Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Σκέπασε το να μη περνάει καθόλου φως 

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να σου λέω ότι βάλε αντιφωσφωρο άσχετος τη μετράς με το τεστ.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, niknik said:

Εξακολουθώ να σου λέω ότι βάλε αντιφωσφωρο άσχετος τη μετράς με το τεστ.

Για να το λες κάτι θα ξέρεις, μπορείς να το εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Για να το λες κάτι θα ξέρεις, μπορείς να το εξηγήσεις;

Έχω πει επανειλημενος πως το τεστ δεν μετράει φωσφωρικα και επισείς δεν υπάρχει ενυδρειο που δεν έχει φωσφωρικα σε κύκλο στην πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, niknik said:

Έχω πει επανειλημενος πως το τεστ δεν μετράει φωσφωρικα και επισείς δεν υπάρχει ενυδρειο που δεν έχει φωσφωρικα σε κύκλο στην πορεία του.

Δεκτό Νικο.

Συντομα βρήκα άτομο να μου μετρήσει με Hanna τα πάντα και θα έχουμε μια πιο σωστή άποψη.

 

Προς το παρόν, συνεχίζω να ψάχνω να μου δώσει κάποιος λίγο ChemiClean

Link to comment
Share on other sites

Κάνω άλλη μια έκκληση για Chemiclean.

Πλέον χάνω κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Κάνω άλλη μια έκκληση για Chemiclean.

Πλέον χάνω κοράλλια.

Πάρε το anti red τώρα και ρίξε το είναι τις aquamedic.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο, θα σου προτείνω τι να κάνεις με δική σου ευθύνη.

 

Θα πας να πάρεις οξυζενέ απο το φαρμακείο με περιεκτικότητα απο 2,5 εώς 3,5 % (υπεροξειδίου του υδρογόνου)

 

Θα πάρεις μια πιπέτα , ένεση ή οτιδήποτε σε βολεύει για Target feeding.

Και θα βάλεις 0,12ml για 1 λτ νερού. πχ σε μένα το ενυδρείο είναι 250λτ, και βάζω 30 ml.

 

Με σβηστά φώτα,  θα κάνεις Target με οξυζενέ, με την ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα σου, ακριβώς πάνω στα σημεία που είναι το κυανοβακτήριο. (Εμένα ειναι κλειστά τα φώτα μεν, αλλα μπαίνει φώς απο την μπαλκονόπορτα. Οπότε δεν το λες 100% σκοτάδι) 

Εγω το έκανα στον αραγωνίτη ακουμπώντας την πιπέτα πάνω στον αραγωνίτη με το κυανοβακτήριο. Δεν θέλουμε να διαλυθεί το οξυζενέ στο νερο, αλλά να χτυπήσει όσο το δυνατών το σημείο με το κυανοβακτήριο, γιαυτό και θα την ακουμπήσεις πάνω του. 

 

Το οξυζενέ ή αλλιώς υπεροξείδιο του υδρογόνου θα αντιδράσει αμέσως εκεί που θα πέσει, προκαλώντας φυσαλίδες, οι οποίες είναι καθαρό οξυγόνο και μην σε ανησυχούν.  Ουσιαστικά θα κάψει οτι οργανικό υλικό έρθει σε επαφή, και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μας το κυανοβακτήριο.

Ταυτόχρονα θα ανέβει το Redox κάτι το οποιο λένε οτι είναι θετικό. (Δεν το εχω μετρήσει ποτέ και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.) 

 

Τελευταίες παρατηρήσεις: 

- Το έχω κάνει πάνω απο 3-4 φορές με άριστα αποτελέσματα τόσο σε κυανοβακτήριο όσο και σε τριχοειδή άλγη.

-Το ενυδρείο μου διαθέτει διάφορα κοράλλια. Ακροπόρες, Σεριατοπόρες, LPS, Soft μέχρι σπειρογράφους (feathering duster) και ζουν μια χαρά.

-Σε περιπτώσεις που το οξυζενέ ειναι 3,5 με 3,8, ενδέχεται να προκαλέσει ενα ελάχιστο κάψιμο στον ιστό κάποιου κοντινού κοραλλιού. Αλλά αυτό εξαρτάτε απο την ροή και την απόσταση κοραλλιου με το σημείο που θα κάνεις target.

-Για 3 συνεχόμενες μέρες μπορείς άνετα να το επαναλαμβάνεις. Για 4η κλπ δεν το εχω κάνει. Ο λόγος ειναι οτι απο την 3η και μετά ενα 95 % του κυανοβακτηριδίου σε εμένα εξαλείφεται. (Η τριχοειδές άλγη εχει μεγαλύτερες ανοχές, και θα χρειαστεί μεγαλύτερο χρόνο θεραπείας) 

-Επειδή αναφέρεις οτι πάει και πάνω σε κοράλλια, πρέπει να σου πω οτι δεν το εχω δοκιμάσει, να το κάνω πάνω σε κοράλλι. It's up to you αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο. (Για μένα αν το κάνεις θα νεκρωθεί τοπικά και το κοράλλι και το κυανοβακτήριο)

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εμπειρία, και ο κάθε ένας που θα το κάνει παίρνει και την ευθύνη για τυχών συνέπειες που μπορεί να προκύψουν.  (Σε μένα δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα).

 

Οτι άλλο θες, εδώ είμαστε.  

 

Good luck :) 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη θα έχω Chemiclean, προσφέρθηκε παιδί να μου δώσει μια δόση.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, θα ενημερώσω για εξελίξεις 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Επειδή η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο, θα σου προτείνω τι να κάνεις με δική σου ευθύνη.

 

Θα πας να πάρεις οξυζενέ απο το φαρμακείο με περιεκτικότητα απο 2,5 εώς 3,5 % (υπεροξειδίου του υδρογόνου)

 

Θα πάρεις μια πιπέτα , ένεση ή οτιδήποτε σε βολεύει για Target feeding.

Και θα βάλεις 0,12ml για 1 λτ νερού. πχ σε μένα το ενυδρείο είναι 250λτ, και βάζω 30 ml.

 

Με σβηστά φώτα,  θα κάνεις Target με οξυζενέ, με την ποσότητα που αντιστοιχεί στα λίτρα σου, ακριβώς πάνω στα σημεία που είναι το κυανοβακτήριο. (Εμένα ειναι κλειστά τα φώτα μεν, αλλα μπαίνει φώς απο την μπαλκονόπορτα. Οπότε δεν το λες 100% σκοτάδι) 

Εγω το έκανα στον αραγωνίτη ακουμπώντας την πιπέτα πάνω στον αραγωνίτη με το κυανοβακτήριο. Δεν θέλουμε να διαλυθεί το οξυζενέ στο νερο, αλλά να χτυπήσει όσο το δυνατών το σημείο με το κυανοβακτήριο, γιαυτό και θα την ακουμπήσεις πάνω του. 

 

Το οξυζενέ ή αλλιώς υπεροξείδιο του υδρογόνου θα αντιδράσει αμέσως εκεί που θα πέσει, προκαλώντας φυσαλίδες, οι οποίες είναι καθαρό οξυγόνο και μην σε ανησυχούν.  Ουσιαστικά θα κάψει οτι οργανικό υλικό έρθει σε επαφή, και συγκεκριμένα στην περίπτωσή μας το κυανοβακτήριο.

Ταυτόχρονα θα ανέβει το Redox κάτι το οποιο λένε οτι είναι θετικό. (Δεν το εχω μετρήσει ποτέ και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.) 

 

Τελευταίες παρατηρήσεις: 

- Το έχω κάνει πάνω απο 3-4 φορές με άριστα αποτελέσματα τόσο σε κυανοβακτήριο όσο και σε τριχοειδή άλγη.

-Το ενυδρείο μου διαθέτει διάφορα κοράλλια. Ακροπόρες, Σεριατοπόρες, LPS, Soft μέχρι σπειρογράφους (feathering duster) και ζουν μια χαρά.

-Σε περιπτώσεις που το οξυζενέ ειναι 3,5 με 3,8, ενδέχεται να προκαλέσει ενα ελάχιστο κάψιμο στον ιστό κάποιου κοντινού κοραλλιού. Αλλά αυτό εξαρτάτε απο την ροή και την απόσταση κοραλλιου με το σημείο που θα κάνεις target.

-Για 3 συνεχόμενες μέρες μπορείς άνετα να το επαναλαμβάνεις. Για 4η κλπ δεν το εχω κάνει. Ο λόγος ειναι οτι απο την 3η και μετά ενα 95 % του κυανοβακτηριδίου σε εμένα εξαλείφεται. (Η τριχοειδές άλγη εχει μεγαλύτερες ανοχές, και θα χρειαστεί μεγαλύτερο χρόνο θεραπείας) 

-Επειδή αναφέρεις οτι πάει και πάνω σε κοράλλια, πρέπει να σου πω οτι δεν το εχω δοκιμάσει, να το κάνω πάνω σε κοράλλι. It's up to you αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο. (Για μένα αν το κάνεις θα νεκρωθεί τοπικά και το κοράλλι και το κυανοβακτήριο)

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εμπειρία, και ο κάθε ένας που θα το κάνει παίρνει και την ευθύνη για τυχών συνέπειες που μπορεί να προκύψουν.  (Σε μένα δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα).

 

Οτι άλλο θες, εδώ είμαστε.  

 

Good luck :) 

 

 

Μπράβο ρε Ευγενίέ. 

Πολύ καλή πληροφόρηση και αναλυτικοτατη!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερυθρομυκίνη δεν βοηθάει στο θαλασσινό?? 

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2018 at 4:35 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Η ερυθρομυκίνη δεν βοηθάει στο θαλασσινό?? 

Βοηθάει και το διαλύει απλά θέλει αυστηρά την δοσολογία και πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

για πες πως παει η κατάσταση σου??

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2018 at 9:32 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

για πες πως παει η κατάσταση σου??

Μια βδομαδα μετά και με χρήση Chemiclean, το κυανο πλέον έχει εξαφανιστεί ολοκληρωτικά.

Θεωρώ πως ήταν η καλύτερη λύση.

Ειχαμε δυστυχώς κάποιες απώλειες, έχασα τα watermelon zoanthids και πάνω από τα μισά από ένα άλλο ωραίο ειδος, καθώς και λίγο gsp. Έκανα αλλαγη 25% και έβαλα φρέσκο άνθρακα καθώς το σκιμμερ μου έχει αφηνιάσει και σκιμμαρει απίστευτα λόγω αντίδρασης με το φαρμακο. Εννοείται ήταν κλειστό κατά την διάρκεια της θεραπείας, αλλιώς θα γέμιζε κάθε 2 λεπτά το δοχείο συλλογής.

 

Θελω να ευχαριστήσω όλους που προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν και όσους μου έστειλαν μήνυμα τόσο με εναλλακτικές λύσεις αλλά και για να μου δώσουν το σκεύασμα που έψαχνα! 

 

Αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες, παρατήρησα ότι έχω μήνες ολόκληρους να ανεβάσω FTS, το ενυδρείο δεν έχει καμία σχέση με τότε...

Κλαδεψα σήμερα καλά καλά την Xenia, καθάρισα τα τζάμια μου και αύριο έρχονται οι φωτο...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα των φωτογραφιών...

 

Full Tank Shot

tClTmSH.jpg

 

Top Down Shot

LZnZbiX.png

 

Side Tank Shot

9NJLLDC.jpg

 

 

Royal Gramma (Gramma Loreto),  η νέα λιλιπούτεια προσθήκη 4 πόντων, η οποία και κλείνει την ψαροσύνθεσή μου - όλος ο βράχος του ανήκει -.

gYWBUhD.jpg

okiCqWq.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Αγαπημένο ψάρι το Gramma.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι του γλυκου στα ενυδρεία και θέλω πολύ να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο, μπορώ να πω πως το λάτρεψα!!

Πολύ όμορφο μεγάλε!!  Keep going.. :D :D 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αγορίνα!! Μου αρέσουν πολύ τα αποτελέσματά σου..

Τα sps σου τα βλέπω πολύ κομπλέ.. Μ αρέσεις!!! ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μαγευτικό!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όλα πολύ ωραία με υγεία και χρώμα!

Όμως το στήσιμο των βράχων θα σε δυσκολέψει στο μέλλον. 

Θέλεις ύψος ώστε να εκμεταλλευτείς το φως άλλα και λιγότερη επιφάνεια στα βράχια με τον αραγωνιτη. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους φίλοι μου!

 

@Skoti δεν το περίμενα! Η Seriatopora και η πράσινη Montipora πάνε τρένο! Έχω φωτο πριν και μετά, έπαθα πλακα μπορώ να πω. Η κόκκινη Μόντι δεν πάει τόσο καλά, φταίει το σημείο που την έχω μάλλον. 

 

@fishbone! για ενδεχόμενα σκληρά κοράλλια έχω θέμα με το στήσιμο μου, σίγουρα. Έχω σκεφτεί να φέρω ένα ύψωμα ακριβώς στην μέση, με έναν βράχο ο οποίος δεν θα μπει πάνω αλλά από πίσω από αυτόν που υπάρχει τώρα, και θα γέρνει πάνω του. Με καταλαβαίνεις;

 

Σαν κοράλλι θα ήθελα να δοκιμάσω Acan στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Τι λες να μην αρέσει στη κόκκινη μοντι σου εκεί που είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Τι λες να μην αρέσει στη κόκκινη μοντι σου εκεί που είναι ? 

Δημήτρη ο φωτισμός που δέχεται η κόκκινη είναι χαμηλός. Το ένα κομματι είναι κάτω από την Seriatopora και το άλλο είναι εκτός άμεσης εμβέλειας φωτισμού. 

Το γνώριζα αυτό από την πρώτη στιγμή.

Οπως ανέφερα τα υπόλοιπα SPS πάνε μια χαρά. Δυστυχώς δεν έχω άλλο σημείο που να μου αρέσει να μπει η κόκκινη όποτε αυτό που θα γίνει ειναι να χάσει λίγο από το χρωμα της, να μην είναι τόσο έντονη. Το ενυδρείο στο οποίο βρισκόταν ήταν πολύ ανώτερων προδιαγραφών από το δικό μου. Αν από τα τρία σκληρά που έχω, χάσει μόνο το ένα μέρος του χρώματος, είμαι ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Η μοντιπορα δεν έχει ιδιαίτερο θέμα εκεί εκτός και αν την καβαλήσει η σεριατοπορα κάποια στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να βάλω και τη δική μου τέρμα ψηλά ε? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...