Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

μου αρέσει πολύ το montipora plate red ταιριάζει πολύ! (ψάχνω και εγώ κάνα φτηνό "ρετάλι" αλλά δεν εχω πετύχει ακόμη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2018 at 12:55 AM, mixalisdarras92 said:

Πολυ όμορφα να σου ζήσουν οι νεες προσθήκες! !!!

Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!

 

On 5/21/2018 at 12:07 PM, gifil said:

Ελα λεμε!!!!!! γινεται κάθε φορα και πιο κουκλι το ενυδρειο!! Μπράβο ρε Βασίλη!!!

Να είσαι καλά Γιάννη! Με υπομονή και κινήσεις χελώνας πορευόμαστε.

 

On 5/21/2018 at 11:26 AM, Irakles said:

Οταν βάζετε μια νεα προσθήκη μας τη δείχνετε, ωραια!!! Βαλτε και μια γενικη βρε να δουμε το σύνολο!!!! 

 

Βασιλη απο την αρχη σου εχω πει οτι μου αρεσει οπως το πας σιγα σιγα και γίνεται κόσμημα το ενυδρείο σου!!!

Το σκιμερ το δουλεύεις??? 

Επιφυλάσσομαι για πολλές φώτο καλής ποιότητας σύντομα Ηρακλή! Θα προσπαθήσω να ικανοποιήσω και τον πιο απαιτητικό!

Το Skimmer το κλείνω όταν κοιμάμαι.

 

On 5/21/2018 at 12:50 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

μου αρέσει πολύ το montipora plate red ταιριάζει πολύ! (ψάχνω και εγώ κάνα φτηνό "ρετάλι" αλλά δεν εχω πετύχει ακόμη)

Δημήτρη και εγώ για λίγη κόκκινη Μοντιπόρα πήγαινα, αλλά ήμουν τυχερός και γέμισε ο τόπος νέα κοράλλια!

 

 

 

Τα πράγματα στο ενυδρείο πάνε όπως τα ξέρετε. Έχουμε ένα θετικό και ένα αρνητικό που πρέπει να αναφέρω και θέλω συμβουλές.

 

Το θετικό είναι πως κάποια από τα κεφάλια της εφύλιας που είχε καεί επανέρχονται. Για να καταλάβετε, σήμερα 2 κεφάλια άνοιξαν στο 80% περίπου, ενώ την τελευταία φορά που αναφέρθηκα στο πρόβλημα ανοίχαν max 15-20%.

 

Το αρνητικό, είναι ότι έχω Cyano στην μπροστινή δεξιά γωνία του ενυδρείου. Προέκυψε πριν από έναν μήνα περίπου με πολύ αργό ρυθμό, όταν κατέβασα ένα κομμάτι ζωανθάκια από υψηλότερο σημείο του ενυδρείου που είχε πολύ ροή, σε αυτήν την γωνία που δεν έχει πολύ ροή. Θα είχε το βραχάκι αυτό (σχετικά καινούριο απόκτημα) τον ''σπόρο'' πάνω, και στην λιγότερη ροή ευδοκίμησε.

Βλέπω πως σιγά σιγά εξαπλώνεται. Έχω σιφονάρει κάποιες φορές, το βλέπω να επανέρχεται πάντως. Χθες έβαλα έναν μικρό κυκλοφορητή να χτυπάει προς τα εκεί αλλά βλέπω τις εφύλιές μου να μην γουστάρουν καθόλου με αυτήν την επιλογή μου. Βάζω συχνά βακτήρια τις τελευταίες μέρες κλπ. Ρύπους με αυτά τα ψάρια και τα ταίσματα που κάνω δεν έχω...

Κάτι που έκανα επίσης ήταν να βάλω ένα μικρό βραχάκι GSP πάνω στο κυάνο και εκεί που πατούσε, το κυάνο λόγω της σκιάς εξαφανίστηκε. Σκέφτηκα μήπως έβαζα πάνω στην γωνία την μεγάλη μου αποικία με GSP για να το πνίξω...

Καμία άλλη ιδέα/συμβουλή από τους μπαρουτοκαπνισμένους; Εννοείται αν πάει να ξεφύγει θα καταφύγω σε chemiclean....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το microbacter n7 επιθετικά

Επισείς βάλε αντιφωσφωρο και ελενξε την θερμοκρασια ,διόρθωσε την ροή να είναι σωστή παντου.Ταισμα λιγοστέψε και ότι άλλο ρίχνεις το διάστημα αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2018 at 8:33 PM, niknik said:

Δοκίμασε το microbacter n7 επιθετικά

Επισείς βάλε αντιφωσφωρο και ελενξε την θερμοκρασια ,διόρθωσε την ροή να είναι σωστή παντου.Ταισμα λιγοστέψε και ότι άλλο ρίχνεις το διάστημα αυτό.

Νίκο μέτρησα εχθές:

kH 6-7

Temp 27

pH 7.9-8.0

NO3 <10

NO2 0

PO4 0

Ρίχνω σχεδόν ημερησίως βακτήρια.

Το μόνο που ρίχνω σε εβδομαδιαία βάση και παλιά δεν έριχνα ποτε είναι Reef Roids.

 

Γενικα ούτε με το tropic marin είμαι ευχαριστημένος. Οι τιμές μου είναι μέσα στα όρια αλλά στο... όριο!

Μολις μπορέσω θα πάω σε Red Sea Coral Salt. Όχι το απλό, το full extra της εταιρείας που είναι για SPS.

 

Μετα αν θέλει ας μην βγάλει καλές τιμες!:growl:

Link to comment
Share on other sites

Λες αν είχες ντιπάρει εκείνο το βραχάκι που φοβάσαι οτι στην έκανε να το ειχες γλυτώσει το κυανό?
Το εχω περάσει και εγώ πριν ενα χρόνο στο αλλο ενυδρείο και με παίδεψε αρκετά για κάνα δυο μήνες.  Υπομονή και θα τα βολέψεις.
Πάντως σχετικά με το αλάτι και εμένα με τροπικ μαριν που το εχω απο την αρχη οι τιμες μου είναι λιγο ψηλές αλλά δεν εχω ασχοληθεί ακόμη για να το αλλάξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο μέτρησα εχθές:

kH 6-7

Temp 27

pH 7.9-8.0

NO3 <10

NO2 0

PO4 0

Ρίχνω σχεδόν ημερησίως βακτήρια.

Το μόνο που ρίχνω σε εβδομαδιαία βάση και παλιά δεν έριχνα ποτε είναι Reef Roids.

 

Γενικα ούτε με το tropic marin είμαι ευχαριστημένος. Οι τιμές μου είναι μέσα στα όρια αλλά στο... όριο!

Μολις μπορέσω θα πάω σε Red Sea Coral Salt. Όχι το απλό, το full extra της εταιρείας που είναι για SPS.

 

Μετα αν θέλει ας μην βγάλει καλές τιμες!:growl:

Βασίλη όταν μ έκανε και εμένα την εμφάνιση του άκουσα τον Νίκο. Γίνε αρκετά επιθετικός με τα βακτήρια  και θα δεις ότι θα φύγει. Υπομονή θέλει. Θα βγεις νικητής δεν σε φοβάμαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Λες αν είχες ντιπάρει εκείνο το βραχάκι που φοβάσαι οτι στην έκανε να το ειχες γλυτώσει το κυανό?
Το εχω περάσει και εγώ πριν ενα χρόνο στο αλλο ενυδρείο και με παίδεψε αρκετά για κάνα δυο μήνες.  Υπομονή και θα τα βολέψεις.
Πάντως σχετικά με το αλάτι και εμένα με τροπικ μαριν που το εχω απο την αρχη οι τιμες μου είναι λιγο ψηλές αλλά δεν εχω ασχοληθεί ακόμη για να το αλλάξω.

Εμένα Δημήτρη, οι τιμές είναι χαμηλές (αυτές που μετράω).... Βγάζεις άκρη; Αν είμασταν δίπλα θα αλλάζαμε 10 λίτρα ο ένας από τον άλλον την εβδομάδα και θα είμασταν κομπλέ Χαχαχχα.

 

Ολα τα βραχάκια μου τα ντιπαρω ανεξαιρέτως. Το μόνο που δεν ντιπαρα ήταν τα sps που πήρα πρόσφατα (δεν έχουν και βραχακι + ότι δεν είχα χρόνο)... άρα όχι δεν θα την γλίτωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Γιάννη δεν θα μας νικήσει λίγο κυανο. 

Προς το παρών συνεχίζω βακτήρια και θα κάνω μια καλή αλλαγη νερού αύριο, θα ακούσω την συμβουλή του Νίκου.

Επιπλέον άλλαξα θέση κάποια zoas που πνιγοντουσαν από το κυανο. Έτσι και αυτά την γλιτώνουν αλλά και το σημείο που έχει θέμα, απελευθερώνεται από εμπόδια και το χτυπάει περισσότερη ροη.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη ροή που λέτε, οι κυκλοφορητής πρέπει να σημαδεύτηκε απευθείας το βράχο??? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο μέτρησα εχθές:

kH 6-7

Temp 27

pH 7.9-8.0

NO3 <10

NO2 0

PO4 0

Ρίχνω σχεδόν ημερησίως βακτήρια.

Το μόνο που ρίχνω σε εβδομαδιαία βάση και παλιά δεν έριχνα ποτε είναι Reef Roids.

 

Γενικα ούτε με το tropic marin είμαι ευχαριστημένος. Οι τιμές μου είναι μέσα στα όρια αλλά στο... όριο!

Μολις μπορέσω θα πάω σε Red Sea Coral Salt. Όχι το απλό, το full extra της εταιρείας που είναι για SPS.

 

Μετα αν θέλει ας μην βγάλει καλές τιμες!:growl:

Σταματά το reef roids  για τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Εννοείται Γιάννη δεν θα μας νικήσει λίγο κυανο. 

Προς το παρών συνεχίζω βακτήρια και θα κάνω μια καλή αλλαγη νερού αύριο, θα ακούσω την συμβουλή του Νίκου.

Επιπλέον άλλαξα θέση κάποια zoas που πνιγοντουσαν από το κυανο. Έτσι και αυτά την γλιτώνουν αλλά και το σημείο που έχει θέμα, απελευθερώνεται από εμπόδια και το χτυπάει περισσότερη ροη.

Να ξέρεις η ροή δεν βοηθάει πουθενά όταν το πρόβλημα υπάρχει και παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Σχετικά με τη ροή που λέτε, οι κυκλοφορητής πρέπει να σημαδεύτηκε απευθείας το βράχο??? 

Όχι.Σωστη ροή παντού σε όλο το σύστημα συνεχώς με εστίαση στην επιφάνεια

Πάντα με 2 κυκλοφορητες.

Link to comment
Share on other sites

για μενα τσέκαρε πρώτα τα προφίλτρα, την μεμβράνη της όσμοσης και τον φωτισμό σου.

μείωσε το φαγητό και ειδικά τις τροφές για κοράλλια (με 10 νιτρικα δεν θέλουν εξτρα φαί)

 

σιφώναρε στις αλλαγές σου όσο μπορείς και κάνε υπομονή ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, pan_Oz said:

για μενα τσέκαρε πρώτα τα προφίλτρα, την μεμβράνη της όσμοσης και τον φωτισμό σου.

μείωσε το φαγητό και ειδικά τις τροφές για κοράλλια (με 10 νιτρικα δεν θέλουν εξτρα φαί)

 

σιφώναρε στις αλλαγές σου όσο μπορείς και κάνε υπομονή ;)

Πανο όταν εννοείς να τσεκάρω τα προφιλτρα, πως ακριβως το εννοείς; Έχουν βγάλει ελάχιστα λίτρα νερού από τότε που τα άλλαξα πάντως. Επίσης διατομικη και λοιπές αλγες έχω απειροελάχιστες έως μηδενικές.

Link to comment
Share on other sites

μέτρα TDS. Αν η όσμωση σου είναι εντάξει κοίτα τα υπόλοιπα

θα έλεγα να μην κάνεις πάντως επιθετικές κινήσεις με αντιφώσφορο και βακτήρια.

πήγαινε συντηρητικά και σιγα σιγά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χειρότερα δεν πέρασαν, από την γωνία έχει αρχίσει να εμφανίζεται και σε αλλά σημεία αλλά και στον βράχο. Έχασα και λίγα κεφάλια ζωανθους. 

Θελω να κάνω συσκότιση 2 μέρες, τι λέτε;

 

Επισης να πω πως ψάχνω Chemiclean...

Link to comment
Share on other sites

Η συσκότιση αναστέλλει το συγκεκριμένο πρόβλημα αρκετά. Δεν το εξαφανίζει όμως. Εμένα με είχε βοηθήσει αλλά μάλλον τελικά αλλιώς το βολεψα το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλει 5+ ημέρες συσκότιση για να δεις αποτέλεσμα 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το έκανες να δείχνει υπέροχο πάντως! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες συσκότιση μου φαίνεται πολύ extreme μπορώ να πω. Έχω και μερικά sps τώρα τρομάρα μου...

Το πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα, το ενυδρείο έχει ελάχιστο Cyano. Δηλαδή μέσα σε 14 ώρες εξαφανίζεται ένα 80-85%, για αυτό ήλπιζα να μην ξεφύγω από τις 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις δύο μέρες ξέχνα τα κοραλια. 

Δύο λύσεις υπάρχουν. 

Για άμεσα αποτελέσματα chemiclean 

Για αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου βακτήρια bio mate της Korallen-zucht ή cyano clean της ίδιας εταιρείας. 

Σε συνδυασμό με μια καλή αλλαγή νερού και αντιφωσφορο seachem phos guard

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα το βλέπεις έτσι ότι μέθοδο και αν διαλέξεις συνδιασε τη με 24ωρο πλήρες σκοτάδι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Μετά τις δύο μέρες ξέχνα τα κοραλια. 

Δύο λύσεις υπάρχουν. 

Για άμεσα αποτελέσματα chemiclean 

Για αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου βακτήρια bio mate της Korallen-zucht ή cyano clean της ίδιας εταιρείας. 

Σε συνδυασμό με μια καλή αλλαγή νερού και αντιφωσφορο seachem phos guard

Επισείς ισχυρή ποσότητα αντιφωσφωρο και δύο ειδοι βακτηρίων π.χ

Microbacter,special blend.Ελπιζω η θερμοκρασία να είναι οκ 

Η αλατοτητα οκ

Η όσμωση οκ

Εάν βάλεις chemi clean ΑΥΣΤΗΡΆ ΌΠΩΣ ΛΈΝΕ ΟΙ ΟΔΗΓΊΕΣ  ΒΑΣΊΛΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορο δεν έχω μετά το πρώτο διμηνο που είχα μικρές ενδείξεις φωσφορικών (επειδή ξερνούσε ο βράχος). Από τότε μετράω πάντα 0 με σαλιφερτ που λήγει το 2022.

Βακτηρια βάζω σχεδόν καθημερινά τώρα αλλά δεν έχω διαφορά... 

Θερμοκρασια αλατοτητα είμαι οκ.

οσμωση δεν έχω TDS να μετρήσω αλλά δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν είμαστε εντάξει. Την συντηρώ καλά και έχει βγάλει ελάχιστα λίτρα από την τελευταία αλλαγη μεμβράνης και προφίλτρων. 

 

Εαν έχει κάποιος να μου στείλει ποσότητα Chemiclean ίσα ίσα για τα λίτρα μου θα του ήμουν ευγνώμων. Εννοείται πως θα πληρώσω μεταφορικά και το μερίδιο που μου αναλογεί, δεν θα ήθελα να δώσω 40€ για να πάρω όλο το κουτί.

 

Αυριο θα πέσει συσκότιση 1 μέρα και wet σκιμμαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...