Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν και νομιζω οτι δουλευει πολυ καλυτερα αν εχεις ολη τη σειρα με τα λιπασματα αλλα και παροχη co2.Εσυ τωρα που δεν τα εχεις και που εχεις λιγα ευκολα φυτα,δεν ξερω αν θα σε βοηθησει περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα φτιάξω ένα δικό μου εβδομαδιαίο πρόγραμμα και θα το ανεβάσω να μου πείτε πως το βλέπετε και τυχόν διορθώσεις.

Ευχαριστώ!!!

Edit: Δεν άργησα, πρόλαβα και την επεξεργασία μηνύματος :P

 

capture9.jpg

 

Χρειάζεται να προσθέσω κάτι άλλο από λιπάσματα;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία οι vallisneries την άκουγαν όταν έριχνα 25-30ml/100L για να νικήσω την bba.

Όσο καιρό τπηγαίνα το ενυδρείο με 5ml ανά ημέρα δεν τις προλάβαινα.

Κάλλιο ποτέ δεν έριχνα πολύ λόγο γαρίδων αλλά και πριν από αυτές δεν είχα παρατηρήσει να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα

με άλγες .

Link to comment
Share on other sites

Tι φυτα εχεις?

Νιτρικα , φωσφορικα . και σιδηρο , αναλογως τα φυτα που εχεις και τις μετρησεις που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά είναι:

1 java fern

1 cryptocoryne wendtii green

1 anubia nana

και θα πάρω ακόμη 2 vallisneria nana.

Νιτρικά δεν έχω πρόσφατη μέτρηση, αλλά όσο καιρό μετρούσα είχα ελάχιστα.

Τι άλλα τεστ χρειάζεται να έχω;

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία οι vallisneries την άκουγαν όταν έριχνα 25-30ml/100L για να νικήσω την bba.

Όσο καιρό τπηγαίνα το ενυδρείο με 5ml ανά ημέρα δεν τις προλάβαινα.

Κάλλιο ποτέ δεν έριχνα πολύ λόγο γαρίδων αλλά και πριν από αυτές δεν είχα παρατηρήσει να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα

με άλγες .

 

5ml/100L; Διπλάσια απ' την προτεινόμενη;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, μήπως τα φυτά μου ζορίζονται γιατί έχω υψηλό φωτισμό;11w 580 lumen 6500k σε 15 λίτρα μεικτά.

Μήπως να βάλω καμιά μικρότερη;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται ο φωτισμός. :)

 

Όταν λες ζορίζονται , τι εννοείς ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, δεν πάνε.Συχνά έχω κιτρινισμένα φύλλα (ακόμη και τώρα) σε ένα φύλλο της ανούμπιας και στις μύτες του java fern. Αυτό συμβαίνει χειμώνα-καλοκαίρι. Έλλειψη σιδήρου;

Το java fern διάβασα ότι δεν πρέπει να είναι κάτω από έντονο φως και εγώ το έχω ακριβώς κάτω απ' την λάμπα. Πήρα μια 8w 400 lumen 6500k λάμπα και πλέον είμαι χαμηλό με μέτριο φωτισμό.

Ξεκίνησα χορήγηση flourish στη μισή δοσολογία απ' την αναγραφόμενη, έριξα και την θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς και περιμένω να δω. 

Φώτο:

 

20150725_154541.jpg

 

20150725_154723.jpg

 

20150725_154521.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις το ph οπως ειναι σημαντικο για τα ψαρια το ιδιο σημαντικο ειναι και για τα φυτα,δηλαδη ο μονομαχος σου μπορει να θελει ph 6,8 για παραδειγμα και kh 3 αλλα ενα φυτο να θελει ph 8 και kh 10.

 

 

Απλα για σκεψη..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά δηλαδή;Ph κυμαίνομαι 7.2 με 7.5, Kh 5-6 και Gh 13.

Στο ph δίνω αυτές τις διακυμάνσεις γιατί είμαι με diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα φυτα δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το ph και η σκληροτητα του νερου.

Επισης,η ανουμπια θελει σκιερο μερος οχι το μικροσορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειναι κατι λαθος απο τις παραμετρους σου για τα φυτα,εγω απλα το ειπα ενημερωτικα και απο προσωπικη εμπειρια οι σκληροτητες σε μερικα φυτα παιζουν τεραστιο ρολο.Ειχα φυτα σε σκληρο νερο που δεν ελεγαν να παρουν μπρος και μολις αρχισα να μαλακωνω το νερο τα ειδα να γινονται δεντρα και αντιθετα καποια που σε σκληρο νερο τα πανε καλυτερα.Μπορει γενικα να προσαρμοζονται (οπως και τα ψαρια μας αλλωστε,καποιοι εχουν πλεκο με αφρικανες) αλλα εχουν και τα φυτα απαιτησεις.Γι'αυτο βλεπεις σε καποιους την βαλισνερια κοντη και σε καποιους μπερδευεις την sabulata με βαλισνερια επειδη εχει φτασει στην  επιφανεια.

 

Οτι γραφω ειναι απλα τροφη για σκεψη και δεν εχω την προθεση να διαφωνησω με κανεναν,απλα λεω την γνωμη μου και τι εχω παρατηρησει εγω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,στα φυτα παιζουν αλλα πραγματα σημαντικο ρολο και τελευταιο θα ελεγα οτι ειναι το ph και οι σκληροτητες.

Μονο καποια περιεργα φυτα εχουν απαιτησεις σε μαλακο νερο.

Τα φυτα ειναι ευπροσαρμοστα απ οτι τα ψαρια.

Το φως,το co2 και τα λιπασματα παιζουν πιο μεγαλο ρολο σ αυτα,οπως και η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα φυτα δεν παιζει τοσο πολυ ρολο το ph και η σκληροτητα του νερου.

Επισης,η ανουμπια θελει σκιερο μερος οχι το μικροσορουμ.

 

Για την ανούμπια το ξέρω, έχω βάλει πάνω απ' το φίλτρο ένα κομμάτι χαρτόνι και κάνει σκιά από κάτω του, εκεί ακριβώς που είναι η ανούμπια. Απλά το έβγαλα για την φώτο.

Είχε πιάσει καφέ άλγη όταν την είχα κάτω απ' το φως, την οποία αφαίρεσα με λίγο τρίψιμο με την πράσινη μεριά του σφουγγαριού.

Link to comment
Share on other sites

¨Την πρασινη μερια του σφουγγαριου ¨ καλο ειναι να την αποφευγουμε γενικοτερα στο ενυδρειο και οχι μονο.Ειναι πολυ σκληρο το συρμα και κανει μεγαλη ζημια παντου.Τα φυλλα καλο ειναι να τα καθαριζεις με το υπομονη και παντα με το χερι.

Για την ανουμπια δεν ξερω τι να σου πω γιατι και εμενα δεν μου πηγε ποτε.αεκανε απλα συντηρηση οτι και αν δοκιμασα με αυτην.

Το microsorum δειχνει να θελει καλιο...

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο ρίχνω 3 φορές/εβδομάδα, όπως λένε οι οδηγίες. Να ρίχνω πιο συχνά δηλαδή;

Πάντως και το microsorum έχει κιτρινίσει αν παρατήρησες.

Link to comment
Share on other sites

Το κάλιο για μένα είναι από τα λίγα λιπάσματα που πρέπει να χρησιμοποιείτε η αναγραφόμενη δοσολογία. Πάντως για την περίπτωση σου καλό είναι να δώσεις και λίγο χρόνο στα φυτά σου, για να καταφέρουν να αφομοιώσουν τη λίπανση που τους παρέχεις, και να ανταποκριθούν στα νέα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλιο καθε μερα,οχι 3 φορες την εβδομαδα.

Δεν θα έχω περίσσεια καλλίου αν ρίχνω κάθε μέρα;

 

Το κάλιο για μένα είναι από τα λίγα λιπάσματα που πρέπει να χρησιμοποιείτε η αναγραφόμενη δοσολογία. Πάντως για την περίπτωση σου καλό είναι να δώσεις και λίγο χρόνο στα φυτά σου, για να καταφέρουν να αφομοιώσουν τη λίπανση που τους παρέχεις, και να ανταποκριθούν στα νέα δεδομένα.

Έλεγα να πάω αύριο να πάρω σίδηρο, λες να περιμένω λίγο ακόμα δηλαδή ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο σιδηρος είναι ένα απο τα πολύ σημαντικά ιχνοστοιιχεία που χρειαάζονται τα φυτά, αποψή μου είναι πως για αρχή, και για το είδος των φυτών που έχεις δεν το χρειάζεσαι άμεσα. Είναι προτιμότερη η λίπανση με ένα γενικότερης φύσεως λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τους μποστανάδες βέβαια υπάρχει και και το ανάλογο <<Ευαγγέλιο>>  (Fe test), που δείχνει καθε πότε τα φυτά χρειάζονται λίπανση με αυτό το ιχνοστοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχω περίσσεια καλλίου αν ρίχνω κάθε μέρα;

 

Έλεγα να πάω αύριο να πάρω σίδηρο, λες να περιμένω λίγο ακόμα δηλαδή ε;

 

Και να εχεις περισσεια τι θα γινει?

Ασε που δεν θα εχεις γιατι το μικροσορουμ τραβαει το καλιο σαν σφουγγαρι..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι τα τεστ σιδήρου δεν είναι πολύ έμπιστα, γιατί υπάρχουν πολλοί παράμετροι που συμβάλλουν στο να γίνει λάθος, όπως πχ. ότι πρέπει να πάρεις μέτρηση μετά από λίγο και όχι την επαύριο. Επίσης πρέπει να προσέξεις τα τεστ που θα πάρεις, τι σίδηρο μετράνε (υπάρχουν 2 είδη, μου διαφεύγει η ονομασία τους) όπως της seachem που μετράνε και τα δύο αυτά είδη.

Γι' αυτό προτιμώ τα λεφτά αυτά του τεστ να τα δώσω στον σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...