Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται ίδια, άσε που όλα έχουν το ίδιο σουλούπι και έχουν την ίδια φιλοσοφία κατασκευής. Οπότε πιστεύω ότι όποιο και να διαλέξεις θα είναι το ίδιο. Ότι σε συμφέρει αδελφέ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν κατεληξα σε αυτό http://www.ebay.com/itm/SuporHydro-DIMMABLE-165W-LED-aquarium-light-Marine-Coral-Reef-Fish-Light-/191203145984?pt=AU_Pet_Supplies&hash=item2c84987900

Είναι με bridgelux leds πράγμα που προσωπικά με χαροποιεί περισσότερο από το να έπαιρνα άλλα κινέζικα φωτιστικά γιατί όπως μου προανέφερα σε πιο πάνω post πολλοί που τα χρησιμοποιουν καιρό δεν εμειναν ευχαριστημενοι και προτίμησαν στο τέλος και αυτοί bridgelux leds.

To φάσμα θα το δούμε στην πορεια πόσο θα αρέσει στους κατοίκους και κατά πόσο θα είναι εξελίξιμα τα κοράλλια αν και είναι νωρίς ακόμα για εικασίες.

Αυτό που πρόσεξα είναι να έχει 2 red και 4 violet εν αντιθέσει με άλλα κινέζικα που είχαν 4 red (πράγμα που θεωρώ υπερβολή) και καθόλου violet.

Ακόμα στο συγκεκριμένο τα Royal blue και blue είναι μοιρασμένα ενώ σε άλλα όχι.

post-59596-0-33463500-1423827508_thumb.jpgpost-59596-0-16430800-1423827517_thumb.jpg

Τέλος πάντων ολα θα κριθούν σε βάθος χρόνου :bling:

Τώρα σειρά έχει το πώς θα το στηρίξω μιας και δεν θέλω να κάνω τρύπες σε ταβάνι-τοίχο χα χα χα !

Το όλο εγχείρημα κόστισε 100 ευρώ και πιστεύω ότι μάλλον αξίζει περισσότερο από τις άλλες ιδέες που είχα κατά νου. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Γιάννη !!

Όταν το παραλάβεις αν θες έλα να σου φτιάξω μια βάση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να'στε καλά :bigemo_harabe_net-193: !

Ωχ ωχ ωχ boubouloκατασκευή μυρίζομαι! Άντε πάλι θα φτιάξουμε ωραία πράγματα! :bigemo_harabe_net-117:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή Γιάννη φενεται !

Και σε ονομαστικά watt θα είσαι υπερπλήρες !

Φυσικά το μέλλον θα δείξει αν αυτή η πολύ καλή τιμή που βρήκες θα έχει και την απόδοση που θες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω τους νεροκαμένους! :bigemo_harabe_net-100:

Σήμερα είχαμε ένα μικρο update και προχωρήσαμε λίγο. Μετά από μια μικρή αναμονή σήμερα ήταν πλέων έτοιμο το νέο μου νανάκι (48x47x48 υψ.)

Με χαρά αμέσως μετά την δουλειά πήγα και το πήρα. :bigemo_harabe_net-165:

Ήταν πακέτο μαζί με το έπιπλο γιατί χρειαζόταν μερικές τροποποιήσεις στις τρύπες του:

  1. Ήθελα μια τρύπα αριστερά όπου και θα βγαίνουν όλα τα καλώδια
  2. Λόγο του ότι μπήκαν κόντρες στον πάτο του νέου ενυδρείου ήθελε ένα "κλικ" φάγωμα η τρύπα που περνάει ο σωλήνας pvc της υπερχείλισης

Και μία φώτο με το νέο και το παλιό, θα μου λείψει το cristal clear αλλά χαλάλι!

post-59596-0-71992700-1424534412_thumb.jpg

Και ένα ακόμα νέο,είπα αφού ξεκινάω από την αρχή (σχεδόν) να το κάνω σωστά έτσι λοιπόν τσουπ και η δοσομετρική

post-59596-0-15700700-1424534570_thumb.jpg

Το επιπλάκι δεν το γλιτώνουμε δίπλα από το main για τον εξοπλισμό :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά να είστε ολοι καλά! :thumbsu:

Ερώτηση:

Αραγωνίτη τι μου προτείνετε και πόσο να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι λεπτοκοκο σαν ζάχαρη !

Να είναι λίγο πιο χοντρός να μην παρασύρεται από την κυκλοφορία !

Γιαννο έχω σπασμένο κοράλι αν θες όμως χρειάζεται πλύσιμο !

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αυτό θέλω και εγώ να βάλω, μου αρέσει να είναι χοντρόκοκκη και να έχει και μια στρώση σπασμένο κοράλλι .

Η Ελένη θέλει να βάλουμε όσο πιο λεπτή γίνετε :notfair: ..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Την πάπια και βάζουμε λεπτή ή τον Κινέζο και βάζω οτι μου αρέσει εμένα περισσότερο?

Υπάρχει αναλογία κιλών αραγωνίτι-λίτρων ενυδρείου που πρέπει να ακολουθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αυτό θέλω και εγώ να βάλω, μου αρέσει να είναι χοντρόκοκκη και να έχει και μια στρώση σπασμένο κοράλλι .

Η Ελένη θέλει να βάλουμε όσο πιο λεπτή γίνετε :notfair: ..τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Την πάπια και βάζουμε λεπτή ή τον Κινέζο και βάζω οτι μου αρέσει εμένα περισσότερο?

Υπάρχει αναλογία κιλών αραγωνίτι-λίτρων ενυδρείου που πρέπει να ακολουθήσω?

Χοντρόκοκκη και κατηγορείς τα μαγαζιά που δεν έχουν λεπτή ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποιος κανόνας βάζεις οσο θες εσυ εγω θα σου πρότεινα 3cm οχι περισσότερο και για το πάχος ειχα στο παρελθόν σπασμένο κοραλι ωραίο που δεν το κουνάει η κυκλοφορία αλλα στο μείον για μενά ειναι οτι έπιασε γρηγορα κοράλινη και δεν μου άρεσε ειμαι υπέρ του ψηλού αραγωνιτη με κοκομετρια γύρω σένα 2-3 mm

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ένα υπολογισμό από ένα ξένο site (http://www.garf.org/calculators/SandBedCalculator.asp)που έβαλα τις διαστάσεις του ενυδρείου μου και ότι θέλω 2.5cm μου έβγαλε ότι χρειάζομαι περίπου 6,5 κιλά :bigemo_harabe_net-98:

Οπότε ή θα πάω σε ένα σακί Carib Fiji pink 6.8kg με κοκκομετρία 0,5-1,5mm και όλα οκ με το έτερον ήμισυ ή

πάω σε Bermuda pink που δεν ξέρω αν υπάρχει καν στην Ελλάδα και παίζω σε 2,5-5,5mm http://www.caribsea.com/pages_caribsea/page_product_aragonite.html

Link to comment
Share on other sites

Χοντρόκοκκη και κατηγορείς τα μαγαζιά που δεν έχουν λεπτή ;)

Απλά respect!!!
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου αρέσει πολύ και ο μαύρος αραγωνίτης.. κάνει ωράια αντίθεση με τα έντονα χρώματα των κοραλλιών και το μετάνιωσα που δεν τον έβαλα

κατα τα άλλα συμφωνώ με τον Λυκούργο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο μην με μπριζώνεις τώρα!!! :bigemo_harabe_net-136: Μου έχεις βάλει ιδέες και εμένα και της Ελένης!

  • Ο μαύρος είναι το ίδιο πράγμα έτσι?
  • Δεν υπάρχει θέμα στρεσαρισματος ψαριών?
  • Από θέμα φωτεινότητας λογικά θα χάνει γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη δεν θα αντανακλάται το φως όσο στον άσπρο οπότε και δεν θα "φωτίζει" τόσο..επηρεάζει κοράλλια αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Πάνο μην με μπριζώνεις τώρα!!! :bigemo_harabe_net-136: Μου έχεις βάλει ιδέες και εμένα και της Ελένης!

  • Ο μαύρος είναι το ίδιο πράγμα έτσι?ναι
  • Δεν υπάρχει θέμα στρεσαρισματος ψαριών?οχι,δεν εχουν κανενα θεμα.
  • Από θέμα φωτεινότητας λογικά θα χάνει γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη δεν θα αντανακλάται το φως όσο στον άσπρο οπότε και δεν θα "φωτίζει" τόσο..επηρεάζει κοράλλια αυτό ?δεν υπαρχει προβλημα με τα κοραλλια απλα θα φαινεται λιγο πιο σκοτεινο στο συνολο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα! Μαλλον τελικά θα πάμε σε μαύρο..με έχει φάει για μαύρο αραγωνιτη :death::crazysmile::hocky::chair: .. ελπίζω να δειχνει ωραία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...