Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολλοί όλους!

 

Ένα θεματάκι έχω μόνο με τα clown, δεν τρώνε όπως θα ήθελα. Καθημερινά κάτι θα φάνε αλλά δεν βλέπω την βουλιμία που είχαν στην αρχή. Τα pellets Formula 1 δεν την θέλουν πολύ πολύ και τρώνε σχεδόν αποκλειστικά την Softline America της Tropical που είναι για ψάρια Αμαζονιου... Έχω δοκιμασει σκορδα χωρίς τρέλα αποτελέσματα και αρκετες κατεψυγμενες. Κάτι θα φάνε μέσα στην ημέρα σίγουρα, αλλά όχι τις ποσότητες που έτρωγαν, μπορεί να έδινα 10 μπιλακια formula 1 την ημέρα πριν μερικες βδομαδες.

 

Ελπιζω να αλλάξει αυτό, αν έχετε καμία ιδέα πείτε μου

 

Θερμοκρασια 25°C

Αλλαγη νερου μεγαλη  αμεσα ,βακτηρια και σκορδο δεν σταματας,και περιορισε λιγο το βαρυ ταισμα γιατι χαλας το νερο σου,επισεις ανθρακα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, niknik said:

Αλλαγη νερου μεγαλη  αμεσα ,βακτηρια και σκορδο δεν σταματας,και περιορισε λιγο το βαρυ ταισμα γιατι χαλας το νερο σου,επισεις ανθρακα βαλε.

Νίκο αυτό είναι το θέμα...

Μεγαλη αλλαγη (35%) έκανα εχθες, και γενικά δεν τις αφήνω . Άνθρακα τρέχω, σκόρδο βάζω και ταΐζω πολύ χαλαρα...

Βακτηρια κάθε μερα όπως λένε τα μπουκαλάκια της Aquaforest για καινουργια ενυδρεία.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο αυτό είναι το θέμα...

Μεγαλη αλλαγη (35%) έκανα εχθες, και γενικά δεν τις αφήνω . Άνθρακα τρέχω, σκόρδο βάζω και ταΐζω πολύ χαλαρα...

Βακτηρια κάθε μερα όπως λένε τα μπουκαλάκια της Aquaforest για καινουργια ενυδρεία.

Ωραια αρα amonostop αμεσα οπως σου ειπε και ο @fishbone! και ξανα βακτηρια,και αν εχεις δευτερο ειδος ριξε και τα δυο,να προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μέτρηση και βρήκες αμμωνία????

Αν ναι , όντως κάτι πρέπει να κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ηλεκτρονικο ph metro ???

 

Κάνε μια μέτρηση. 

 

Βλέπεις κάτι ανησυχητικό στα ζωντανά ή ψάχνεσαι χωρίς λόγο???

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι salifert, πεχαμετρο δεν έχω, μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα βρω να μετρήσω όμως.

 

Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά πριν 2 εβδομάδες θα τρώγανε και εμένα και τώρα τρώνε αισθητά λιγότερο. Ο ένας έχει λιγότερη ορεξη αλλά του ασκείται και λίγο bullying επειδή το άλλο ψάρι θέλει να αλλάξει φύλο. Ορεξη έχουν όμως, όταν με βλέπουν έρχονται στην γωνία ταΐσματος και μετά τα φτύνουν κυρίως.

 

@fishbone! μάλλον ψάχνομαι χωρίς λόγο, δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτήν την αλλαγη απλώς 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα κοραλια βασιλη!!

Παρε τα φλεικς τις tropical για θαλασσινα εμενα αυτα τα τσακιζαν μεχρι και οι δισκοι!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Όλα είναι salifert, πεχαμετρο δεν έχω, μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα βρω να μετρήσω όμως.

 

Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά πριν 2 εβδομάδες θα τρώγανε και εμένα και τώρα τρώνε αισθητά λιγότερο. Ο ένας έχει λιγότερη ορεξη αλλά του ασκείται και λίγο bullying επειδή το άλλο ψάρι θέλει να αλλάξει φύλο. Ορεξη έχουν όμως, όταν με βλέπουν έρχονται στην γωνία ταΐσματος και μετά τα φτύνουν κυρίως.

 

@fishbone! μάλλον ψάχνομαι χωρίς λόγο, δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτήν την αλλαγη απλώς 

Είσαι οκ .

Είναι πολύ νωρίς ακόμα. 

Όλα ψάχνουν την ισορροπία τους !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι πεχαμετρο λες να παρεις? γιατι το κοιτουσα και εγώ αλλά δεν ξερω ποια ειναι αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shadow man said:

τι πεχαμετρο λες να παρεις? γιατι το κοιτουσα και εγώ αλλά δεν ξερω ποια ειναι αξιοπιστα

Δεν νομίζω να πάρω πεχαμετρο. Θα περιμένω να κάνω κάποιες αλλαγές ακόμα ώστε το νερό μου να επηρεαστεί όσο είναι να επηρεαστεί με το καινούργιο αλάτι και να δω που βρίσκομαι με την βοήθεια κάποιου φίλου αρχικά...

Link to comment
Share on other sites

.....για δοκίμασε να τους πάρεις καμιά ζωντανή τροφή.  Λογικά θα σκάσουν μέχρι αηδίας ;)    

 

Π.χ Mysis (μικρες όμως) ή κωπήποδα.    

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, submarine1981 said:

.....για δοκίμασε να τους πάρεις καμιά ζωντανή τροφή.  Λογικά θα σκάσουν μέχρι αηδίας ;)    

 

Π.χ Mysis (μικρες όμως) ή κωπήποδα.    

Δοκίμασα σήμερα γκρινταλ και το ένα τα έφτυνε, το άλλο έτρωγε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, submarine1981 said:

Τα γκρίνταλ δεν ειναι για γλυκό νερο? (ή κάνω λάθος?) 

Δίκιο έχεις. Αλλά ζωντανές για θαλασσινό στην Θεσσαλονίκη, ούτε με τάμα. 

 

Παντως οι ξηρεσ τροφες που προτιμούν ως τώρα γλυκου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλό οι ξηρές. 

 

Τα γκριντάλ είναι για ποιο μικρά και άλλα είδη ψαριών.  (Ειναι σαν να δίνεις σε τσιπούρες 300γρ να φάνε κωπήποδα. )

 

Χμμ...εκτός και αν παραγγείλεις και σου στείλουν με ΚΤΕΛ.  

 

Συνέχισε έτσι τότε, και που και που ρίξε καμιά κατεψυγμένη. Θα μάθουν που θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα γκρινταλ τα δουλεύω πολλά χρόνια και με ψάρια μεγαλύτερα από το τωρινό των κλοουν. Εφόσον το βάζει στο στόμα του θα έπρεπε να το καταπιεί πιστεύω. Γενικά το ένα μου φαίνεται ότι δυσκολεύεται με τα πελετς να τα καταπιεί, τρωει με βουλιμία την μαλακή softline αλλά δεν ακουμπάει τίποτα άλλο απολύτως. Στην αρχή δεν δυσκολευόταν να τα καταπιει, τώρα το βλέπω να μασάει αρκετή ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα γκριντάλ για θαλασσινά δεν μου γεμίζουν το μάτι. Δεν ξέρω γιατι. ίσως ένστικτό.  (Αν θα ήμουν θαλασσινό ψάρι δεν θα τα έτρωγα :P ) 

Γενικά τα ψάρια βάζουν διάφορα πράγματα στο στόμα τα οποία μοιάζουν με τροφή. Εκείνη την στιγμή γίνεται και ο έλεγχος αν είναι κατάλληλη να την φάνε τόσο σε επίπεδο γεύσης, όσο και σε μέγεθος, υφής κλπ. Αν δεν τους κάνει τότε την κάνουν εμετό, και ή ξαναδοκιμάζουν να την φάνε ή την παρατάνε. 

Αυτό βέβαια συμβαίνει και με τροφές που δεν έχουν συνηθίσει. 

 

Δοκίμασε σε ενα κυπελλάκι με νερό ενυδρείου να μουλιάσεις λίγα πελλετ, να δείς αν θα τα φάνε. (Σε περίπτωση που τα ενοχλεί το οτι ειναι σκληρά.)

 

πω πω....πολύ μη μου άπτου είναι αυτά τα κλόουν :P  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μια μικρή προσθήκη σήμερα, για να βοηθάει σε τυχόν αφάγωτες τροφές.

Είδα τα κλοουνακια να τρώνε και κοπηποδα από το τζαμι και πολύ χάρηκα. Έδωσα και μια τροφη της aquarium Munster και έφαγαν (πολύ μικρή ποσότητα βέβαια) και τα 2.

 

Τα κοραλλακια που πρόσθεσα πάνε και αυτά σφαίρα, έχουν ανοίξει κανονικά.

 

F2AAE153-B8AB-4711-AB28-C0205D820E4A.thumb.jpeg.ca9ad390e63a73203d23683847e790bf.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

XeaiXez.jpg

ULSsyrt.png

 

Είχαμε μερικές προσθήκες σήμερα, 3 Ricordea, 4 κεφάλια Caulastrea Reδ, 1 κεφάλι Euphyllia Paraancora Green Tips και ένα μικρό μανιτάρι. 

Σύντομα και κοντινές φώτο...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ελα λεμε να γινεται κουκλι!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:!

Μια ομορφιά. 

 

Κάποια στιγμή Καλό θα ήταν να σηκώσεις λίγο το βράχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...