλιστα όταν έκανα τις συσκοτίσεις είχα βάλει και αερόπετρα!Γενικώς στο εξωτερικό είναι της γνώμης ότι η αύξηση κυκλοφορίας δεν επιτρέπει τα δινομαστιγια να αναπτυχθούν, πράγμα που το παρατήρησα και εγώ.

 

3)Από σκευάσματα στην αρχή πήρα και μάλιστα 2 φορές με διαφορά μια εβδομάδας δόση cemiclean γιατί αναγνώρισα λάθος την dino ως κυάνιο το ίδιο και παιδιά από εδώ αφού είδαν και κάποιες φώτο αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι το η αρχή κυανό μοιάζει πολύ με την αρχή των dinoflagelates!

Μετά από αρκετό διάβασμα από ξένα πάλι φόρουμ κατάλαβα πως πρέπει να ξεκινήσω MicroBacter 7 (βάζω μέχρι σήμερα κάθε μέρα εδώ και 1 μήνα+) γιατί περιέχει κάποια βακτήρια τα οποία τρέφονται με τις ίδιες ουσίες που τρέφεται και η dino.

Και ο μεγαλύτερος εχθρός ήταν το Alge X  το οποίο χρησιμοποίησα για 11 εφαρμογές (όσες επιτρεπόταν από το επίσημο site του σκευάσματος) κάθε 2 μέρες λίγο μετά το κλείσιμο των φώτων.Με το algex στην 3η εφαρμογή είχε καθαρίσει το 90% σχεδόν και ήμουν υπέρ-ευχαριστημένος.Το site του, έλεγε πως πρέπει να έκανα αλλαγή νερού μετά από το πέρας της θεραπείας όπου και έκανα πριν 2 μέρες... :bye2: . Όσο χρισιμοποιούσα algeX έκανα χρίση ριάκοτρα με αντιφως και σκιμμερ στο φούλ και δεν είχα άνθρακα γιατί έτσι πρόσταζε η θεραπεία. 

Βέβαια αυτό το σενάριο το έχω διαβάσει με ένα τύπο από Αμερική που το πάλευε 2 χρόνια στην πρώτη του αλλαγή να ξαναγεμίσει μετά από χρίση του algeΧ !

 

4)Δεν θα ήθελα να το σκέφτομαι σαν λύση το restart.Είμαι στο τζακ να το κάνω απλά δεν το επιθυμώ. Από κοράλια δεν έχω πολλά ναι το ξέρω αλλά αν χάσω το clam που έχω βάλει εδώ και λίγες μέρες θα τρελαθώ γιατί το υπεραγάπησα απο την πρώτη στιγμή!

 

ειναι απο τις περιπτωσεις σε κανουν να ξενερωσεις ασχημα.

μην μασας ομως Γιαννη.

προσωπικα θα ακολουθουσα την 4η επιλογη που σου προτεινει ο Ευγενειος.

ειναι σπασιμο αλλα νομιζω οτι ειναι οτι πιο σωστο.

παμε γερα.

 

Κώστα μου το ξέρω οτι είναι σπάσιμο και σίγουρα όλοι θα έχουμε φάει τέτοιες φρίκες απλά έχω ρίξει τόσο πολύ κόπο για να το φτάσω στο αποτέλεσμα που ήταν πριν 2 μέρες με καθημερινά σιφωναρίσματα με κάλτσες, πλυσίματα ΟΛΟΥ του εξοπλισμού-σωληνώσεων κάθε 2 μέρες απώλειες από έστω τα λιγοστά κοραλάκια που έχω μέσα (αφού τα είχε πνίξει η dino) και γενικότερα φρίκες του τύπου ολα καλά πριν 3 μέρες και με το που ανοίγεις το μάτι σου όλα μέσα στην καφετίλα σε 1 βράδυ.

 

Εγώ θα έκανα άλλη μια δοκιμή με φυσικό τρόπο πριν το restart. Οπλισου με υπομονή. Άντεξε την άσχημη εικόνα του ενυδρείου και κάνε ότι δεν τα βλέπεις. Βάλε κωπηποδα κλπ. Όπως σου είπε ο Ευγένιος, φωτισμό κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα και το βασικότερο ΜΗΝ κάνεις αλλαγή νερού. Άστο να στεγνώσει από ότι χρειάζεται και να πάει από εκεί που ήρθε. Θέλει τον χρόνο του οπότε κάνε ότι δεν το βλέπεις. Θεωρώ ότι ήταν λάθος η μεγάλη αλλαγή νερού.

Διευκρινιστικες ερωτήσεις. Το υπόστρωμα ήταν χρησιμοποιημενο? Αλλαγές νερού και συμπλήρωση κάνεις με όσμωση? Di ρητίνη έχεις?

Sent from the dungeons of Mordor

 

Ναι έχεις δίκιο για την αλλαγή νερού και εγώ το έχω αφήσει να στεγνώσει από θρεπτικά συστατικά, το είχα διαβάσει και το ίδιο έλεγε και η οδηγία του alge x.Αλλαγή νερού όμως έλεγε ότι πρέπει να έκανα μετά από το πέρας της θεραπείας!Αλλαγές συνήθιζα να κάνω 10% κάθε βδομάδα πιο πριν έτσι λοιπών έκανα 20 Lt στα 125 Lt του ενυδρείου πράγμα που θεωρώ φυσιολογικό και όχι "μεγάλη αλλαγή" για τον 1,5 μήνα χωρίς αλλαγή που είχα αφήσει. Αλώστε απ'ότι ξέρω και αν κάνω λάθος διορθώστε με (μπορεί και να κάνω λάθος) μετά από την χρίση οποιουδήποτε αλγοφάγου φαρμάκου-θεραπείας χρειάζεται μεγάλη αλλαγη νερού!

 

Το υπόστρωμα το αγόρασα από μαγαζί σφραγισμένο και νεκρό(όπως και ο βράχος με νεκρό ξεκίνησα).

Ναι από όσμωση αν και δεν την έχω μερίσει με TDS (καινούρια 6-7 μήνες)

Di ρητίνη δεν έχω?

 

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να μην κούρασα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω video με το πως είναι τώρα το ενυδρείο.Το θέμα είναι ότι και το νερό είναι τόσο πολύ καφέ που με δυσκολία βλέπεις σε 50 εκατοστά από την μια άκρη στην άλλη! :bye2:  :bye2:  :bye2:

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκο στο πα απο την αρχή φίλε.. restart! δεν εχεις χωντανά μέσα ακόμα για να αγχωθείς. Θα ήταν πιο οικονομική λύση και ψυχολογικά πιο ανόδυνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο δεν μου πάει η καρδιά για restart ρε φίλε και αυτά που έχω μέσα απο live stock τι θα τα κάνω?Αν τυχών τα χάσω όσο αστείο και αν ακούγεται θα στεναχωρηθώ 

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=IjdyUVInAhs και το βίντεο που υποσχέθηκα...δεν έχει βγει καλά αλλά είναι και τα φώτα σβηστά 

Link to comment
Share on other sites

τα ζωντανά δώστα για φιλοξενία φίλε. Ή στήσε πρόχειρα ενα 30αρι καραντίνα να τα έχεις εκεί. αναλογήσου τι σου έχει κοστίσει εως τώρα. Αν είχες ένα full stock ενυδρείο δεν θα σου το πρότεινα αλλα αυτή η ιστορία σου ξεκίνησε σχεδόν στην αρχή..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...