Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Καλησπερίζω την ομάδα :bigemo_harabe_net-100:

 

Πριν 2 μέρες είχαμε έναν νέο κάτοικο στο ενυδρείο μας ο οποίος κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα και θεωρώ ότι είναι ένα πανέμορφο ζωντανό!

 

11084269_10205036025752992_2304589336094

 

Μετά από την χτεσινοβραδινή μου επίθεση στο σπίτι του φίλου @Digital Reason έχουμε νέες προσθήκες στο ενυδρείο και είμαστε πού χαρούμενοι για το συμβάν αυτό!

 

Εποικοδομητική η συζήτηση και "άρπαγμα" γνώσεων από τον Γιώργο που μόνο όφελος μου προσθέτει!

Τέλος τα δωράκια μου (οι φώτο δυστυχώς δεν αποδίδουν τα χρώματα 100% αλλά το οφθαλμόλουτρο θα σας αποζημιώσει πιστεύω)  :bigemo_harabe_net-123:

 

11136673_10205035954231204_6355027606409

11062091_10205035957471285_2566960273508

10402414_10205035970391608_4246353279652

10984108_10205035968791568_2977922808795

 

Και πάνω που έλεγα ότι δεν θα βάλω δύσκολα γιατί δεν είμαι εγώ για τέτοια αρχίζω να αλλάζω γνώμη..άντε να δούμε θα έχω τύχη?

 

11129900_10205035958511311_9059137582453

 

Γιώργο σε ευχαριστούμε πολύ αδελφέ :thaman:  ,θα τα βλέπω και θα τα χαίρομαι ειδικά τώρα που θα είμαι στο κρεβάτι αυτό τον καιρό  :nurse:  :hocky::bigemo_harabe_net-52:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πανέμορφα! Να τα χαίρεστε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια πραγματα γιαννη μου :jig:

Μπραβο στο γιωργαρο για την κινηση του και μπραβο και σ'εσενα φιλε που το αναγνωριζεις και το αναφερεις :bow:

Μεσα απο τετοιες καταστασεις χαιρομαστε περισσοτερο το χομπυ και παει πιο μπροστα,μαζι του και εμεις!

Καλη ξεκουραση κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη υπέροχα τα ζωανθακια φιλε...

Θα δεις οτι το ενυδρείο μηνα με τον μηνα θα γινει πραγματικά όμορφο και αυτο που θες....

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ειναι πολυ ομορφα!

Οτι αλλο χρειαστεις καλε μου φιλε, μη διστασεις να το ζητησεις!

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικά τα δωράκια...μπράβο...καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Γιανναρε καλοριζικα, πολυ ομορφα και περαστικα φιλαρακι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το πας το ριφάκι Γιάννη!!!! Πολύ όμορφα τα νέα σου ζωντανά.....να τα χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα! Να τα χαίρεστε!!

 

Ευχαριστούμε πολυ Λουκά! :thumbsu:

 

 

Πολυ ωραια πραγματα γιαννη μου :jig:

Μπραβο στο γιωργαρο για την κινηση του και μπραβο και σ'εσενα φιλε που το αναγνωριζεις και το αναφερεις :bow:

Μεσα απο τετοιες καταστασεις χαιρομαστε περισσοτερο το χομπυ και παει πιο μπροστα,μαζι του και εμεις!

Καλη ξεκουραση κιολας!

 

Να'σαι καλά ρε Μάικ! Ο Γιωργαρας είναι ψυχάρα και το ξέρουμε όλοι. Όντως αυτή η πραξη  παει πολυ μπροστά το χόμπυ και ετσι καταλαβαινεις οτι "δεν ειναι ολα χρηματα" αλλα και δημιουργία φιλων.

 

 

Γιάννη υπέροχα τα ζωανθακια φιλε...

Θα δεις οτι το ενυδρείο μηνα με τον μηνα θα γινει πραγματικά όμορφο και αυτο που θες....

 

Ευχαριστω Θαναση.Τα zoa είναι η αδυναμία μου, μακάρι να καταλήξω σε ενα όμορφο αποτέλεσμα!

 

 

Γιαννη ειναι πολυ ομορφα!

Οτι αλλο χρειαστεις καλε μου φιλε, μη διστασεις να το ζητησεις!

 

Φιλε Γιωργο η πραξη σου πραγματικα με σκλαβωνει, λιγοι ανοιγουν το σπιτι τους και προσφέρουν στους αλλους χωρις να περιμενουν κανενα ανταλλαγμα. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να ανταποδωσω!

 

 

τα ζοανθάκια μικρέ είναι όνειρο!!!! :bigemo_harabe_net-143:

 

Πραγματικα! Τα χαζεύω συνέχεια! Σειρα εχει το plate σου... :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

 

 

 

εξαιρετικά τα δωράκια...μπράβο...καλή συνέχεια...

 

Να'σαι καλά φιλαράκι! Καλή συνέχεια και σ'εσένα!

 

 

Γιανναρε καλοριζικα, πολυ ομορφα και περαστικα φιλαρακι!!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ Μπιλάρα! Χαρηκα που τα'παμε κι απο κοντά τις προάλλες.Περιμένω και ενημέρωση! :bigemo_harabe_net-82:

 

Μια χαρά το πας το ριφάκι Γιάννη!!!! Πολύ όμορφα τα νέα σου ζωντανά.....να τα χαίρεσαι!!!

 

Μητσάρα χωρίς τη βοήθειά σας ακόμα θα μουνα στο ψάξιμο!Είναι αρχή ακόμα αλλά νομίζω είμαι στο σωστό δρόμο :bigemo_harabe_net-183:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιάννη όλο και πιο όμορφο γίνετε. Μπράβο και στον Γιώργο για τα κοραλλάκια που σου έδωσε !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και 2 μέρες με απασχολεί ένα θέμα στο ενυδρείο μου.

 

Μάλλον μιλάμε για bubble algae η οποία είναι μόνο σε αυτό το σημείο στον βράχο. 

 

post-59596-0-11421200-1428690885_thumb.jpg

 

Τα φώτα σας.

 

Σημερινές τιμές.

 

Ammonia: 0ppm

Nitrite:       0ppm

Nitrate:     15ppm

Calcium:   470ppm

Alkalinity:  9.9dKH

Magnesium: 1470ppm

Phosphate: 0ppm

Ph           7.8

Salinity: 1.026

Temp:  26 C

 

Χτες έτρεξα φώσφορο αλουμινίου μέχρι και αύριο και από αύριο πάλι σιδήρου.

Αύριο είναι και η καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή (10%) και μάλλον θα προσπαθήσω να την σιφονιάσω με ένα μικρο σωληνάκι 

 

Το ξέρω ότι τα νιτρικά μου είναι τσιμπημένα αλλά μπορεί και να φτεεί το ότι η κάλτσα της υπερχείλισης είχε γεμίσει μπίχλα και είχα να την αλλάξω 20 μέρες !!!ΛΑΘΟΣ μου δεν θα ξαναγίνει!  :chair:

 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν μπορώ να ανοίξω την φωτό, δεν ξέρω αν φταίει ο υπολογιστής μου ή κάτι άλλο. Αν όντως είναι bubble algae το σιφωνάρισμα δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει και έχε υπόψη ότι αν σπάσει θα έχεις διασπορά της άλγης στο ενυδρείο. Αν είναι εφικτό να βγάλεις το βραχάκι, να το τριψεις και να το πλύνεις καλά, θα ήταν το καλύτερο. Φυσική λύση είναι να προσθέσεις έναν mithrax - χωρίς βέβαια να είσαι σίγουρος 100% ότι θα την φάει - και από φάρμακα αποτελεσματικό είναι το algaefix. Το τελευτάίο το είχα χρησιμοποιήσει στο προηγούμενο ενυδρείο μου για bubble και πραγματικά δουλεύει. Το φάρμακο βεβαίως θα στο πρότεινα σαν έσχατη λύση αν και οι εμπειρίες που έχουν οι περισσότεροι από αυτό είναι θετικές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι..απ'οτι εψαξα υπαρχει κι αλλη αλγη που μοιαζει με την bubble και ειναι χειροτερη η calothrix και μαλλον ειναι αυτη γιατι ειναι καφε η αλγη με διαφανες φουσκες και οχι πρασινη που ειναι η bubble..11130199_10205076550126076_3201134862792

post-59596-0-42041700-1428696455_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε μου Γιαννη δεν νομιζω να ειναι bubble!

Πιο πολυ μου κανει για προ-σταδιο κυανο βακτηριου.

Σε αυτο το σημειο εχεις κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

δες τι εννοω για το κυανο βακτηριο, αλλα με καθε επιφυλαξη διοτι απο την φωτογραφια σου δεν μπορω να καταλαβω ακριβως...

post-57606-0-61986900-1428701181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη 99% ειναι κυανο εχει δικιο ο Γιωργος.Ρουφατη και δες καθε ποτε θα ξαναβγει ,στο ιδιο σημειο ?σε αλλο σημειο?ποσο χρονο εκανε?βακτηρια ριχνεις?τι αλλο ριχνεις?φωσφωρικα μετρας?με μια φορα αλουμινιου δεν καθαριζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχή κυανό Γιάννη είναι !

Κυκλοφορία και συνεργείο !

Και φυσικά υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη!

Στα παραπάνω των παιδιών θα πρόσθετα, την αλλαγή νερου που κανεις καθε εβδομαδα, αλλα στο 30% αντι για 10% που κανεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ οπότε θα ξεκινήσω με αλλαγή 30% (αύριο για να σπάσει το αλάτι γιατί είχα ετοιμάσει για σήμερα 10%)

 

Από συνεργείο έχω 1 τρόχους , 3 τουρμπο (τα 4 νασάριους που δεν παίζουν ρόλο όπως και η clener δεν κάνουν τιποτα απο θέμα αλγης) και 1 mespillia globulus να βάλω κάτι ακόμα?

 

Βακτήρια είχα καθυστερήσει 3-4 μέρες να ρίξω αν και δεν το θεωρώ τόσο μεγάλο θέμα (special blend)

 

Δεν ρίχνω κάτι άλλο...

 

Φωσφορικά μέτρησα και ήταν 0 και χτες και πριν 1 βδομάδα 

 

Σε άλλο σημείο του κάτω βράχου τώρα βλέπω να βγάζει σιγά σιγά το ίδιο 

 

Η αλήθεια είναι ότι πριν 4-5 μέρες άλλαξα το που "βλέπει" ο κυκλοφορητής και τον έβαλα να χτυπά μόνο επιφάνεια 

 

Τι άλλο να κάνω?

Να ξανά-τρέξω αλουμινίου αντιφώς?(δεν το έχω σε κάποιο ριάκτορα παρά μόνο σε κάλτσα στο sump)

Να ταΐζω μέρα παρά μέρα?

Να χαμηλώσω φωτισμό?

Να βάλω 2ο κυκλοφοριτή?

Στα σχέδια μου πάντος είναι μια Jebao rw-8 και ένας ριάκτορας για το αντιφως αλλά όχι άμεσα... :blush:

 

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιάννη πως πάει το ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...