Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Δες του Χρηστου(gante) με μαυρο αραγωνιτη #102#

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79788-oieii-oi-eaeiiynei-iio-reefaee/page-6#entry1025417

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη έχω ψηθεί ήδη :bbq: !

Με έχει εντυπωσιάσει πολύ το μαύρο και κάνει τρελή αντίθεση με κοράλλια κ.λ....Ένα είναι σίγουρο θα πάω σε μαύρο αραγωνιτη

Από κοκκομετρία αν βάλω μέσα αργότερα sixline παίζει να θέλει πιο λεπτή?Έχω ακούσει ότι θέλουν να κρύβονται μέσα και η χοντρή μπορεί να τα τραυματίσει :glare:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα! Μαλλον τελικά θα πάμε σε μαύρο..με έχει φάει για μαύρο αραγωνιτη :death::crazysmile::hocky::chair: .. ελπίζω να δειχνει ωραία

ετσι σε θελω.πατα ποδι και πηγαινε για μαυρο αραγονιτη. :D :D

περα απο την πλακα δινει ωραιο αποτελεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν σου αρέσει ο μαύρος, βάλτον και μην σκέφτεσαι το θέμα του φωτισμού....μπορεί το μαύρο χρώμα να απορροφά περισσότερο φως αλλά δε νομίζω πως περιμένεις να αναπτυχθούν οι ακροπόρες που θα έχεις πάνω στο βράχο επειδή θα έχει αντανάκλαση ο άσπρος αραγωνίτης! Με σωστό φωτισμό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Συμφωνώ με τον Κώστα ότι θα φαίνεται γενικά πιο σκοτεινό αλλα αυτό είναι καθαρά αισθητικό θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εσύ γενικά είχες κάποιο "παράπονο" ξέρω οτι έχεις και εσύ μαύρο

Κώστα αυτό ελπίζω και εγώ να βγει πέρα απο την πλάκα αισθητικά ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εσύ γενικά είχες κάποιο "παράπονο" ξέρω οτι έχεις και εσύ μαύρο

Κώστα αυτό ελπίζω και εγώ να βγει πέρα απο την πλάκα αισθητικά ωραίο

Δεν έχω να σου πω κάτι αρνητικό Γιάννη. Την κοκκομετρία μόνο πρόσεξε που θα επιλέξεις (είτε είναι άσπρος είτε μαύρος) η οποία πρέπει να είναι σε συνάρτηση με τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις και με το αισθητικό αποτέλεσμα που θες να πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μην πάρεις φόρα εσύ, τώρα ποιος σε πιάνει….

Μου αρέσει που βλέπω ωραία πράγματα και καλές αγορές.

Στο θέμα του αραγωνίτης. Μαύρο είχα και τον έβγαλα. Σκοτεινιάζει πάρα πολύ το ενυδρείο, ενώ απορροφά πάρα πολύ φωτισμό που στον λευκό θα έκανε αντανάκλαση και θα φώτιζε ακόμα καλύτερα κάποια σημεία.

Επίσης με πολύ ψιλό αραγωνίτης είχα θέμα, με το παραμικρό, είτε από την κυκλοφορία, είτε από το κούνημα των ψαριών, όλο το ενυδρείο γινόταν χάλια.

Πάντος αν επιμένεις σε μαύρο και ψιλόκοκκο έλα να στον δώσω να τον δοκιμάσεις, από εκεί και έπειτα περαστικά σου, εγώ στο είπα…..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και γώ μαύρο έλεγα να βάλω στο δικό μου αλλα τελικά άκουσα τους πολλούς που λέγανε για την αντανακλαση...

τωρα το έχω μετανιώσει να σου πώ την αλήθεια. Το πάν είναι το φωτιστικό σου. Αν δείς απο κοντά το ενυδρείο του dimtsok θα καταλάβεις..

μαύρη πλάτη, μαύρος αραγωνίτης και έντονα χρώματα μέσα για μένα είναι όλα τα λεφτά!

στο χοντρόκοκο δεν θα χεις πρόβλημα με το sixline.. ίσως αλλα ψάρια να δυσκολευτούν

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο 1000 κύματα ήρθε και το φώς! Πολύ χαρά μετά απο την στεναχώρια του τελωνίου... :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

post-59596-0-20618800-1424873960_thumb.jpg post-59596-0-21583900-1424873965_thumb.jpg

Μερικές φώτο ούτε κάν στην μισή δύναμη γιατι μετά δεν φαίνεται καθαρά το φάσμα ...

post-59596-0-42478000-1424873949_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωωωωω παιδιααααα!!!Ελα να βρουμε και πατεντα για την βαση τωρα χαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με γειά καλορίζικο. Τι έπαθες με το τελωνείο;

Πάρε μέτρα, σχεδίασε την βάση που θες και έλα να την φτιάξουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρεάκι κάναμε κάποια πρόοδο :thumbsu:

Τελικά πήραμε μαύρο αραγωνίτη της Seachem κοντά στα 6-7 kg (απο τα 10kg).

Τόσο ήθελα να βάλω, αλλά τόσο εμεινε κιόλας μετά από τα επανειλημμένα πλυσίματα που πέρασε :hot:post-59596-0-18119200-1425230450_thumb.jpg

Ο βράχος αφού και αυτός πλύθηκε και βράστηκε μπήκε και αυτός στο ενυδρείο μετά από κάποιες μετατροπές στο aquascape αφού είχαμε κατολίσθηση(δεν άντεξε η κόλα 2 στοιχείων, και χρειάστηκε να πιάσω τους βράχους και με tireup :growl: )

Έτσι λοιπόν νάμαστεεεε post-59596-0-52326300-1425230415_thumb.jpg

Σειρά είχε το φωτιστικό και το τι πατέντα θα σκαρφιστούμε αν και μετά λέω ρε δεν το κρεμάω σαν γλάστρα από τον τοίχο?

Άλλωστε αν δεν μας αρέσει τι είναι 4 στοκαρισματάκια?

Τσουυππ μια βόλτα απο leroy και μετά απο μερικά "αλφαδιάσματα" να'σου και τα "Γ" στον τοίχο για το φωτιστικό

post-59596-0-89404800-1425231052_thumb.jpg

Και μετά από προσθήκη νερού

βακτηριδίων

κυκλοφορητή sunsun (περιμένω να φτιαχτεί ο Voltech mp10 χορηγία του φίλου Πανου-Panozzz-)

controler Eliwell (2 ανεμιστηράκια στο sump και ένα 250 watt θερμοστάτη)

νερό στο sump απο Α/Ο για την αυτ.αναπλ.

ένα εσωτερικό φιλτράκι ΜARINA 700lt/hr (και καλά...) με άνθρακα/αντιφως...

ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕΕΕΕΕ....

post-59596-0-14923900-1425230417_thumb.jpgpost-59596-0-86571000-1425230419_thumb.jpgpost-59596-0-61599800-1425230422_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε φαινετε πολυ ωραιο το αποτελεσμα. Μολις διαβασα το θεμα σου απο την αρχη και μπραβο σου που δεν τα παρατήσες οταν σου έκατσε η στραβή.

Το φωτιστικο στο σταμάτησε τελωνειο? :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ submarine!

Ναι δυστυχώς είχα και αυτό παρόλο που ήταν η τιμή μονάδος του κάτω απο 100 ευρώ, πλέων εχω μπερδευτεί τελείως γιατί πέρασε τελικά :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπράβο ρε Γιάννη!!! Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι νέος δεν έχω δει ποτέ μαύρο αραγωνίτη σε ενυδρείο αλλα μου φαίνεται ωραία ιδέα και στις πρώτες φωτό φαίνεται να δένει καλά στο σύνολο...καλή αρχή και από εμένα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρεάκι να'στε καλά να χαίρεστε τα δικά σας!

Ναι όντος φίλε dano o μαύρος αρ. είναι όντος κάτι το διαφορετικό...μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα θα έχεις και από το ενυδρείο του φίλου @dimtsok

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...