Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό.

Όπως σας είχα πει, θα έκανα το «πείραμα» να τρέξω χωρίς σκιμμερ για να βγουν κάποια συμπεράσματα, τα οποία σίγουρα δεν μπορεί να είναι απόλυτα σε ένα πολυπαραγοντικό σύστημα όπως το θαλασσινό, αλλά η επιτυχία ή αποτυχία του πειράματος θα μπορούσε να μας δώσει κάποιες πληροφορίες.

 

Το σκιμμερ έμεινε κλειστό έναν μήνα. Ήταν σίγουρα η πιο λάθος απόφαση που έχω πάρει στα 12 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι και ακόμα πληρώνω τα σπασμένα. Τρελή διατομικη η οποία έπνιξε κάποια κοράλλια και δεν έχει εξαφανιστεί ακόμα λόγω των ανισορροπιών που υπήρξαν. Το σκιμμερ πλέον τρέχει 15 μέρες. Οι εφυλιες από εξαιρετική κατάσταση έφτασαν να είναι σε τραγική και δωθηκαν μαζί με αρκετά σκληρά σε φίλο μου μέχρι να ισορροπήσει το σύστημα. Ακόμα και σε ζωανθακια έχω θέματα. Όλα τα δεινά εμφανίστηκαν μαζί με την διατομικη, η οποία μας χτύπησε 2 εβδομάδες από τότε που έκλεισε το σκιμμερ.

 

Γενικα αυτήν την περίοδο το τρέξιμο που έχω είναι πρωτόγνωρο για εμένα κάτι που με έχει κάνει να αναθεωρήσω λίγο την στάση μου προς το συγκεκριμένο ενυδρείο και το μέλλον του γενικότερα. Ακόμα παλεύω όμως, είναι από τις πρώτες φορές που βλέπω το ενυδρείο μου και συνεχως αντί να με ηρεμεί με εκνευρίζει.  

 

Το ποστ αυτό το κάνω ώστε κάποιος που ακολούθησε το σκεπτικό μου περι σκιμμερ να δει την κατάληξη των πραγμάτων. Προφανώς και δεν μπορούμε να είμαστε 1000% σίγουροι ότι φταίει αυτό, δεν άλλαξα τίποτα άλλο όμως, απολύτως τίποτα. 

 

Θα σας κρατήσω ενήμερους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σού πω να μη απογοήτευσαι δυστυχώς σε όλους μας συμβαίνουν διάφορα στα ενυδρεία μας κατά καιρους. Ήθελα να σε ρωτήσω τι από την ρουτίνα που είχες άλλαξες από την στιγμή που έκλεισες το σκιμμερ. Βασικά ποια ήταν η ρουτίνα σου πριν και αν άλλαξες κάτι μετά. 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την εξέλιξη που πήρε το σύστημα το σύστημά σου. Προσωπικά θεωρώ ότι ένα σύστημα μπορεί να τρέξει χωρίς σκιμμερ, αλλά υπό προϋποθέσεις. Και το λέω γιατί μου είχε καεί η αντλία του σκιμμερ και έκανε να έρθει 40ημερες από Κίνα ( coral box D500), οπότε και αναγκαστικά δούλεψα χωρίς. Απλά αναπροσαρμόζεις τις ρουτίνες, ειδικά στα ταισματα, και τα οργανικά του συστήματος. Ισορροπία στα Νο3 και Po4. Υπομονή, δώσε σταθερότητα χωρίς απότομους χειρισμούς και θα μπει πάλι σε σειρά.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε Βασίλη. 

Δεν θυμάμαι άλλα γιατί σταμάτησες το σκιμμερ ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Θα σού πω να μη απογοήτευσαι δυστυχώς σε όλους μας συμβαίνουν διάφορα στα ενυδρεία μας κατά καιρους. Ήθελα να σε ρωτήσω τι από την ρουτίνα που είχες άλλαξες από την στιγμή που έκλεισες το σκιμμερ. Βασικά ποια ήταν η ρουτίνα σου πριν και αν άλλαξες κάτι μετά. 

Να προσθέσω πως στο είχα πει να μην το κάνεις, όμως μέσα από πειράματα και λαθοι που έχουμε κάνει γινόμαστε καλύτεροι. Ένα μεγάλο μπράβο που το μοιράστηκες, και δεν το κράτησες κρυφό (όπως κάνουν κάποιοι στις στραβές)

Με στεναχώρησε η ζημιά που έγινε αλλά μάθαμε πολλά από αυτή. 

Για πες γιατί είναι σημαντικό στην ερώτηση του @salamander Ορέστη, ποια ρουτίνα άλλαξες με το κλείσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @bbetta, αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι συνάμα εκνευριστικό αλλά και η μεγαλύτερη αρετή που υπάρχει στο θαλασσινό....υπομονή!!!!!! 

Με σταθερές ρουτίνες θα επανέλθει το ενυδρείο σου και θα το χαίρεσαι όπως και πριν! Ένα μπράβο και από μένα που μοιράστηκες την δυστυχώς 

δυσάρεστη εμπειρία σου γιατί έτσι μαθαίνουμε όλοι. Στην πολύ εύστοχη ερώτηση του @salamander να προσθέσω ότι θα είχε ενδιαφέρον να μας 

πεις και τις μετρήσεις που είχες αυτόν τον μήνα με κλειστό σκίμερ. Προσωπικά θεωρώ "περίεργο" το ότι βγήκε διατομική σε ένα στρωμένο 

σύστημα, θα περίμενα να βγει κάτι άλλο πχ. κυανό και όχι διατομική αλλά όπως σωστά είπες ένα ενυδρείο είναι πολυπαραγοντικό σύστημα και 

κάποιες φορές δυστυχώς απρόβλεπτο....υπομονή και όλα θα πάνε καλά!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε @bbetta που το μοιράστηκες μαζί μας. Μην σε παίρνει απο κάτω. Απο την στιγμή που επιχειρείς ενα πείραμα πρέπει να είσαι και έτοιμος να δεχτείς την αποτυχία. Υπομονή, δείξε χαρακτήρα και θα φτιάξουν τα πράγματα. Εκανες κάτι που ίσως κάποιοι να μην τολμούσαν. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πειραματα κανω πολυ συχνα, αλλα στο γλυκο οι συνεπειες δεν ειναι τοσο καταστροφικες. Υπομονη....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Λυπάμαι για την εξέλιξη που πήρε το σύστημα το σύστημά σου. Προσωπικά θεωρώ ότι ένα σύστημα μπορεί να τρέξει χωρίς σκιμμερ, αλλά υπό προϋποθέσεις. Και το λέω γιατί μου είχε καεί η αντλία του σκιμμερ και έκανε να έρθει 40ημερες από Κίνα ( coral box D500), οπότε και αναγκαστικά δούλεψα χωρίς. Απλά αναπροσαρμόζεις τις ρουτίνες, ειδικά στα ταισματα, και τα οργανικά του συστήματος. Ισορροπία στα Νο3 και Po4. Υπομονή, δώσε σταθερότητα χωρίς απότομους χειρισμούς και θα μπει πάλι σε σειρά.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και τύχη πολύ γιατί χωρίς αυτήν δεν πάμε πουθενά. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να ανεβάζουμε τις επιτυχίες μας χωρίς τις αποτυχίες μας. 

 

Ήξερα πως εφόσον το πείραμα θα πήγαινε στραβά θα ερχομουν αντιμέτωπος με συνέπειες και ήμουν διαθετημένος να το επιχειρήσω. Παρόλα αυτά η κατάσταση με έχει εκνευρίσει επειδή τον τελευταίο καιρό δυστυχώς το ενυδρείο είναι μικρό κομμάτι της καθημερινότητας και σε αυτήν την ευκαιρία που μου έδινε να χαλαρώσω, γίνεται το αντίθετο. Πάλι καλά που έχω και το mini φυτεμένο :hehe!

 

Θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτήσεις όλων

 

ΜΕ ΣΚΙΜΜΕΡ 

Αλλαγή 15% κάθε εβδομάδα. Ένα τάισμα Reef-Roids πριν την αλλαγη, γενικότερα φειδωλο τάισμα ψαριών κυρίως ξηρές. ΝΟ3<10 , PO4<0.03 (με τρία διαφορετικά τεστ). Σκούπα βυθού κάθε εβδομάδα, ελάχιστες αλγες.

 

ΧΩΡΙΣ ΣΚΙΜΜΕΡ 

Αλλαγή 15% κάθε εβδομάδα. Ταισματα στα κοράλλια πιο σπάνια και λιγότερο φαι στα ψάρια. Μετρήσεις ίδιες με νιτρικά λίγο τσιμπημενα 10-15. Όπως βλέπετε δεν είχαμε αλλαγές θεαματικές.

Αλγες πολλές κυρίως στον αραγωνιτη. Βακτήρια έβαζα περισσότερα μπας και σώσω κάτι.

 

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης είναι ότι είδα καλή πτώση σε Mg (1270) και Ca (400), ήταν πιο ψηλά και τα δυο. Έβαλα κάποια πολυ λίγα σκληρά ακριβώς πριν αρχίσει η... καταστροφή και σκέφτηκα μήπως έκαναν καταναλώσεις αλλά δεν έφερε αυτό το σύστημα τούμπα (δεν πιστεύω ότι έκαναν μεγάλες καταναλώσεις για να πω την αλήθεια).

 

Το pH έφτασε 7.8 σε κάποιες φασεις από 8.0-8.1 που ήταν σταθερά.

 

Ολα τα σκληρά και οι εφυλιες έχουν βγει από σήμερα και μετακινηθεί σε άλλο ενυδρείο για δυο λογους. Να ανακάμψουν αφού δεν έβλεπα σωτηρία και για να μην τα βλέπω και χαλιέμαι. 

 

Είχα κατεβάσει τα λευκά επίσης από 65% σε 50%. Ανέβηκαν πάλι στο 60%, μπας και...

 

Θα σας κρατήσω ενήμερους, λέω να κάνω μια μεγάλη αλλαγη νερού, τι λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μασάς εσύ. Θα το ξανακάνεις κουκλάκι το ενυδρείο σου Βασίλη. Τώρα το μόνο που χρειάζεται όπως ανέφεραν και οι προλαλλήσαντες, είναι υπομονή και όλα θα γίνουν.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πω ρε συ με τρόμαξες απορώ εγώ πως τη παλεύω!

Κανε υπομονή και η φύση θα ξαναβρει το δρόμο της. αφου ηταν μια φορά ολα οκ θα ξαναγίνουν πλέον ξερεις τι να κάνεις. καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

φίλε λυπάμαι πολύ...... εγώ θα σου πρωτινά τώρα να ρίξεις και το seachem pristine και πιστεύω μετά από 3 μέρες θα δεις αποτελέσματα...... εύχομαι να σου πάνε όλα καλά....  

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bbetta said:

ΧΩΡΙΣ ΣΚΙΜΜΕΡ 

Αλλαγή 15% κάθε εβδομάδα. Ταισματα στα κοράλλια πιο σπάνια και λιγότερο φαι στα ψάρια. Μετρήσεις ίδιες με νιτρικά λίγο τσιμπημενα 10-15. Όπως βλέπετε δεν είχαμε αλλαγές θεαματικές.

Αλγες πολλές κυρίως στον αραγωνιτη. Βακτήρια έβαζα περισσότερα μπας και σώσω κάτι.


Ίσως αυτό επιβάρυνε ακόμη περισσότερο το σύστημα αντί να λειτουργήσει θετικά.

Όταν επιλέξουμε να προκαλέσουμε αύξηση του πληθυσμού βακτηρίων στο ενυδρείο μας το κάνουμε με σκοπό αυτά να καταναλώσουν μεγάλες ποσότητες οργανικών διαλυμένων στη στήλη το νερού. Απαραίτητη προυπόθεση όμως είναι να υπάρχει στη συνέχεια  ένας τρόπος εξαγωγής των βακτηρίων από το νερό μας. Ο μόνος εύκολος τρόπος είναι η χρήση skimmer. 

Αν προκαλέσεις έκρηξη βακτηριών και δεν τα απομακρύνεις αποτελεσματικά τότε έκανες μια τρύπα στο νερό. 

 

Επίσης  δε ξέρουμε τι ακριβώς περιλαμβάνουν αυτά τα υγρά. Είναι απλά βακτήρια; Είναι δυνατόν να διατηρούναι βακτήρια ζωντανά κλειστά σε μια αμπούλα για τόσο διάστημα; Μήπως περιλαμβάνουν και τροφή για βακτήρια που επιδείνωσε το πρόβλημα;

 

Εν συντομία όμως, έβγαλες κάποιο συμπέρασμα. Το πείραμα είχε και το ρίσκο, όπως είπες και εσύ.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το σκίμμερ είναι ίσως το πιο σημαντικό μέρος του εξοπλισμού σε ένα reef για πολλούς λόγους. Ωστόσο  πιστεύω ότι μπορεί κάποιο ενυδρείο να κρατηθεί χωρίς σκίμμερ, με την προυπόθεση ότι χρησιμοποιούμε εναλλακτικές μεθόδους απομάκρυνσης οργανικών, πχ. refugium, ATS, κάποια μέθοδο απονιτροποίησης, επίσης αντιφώσφορο,  σίγουρα όμως όχι με χρήση βακτηρίων γιατί η χρήση βακτηρίων προυποθέτει λειτουργία σκίιμερ. Σίγουρα όμως η μη χρήση σκίιμερ κάνει το σύστημα πολύ πιο ασταθές και ευάλωτο.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@thediscusman δεν έχεις καθόλου αδικο στον τρόπο σκέψης σου. Γενικά πρέπει να αφήσω το ενυδρείο στην ησυχία του να συνέλθει. Θα κάνω κάποιες λίγο μεγαλύτερες αλλαγές νερού από εδω και περα για να επανέλθουν και τα ασβεστια, μαγνησια 

Link to comment
Share on other sites

από τα λάθη μας γινόμαστε πιο δυνατοί...σου μιλάω εγώ που έχω περάσει 2 καλοκαιρινές τούμπες και είχα μέσα sps lps soft...εκεί να δεις απογοήτευση...τα πιο καλά κοράλια μου παρέδωσαν πνεύμα...δώστου λίγο χρόνο,ανασύνταξε τις δυνάμεις σου και συνέχισε μπροστά άμα έχεις έστω και λίγο διάθεση ακόμη μετά από την κακή στιγμή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι είχαμε κάνει αυτήν την συζήτηση στο παρελθόν και είχαμε πει γιατί ΔΕΝ  πρέπει να βγάλεις το σκιμμερ .

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί με 10 νιτρικά να το απενεργοποιήσεις???

 

Επίσης είμαι πολύ σύμφωνος με αυτά που είπε ο @thediscusman  άλλα για εμένα ένα ακόμα πολύ βασικό στοιχείο είναι η οξυγονοσης του νερού.  Ειδικά το βράδυ με την πτώση του ph .

Προσωπικά με αγχώνει πολύ περισσότερο μια πτώση του ph πάρα οτιδήποτε άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά ήταν λιγότερο από 10, πιο κοντά στο 5. Μετά από διάβασμα αλλά το σημαντικότερο από συζήτηση με φίλους που δεν δούλευαν σκιμμερ και είχαν κοράλλια που ευδοκιμούν σε σχετικά πιο βρώμικα νερά, είπα να το δοκιμάσω. Και εμένα η διακύμανση του pH με άγχωσε 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, fishbone! said:

άλλα για εμένα ένα ακόμα πολύ βασικό στοιχείο είναι η οξυγονοσης του νερού.  Ειδικά το βράδυ με την πτώση του ph .

Προσωπικά με αγχώνει πολύ περισσότερο μια πτώση του ph πάρα οτιδήποτε άλλο. 

 Για αυτό το λόγο η χρήση του σκίμμερ θεωρείται η καρδιά ενός reef. Ο τρόπος που κρατά το σύστημα υγιές είναι πολύπλευρος. Η οξυγόνωση όπως έγραψε ο @fishbone!  είναι  είναι ένα τεράστιο θέμα. Επειδή δεν το μετράμε άμεσα, συχνά ούτε έμμεσα (μέσω του ph) συνήθως το παραγνωρίζουμε εντελώς.  

23 hours ago, bbetta said:

Τα νιτρικά ήταν λιγότερο από 10, πιο κοντά στο 5. Μετά από διάβασμα αλλά το σημαντικότερο από συζήτηση με φίλους που δεν δούλευαν σκιμμερ και είχαν κοράλλια που ευδοκιμούν σε σχετικά πιο βρώμικα νερά, είπα να το δοκιμάσω. Και εμένα η διακύμανση του pH με άγχωσε

Θεωρώ πιο ασφαλές αν θέλουμε λίγο πιο ῾῾βρώμικο῾῾ νερό να χρησιμοποιούμε κανονικά το σκίμμερ και να ταϊζουμε περισσότερο, είτε τα ψάρια είτε να κάνουμε target feeding στα κοράλια πιο συχνά. Εξάλλου απο μελέτες που έχουν γίνει το σκίμμερ δεν απορροφά παρά ένα μέρος των οργανικών. Δε θυμάμαι που ακριβώς είχα διαβάσει μία σχετική καλά υποστηριγμένη μελέτη,  νομίζω κάπου στο Reef Central. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 2:34 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Τα νιτρικά ήταν λιγότερο από 10, πιο κοντά στο 5. Μετά από διάβασμα αλλά το σημαντικότερο από συζήτηση με φίλους που δεν δούλευαν σκιμμερ και είχαν κοράλλια που ευδοκιμούν σε σχετικά πιο βρώμικα νερά, είπα να το δοκιμάσω. Και εμένα η διακύμανση του pH με άγχωσε 

Θα ήθελα φώτο Βασίλη και περισσότερες πληροφορίες για αυτά τα ενυδρεία. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δυστυχώς τα παιδιά δεν γράφουν στο φορουμ... θα προσπαθήσω να πάρω κάποια φωτο.

Παντως και με αναζήτηση στο ιντερνετ υπάρχουν πολλές αναφορές για επιτυχημένα ενυδρεία με μαλακά χωρίς σκιμμερ. Δεν γίνεται να υπάρχουν τόσες αναφορές, και να μην υπάρχει κάποια αλήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχει αλήθεια, δε νομίζω να το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το θέμα είναι τι ρουτίνες έχουν και τι εξοπλισμό αυτά τα ενυδρεία. Μήπως δουλεύουν πολύ μεγαλύτερο refugium,  ή μήπως έχουν πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση και ελάχιστο τάισμα; Και επίσης για πόσο χρόνο λειτουργούν με αυτό τον τρόπο.

Κατά τη γνώμη μου, ένα reef ενυδρείο ενός μέσου χομπίστα με λογική ιχυθοφόρτιση έως κάπως αυξημένη , όπως συνήθως κάνουμε όλοι, και μετρημένο τάισμα δύσκολα θα διατηρηθεί σε βάθος χρόνου χωρίς τη χρήση σκίμμερ. 

Για μένα το ζήτημα όμως είναι το εξής: αν έχουμε μια πολύ πετυχημένη συνταγή που στηρίζεται σε ένα μεγάλο βαθμό στη λειτουργία του σκίμμερ γιατί να ψάχνουμε για εναλλακτικές μεθόδους που δεν προσφέρουν την ίδια ασφάλεια και σταθερότητα; 

Εκτός αν είναι για σκοπούς έρευνας ή πειράματος. 

 

Για να συνοψίσουμε, το σκίμμερ σε γενικές γραμμές προσφέρει τα εξής:

1.εξαγωγή οργανικών ουσιών υπό τη μορφή πρωτεινών, λιπιδίων κτλ,

2.οξυγόνωση του νερού με όλες τις άμεσες (παροχή οξυγόνου για τα ψάρια και άλλους αερόβιους οργανισμούς) και έμμεσες συνέπειες στη ζωή του ενυδρείου διατήρηση του ph  σε ικανοποιητικά επίπεδα κτλ

3.Αν γίνεται χρήση κάποιας προβιοτικής μεθόδου τότε απομάκρυνση βακτηρίων που ήδη έχουν καταναλώσει οργανικές ουσίες.

 

Στα αρνητικά είναι ότι απομακρύνει μέρος των ουσιών που προσθέτουμε εμείς, κυρίως αμινοξέα, λιπίδια, βιταμίνες και ίσως σε σπάνιες περιπτώσεις οδηγήσει και σε μη ανιχνεύσιμα οργανικά υπό μορφή NO3 που μετρούμε. 

 

Αν αποφασίσουμε να σταματήσουμε τη χρήση σκίμμερ, πρέπει με κάποιο τρόπο άμεσα να αντικαταστήσουμε τις θετικές ενέργειες του σκίμμερ. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο να το κάνουμε αυτό αποτελεσματικά. 

 

@bbettaΤα λέω αυτά χωρίς να θέλω να υποβιβάσω καθόλου το πείραμα που έκανες και ακόμη περίσσότερο ότι μοιράστηκες τις αρνητικές επιπτώσεις. Απλά πιστεύω, πως, όπως συμπέρανες και εσύ,  το σκίμμερ είναι εξοπλισμός που πολύ δύσκολα μπορεί να αντικατασταθεί από κάτι άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κάποιοι θα υπάρχουν που θα τρέχουν επιτυχημένα ενυδρεία χωρίς σκιμμερ . 

Πόσο καιρό τρέχουν?

Πόσο ώριμα ήταν πριν το ξεκινήσουν?

Ρουτίνες?

Κτλ....

 

Το θέμα είναι αν αξίζει να ρισκάρεις και ΓΙΑΤΙ?

Στατιστικά μιλώντας αν το 95% είναι πετυχημένο με σκιμμερ,  εσύ πιστεύεις ότι θα είσαι στο άλλο 5%.????

 

Και στην τελική μπορεί απλά να είναι "εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανονα" .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2018 at 7:24 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

 

Το θέμα είναι αν αξίζει να ρισκάρεις και ΓΙΑΤΙ?

 

 

Κάτι τέτοιες διατυπώσεις, είναι που δημιουργούν αβάσιμα δεδομένα. Ρίσκο; Γιατί είναι περισσότερο ρίσκο να μην έχεις σκιμερ;

 

Γιατί να μην έχεις σκιμερ; Για πάρα πολλούς λόγους.

 

Έχεις -1 μηχάνημα που μπορεί να δυσλειτουγησει.

 

Είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματική μέθοδος, να αφαιρεί θρεπτικά σε σχέση με τις αλγες.

 

Αφαιρεί φαγητό, που μετά χρειάζεται  να το ξαναπροσθεσεις.

 

Είναι από τα πιο ακριβά μηχανήματα.

 

Μύθος ότι χρειάζεσαι την οξυγόνωση που προσφέρει. Σε ένα ριφ ενυδρείο ακόμη και χωρίς σαμπ, η οξυγόνωση από την πολύ μεγάλη κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας, είναι υπεραρκετή. Τι σταθερό ph που προσφέρουν οι αλγες όταν φωτιζονατι επαρκώς σε αντίστροφη φωτοπεριοδο

, Είναι πολύ πιο σημαντικό, από ένα υψηλό pH , με μεγάλες διακυμάνσεις .

 

Στην τελική, γιατί να κάνουμε πιο πολύπλοκο και πολύ πιο ακριβα ένα χόμπι, που λόγω οικονομικής κρίσης , περναει κρίση;

 

Φίλε μπετα, δυστυχώς αυτό που έκανες ,δεν ήταν πείραμα, ήταν προδιαγεγραμμένη η κακή εξέλιξη. Το ριφ θέλει κυρίως σταθερότητα, που εσύ αν την είχες, την ανετρεψες.

 

Τα βακτήρια σε ένα ριφ , μόνο καλό κάνουν, όταν τους έχουμε ένα σπίτι να περνάνε καλά, και όταν τους εξασφαλίζουμε φαγητό. Ρίχνοντας πληθυσμούς τεχνηέντως, είναι μια τακτική που κάνει κακο στην τσέπη μας, και σε κάποιες περιπτώσεις, όπως στην δική σου και στο ενυδρείο μας. Είναι μια τακτική, που πολύ κακώς καθιερώθηκε, και έκανε ακόμη πιο ακριβο, χωρίς να υπάρχει λόγος , το χόμπι μας.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...