Jump to content

Φυτεμένο Betta Tank


AgMa

Recommended Posts

Και να εχεις περισσεια τι θα γινει?

Ασε που δεν θα εχεις γιατι το μικροσορουμ τραβαει το καλιο σαν σφουγγαρι..

Σχετικά με την περίσσεια καλίου:

Το ιδιο φυτο, ειναι δεικτης και για την περισσεια Χλωριου , οπου τα φυλλα γινονται καφε στην αρχη και επειτα διαφανα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την περίσσεια καλίου:

Το ιδιο φυτο, ειναι δεικτης και για την περισσεια Χλωριου , οπου τα φυλλα γινονται καφε στην αρχη και επειτα διαφανα.

 

Τι σχεση εχει η περισσεια καλιου με την περισσεια χλωριου?

Εγω σε ρωταω τι θα γινει αν εχεις περισσεια καλιου..

Link to comment
Share on other sites

Ωχ έχεις δίκιο, από κεκτημένη ταχύτητα διάβαζα ότι είναι δείκτης για περίσσεια καλίου :).

Link to comment
Share on other sites

Ωχ έχεις δίκιο, από κεκτημένη ταχύτητα διάβαζα ότι είναι δείκτης για περίσσεια καλίου :).

 

Δείκτης έλλειψης καλίου. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Δείκτης έλλειψης καλίου. :D

 

Ναι αλλά αναφέρει και ότι είναι "δείκτης περίσσειας χλωρίου" και εγώ νόμιζα ότι έλεγε "δείκτης περίσσειας καλίου".

Link to comment
Share on other sites

Για τους μποστανάδες βέβαια υπάρχει και και το ανάλογο <<Ευαγγέλιο>>  (Fe test), που δείχνει καθε πότε τα φυτά χρειάζονται λίπανση με αυτό το ιχνοστοιχείο.

 

Σχετικά με αυτό:

 

Ο σίδηρος σε κανονικές συνθήκες μπορεί να υπάρχει σε δυο μορφές: μια δισθενής Fe (II) (μειωμένη) και μια δεύτερη μορφή τρισθενούς σιδήρου Fe (III) (οξειδωμένη). Η διαδικασία της αναπνοής και της φωτοσύνθεσης δίνει την δυνατότητα στο σίδηρο να αλλάζει την οξείδωση από Fe (II) προς Fe (III).  Απορροφάται καλύτερα σε δισθενή μορφή Fe2 + άλλα δυστυχώς είναι ασταθής και πολύ γρήγορα μετατρέπεται στην τρισθενή μορφη. Μια τέτοια μετάβαση ονομάζεται οξείδωση.

 

Γι' αυτό τον λόγο λένε ότι τα τεστ σιδήρου δεν είναι τόσο αξιόπιστα. Η seachem στο forum της λέει ότι τα δικά της test μετράνε και τις δύο αυτές μορφές:

 

So, of course, with the different types of iron, there is a need for different test kits. If you are using a chelated iron supplement then you will want to make sure that your test kit measures chelated iron. If you are using say our Flourish Iron, which is not chelated, then you will want a test kit that measures non-chelated or free iron for an accurate reading. Whether one is preferable over the other, I guess that will depend on what iron supplement you are using. Our MultiTest: Iron kit measures both chelated and non-chelated iron, so there is no need to worry about inaccurate results.

 

Δεν γίνεται όμως να πρέπει να ξέρουμε τόσα πολλά για να κρατήσουμε μια κρυπτοκορίνα.

Δείτε εδώ χάλια σήμερα:

 

20150730_135126.jpg

 

20150730_135141.jpg

 

Πέρασαν 9 μέρες που ξεκίνησα χορήγηση flourish, θερμοκρασία 26-27 βαθμούς, φωτισμός μέτριος και diy co2. Πόσο μπουστάρισμα θέλει ακόμη;

 

Καταλαβαίνω ότι σας έχω κουράσει, αλλά υποτίθεται ότι την πήρα σαν εύκολο φυτό και δεν έχει βγάλει 1 κανονικό φύλλο 3 μήνες τώρα που την έχω :(

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορίνες είναι από τα περίεργα φυτά. Μου έχει τύχει σε ενυδρείο με καλό φωτισμό, με υπόστρωμα και με με παροχή co2 ίσα που να αντέχουν, και σε άλλο ενυδρείο πολύ χαμηλών απαιτήσεων  να μην προλαβαίνω να τις ξεριζώνω. Θέλει υπομονή, μπορείς να αφαιρείς τα χαλασμένα φύλλα και σιγά-σιγά πιστεύω θα τα καταφέρεις. Θα βοηθήσει και ο βυθός σου όταν γίνει πιο <<ενεργός>>.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,ειμαι απο κινητο τωρα,νομιζω οτι η κρυπτοκορινα συμφωνα με το προφιλ της,προτιμα νιτρικα κατω απο 10

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορίνες είναι από τα περίεργα φυτά. Μου έχει τύχει σε ενυδρείο με καλό φωτισμό, με υπόστρωμα και με με παροχή co2 ίσα που να αντέχουν, και σε άλλο ενυδρείο πολύ χαμηλών απαιτήσεων  να μην προλαβαίνω να τις ξεριζώνω. Θέλει υπομονή, μπορείς να αφαιρείς τα χαλασμένα φύλλα και σιγά-σιγά πιστεύω θα τα καταφέρεις. Θα βοηθήσει και ο βυθός σου όταν γίνει πιο <<ενεργός>>.

 

Συμφωνω...

Θελει υπομονη, ειδικά στην αρχη ασχετα οτι δεν βλέπεις αναπτυξη, το φυτο αυτο προτιμα να κανει καλό ριζωμα και μετα να πεταει δρομεις.

Δεν τους αρεσει καθολου να τους πειραζεις τις ριζες, οπως μια μετακινηση.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά δεν είχα ποτέ πάνω από 10. Αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι να παρατείνω λίγο τις εβδομαδιαίες αλλαγές.

Επίσης μήπως οφείλεται και το γεγονός ότι κάνω μίξη με ΑΟ 1 (βρύσης)/4 (ΑΟ) και δεν μπαίνουν πολλά θρεπτικά από την βρύση επειδή είναι μικρό το ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το flourish phosphorus, τεστ για νιτρικά της api (τα aquili που έχω δεν τους έχω πολύ εμπιστοσύνη), nitrogen δυστυχώς δεν βρήκα αλλά πήρα νιτρικό κάλιο σε μπιλίτσες και περιμένω ακόμη τεστ φωσφορικών.

Μου έδωσε και ο φίλος Μυσιρλής ένα υπέροχο φυτό που το ερωτεύτηκα κατευθείαν, ludwigia repens. Ευχαριστώ Γιώργο :).

Επειδή με τα χρώματα δεν τα πάω καλά, πως σας φαίνεται αυτό;

 

20150801_034412.jpg

 

Πάντως η διαφορά μεταξύ του 10 και του 20 δεν φαίνεται ούτε στο καρτελάκι, τι βλακεία είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι η ludwigia perennis, πιο δύσκολη απ' την repens, ελπίζω να τα καταφέρει.

 

20150802_203142.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τις κρυπτοκορίνες ψάξε σχετικά με την ασθένεια των κρυπτοκορίνων ή cryptocoryne disease ή cryptocoryne melt.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την λύση για την κρυπτοκορίνα! Σκουπίδια  :cigar:.

Πολύ με κούρασε. Στη θέση της έβαλα limnophila sessiliflora. Ξέρω ότι δεν κάνει για μικρά ενυδρεία γιατί είναι γρήγορης ανάπτυξης, αλλά μιας και μου αρέσει να ασχολούμαι καθημερινά, δεν θα έχω πρόβλημα στο να κλαδεύω συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την λύση για την κρυπτοκορίνα! Σκουπίδια  :cigar:.

Πολύ με κούρασε. Στη θέση της έβαλα limnophila sessiliflora. Ξέρω ότι δεν κάνει για μικρά ενυδρεία γιατί είναι γρήγορης ανάπτυξης, αλλά μιας και μου αρέσει να ασχολούμαι καθημερινά, δεν θα έχω πρόβλημα στο να κλαδεύω συχνά.

 

Χαχα δεν εχεις υπομονή ε? :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχα δεν εχεις υπομονή ε? :P

 

Πόση υπομονή ακόμη; Αν θέλει πάνω από 3 μήνες να προσαρμοστεί κάθε φορά που παθαίνει την ασθένεια, άσ' το. Πιο πολύ με κούραζε το θέμα που έχουν με την ασθένειά τους. Δηλαδή πες ότι καταφέρνω και κρατάω σταθερά μόνιμα θερμοκρασία, παραμέτρους, δεν την μεταφυτεύω κλπ. και μια στιγμή όπως τώρα πχ., ανακαλύπτω ότι έχω νιτρικά 30 και χρειαστεί να κάνω 50% αλλαγή. Η κρυπτοκορίνα θα χαλάσει πάλι την ζαχαρένια της και θα λιώσει. Στα τσακίδια :P.

Δεν είναι για 'μένα αυτό το φυτό, υπάρχουν τόσα άλλα ακόμη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nicpapa :

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την μέθοδο EI στο ενυδρείο μου με τα υγρά λιπάσματα που ρίχνω; Γιατί εδώ βρήκα μόνο για σκόνες. Και αν ναι, ποιά λιπάσματα και σε τι ποσότητα;

Μπορώ πχ. να ρίχνω κάθε μέρα απ' όλα τα λιπάσματα στην μισή δοσολογία που αναγράφουν και στο τέλος της εβδομάδας 50% αλλαγή νερού ή θα με φάνε οι άλγες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι λύσεις ... τσεκουράτες ... χαχαχα

Ωραίος!

Link to comment
Share on other sites

@nicpapa :

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την μέθοδο EI στο ενυδρείο μου με τα υγρά λιπάσματα που ρίχνω; Γιατί εδώ βρήκα μόνο για σκόνες. Και αν ναι, ποιά λιπάσματα και σε τι ποσότητα;

Μπορώ πχ. να ρίχνω κάθε μέρα απ' όλα τα λιπάσματα στην μισή δοσολογία που αναγράφουν και στο τέλος της εβδομάδας 50% αλλαγή νερού ή θα με φάνε οι άλγες;

 

Εννοείται πως μπορεις να το κανεις και με υγρα λιπάσματα εταιριων .

Αλλα , προυποθεση της παραπάνω μεθοδου ειναι να εχεις και αρκετη ποσοτητα co2 , ωστε να τραβανε τα φυτα.

Για τον υπολογισμο και τις δοσολογιες των λιπασματων, μπορεις να δεις εδω.

http://rotalabutterfly.com/

Προσεξε λιγο το site γιατι ειναι σε δοκιμαστικη εκδοση.

Απο co2 τι εχεις θυμισε μου .

Link to comment
Share on other sites

Diy co2 έχω και ρίχνω καθημερινά και excel την προτεινόμενη δοσολογία γιατί πήγε να μου εμφανιστεί άλγη αλλά μάλλον την πρόλαβα.Το co2 το αλλάζω όταν πέσω στις 20 φυσαλίδες το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ludwigia έχει αρχίσει να πρασινίζει στα πάνω φύλλα της, παρόλο που έχω την λάμπα από πάνω της.

Οι άκρες των πάνω φύλλων της δείχνουν σαν να έχουν καεί. Την πειράζει το excel; Γιατί πλέον κάνω αλλαγές νερού 50% και ρίχνω τη μέρα της αλλαγής την ενισχυμένη δόση που γράφει για αλλαγές >40%.

Επίσης σήμερα λέω δειλά δειλά να ξεκινήσω λιπάσματα με την μέθοδο EI. Μου φαίνονται μεγάλες οι δοσολογίες της όμως.

Μέχρι σήμερα, έριχνα φωσφορικά 0.36ml/εβδομάδα και τώρα μου βγαίνουν 4.90ml/εβδομάδα  :blink: .

Μήπως να αλλάξω κάτι στις δοσολογίες; Από φωτισμό είμαι 11w στα 15λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι για την Ει τοσο βγαινει η δοση , και ειναι 3 φορες την εβδομάδα.

Αν δεν εχεις οπως σου ξαναειπα μπουκάλα co2 ωστε να παρεχεις σταθερα το μονο που θα καταφερεις ειναι να γεμισεις άλγες.

Προτιμησε την δοσολογια που εχει η seachem για τα λιπάσματα της.

 

www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα η estimate index προϋποθέτει ΜΟΝΟ μπουκάλα, έτσι;Ούτε diy με συχνή αλλαγή όπως κάνω;

Αυτή τη δοσολογία χρησιμοποιώ και τώρα στη μισή απ' όσο γράφουν, αλλά ό,τι φυτά βάζω "κολλάνε".

Την ludwigia την πήρα σε άριστη κατάσταση, κατακόκκινη και κοίτα τώρα πως είναι:

 

20150816_134329.jpg

Link to comment
Share on other sites

H Ei προυποθετει να εχεις co2 30ppm , οποτε η μονη λυση ειναι η μπουκαλα.

Αν θελεις να δοκιμάσεις την Ει οπως εισαι και με αυτα τα λιπάσματα δοκιμασε να πετυχεις αυτες τις τιμες , και με τον καιρο τις βελτιωνεις.

 

Fe 0.2 ppm, Flourish Iron  0.30 ml 

po4 0,5 ppm  Flourish Phosphorus 2ml Αν δεις spot algae θα το ανεβασεις.

no3 5 ppm  Flourish Nitrogen 1ml 

K 10 ppm Flourish Potassium 3 ml

Σαν ιχνοστοιχεια βαζε το γενικό Flourish 1ml.

 

Το πρασινισμα των κοκκινων φυτων ειναι συνηθως απο χαμηλό φωτισμό.

Να ξερεις οτι καθε φυτο , του αρεσει συγκεκριμένα ppm θρεπτικων.

Ποση ωρα εχεις τον φωτισμο?

Tωρα διαβασα ,τις μπιλιτσες λες για κνο3?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπιλίτσες νιτρικό κάλιο είναι και τις πήρα γιατί τα aquili μου έδειχναν 0 No3 και τελικά πήρα api και είχα περισσότερα νιτρικα απ'αυτό που έλεγαν τα aquili. Δεν τα μέτρησα όμως πριν ρίξω τις μπιλίτσες και μετά που τις έριξα ήμουν περίπου στο 30.

Ο φωτισμός είναι 8 ώρες 11watt 580lumen 6500k. Σήμερα βρήκα 2 φύλλα της ludwigia να επιπλέουν, μάλλον κόπηκαν μόνα τους.

Δεν επαρκεί ο φωτισμός μου δηλαδή ή μήπως θέλω σίδηρο;

Και κάτι τελευταίο σχετικά με το diy co2. Δεν ξέρω αν ευθύνεται αποκλειστικά αυτό ή ο συνδυασμός και των επιπλέον λιπασμάτων που άρχισα να ρίχνω με το co2, αλλά έχω μάλλον 2 ειδών άλγεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...