Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

πριν 35 λεπτά, το μέλος gecasgr έγραψε:

 

Κάτι τέτοιες διατυπώσεις, είναι που δημιουργούν αβάσιμα δεδομένα. Ρίσκο; Γιατί είναι περισσότερο ρίσκο να μην έχεις σκιμερ;

 

Γιατί να μην έχεις σκιμερ; Για πάρα πολλούς λόγους.

 

Έχεις -1 μηχάνημα που μπορεί να δυσλειτουγησει.

 

Είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματική μέθοδος, να αφαιρεί θρεπτικά σε σχέση με τις αλγες.

 

Αφαιρεί φαγητό, που μετά χρειάζεται  να το ξαναπροσθεσεις.

 

Είναι από τα πιο ακριβά μηχανήματα.

 

Μύθος ότι χρειάζεσαι την οξυγόνωση που προσφέρει. Σε ένα ριφ ενυδρείο ακόμη και χωρίς σαμπ, η οξυγόνωση από την πολύ μεγάλη κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας, είναι υπεραρκετή. Τι σταθερό ph που προσφέρουν οι αλγες όταν φωτιζονατι επαρκώς σε αντίστροφη φωτοπεριοδο

, Είναι πολύ πιο σημαντικό, από ένα υψηλό pH , με μεγάλες διακυμάνσεις .

 

Στην τελική, γιατί να κάνουμε πιο πολύπλοκο και πολύ πιο ακριβα ένα χόμπι, που λόγω οικονομικής κρίσης , περναει κρίση;

 

Φίλε μπετα, δυστυχώς αυτό που έκανες ,δεν ήταν πείραμα, ήταν προδιαγεγραμμένη η κακή εξέλιξη. Το ριφ θέλει κυρίως σταθερότητα, που εσύ αν την είχες, την ανετρεψες.

 

Τα βακτήρια σε ένα ριφ , μόνο καλό κάνουν, όταν τους έχουμε ένα σπίτι να περνάνε καλά, και όταν τους εξασφαλίζουμε φαγητό. Ρίχνοντας πληθυσμούς τεχνηέντως, είναι μια τακτική που κάνει κακο στην τσέπη μας, και σε κάποιες περιπτώσεις, όπως στην δική σου και στο ενυδρείο μας. Είναι μια τακτική, που πολύ κακώς καθιερώθηκε, και έκανε ακόμη πιο ακριβο, χωρίς να υπάρχει λόγος , το χόμπι μας.

 

 

 

 

 

 

 

Άρα φαντάζομαι ότι εσύ ανήκεις στο 5% τον πετυχημένων ενυδρείων χωρίς σκιμμερ. 

Δεν μας κάνεις μια παρουσίαση ώστε να δούμε και εμείς πως λειτουργεί ένα τέτοιο σύστημα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι δυνατό να κρατηθεί reef χωρίς σκίμμερ δε νομίζω ότι το αμφισβητεί κανείς με δεδομένο ότι θα υπάρχει εξοπλισμός που να το αντικαταστήσει επαρκώς, όπως οι άλγες και με επίγνωση ότι δεν είναι η ενδεδειγμένη και καθιερωμένη μέθοδος.

 

Το θέμα είναι πόσο σταθερό και λειτουργικό είναι ένα σύστημα που στηρίζεται κυρίως σε άλγες;

Και πόσο μεγάλο  μεγάλο πρέπει να είναι το refugium;

Και αν οι άλγες κρασσάρουν; Που κάποια στιγμή θα κρασάρουν όσο σχολαστικά και να το έχεις οργανωμένο. (Στατιστικά οι πιθανότητες να χαλάσει το σκίμμερ είναι πολύ μικρότερες από το να σταματήσει η ανάπτυξη στις άλγες ή να κρασάρουν. Ακόμη και άλγες που θεωρούμε ότι δεν κρασάρουν όπως η chaeto, όταν μειωθούν τα θρεπιτικά συστατικά αρχίζει να λιώνει).

Αν οι άλγες κρασάρουν ή σταματήσει η ανάπτυξή τους τι επιλογές έχεις για να κάνεις άμεσα και να σώσεις το reef, αν είναι στημένο με τρόπο που στηρίζεται σχεδόν αποκλειστικά σε αυτές;

 

Αναφέρω ενδεικτικά κάποιους λόγους που μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό. Σίγουρα υπάρχουν πολύ περισσότεροι όπως η οξυγώνωση κτλ...

Για αυτούς του λόγους και ένα σωρό άλλους ένα reef με αξιώσεις καλό να στηρίζεται σε περισσότερες από μία μεθόδους εξαγωγής νιτρικών (σκίμμερ, refugium, απονιτροποίηση κτλ...)  Τώρα ποια μέθοδος από όλες θα έχει στο κάθε ενυδρείο πρωτεύοντα ρόλο, αυτό είναι θέμα που το αποφασίζει ο καθένας. Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι καλύτερο να έχει κύριο λόγο το σκίιμμερ και τα υπόλοιπα να λειτουργούν συμπληρωματικά. 

 

Quote

Άρα φαντάζομαι ότι εσύ ανήκεις στο 5% τον πετυχημένων ενυδρείων χωρίς σκιμμερ. 

Δεν μας κάνεις μια παρουσίαση ώστε να δούμε και εμείς πως λειτουργεί ένα τέτοιο σύστημα. 

Όντως κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον και θα βοηθήσει τη συζήτηση να μιλάμε για κάτι πιο συγκεκριμένο. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμουλης :)

Φιλε @gecasgr επειδή το κείμενο σου και εσένα έχεις πολλές ανακρίβειες θα ήθελα να μας κάνεις μια ανάλυση αρχικά γιατί ένα ενυδρείο με αλγες βγαίνει οικονομικότερο όπως λες σε συνάρτηση με το ποια θεωρείς ότι  είναι η αναλογία που πρέπει να έχεις για ένα π.χ mixed ενυδρειο 1000 λιτρων.

Να μου πεις επίσης πως ξεκινάς ένα ενυδρείο π.χ με νεκρό βράχο που είναι οικονομικότερο (παράγων που έριξες στο τραπέζι), προσφέρει ασφάλεια και οικολογία. 

Στον φίλο @bbetta τα βακτήρια σίγουρα δεν έκαναν καλό και ήταν το μεγαλύτερο λάθος που έκανε στην όλοι διαδικασία. Αυτό δεν αναιρεί ότι υπάρχουν περιπτώσεις που είναι χρήσιμα αυτά τα "άχρηστα μπουκαλάκια". Το ότι το πείραμα δεν πέτυχε δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει ένα ενυδρείο χωρίς σκιμμερ. Έκανε ένα πείραμα μας το λέει και ο καθένας βγάζει το συμπεράσματα του. Αυτό δεν είναι επικίνδυνο και προσφέρει κάτι εδώ μέσα.

Το δικό σου ποστ για κάποιον που δεν γνωρίζει μπορεί να είναι η αρχή για ένα αποτυχημενο ενυδρείο. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ο καθένας σε αυτό το χόμπι έχει μια διαφορετική άποψη επειδή στο σπίτι του βρίσκεται απέναντι σε ένα διαφορετικό σύστημα, κανένας ύφαλος δεν είναι ίδιος. Όταν υπάρχει ισορροπία και σταθερότητα θα πάει καλά το σύστημα.

Το αν αυτή η ισορροπία θρεπτικών κλπ. επιτυγχάνεται με μακροάλγες, με Skimmer, με αλλαγές νερού είναι άλλο θέμα και έχει σχέση με τις απαιτήσεις του κάθε συστήματος αλλά και με το τι μας βολεύει να εφαρμόσουμε. Υπάρχουν τόσες αναφορές για πετυχημένα συστήματα με τρομερό skimmάριστα αλλά και χωρίς την χρήση αυτού, δεν υπάρχουν παντού θεωρίες συνομωσίας, ας μην αμφισβητούμε την ύπαρξη αυτών των ενυδρείων ούτε τα ποσοστά επιτυχίας τους.  Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιηθεί ούτε η απουσία σκιμμερ ούτε η χρήση του. 

 

Οι περισσότεροι που έχουν χρόνια θαλασσινό όταν αναφέρονται σε Reef, πάνε μαζί πακέτο και τα σκληρά. 

Σε ένα ενυδρείο μόνο με μανιτάρια, Xenia και GSP, εφόσον τηρούνται κάποιες προϋποθέσεις, δεν βρίσκω κανένα λόγο να θεωρήσουμε το σκιμμερ απαραίτητο. Ναι, ίσως έχουμε εξάρσεις διατομικής κτλπ, αλλά εφόσον τα κοράλλια πάνε καλά, μπορεί να το ορίσουμε ως επιτυχία και να μην μας ενδιαφέρει η πιο βρώμικη εικόνα του ενυδρείου. Τα μ****α σε εμένα βελτιώθηκαν αρκετά στο διάστημα που έκλεισα το σκιμμερ και σε χρωμα και σε όγκο. 

Το πρόβλημα με την δικιά μου περίπτωση ήταν ότι υπήρχε μια ισορροπία και την ανέτρεψα. Ένα ενυδρείο που κάνει πιο ήπια την μετάβαση ή ξεκινάει χωρίς σκιμμερ δουλεύει σε άλλους βιορυθμούς.

Σε ό,τι αναφορά τα βακτήρια, αρκετες φορές στο παρελθόν με στέγνωσαν από αλγες, δεν αμφισβητώ την βοήθεια που μου έδοσαν. Όταν τα χρησιμοποιούσα όμως στο παρελθόν, είχα και σκιμμερ. Ξέχασα να αναφέρω πως παράλληλα με τα βακτήρια προστέθηκε και νεκρός βράχος που κουράρεται εδω και αρκετό καιρό. Έπρεπε να αυξηθούν οι πληθυσμοί των βακτηρίων σε κάποιον βαθμό δηλαδή.

 

Περιμενω να περάσουν κάποιες μέρες ακόμα και θα σας κάνω μια ενημέρωση για την εξέλιξη.

 

Ας συνεχίσουμε λοιπόν την συζήτηση σε ήπιους τόνους, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα παρά μόνο να κερδίσουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το μπετα. Ακριβώς αυτο θα έγραφα τώρα και εγώ (γιατι εχτές τα διάβαζα στο κρεββάτι απο το  κινητό).  Βλέποντας και απο τον εαυτό μου που ποτέ δει ειχα σκιμμερ (ή χαετο ή σαμπ κτλπ) κατέληξα στο συμπέρασμα πως εαν τα λιτρα είναι λογικά εαν αποδεχτεί ο χρήστης οτι θα πρέπει να κρατήσει σε light επίπεδα και την ιχθυοφορτωση και τον αριθμό και τύπο κοραλλιών τότε μπορεί απο την αρχή να το ξεκινήσει χωρίς σκιμμερ. Τώρα για να το σταματήσει το σκιμαρισμα αργότερα μας απάντησε ο μπέτα με το πείραμα του μια χαρα πιστεύω!
Πάντως αυτό που λέτε για τα βακτήρια δεν το ειχα σκεφτεί. προσθέτω μετά απο κάθε αλλαγή και δεν μου παει το χέρι να τα μειώσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος gecasgr έγραψε:

 

Κάτι τέτοιες διατυπώσεις, είναι που δημιουργούν αβάσιμα δεδομένα. Ρίσκο; Γιατί είναι περισσότερο ρίσκο να μην έχεις σκιμερ;

 

Γιατί να μην έχεις σκιμερ; Για πάρα πολλούς λόγους.

 

Έχεις -1 μηχάνημα που μπορεί να δυσλειτουγησει.

 

Είναι πολύ λιγότερο αποτελεσματική μέθοδος, να αφαιρεί θρεπτικά σε σχέση με τις αλγες.

 

Αφαιρεί φαγητό, που μετά χρειάζεται  να το ξαναπροσθεσεις.

 

Είναι από τα πιο ακριβά μηχανήματα.

 

Μύθος ότι χρειάζεσαι την οξυγόνωση που προσφέρει. Σε ένα ριφ ενυδρείο ακόμη και χωρίς σαμπ, η οξυγόνωση από την πολύ μεγάλη κυκλοφορία και ανατάραξη της επιφάνειας, είναι υπεραρκετή. Τι σταθερό ph που προσφέρουν οι αλγες όταν φωτιζονατι επαρκώς σε αντίστροφη φωτοπεριοδο

, Είναι πολύ πιο σημαντικό, από ένα υψηλό pH , με μεγάλες διακυμάνσεις .

 

Στην τελική, γιατί να κάνουμε πιο πολύπλοκο και πολύ πιο ακριβα ένα χόμπι, που λόγω οικονομικής κρίσης , περναει κρίση;

 

Φίλε μπετα, δυστυχώς αυτό που έκανες ,δεν ήταν πείραμα, ήταν προδιαγεγραμμένη η κακή εξέλιξη. Το ριφ θέλει κυρίως σταθερότητα, που εσύ αν την είχες, την ανετρεψες.

 

Τα βακτήρια σε ένα ριφ , μόνο καλό κάνουν, όταν τους έχουμε ένα σπίτι να περνάνε καλά, και όταν τους εξασφαλίζουμε φαγητό. Ρίχνοντας πληθυσμούς τεχνηέντως, είναι μια τακτική που κάνει κακο στην τσέπη μας, και σε κάποιες περιπτώσεις, όπως στην δική σου και στο ενυδρείο μας. Είναι μια τακτική, που πολύ κακώς καθιερώθηκε, και έκανε ακόμη πιο ακριβο, χωρίς να υπάρχει λόγος , το χόμπι μας.

 

 

 

 

 

 

Επειδή διαφωνο σε αρκετά από τα γράφωμενα σου θα χαρώ να δω το ενυδρειο σου και το εννοώ, όπως Επισεις των 5%- που λένε ότι το τρέχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε οτι τα βακτήρια υποτίθεται οτι τα καταναλώνουν και τα κοράλλια που έχουμε μέσα στο ενυδρείο.  Απλα το αναφέρω γιατί είδα οτι κάπου πάμε να τα ενοχοποιήσουμε. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω πως σκέφτομαι διήμερη συσκότιση. Αυτήν την στιγμή κλείνουν τα φωτα, η άλγη εξαφανίζεται και επανέρχεται την επόμενη μερα. Γνώμες;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Να πω πως σκέφτομαι διήμερη συσκότιση. Αυτήν την στιγμή κλείνουν τα φωτα, η άλγη εξαφανίζεται και επανέρχεται την επόμενη μερα. Γνώμες;

Δηλώνει ανισοροποια. 

Τι αλγη διατομικη? κυανο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Να πω πως σκέφτομαι διήμερη συσκότιση. Αυτήν την στιγμή κλείνουν τα φωτα, η άλγη εξαφανίζεται και επανέρχεται την επόμενη μερα. Γνώμες;

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις τη συσκότιση. Τα κοράλλια δεν θα πάθουν κάτι και γενικά δεν έχεις κάτι να χάσεις εφαρμόζοντας αυτή τη μέθοδο.

Πάντως δεν θα περίμενα εντυπωσιακά αποτελέσματα...συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο, ότι δηλώνει θέμα ανισορροπίας και η διατομική θα

εξαφανιστεί όταν το σύστημα πάρει και πάλι το δρόμο του. Κάνε τις ρουτίνες σου ευλαβικά και το αποτέλεσμα θα έρθει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρουτίνα και σταθερότητα τα πιο σημαντικά πράγματα... καλοί οι πειραματισμοί αλλά ειδικά στα λίγα λίτρα ένα λάθος χειρισμός μπορεί να αποβεί μοιραίος λόγω εύκολης μεταβολής τιμών... θα συμφωνήσω και εγώ με την ανισορροπία...η συσκότιση για μένα απλά θα επουλώσει το πρόβλημα αλλά θα ξαναέρθει στην επιφάνεια αργά ή γρήγορα... 

Link to comment
Share on other sites

Για να έχετε εικόνα για το τι πράγμα μιλάμε, αυτό αντιμετωπίζω:

F7BCE456-DC17-42F4-BA62-29D9A6BBB727.thumb.jpeg.d634386af6c41fdf9b932e742da8fbd0.jpeg75DECBD7-3FAC-47C6-9590-0AAB019D20D3.thumb.jpeg.cf761e6630e68013a5257f23129bb3bc.jpeg

 

Περάσε μερικες φορές από το μυαλό μου μήπως είναι κυανο λόγω της υφής του και θέλω να το δείτε για να μου βγάλετε την σκέψη από το μυαλό.

Η διατομικη στα τζάμια, δεν έχει τέτοια παχιά σύσταση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Για να έχετε εικόνα για το τι πράγμα μιλάμε, αυτό αντιμετωπίζω:

F7BCE456-DC17-42F4-BA62-29D9A6BBB727.thumb.jpeg.d634386af6c41fdf9b932e742da8fbd0.jpeg75DECBD7-3FAC-47C6-9590-0AAB019D20D3.thumb.jpeg.cf761e6630e68013a5257f23129bb3bc.jpeg

 

Περάσε μερικες φορές από το μυαλό μου μήπως είναι κυανο λόγω της υφής του και θέλω να το δείτε για να μου βγάλετε την σκέψη από το μυαλό.

Η διατομικη στα τζάμια, δεν έχει τέτοια παχιά σύσταση. 

Kοιτα Βασίλη διατομικη στο όριο να γίνει κυανο. 

Θέλει προσοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρος, μου μοιαζει περισσοτερο σαν κυανοβακτηριο. Δεν εχει το χαρακτηριστικο κοκκινο χρωμα αλλα φαινεται να εχει αυτη τη "μεμβρανωδη" υφη του κυανο. Μπορει να εχει δικιο και ο Νικος, διατομικη που πανω της εχει αρχισει τωρα να αναπτυσσεται κυανοβακτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πράγματα ήταν χειρότερα, αλλά ακόμα το βλέπω να επιμένει. Δεν έχει το μωβ χρωμα που έχω συνηθίσει αλλα η υφή οντωσ Μοιάζει πολύ. Θεωρώ πως έχει σχέση με κυανο επειδή, εκτός από τους λογους που αναφέρατε, συμβαινουν 2 πράγματα. Εξαφανίζεται και επανέρχεται άμεσα και βίαια με τον φωτισμο ενώ επικρατεί στον αραγωνιτη όπως είχε γίνει και στο παρελθόν που είχα κυανο.  Βασικά ως μεμβράνη μόνο εκεί κάτω υπάρχει, σε όλα τα αλλά σημεία του ενυδρείου βλέπω ξεκάθαρα άκακη διατομικη σε όχι τρελούς ρυθμούς. 

Ο σημαντικότερος λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι έχει σχέση με κυανο είναι ότι αναπτύσσεται πάνω σε ζωανθακια και μου έχει σκοτώσει μερικούς πολυποδες. Αυτό ήταν χαρακτηριστικό και στην περιπέτεια μου το καλοκαίρι. Δεν ξέρω κατά Ποσο μπορεί η διατομικη να το κάνει αυτό.   

 

 

Εφοσον συμφωνήσουμε ότι είναι κυανο, βάζω chemiclean εχθες...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις Ελλάδα μη περιμένεις να παραγγείλεις θα σου στείλω εγώ ένα κουτί που έχω στην άκρη 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το chemiclean δεν είναι όμως η απάντηση στο πρόβλημα σου... απλά ένα μπάλωμα... καλό είναι να βρούμε από που πηγάζει το πρόβλημα... εγώ θεωρώ ξεκάθαρα ότι είναι ανισορροπία όπως είχε πει ο niknik... μήπως είναι πολύ νωρίς για chemi??? πχ τα βακτήρια που είπε ο Ευγένιος και αυξημένη κυκλοφορία είναι μία καλή αρχή.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι στη χημεία καταφεύγεις στο τέλος. 

Η ανισορροπία είναι ο λόγος αυτής της εξέλιξης. 

Κυανοβακτηριο είχα όταν ήμουν με 0 νιτρικά άλλα είχα φωσφορικα. 

Μόλις ανέβηκαν τα νιτρικά το κυανό έφυγε χωρίς να αλλάξω τίποτα.

Πρώτον δώσε χρόνο αφού έχεις δώσει τα κοράλλια για φιλοξενία και αύξησε ροή . Τα βακτήρια ( επιπλεον ποσότητα)που θα βάλεις θα ανταγωνιστούν το κακό κυανοβακτηριο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε 2 νέες προσθήκες αυτές τις ημέρες, μια αποικία Green Bay Packers Zoanthids που πάει περίφημα και ένα Banggai Cardinalfish (Pterapogon Kauderni) αναπαραγωγής. Το ενυδρείο αυτήν την στιγμή αποτελείται μόνο από οργανισμούς τους οποίους δεν έχω πάρει άμεσα από την φύση, με εξαίρεση το Gramma Loreto.

 

 Δεν έχει επανέλθει 100% το σύστημα  επειδή ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει με τις άλγες. Άλλαξα προχθές εταιρία βακτηρίων και περιμένω. Έχω εντατικοποιήσει και τις ήδη συχνές αλλαγές νερού μου. 

 

Το πολύ θετικό είναι πως (όλα) τα κοράλλια έχουν ανοδική πορεία. 

Τα κοράλλια που έδωσα για διάσωση, πάνε επίσης πολύ καλά. Μερικές από τις εφύλιες θα τις πάρω πίσω δοκιμαστικά, μόλις καθαρίσει τελείως το ενυδρείο, όχι νωρίτερα. Ουσιαστικά η εφύλια είναι το αγαπημένο μου κοράλλι και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να πηγαίνουν αυτές καλά στο ενυδρείο μου.

Τα σκληρά που έδωσα δεν θα τα ξαναπάρω πίσω. Ευελπιστώ μέχρι τις γιορτές να μου κάνει την χάρη ο Άγιος Βασίλης και αντί να μου δώσει να μου πάρει τις αλγες. 

 

Φωτογραφία του νεαρού καρδινάλιου 

6D383BC6-B00C-4A80-9E50-04C7CF6D6618.thumb.jpeg.7e2f8fa977a40082be1f9af8130d3356.jpeg

 

Πλάγια φωτογραφία, στο βάθος το Gramma στέκεται σε επιφυλακή πάνω από την σπηλιά του. Δεν έχει συμπαθήσει τον καρδινάλιο ιδιαίτερα. 

48F92B0C-3E49-41A0-97EE-9D7445587797.thumb.jpeg.f276e07c20638460d6792f5d1f44b076.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραιο! αλλά εγω περιμένω να δω τους ζωανθους φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

πολύ ωραιο! αλλά εγω περιμένω να δω τους ζωανθους φυσικα!

Μην περιμένεις άλλο! Αυτή η φώτο είναι μόλις τα έβαλα. 

768DBD87-4C30-4F74-BBC0-C98FC089B8AF.thumb.jpeg.646806b0d3c245d51a743b81c8f177dc.jpeg

 

Με 100% Blue 0% White είναι άλλο πράγμα αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται το παραμικρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μπιλάρα!!

Συνέχισε έτσι.

Τα χρώματά σου μου αρέσουν πολύ και να σου ζήσουν οι νέες προσθήκες!!  ;) 

Με το πρόβλημα της άλγης-κυανού τί έκανες?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ασκώ την μεγαλύτερη αρετή του χόμπι μας, την υπομονή.  

Βοηθάω με λίγο τάισμα, βακτήρια, συχνές αλλαγές και φουλ σκιμμάρισμα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...