Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Ναι μπιλίτσες νιτρικό κάλιο είναι και τις πήρα γιατί τα aquili μου έδειχναν 0 No3 και τελικά πήρα api και είχα περισσότερα νιτρικα απ'αυτό που έλεγαν τα aquili. Δεν τα μέτρησα όμως πριν ρίξω τις μπιλίτσες και μετά που τις έριξα ήμουν περίπου στο 30.

Ο φωτισμός είναι 8 ώρες 11watt 580lumen 6500k. Σήμερα βρήκα 2 φύλλα της ludwigia να επιπλέουν, μάλλον κόπηκαν μόνα τους.

Δεν επαρκεί ο φωτισμός μου δηλαδή ή μήπως θέλω σίδηρο;

Και κάτι τελευταίο σχετικά με το diy co2. Δεν ξέρω αν ευθύνεται αποκλειστικά αυτό ή ο συνδυασμός και των επιπλέον λιπασμάτων που άρχισα να ρίχνω με το co2, αλλά έχω μάλλον 2 ειδών άλγεις.

 

Oι μπιλιτσες που πηρες , λογικα πρεπει να εχει αμμωνια μεσα.

Εσυ θέλεις κνο3 -νιτρικο καλιο.

Λογικα ο φωτισμος σου  δεν επαρκει, αν και εχω δοκιμασει  σε 30λιτρο τ5 8watt,και σε 10 λιτρο μια λεντ 7 watt με co2  και τα φυτα πηγαιναν μια χαρα.

Το diy co2 τα κανει αυτα, επειδη δεν ειναι σταυθερο, για αυτο και οι άλγες.

Αν παλι αυξησεις τον φωτισμο σου θα πρεπει να τον υποστηριξεις και με co2.

Τι αλγες εβγαλε?

Εχεις ανεμιστηρα απο επάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανεμιστήρα έχω έναν 80άρη και το έχει κάνει ψυγείο γιατί δεν είχα μικρότερο.

Από άλγεις έχω την καφέ πάνω στα φύλλα της ανούμπιας και του java fern (σε αυτό ίσως να οφείλεται ότι μετακόμισα και κατέβασα πιο χαμηλά το φωτιστικό) και μια άλλη που πρέπει να είναι τριχοειδής, κουνιέται με την ροή του νερού.

Λες η καφέ που νομίζω να είναι bba;

Πάντως από χθες το σταμάτησα το diy co2.

Link to comment
Share on other sites

H Ei προυποθετει να εχεις co2 30ppm , οποτε η μονη λυση ειναι η μπουκαλα.

Αν θελεις να δοκιμάσεις την Ει οπως εισαι και με αυτα τα λιπάσματα δοκιμασε να πετυχεις αυτες τις τιμες , και με τον καιρο τις βελτιωνεις.

Fe 0.2 ppm, Flourish Iron 0.30 ml

po4 0,5 ppm Flourish Phosphorus 2ml Αν δεις spot algae θα το ανεβασεις.

no3 5 ppm Flourish Nitrogen 1ml

K 10 ppm Flourish Potassium 3 ml

Σαν ιχνοστοιχεια βαζε το γενικό Flourish 1ml.

Το πρασινισμα των κοκκινων φυτων ειναι συνηθως απο χαμηλό φωτισμό.

Να ξερεις οτι καθε φυτο , του αρεσει συγκεκριμένα ppm θρεπτικων.

Ποση ωρα εχεις τον φωτισμο?

Tωρα διαβασα ,τις μπιλιτσες λες για κνο3?

Αυτό το πρόγραμμα που πρότεινες, μπορώ να το ακολουθήσω τώρα που έβγαλα το co2 ή να το ξανασυνδέσω; Επίσης πως θα ξέρω αν φτάσω τις τιμές που λες; Με τεστ μόνο; Μήπως απ' τα ιχνοστοιχεία που έχει η βρύση μου και με αυτά που θα προσθέσω, τα περάσω;

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Nαι με τεστ επαληθευεις , αυτα που ριχνεις.

Αλλα χωρις co2 το μονο που θα καταφερεις ειναι να 3 πλασιασεις τις τιμες των λιπασματων στο νερο , αφου τα φυτα δεν θα τραβανε τπτ .

Οποτε και  ερχοντε οι άλγες.

Τι ιχνοστοιχεια εχει η βρυση σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως το ξαναβάζω το co2 και κάνω αυτό που είπες;

Ιχνοστοιχεία εννοώ αυτά που έχει από μόνο του το νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μπουκαλα δεν μπορεις να ακολουθησεις κανενα προγραμμα λιπανσης.Τα προγραμματα απαιτουν συνεχη σταθερη ροη co2 για να δουλεψουν,με diy δεν θα καταφερεις κατι εκτος απο αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα σταματάω το co2, συνεχίζω με excel και τα υπόλοιπα στη μισή δοσολογία όπως έκανα; Αλλά γιατί δεν πάνε ρε παιδιά τα φυτά μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορώ να βάλω ένα SAE στο μικρό ενυδρείο με τον μονομάχο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις.

Καταρχην μεγαλωνει πολυ,θελει κοπαδι και πολυ μεγαλο ενυδρειο και ειναι υπερκινητικο ψαρι και θα στρεσσαρει απιστευτα τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρα σήμερα τεστ φωσφορικών της sera. Της api είναι δύσκολο να διακρίνεις τις διαφορές κάτω από το 1mg/l.

Λοιπόν μέτρησα 0.25 και νιτρικά έχω πολύ ψηλά, κάπου 30-40 με υγρά της api. Από άλγη έχω μόνο τριχοειδή στα τζάμια και στα φυτά.

Να ανεβάσω τα φωσφορικά στο 1 περίπου; Νιτρικά δεν ξέρω γιατί δεν κατεβαίνουν παρόλο που έκανα 2 αλλαγές 50% από Α/Ο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να κατεβασεις τα νιτρικα που ετσι και αλλιως ειναι πολλα.

Θυμαμαι οτι ελεγες πως εχεις προβλημα με το νερο της βρυσης σου με νιτρικα.Αφου ειναι ετσι,τοτε θα πρεπει να κανεις αλλαγη νερου με περισσοτερο ποσοστο νερο απο α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω 4 λίτρα Α/Ο και 2 λίτρα βρύσης αλλά απ' το πατρικό μου σπίτι που δεν έχει νιτρικά. Έχει σημασία αν αυξήσω το νερό της Α/Ο αφού ούτε η άλλη βρύση έχει νιτρικά;

Το ξέρω ότι πρέπει να τα κατεβάσω ρε 'συ, αλλά θέλω πρώτα να βρω τον λόγο που ανεβαίνουν. Διαφορετικά τσάμπα αλλαγές θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τεστ φωσφορικών της sera. Της api είναι δύσκολο να διακρίνεις τις διαφορές κάτω από το 1mg/l.

Λοιπόν μέτρησα 0.25 και νιτρικά έχω πολύ ψηλά, κάπου 30-40 με υγρά της api. Από άλγη έχω μόνο τριχοειδή στα τζάμια και στα φυτά.

Να ανεβάσω τα φωσφορικά στο 1 περίπου; Νιτρικά δεν ξέρω γιατί δεν κατεβαίνουν παρόλο που έκανα 2 αλλαγές 50% από Α/Ο.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/99436-φυτεμένο-betta-tank/?p=1059075

Αυτα υπαρχουν ακομη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε εννοείται. Λες να προσπαθώ να κατεβάσω τα νιτρικά και να ρίχνω μπιλίτσες νιτρικών; Αυτές τις έβαλα μια φορά, τις διέλυσα σε λίγο νερό και το έριξα στο ενυδρείο.

Διόρθωση για τα νιτρικά: 30-40 ήταν ΠΡΙΝ την εβδομαδιαία αλλαγή, δηλαδή μετά από 1 αλλαγή 50%. Σήμερα που μέτρησα (οι αλλαγές γίνονται κάθε Τετάρτη) έχω 10 με 20.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά να προσπαθήσω να ανεβάσω τα φωσφορικά; Λέω να τα πάω τουλάχιστον 0.50 ώστε να έχω περισσότερη ισορροπία φωσφορικά-νιτρικά.

Ακόμη και 5 να καταφέρω να κατεβάσω τα νιτρικά, πάλι χαμηλά φωσφορικά θα έχω. Εκεί που είμαι θα πρέπει να κατεβάσω τα νιτρικά στο 2.5 πράγμα αδύνατο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά να προσπαθήσω να ανεβάσω τα φωσφορικά; Λέω να τα πάω τουλάχιστον 0.50 ώστε να έχω περισσότερη ισορροπία φωσφορικά-νιτρικά.

Ακόμη και 5 να καταφέρω να κατεβάσω τα νιτρικά, πάλι χαμηλά φωσφορικά θα έχω. Εκεί που είμαι θα πρέπει να κατεβάσω τα νιτρικά στο 2.5 πράγμα αδύνατο.

 

Ρε συ  γιατι ανυσηχεις για την αναλογια po4 - no3 , ποιος ο λογος ?

Ολα εξαρτωνται απο το co2 αφου δεν  εχεις τζαπα παιδεύεσαι με αναλογιες, χωρις co2 οπως και να το κανουμε δεν προκειται να δεις σωστη ανάπτυξη....

Link to comment
Share on other sites

Αφού εντόπισα ένα πρόβλημα, θέλω να το διορθώσω. Δεν είναι για την ανάπτυξη, για τη μείωση της άλγης και την ισορροπία του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε συ  γιατι ανυσηχεις για την αναλογια po4 - no3 , ποιος ο λογος ?

Ολα εξαρτωνται απο το co2 αφου δεν  εχεις τζαπα παιδεύεσαι με αναλογιες, χωρις co2 οπως και να το κανουμε δεν προκειται να δεις σωστη ανάπτυξη....

 

Τώρα που έβαλα μπουκάλα, για πες :):P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ότι θα έβλεπα φωτοσύνθεση και στην ανούμπια, ε όχι δεν το περίμενα :D :

 

https://vid.me/b88I

 

Βάλτε το σε πλήρη οθόνη...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες κάνει αλλαγή νερού πρόσφατα ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη έκανα την αλλαγή και το βίντεο το τράβηξα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα κατάφερε η green dust και το ξέστησα. Αλλά πάλι δεν κατάφερα αυτό που είχα στο μυαλό μου :/

 

DSC01161.jpg

 

DSC01168.jpg

 

DSC01170.jpg

 

DSC01175.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...