Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

@stathis spithasαπο eheim εχει καεί!!!!

Μπορει να ετυχε Ηρακλη μου εγω και το pick up και το aquaball που χρησιμοποιουσα για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν μου βγαλαν θεματα...

Οπως επισης και ενα μικρο εσωτερικο φλουβαλ (u1 αν θυμαμαι καλα) που το εχω για διαφορες δουλειες και το δινω και σε φιλους οποτε το χρειαζονται που δουλευει απροβληματιστα χρονια..

Καποια στιγμη χρησιμοποιησα και της aquel το turbo filter αλλα δεν κανει για θαλλασα..

Ισως τις ιδιας εταιρειας τα αλλα εσωτερικα να ειναι πιο ενδεδειγμενα..B)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Φαντάστηκα ότι κάτι παίζει με την θερμοκρασία για αυτό και ρώτησα. Όταν άρχισε να κρυώνει ο καιρός άρχισα να παίζω με τον θερμοστάτη, ήθελα να την πάω στους 25 αλλά δεν μπορούσα να τον ρυθμίσω σε κάτι διαφορετικό από 26+ και 24, όποτε διάλεξα το 24 με το σκεπτικό ότι βοηθάω να φύγουν οι αλγες. Ήδη τον ανέβασα λίγο και ελπίζω να είναι εντάξει τώρα. 

 

Σταθη λόγω κόστους δεν πήγα στα αλάτια που λες... 

 

 

Καλό θα ήταν άμεσα να προμηθευτείς έναν controller stc .

Μην βασίζεται στους θερμοστατες .το κόστος είναι περίπου στα 10 ευρώ. 

 

Όσο για τα ψάρια αντέχουν και σε πολύ πιο χαμηλές θερμοκρασίες και φυσικά πιο υψηλές.  Χρόνια τώρα παίζω με 23-24 το χειμώνα και 27-28 το καλοκαίρι.  Όταν γίνεται κάτι σταδιακά μπορούν να προσαρμοστούν αντίθετα τα κοράλλια τους είναι πολύ πιο δύσκολο να ανταπεξέλθουν σε αλλαγές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλημέρα!

Το skimmeraki θα σε καλύψει μια χαρά για τα λίτρα σου, πάει αυτό..

Για το αλάτι θα σου πρότεινα το tropic marin pro reef που το δουλευω χρόνια και δεν το έχω κατηγορήσει για καμία μου απώλεια, αν οι επιλογές σου είναι καθαρά αυτές οι δύο όμως θα πήγαινα καθαρά στην aquaforest.. Το ΑΤΙ έχει μεγάλα σκαμπανευάσματα από παρτίδα σε παρτίδα στο μαγνήσιο και στο ασβέστιο καθώς επίσης και στο kh σε πολλές περιπτώσεις, προσωπικά δεν το θεωρώ αλάτι για reef, το aquaforest δίνει καλές τιμές και σταθερές στο 450 ασβέστιο και 1300 μαγνήσιο που είναι καλά για το reefάκι που θέλεις να κάνεις απλά το kh του είναι κοντά στο 7-7,5(λίγο χαμηλό και ειδικά για softies), εκεί θα χρειαστείς λογικά μια φορά τη βδομάδα να προσθέτεις μια μικρή ποσότητα Reef builder για να boostάρεις  το kh σου..Πάνε κξαι τα αλάτια...

Για εσωτερικό φιλτράκι που να μην κάνει θόρυβο θα πήγαινα σε dannerle αφού δεν θέλεις eheim αλλά πιστεύω για τόσο μικρό εσωτερικό φίλτρο δεν θα χεις πρόβλημα ήχου όποιο κι αν διαλέξεις αρκει να χει τον κατάλληλο χώρο να χωράει phosguard και άνθρακα όπως είπες κι εσύ..

Για τη θερμοκρασία όπως  λένε και τα παιδιά από πάνω η μείωση της όρεξης οφείλεται στην αλλαγή του μεταβολισμού τους, εσύ αποφασίζεις που θα σταθεροποιήσεις τη θερμοκρασία..(πρότασή μου 25-26,5 χειμώνα ,26,5-27,5 καλοκαίρι)

Καλή συνέχεια φιλαράκι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας!

 

Η θερμοκρασία ανεβηκε στους 25°C και είναι σταθερά εκεί, STC ήταν να πάρω από χομπίστα πριν κανένα μήνα αλλά δεν βόλεψε, είναι στα άμεσα σχέδια όμως.

 

Κατι που μου κάνει αρκετή εντύπωση είναι ότι, ειδικά ο ένας κλοουν, ενώ έτρωγε φόρμουλα 1, τώρα δεν την ακουμπάει και προτιμάει μια τροφη για γλυκό που έχω... Να βάλω σκόρδο στην φόρμουλα 1 μήπως την φάει;

 

Πήρα το reef salt 10kg της Aquaforest και έχουν μείνει 2kg από το Sea Salt. Να τα αναμειξω;

 

 

Το ενυδρείο έχει αρχίσει να καθαρίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό από τις αλγες, σκέφτομαι να τελειοποιησω το συνεργείο καθαρισμού μου (και για αλγες αλλά και για υπολείμματα τροφής).

 

Έχω τρία Trochus Snails που κάνουν πολύ καλή δουλειά στην άλγη/φιλμ 

 

Σκέφτομαι να προσθέσω και τα παρακάτω:

+ 2 ή 3 Trochus Snails 

+ 3 Nassarius Snails 

+ 1 Lysmata Amboinensis

 

Θα έβαζα και ερημίτη αλλά έχω ακούσει διάφορα αρνητικα. Πείτε μου την γνώμη σας για τους αριθμούς που λέω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @bbetta,

 

Εγω θα το ρίσκαρα να αναμείξω τα αλάτια. Πιστεύω δεν θα υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα.  Και για να είσαι καλυμμένος μόλις τα αναμείξεις πριν κάνεις την αλλαγή κάνε μια μέτρηση, για ΚΗ, PH, Ca  να δείς τι γίνεται.

 

Για τα σαλιγκαράκια εγω θα έβαζα κάποιο άλλο είδος. Π.χ κάποια Tectus, Turbo, και αντε 1 Nassarius.  Ενδέχεται το κάθε σαλιγκάρι να έχει διαφορετικές διατροφικές συνήθειες, και βάζοντας ποικιλία να καλύψεις ενα φάσμα είτε αλγών, είτε φιλμ για να στο καθαρίζουν.  

 

Γαριδούλα βάλε όποια θές.  Οι περισσότερες γαρίδες τρώνε υπολείμματα τροφής απο κάτω. 

 

Όσο για τον ερημίτη, θα σου έλεγα με σιγουριά 100% να βάλεις εναν ή 2, αυτούς με τα κόκκινα ποδαράκια. Οι συγκεκριμένοι δεν μεγαλώνουν, (οπότε εχουν μικρό κέλυφος και δεν κάνουν ζημιές σκουντώντας κοράλλια κλπ), είναι φιλικότατοι στα πάντα....και όμορφοι κατα την γνώμη μου.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει πολλά παράπονα για τους ερημίτες, από το ότι σκοτώνουν σαλιγκάρια μέχρι ότι πειράζουν κοράλλια. Στα περισσότερα σαιτ που διάβασα προτιμούν τους μπλε και μου κάνει εντύπωση αυτό. Οι κόκκινοι είναι οι Dardanus Gemmatus αν δεν κάνω λάθος;

 

Τα Turbo και τα Astrea δεν τα συμπάθησα τόσο καθώς γίνονται μεγάλα και αν γυρίσουν ανάποδα έχουν θέμα, το καταλαβαίνω αυτό με τα διαφορετικά είδη άλγη που λες όμως. 

 

Τα nassarius γιατί μόνο 1; Δεν βοηθανε στο να γυρίζουν την άμμο και να τρώνε υπολείμματα;

Link to comment
Share on other sites

εγω όσα χρόνια είχα κοκκινους ερημίτες δεν ειχα κανενα θέμα.  Θα επιτεθούν σε σαλιγκάρια όταν μεγαλώσει το σώμα τους και ψάχνουν νέο κέλυφος. Απο την στιγμή που οι συγκεκριμένοι δεν μεγαλώνουν πολύ(καμια σχέση με τους μπλε) δεν πρόκειται να επιτεθούν σε σαλιγκάρι. Εκτός και αν λιμοκτονούν. Σε μια τέτοια περίπτωση και εσυ να ήσουν θα έτρωγες και γάτα που λέει ο λόγος. 

 

Οι μπλέ γίνονται μεγάλοι. Και χρειάζονται μεγαλύτερο κέλυφος. Είχα και τους έδωσα. 

 

Τα Nassarius ναι μεν ανακατεύουν την άμμο, αλλά κυρίως είναι σαρκοφάγοι. Θα προτιμήσουν κάποιο νεκρό κομμάτι κρέας (γαρίδα,καλαμάρι,ψάρι) για να τραφούν.  Αν ρίχνεις τέτοια και έχεις σκοπό να ασχοληθείς βάλε 2-3. Εγω κάνω target feeding στα κοράλλια και σκαρφαλώνουν να τους αρπάξουν την τροφή, στρεσάροντας το κοράλλι( LPS) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας!

Μέσα σε ελάχιστες ώρες έχω έξαρση από τα παρακάτω στα τζάμια, σε σημεία που υπάρχει άλγη. 

 

qBqarKi.jpg

Link to comment
Share on other sites

κωπήποδα ειναι. Θα τα δεις να περπατάνε κιολας. 

 

Μην τα φοβάσαι. Τα θέλουμε στο θαλασσινό ενυδρείο να ειναι όσο το δυνατών σε μεγαλύτερη ποσότητα.  (Ειναι τροφή για ψάρια,κοράλλια, και για άλλα filter feeders) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, submarine1981 said:

κωπήποδα ειναι. Θα τα δεις να περπατάνε κιολας. 

 

Μην τα φοβάσαι. Τα θέλουμε στο θαλασσινό ενυδρείο να ειναι όσο το δυνατών σε μεγαλύτερη ποσότητα.  (Ειναι τροφή για ψάρια,κοράλλια, και για άλλα filter feeders) 

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα, ναι περπατάνε. Απλά μου κάνει εντύπωση η έξαρση που ανέφερα. Πριν 2 ημέρες δεν τα έβλεπα και τώρα είμαι γεμάτος. Σιγά σιγά η άλγη μειώνεται και εμφανίστηκαν αυτά. Πως το εξηγούμε αυτό;

 

Η Lysmata και το Elacatinus Oceanops τα τρώνε;

Link to comment
Share on other sites

Τα κωπίποδα τρώνε φυτοπλαγκτόν.   Προφανώς δεν το βρίσκουν και σε αφθονία εκειμέσα, οπότε μαζεύονται σε εκείνο το σημείο τοπικά που έχει άλγη και προσπαθούν να φάνε απο εκει. 

 

Ναι τα τρώνε.  Σχεδόν όλα τα μικρόσωμα ψάρια θα στα φάνε. Όπως και γαρίδες.  (Αρκεί πρώτα να τα πιάσουν :P ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, submarine1981 said:

Τα κωπίποδα τρώνε φυτοπλαγκτόν.   Προφανώς δεν το βρίσκουν και σε αφθονία εκειμέσα, οπότε μαζεύονται σε εκείνο το σημείο τοπικά που έχει άλγη και προσπαθούν να φάνε απο εκει. 

 

Ναι τα τρώνε.  Σχεδόν όλα τα μικρόσωμα ψάρια θα στα φάνε. Όπως και γαρίδες.  (Αρκεί πρώτα να τα πιάσουν :P ) 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, με καθησύχασες. Γενικά το έχω έναν φόβο με αυτά τα ζιζάνια επειδή δεν ντιπαρα τα πρώτα μου κοράλλια...

Πιθανός κάτοικος και το gobiodon okinawae...

20140209-ilot-ndo-78-2.thumb.jpg.09c4d30b380cf2d11f23c55b776acbb0.jpg

 

Έχει κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να βάλω ενα τέτοιο. Ειναι οτι πρέπει για nano reef. Αλλά έχω ακουσει πολλές αναφορές οτι χτυπάνε τα tips απο acropora.   Αλλά έχω ακούσει και σε άλλους οτι δεν τους έχει πειράξει τίποτα. 

 

Για καλό και για κακό επειδή βαριέμαι να κυνηγάω μέσα στο ενυδρειο μου που είναι full stock, δεν το έβαλα.  Αν είχα μονο LPS θα έβαζα 100% ενα. Είναι πανέμορφο, και μικρό.

 

Αν δεν εχεις σκοπό να βάλεις ακροπόρες, θα σου πρότεινα να το βάλεις.   Ομως επειδη δεν ειχα ποτε δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο.  

Ας μας πει και κάποιος που το είχε και θα έχει καλύτερη εμπειρία απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να το βρω ποτέ αναπαραγωγής, είχα πει πως θα προσπαθήσω να μην βάλω άγρια ψάρια. Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ και διαβάζω πως είναι ίσως το πιο κατάλληλο ψάρι για νανο. Τα βάζουν σε 30λιτρα... Ακροπόρες δεν θα μπουν όχι... 

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά μου διαβάζω τη πρόοδο σου μου λύνονται οι μισές απορίες μου..... !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, shadow man said:

κάθε φορά μου διαβάζω τη πρόοδο σου μου λύνονται οι μισές απορίες μου..... !

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, είναι ωραίο να κερδίζουν και άλλοι από αυτό το θέμα, εκτός από εμένα. 

 

Τα πράγματα πάνε πολύ καλά αυτήν την εβδομάδα μπορώ να πω, οι άλγες είναι πλέον σε χαμήλα επίπεδα και τα κοράλλια πάνε καλύτερα. Έχω σταματήσει να χάνω πολύποδες στα Zoas, έχω ανάπτυξη στα μανιτάρια και η Euphyllia απέκτησε και 6ο κεφάλι...

 

Είχαμε 2 προσθήκες σήμερα...

 

Green Star Polyps

l8HwSqM.jpg

 

Watermelon Zoanthids

u0TRweh.jpg

 

Όλα τα κοράλλια μαζί

EKwttxt.jpg

 

Τα ψαράκια, όχι τόσο καλές οι φωτο:

E61A48AB-FCD7-4825-BDAA-42248F52EE0B.thumb.jpeg.7821e2d867b7c79695d0056c963606b6.jpeg54D86BBE-2138-462F-A46A-6D9DFF1F96B6.thumb.jpeg.391e7acdccccd39e901e9ab1b137c4f6.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Βασιλη! κουκλακι γινεται ρε συ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βασιλη:thumbsu:Καλοριζικα τα κοραλακια.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες. Καλόρίζικα να σου ζήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολλοί όλους!

 

Ένα θεματάκι έχω μόνο με τα clown, δεν τρώνε όπως θα ήθελα. Καθημερινά κάτι θα φάνε αλλά δεν βλέπω την βουλιμία που είχαν στην αρχή. Τα pellets Formula 1 δεν την θέλουν πολύ πολύ και τρώνε σχεδόν αποκλειστικά την Softline America της Tropical που είναι για ψάρια Αμαζονιου... Έχω δοκιμασει σκορδα χωρίς τρέλα αποτελέσματα και αρκετες κατεψυγμενες. Κάτι θα φάνε μέσα στην ημέρα σίγουρα, αλλά όχι τις ποσότητες που έτρωγαν, μπορεί να έδινα 10 μπιλακια formula 1 την ημέρα πριν μερικες βδομαδες.

 

Ελπιζω να αλλάξει αυτό, αν έχετε καμία ιδέα πείτε μου

 

Θερμοκρασια 25°C

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολλοί όλους!

 

Ένα θεματάκι έχω μόνο με τα clown, δεν τρώνε όπως θα ήθελα. Καθημερινά κάτι θα φάνε αλλά δεν βλέπω την βουλιμία που είχαν στην αρχή. Τα pellets Formula 1 δεν την θέλουν πολύ πολύ και τρώνε σχεδόν αποκλειστικά την Softline America της Tropical που είναι για ψάρια Αμαζονιου... Έχω δοκιμασει σκορδα χωρίς τρέλα αποτελέσματα και αρκετες κατεψυγμενες. Κάτι θα φάνε μέσα στην ημέρα σίγουρα, αλλά όχι τις ποσότητες που έτρωγαν, μπορεί να έδινα 10 μπιλακια formula 1 την ημέρα πριν μερικες βδομαδες.

 

Ελπιζω να αλλάξει αυτό, αν έχετε καμία ιδέα πείτε μου

 

Θερμοκρασια 25°C

Το θέμα είναι αν τρώνε τα ψαράκια και όχι τι .

Αν έχουν όρεξη για κάτι, Καλώς .

Αν πάλι δεν έχουν γενικότερα διάθεση πρέπει να ψάχτεις. 

Τσέκαρε μήπως έχεις αμμωνία ή νιτρώδη.  Μήπως το ph έχει θέμα....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...