Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Με γεια το φωτιστικο σου!

Πολυ σημαντικο σε βαθος χρονου να μας δωσεις ενα feed back!

Κανεις υπεροχη δουλεια φιλε μου. Μπραβο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Καλή αρχή!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλο σου ξεκινημα γιαννηηηη!!!τωρα λιγακι υπομονη.. απο οτι βλεπω δεν εχεις βαλει καθολου ζωντανο βραχο? γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννακο το κυβακι σου ειναι κουκλάκι :thumbsu: !

Πολλά μπράβο για την προσπάθεια σου!

Και περισσότερα που στις στραβές δεν έκανες πίσω!

Μια παρατήρηση μονο! Ο κυκλοφορητής γιατι κοιτάει κατω?????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :thumbsu:

χαχαχα Διονύση ήταν στεναχωρημένος και ειχε πέσει ψυχολογικά ο κυκλοφορητής :usd: !Είναι πολύ πρόχειρα "πεταμένος" μέσα στο ενυδρείο μέχρι να μπει μέσα το vortech

Πανο πάμε γερά φίλε άντε να στρώσει.... υπομονή τώρα :jig:

Petran δεν ήταν προσωπική μου απόφαση να μην βάλω ζωντανό βράχο στο main σε 1-2 μέρες θα βάλω αγγελία για ζωντανό (κάνα 2-3 kg) ο οποίος θα μπει στο sump.

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petran δεν ήταν προσωπική μου απόφαση να μην βάλω ζωντανό βράχο στο main σε 1-2 μέρες θα βάλω αγγελία για ζωντανό (κάνα 2-3 kg) ο οποίος θα μπει στο sump.

Sorry ήταν ήθελα να πω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοχι ρε γιαννη.....τι @#!$@#@ που ειναι αυτο φιλε???!!!!

Τρομερο στησιμο...τρομερο στησιμο α και αν δεν στο ειπα....τρομερο στησιμο!!!! :jig:

Μολις μπει και η mp10 και φυγει το θηριο θα ειναι ακομα πιο ωραιο!

Θα περιμενω με αγωνια φιλε να δω τιο θα κανεις εκει μεσα :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοχι ρε γιαννη.....τι @#!$@#@ που ειναι αυτο φιλε???!!!!

Τρομερο στησιμο...τρομερο στησιμο α και αν δεν στο ειπα....τρομερο στησιμο!!!! :jig:

Μολις μπει και η mp10 και φυγει το θηριο θα ειναι ακομα πιο ωραιο!

Θα περιμενω με αγωνια φιλε να δω τιο θα κανεις εκει μεσα :thumbsu:

Χαχαχα Ευχαριστώ ναι το πάλεψα αρκετά η αλήθεια ειναι για να το φέρω όσο πιο κοντά σε αυτό που είχα στο μυαλό μου :sword: .

Το επόμενο στάδιο ειναι η υπομονή :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μπραβο σου, ομορφο :thumbsu:

Οι γωνιες μια χαρα ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ είσαι γάτα. Ωραία μαγκιά με το φωτιστικό. Κάτι δεν μου κάθεται με τον βράχο το βλέπω πολύ ζουμπουρλίδικο. Κάτι δεν μου κάθεται, πολύ στριμωγμένα μου φαίνονται ……

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασματα μην το βλεπεις ετσι...η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο παραπανω αποτι υπολογιζα αλλα τελικα ειναι ομορφος και ετσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ένα αρκετά "μεγάλο" διάστημα παρατηρώ να πέφτει η αμμωνία σταδιακά και σήμερα θα τολμούσα να πω ότι μηδένισε αν όχι έφτασε πολύ κοντά στο μηδέν.

Μετά τα νιτρώδη έχω αρχίσει και ανεβαίνουν απειλητικά  :sword:  όπως είναι λογικά φυσιολογικό και ιδικά σήμερα είδα ένα 5αρι!

(μετράω με το βασικό kit της API αν και τα άλλα μου τεστ είναι της Salifert) 

 

post-59596-0-99997100-1426600183_thumb.jpgpost-59596-0-97144900-1426600204_thumb.jpgpost-59596-0-22269400-1426600208_thumb.jpgpost-59596-0-66798900-1426600210_thumb.jpgpost-59596-0-24970900-1426600216_thumb.jpg

 

Με την αλατότητα είχα κάποια σκαμπανεβάσματα λόγο κακής ρύθμισης του σκίμερ (έβγαζα κάθε 1-2 μέρες 1 κύπελλο κατά συνέπεια να γεμίζει όλο χαρά η αναπληρωση με την ησυχία της όλη την ώρα νερό όσμωσης :headonwall: )

Αφού τα είπαμε με τα παιδιά στην συνάντηση :chair:  :argue:  :bigemo_harabe_net-115:  :2guns:  βρέθηκε η λύση βεβαια και το προβλημα λύθηκε πλέων.

 

Για την αμμωνία μπορώ να πω ότι ίσως βοήθησε και ο ΖΒ που έβαλα χτες στο sump (800-900gr αν και παίρνει και άλλο τόσο τουλάχιστον)

Ακόμα χτες ξεκίνησα και βακτήρια NITR-OUT II https://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/nite-out-ii/ και μάλλον θα φρενάρω το special blent μέχρι να πέσουν και τα νιτρώδη. 

 

Ακόμα στο sump μπήκε χαέτο (ελπιζω να ζήσει) γιατί όταν μπήκε είχε ακόμα αμμωνία και ο κύκλος ακόμα του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί :hot:

 

 

Α και ξέχασα να σας πω η διατομή κάνει rave party σε αραγωνίτι και βράχο :bigemo_harabe_net-115:  <_<  :buttrock:  :wootwoot:

post-59596-0-56216300-1426601393_thumb.jpg

 

Αυτά τα ολίγα παρεάκι!

Link to comment
Share on other sites

Να τσεκαρεις πολυ καλα το βραχο μην εχεις βαλει τίποτα ανεπιθύμητο μέσα οσο για τα υπόλοιπα υπομονη και έρχεται η ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Τι ανεπιθύμητο αφού ειναι νεκρός ο βράχος? Λυκούργο είπες την λέξη κλειδί ΥΠΟΜΟΝΗ 

Link to comment
Share on other sites

Άντε Γιάννη με το καλό !

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Μετα απο αρκετες μερες υπομονης οι νεες μετρησεις μου δειχνουν οτι σιγα σιγα ο κυκλος του αζωτου σχεδον ολοκληρωνεται.

 

Αμμωνια: 0

Νιτρωδη: 0,25

Νιτρικα: 5 

PH: 8

Αλατοτητα: 1,025

 

Ετσι λοιπον αρχισαμε να σκεφτομαστε πιθανες ψαροσυνθεσεις για τα 110lt καθαρα στο main. 

 

Ψαρακια τα οποια μας αρεσουν και τα σκεφτομαστε σαν επιλογες ειναι:

  • ενα ζευγαρι cinnamon clownfish(ή ενα μονο του)
  • 1 ή 3 chromis
  • 1 royal gramma
  • 1 six line ή 1 yellow wrasse
  • μανδαρινος κλασσικος ή κοκκινος

 

Τα ψαρια που προαναφερουμε δεν σημαινει οτι θα μπουν ολα ή ολα μαζι ή αποκλειστικα αυτα ή οτι θα μπουν αμεσα...εννοειται οτι θα μπουν προσεκτικα και σε βαθος χρονου ωστε να μπορεσει το ενυδρειο να στρωσει σωστα και να προσαρμοστει στις αλλαγες.

 

Απο συνεργειο σκεφτομαστε για: μια cleaner, μια ή δυο peppermint, 5-6 trochus,5-6 nassarius.

 

Τελος λογω του οτι τα wrasse ή οι μανδαρινοι ειναι λιγο απαιτητικα σε τροφη λεω να ξεκινησω κοπιποδα στις επομενες μερες ωστε να προετοιμασω μια επαρκη αποικια.

 

 Δωστε τα φωτα σας...!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε Γιάνη κοπιποδα και αμφιποδα να φάει ο λαός !

Λεπτομέρεια στο Γιάνη με ένα ν :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση την μέρα που μου έδωσες την χαετο με ειδαν με το σακουλάκι 4 της ομάδας Διας την ωρα που περναγα μπροστα τους, καθως πηγαινα στο αμαξι και με κοιτουσαν καλα καλα... και ελεγα "Τωρα θα με σταματησουν, τωρα θα με σταματησουν" ..

Κι αντε να τους εξηγεις μετα οτι η χαετο δεν ειναι για καπνισμα...

Χαχαχαχα..

 

Για πες κι εσυ καμια ιδεα για ψαροσυνθεση! Γιατι κοιταμε με την Ελενη κι εχουμε παλαβωσει!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να σου είχε δώσει και ο Πάνος κανα μανιτάρι από τα δικά του!!!

Στο ένα χέρι σακουλάκι με χαετο και στο άλλο μανιτάρια !!!

Το αυτόφωρο το είχες σιγουρακι:):):)

Όσο για ψαροσυνθεση φίλε για εμένα δεν υφίσταται θαλασσινό ενυδρείο χωρίς Νέμο !!!

Μπες και ένα live aquaria και είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε τις σωστές επιλογές !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

σε ότι καταλήξεις Γιαννάκο βάλτα όλα μαζί.

 

εκτος τον μανδαρίνο.. ας τον για πολύ- πολύ μετα ;)

 

σε φαντάζομαι με τα μανητάρια και τα χόρτα στα χέρια να δείνεις εξηγήσεις στους μπάτσους και λιώνωωω !!! :P

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να σου είχε δώσει και ο Πάνος κανα μανιτάρι από τα δικά του!!!

Στο ένα χέρι σακουλάκι με χαετο και στο άλλο μανιτάρια !!!

Το αυτόφωρο το είχες σιγουρακι :):) :)

Όσο για ψαροσυνθεση φίλε για εμένα δεν υφίσταται θαλασσινό ενυδρείο χωρίς Νέμο !!!

Μπες και ένα live aquaria και είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε τις σωστές επιλογές !

 

φίλε θα τον βάλουμε σε μπελάδες με αυτά που του δίνουμε κάθε φορά και κουβαλάει! χαχαχαχααχα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...