Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και στο χόμπι αυτό.
Αποφάσισα να ξεκινήσω το πρώτο μου ενυδρείο, αφού πρώτα έχω διαβάσει πάρα πολύ στο ίντερνετ και έχω συζητήσει με φίλους που είχαν κάποιες γνώσεις στο αντικείμενο.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να πετύχει ένα ενυδρείο, άσχετα μικρό ή μεγάλο, χρειάζεται πάντα προσοχή και θα ήθελα να αρχίσω με σωστές βάσεις.

Αρχικά να θέσω το Budget που διαθέτω, το οποίο δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 500 ευρώ.

Μετά από έρευνα αποφάσισα ότι θα το ενυδρείο θα είναι γλυκού νερού και τα ψάρια που θα βάλω στο οικοσύστημα που θέλω να φτιάξω είναι τα εξής:

 

Neon Tetra, Glowlight Tetra, Glass Catfish, Neon Green Rasbora, Neon Yellow Rasbora, Neon Blue Rasbora.

Cleaning Crew: Cherry Shrimp, Snails (that don't eat plants), Siemensis Algae eaters

Συγγνώμη που δεν γνωρίζω τις Ελληνικές ονομασίες.

Διαβάζοντας και ψάχνοντας κατάλαβα ότι θα χρειαστώ τουλάχιστον 120 Λίτρα ενυδρείο και για να είμαι ασφαλής αποφάσισα να πάρω 150Λίτρα.
(Όπου κάνω λάθος σε οτιδήποτε, ακούω απόψεις, γνώμες και διορθώσεις)

Το μοναδικό ενυδρείο που βρήκα σε αυτά τα λίτρα που να μπορώ να το πλησιάσω σε τιμή είναι στο σκρούτζ: https://www.petnow.gr/product/ενυδρείο-150lit-με-βάση-μαύρο/
Δεν γνωρίζω το παραμικρό για την ποιότητα του ενυδρείου και την μάρκα του, αν τυγχάνει να διαβάζει το post αυτό κάποιος γνώστης ή κάποιος που έχει το ενυδρείο αυτό, θα ήθελα μια γνώμη.


Το Ενυδρείο εκτός από τα ψάρια αυτά θα περιέχει και φυτά.

Πριν προχωρήσω σε φίλτρα, λάμπες και ότι άλλο συνθέτει ένα ενυδρείο, θα ήθελα μια γνώμη σε όσα περιέγραψα παραπάνω.

1) Γίνεται να βρω τα ψάρια αυτά για αγορά στην Ελλάδα?
2) Είναι αρκετά τα 150 Λίτρα για καμιά 30αριά ψάρια σύνολο από όλα τα είδη που ανέφερα ?
3) Υπάρχει άλλο ενυδρείο με τα ίδια λίτρα σε αυτά τα λεφτά ?
4) Φτάνουν τα 500 Ευρώ για αυτό που θέλω? (500 Καθαρά για το ενυδρείο και όχι για τα ψάρια που θα βάλω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή φίλε μου. Το όλο σχέδιο που έχεις στο μυαλό σου θέλει πολύ πολύ υπομονή και διάβασμα. Πάμε στο ενυδρείο. (προσωπική γνώμη ότι αναφέρω) δεν θα εμπιστευόμουν κάτι που δεν λέει τουλάχιστον τι μάρκα είναι. Τι φωτισμό διαθέτει. Αν και βλέπω ότι τον φωτισμό τον έχει στο πίσω μέρος κάτι που δεν το θέλουμε αυτό. Το χρειαζόμαστε στο κέντρο για να πιάνει όλο το φάσμα. Σαν αρχαριος θα πήγαινα σε ένα μεταχειρισμένο.υπαρχουν σε πολύ καλή κατάσταση.το φίλτρο να δεις να είναι 3 φορές το ενυδρείο σου σε ροή. Δηλαδή γύρω  στα 500 με 600 λίτρα την ώρα πιστεύω είναι καλά. Θα χρειαστείς υπόστρωμα για τα φυτά σου και να σχεδιάσεις από πριν το aquascape.τι χρώμα υπόστρωμα θες. Τι ρίζες θα βάλεις. Πως και που θα μπουν οι ρίζες. Τι φυτά θες και που θα τα τοποθετήσεις. Γενικά πάρε ένα μολύβι και ένα χαρτί και σχεδίασε πως θα ήθελες να είναι. Καλό είναι να έχεις ετοιμάσει το aquascape σου και μετά νεράκι. Βακτήρια και αντιχλωριο στην αρχή όπως λένε οι κατασκευαστές και υπομονή να κάνει τον κύκλο του. Υπάρχουν στο φόρουμ θέματα για τον κύκλο του αζώτου. Τώρα για τα ψάρια.για όλα αυτά που αναφέρεις χρειάζεσαι μέγεθος ιχθυοτροφείου :hehe.πλακα κάνω. Αυτά που αναφέρεις είναι κοπαδοψαρα. Βρίσκονται στην μεσαία ζώνη κυρίως και για να είναι χαρούμενα να υπολογίζεις πάνω από 10 με 12.θα τα χαρείς και εσύ περισσότερο να έχεις ένα ωραίο κοπάδι από το να είναι σκόρπια 2 από εδώ 3 από εκεί. Αν βάλεις πιστεύω ότι μέχρι 2 διαφορετικά είδη στην μεσαία ζώνη είναι καλά. Τα siemensis algae eater που αναφέρεις ναι κάνουν δουλίτσα στην αρχή αλλά μετά δεν τρώνε την άλγηκαι τρέφονται με την τροφη που ρίχνουμε εμεις και δεν τρώνε όλες τις άλγες.γινονται και μεγάλα σε μέγεθος όποτε πρόσεχε αν πάρεις πόσα θα παρεις.απο προσωπική εμπειρία βέβαια έβαλα ψηλά τον πήχη και έτρωγα την μια κατραπακιά πίσω από την άλλη θολωμενος από τα ενυδρεία του internet.εκανε δυο χρόνια να έρθει και να πω τώρα μου αρέσει και ξέρεις γιατί? Γιατί έβγαλα τα χέρια μέσα από το ενυδρείο. Όσο το αφήσεις  μόνο του τόσο θα ομορφύνει. Καλή αρχή και πάλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ειπε ο φιλος ποιο πανω.ναι και τα 500 αρκουν και με το παραπανω.κοιταξε στα μεταχειρισμενα για ενυδρειο και φιλτρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Hustler παρε ενυδρειο γνωστης μαρκας. Τετρες αγαπανε μαλακο νερο,αντεχουν και σε σκληρο,αλλα μπορει να αρρωσταινουν πιο συχνα, θελουν κοπαδακι πανω απο10 ψαρακια. Δες πρωτα το νερο της περιοχης ποιες μετρισεις εχει. Μηπως καλητερα κιχλιδες να παρεις;

Μην ξεχασεις τα τεστ νερου NH3/NH4, NO2, NO3, Ph (βασικα). Θα βγουν περιπου 70€ αν θα παρεις καλη μαρκα τυπου API, Salifert, Sera, JBL.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε ενδιαφέρει συνοπτικά και ωραία σου βγάζω ενυδρείο περίπου στα 250-300 λίτρα με φίλτρο-φωτισμό μέσα στα 500 ευρώ.

Απλά δεν θα πας σε ένα που είναι έτοιμο και τα έχει όλα αλλά θα αγοράσεις την γύαλα ξεχωριστά από τα υπόλοιπα.

Όπως κάνουμε μερικοί στους υπολογιστές που τα παίρνουμε κομμάτι κομμάτι, βγαίνουν φτηνότερα και είναι καλύτερα.

 

Eνυδρείο 1,20 χ 50 χ 70 =420 λίτρα= 200 ευρώ.

Φίλτρο επώνυμο έως 700 λίτρα , 1400 λ ονομαστική ροή ανά ώρα 140 ευρώ 

Είμαστε στα 340 ευρώ.

Led chichiros αν θες να πας σε led όπου είναι το οικονομικότερο και το δυνατότερο 80 ευρώ.

Τ5 διπλό φωτιστικό έτοιμο να μπει από πάνω 100 ευρώ.

 

Είσαι περίπου στα 420 με 440 ευρώ και έχεις ενυδρείο 420 λίτρα.

Όλο αυτό που σου λέω έχει να κάνει με rimless ενυδρείο χωρίς καπάκι δηλαδή.

Θες ντε και καλά καπάκι ; Κόβεις 2 κομμάτια τζάμι 5-10 ευρώ το 1 , βάζεις 2 γάντζους (πωλούνται επώνυμα και έτοιμοι) και έχεις και καπάκι.

 

Στα 150 λίτρα 30 ψάρια όχι...Ακόμα και η φίλτρανση σου να το άντεχε το αποτέλεσμα οπτικά δεν θα ήταν ωραίο.

Βασικά τα διαφορετικά είδη προσωπικά δεν μου αρέσουν σε αποτέλεσμα ούτως ή άλλως γιατί χάνεται η αρμονία.

 

Αν σε ενδιαφέρει το παραπάνω setup ,πες το και εγώ θα σου δώσω τα απαραίτητα links να δεις λεπτομέρειες και να προχωρήσεις.

Αν τα 420 λίτρα είναι πάρα πολλά για εσένα έχω και εναλλακτική.

 

Δεν ήμουν , δεν είμαι και δεν θα είμαι ποτέ υπέρ των μεταχειρισμένων . Είτε είναι αμάξι είτε ενυδρείο.

Έχοντας γνωστούς μαντράδες και έχοντας και φίλους ενυδρειάδες με ασφάλεια σου λέω πως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Εξαιρώ κάποιες περιπτώσεις από γνωστό σε γνωστό ή απλά από τύχη όπως ένας φίλος μου τώρα βρήκε έτοιμο ενυδρείο με βάση 300 λίτρα 250 ευρώ 6 μηνών εντός εγγύησης επειδή ο άλλος έφευγε εξωτερικό. Σε αυτές τις περιπτώσεις λέω ναι.

Με 500 ευρώ δεν πας απλά σε καινουργίλα. Πας σε ποιοτική καινουργίλα και πίστεψε με έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, έχεις μια γύαλα αγρατζούνιστη, ένα φίλτρο αχρησιμοποίητο, ένα μπαλαστ καινούργιο και σιλικόνες με μεγάλη διάρκεια ζωής.

 

Αυτά τα ολίγα.. Εδώ είμαικαι αν θες μου λες να παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολείστε με την περίπτωση μου.
Είμαι pc builder μιας και το ανέφερε ο Fred13  και θέλω να φτιάξω το ενυδρείο κομμάτι κομμάτι μόνος μου κι όχι να πάρω ένα έτοιμο.

Διαβάζοντας βλέπω ότι υπάρχει διχασμός στο να πάρω καινούρια γυάλα ή μεταχειρισμένη. Εγώ τουλάχιστον είμαι.

Επίσης, το ενυδρείο που έκανα link το έκανα γιατί ήταν τα πιο value for money τιμή/λίτρα που βρήκα στο σκρούτζ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα για περισσότερα λίτρα αρκεί να με φτάνουν τα λεφτά.

Για να γίνει μια αρχή λοιπόν τα εξής:
Χρειάζομαι έπιπλο, (βάση) για το ενυδρείο ? Έχω δει κάποιες βάσεις στο ίντερνετ που έχουν και τα φίλτρα μέσα. Με ενδιαφέρει εμένα άραγε κάτι τέτοιο ή όχι?
Μεταχειρισμένο ή καινούριο? Με καπάκι ή χωρίς? 
 

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτά τα ενυδρεία στο link.

 

http://www.amazonios.gr/category/428_427_450/eidikes-kataskeyes-enydreiwn-enydreia.html

 

Δες διαστάσεις και τιμές. Είναι σκέτα χωρίς εξοπλισμό.

 

Το φίλτρο μέσα στη βάση είναι σαμπ και δεν χρειάζεσαι. Με κανονικό εξωτερικό φίλτρο θα είσαι μια χαρά.

 

Από τις διαστάσεις που βλέπεις ποια θα σε ενδιέφερε ; Για όλα υπάρχει βάση απλά η τιμή ανεβοκατεβαίνει ανάλογα το μέγεθος.

 

Εγώ προσωπικά τα φτιάχνω χωρίς καπάκι, τα θεωρώ πιο όμορφα.

Άλλοι επιλέγουν καπάκι γιατί μπορεί το καλοκαιρί να έχουν πρόβλημα με την εξάτμιση η ψάρια που πηδάνε απέξω.

Είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα καπάκι.

Και ανοιχτό να πάρεις όμως αν θες με πολύ λίγα λεφτά του βάζεις καπάκι από τζάμι και είναι και πολύ όμορφο και εύχρηστο μπαίνει-βγαίνει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Δες λίγο αυτά τα ενυδρεία στο link.

 

http://www.amazonios.gr/category/428_427_450/eidikes-kataskeyes-enydreiwn-enydreia.html

 

Δες διαστάσεις και τιμές. Είναι σκέτα χωρίς εξοπλισμό.

 

Το φίλτρο μέσα στη βάση είναι σαμπ και δεν χρειάζεσαι. Με κανονικό εξωτερικό φίλτρο θα είσαι μια χαρά.

 

Από τις διαστάσεις που βλέπεις ποια θα σε ενδιέφερε ; Για όλα υπάρχει βάση απλά η τιμή ανεβοκατεβαίνει ανάλογα το μέγεθος.

 

Εγώ προσωπικά τα φτιάχνω χωρίς καπάκι, τα θεωρώ πιο όμορφα.

Άλλοι επιλέγουν καπάκι γιατί μπορεί το καλοκαιρί να έχουν πρόβλημα με την εξάτμιση η ψάρια που πηδάνε απέξω.

Είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα καπάκι.

Και ανοιχτό να πάρεις όμως αν θες με πολύ λίγα λεφτά του βάζεις καπάκι από τζάμι και είναι και πολύ όμορφο και εύχρηστο μπαίνει-βγαίνει αμέσως.

Τα 420 λίτρα με ενδιαφέρουν, με βάση τι γίνεται όμως με φτάνει το μπάτζετ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 420 λίτρα δεν έχω τιμή να σου δώσω, μπορώ όμως να σου πω ότι αν επιλέξεις τα 300 λίτρα η βάση έτοιμη εργοστασιακή έχει 150 ευρώ.

 

Αν τώρα θες να μπεις στην διαδικασία να την φτιάξεις σίγουρα θα σου βγει φτηνότερα. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 26 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Τα 420 λίτρα με ενδιαφέρουν, με βάση τι γίνεται όμως με φτάνει το μπάτζετ?

 

Δες πρωτα με τι θελεις να ασχοληθεις...

Τι νερο εχεις στην περιοχη σου ?

Μηπως χρειαστεις Αο ?

Αν πας για φυτα θελεις μπουκαλα co2 , υποαρωμα, λιπασματα και καλο φωτισμο, ισως και Αο.

Αν  χρειαστεις Αο , σκεψου τις αλλαγες νερου.

 

Εσεις λετε για τα λιτρα 420λιτρα 

ειναι παιχνιδακι...

Πρεπει να σκεφτεις την συντηρηση ασε , την αρχικη αγορα ειναι το λιγοτερο.

Σκεψου και την Δεη τον χειμωνα ειδικα.

Φιλος εχει 300λιτρο με 2 x 2178 eheim professional , φυτεμενο και πάλι βλέπεις να μαζευει βρωμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

 

 

Δες πρωτα με τι θελεις να ασχοληθεις...

Τι νερο εχεις στην περιοχη σου ?

Μηπως χρειαστεις Αο ?

Αν πας για φυτα θελεις μπουκαλα co2 , υποαρωμα, λιπασματα και καλο φωτισμο, ισως και Αο.

Αν  χρειαστεις Αο , σκεψου τις αλλαγες νερου.

 

Εσεις λετε για τα λιτρα 420λιτρα 

ειναι παιχνιδακι...

Πρεπει να σκεφτεις την συντηρηση ασε , την αρχικη αγορα ειναι το λιγοτερο.

Σκεψου και την Δεη τον χειμωνα ειδικα.

Φιλος εχει 300λιτρο με 2 x 2178 eheim professional , φυτεμενο και πάλι βλέπεις να μαζευει βρωμια.

Καλά η αο είναι από τα μεγαλύτερα ψέμματα στο χόμπι..

 

Στη δεη παίζει πολύ ρόλο και η θερμοκρασία δωματίου Νίκου. Αν το σπίτι έχει φυσιολογικές θερμοκρασίες μέσα στο χειμώνα ο θερμοστάτης δεν θα δουλεύει αδιάκοπα.

Σχετικά με το φίλο που λες , πιθανότατα φταίει ο ίδιος και η συντήρηση που κάνει. Πιθανότατα αμελεί συντήρηση και μαζεύει οργανικά.

Με 2 φίλτρα στα 300λίτρα και φυτά τα οποία ανέκαθεν λειτουργούν σαν φίλτρο δεν θα έπρεπε να βρωμίζουν εύκολα.

 

Τα 420 λίτρα δεν είναι παιχνιδάκι.  Από την άλλη έχουν πολλά θετικά όμως ακόμα και για νέο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλά η αο είναι από τα μεγαλύτερα ψέμματα στο χόμπι..

 

Στη δεη παίζει πολύ ρόλο και η θερμοκρασία δωματίου Νίκου. Αν το σπίτι έχει φυσιολογικές θερμοκρασίες μέσα στο χειμώνα ο θερμοστάτης δεν θα δουλεύει αδιάκοπα.

Σχετικά με το φίλο που λες , πιθανότατα φταίει ο ίδιος και η συντήρηση που κάνει. Πιθανότατα αμελεί συντήρηση και μαζεύει οργανικά.

Με 2 φίλτρα στα 300λίτρα και φυτά τα οποία ανέκαθεν λειτουργούν σαν φίλτρο δεν θα έπρεπε να βρωμίζουν εύκολα.

 

Τα 420 λίτρα δεν είναι παιχνιδάκι.  Από την άλλη έχουν πολλά θετικά όμως ακόμα και για νέο χομπίστα.

Γιατι η Αο ειναι απο τα μεγαλυτερα ψεματα?

Εγω χρησιμοποιω καθε εβδομαδα μονο στο 180 λιτρο, περιπου 120 λιτρα αλλαγης Αο και 2 λιτρα νερο δικτυου...

Οπως και να εχει αποκλειεται στο δωματιο να κραταει 25-26c...

Oντως αμελει συντηρησεις...

Κανει ανα 2 εβδομαδες 50-60 %,

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

Γιατι η Αο ειναι απο τα μεγαλυτερα ψεματα?

Οπως και να εχει αποκλειεται στο δωματιο να κραταει 25-26c...

Oντως αμελει συντηρησεις...

Κανει ανα 2 εβδομαδες 50-60 %,

 

Ανά 2 εβδομάδες λογικό. Αν ήθελε να διατηρεί τα φίλτρα καθαρά θα έπρεπε κάθε εβδομάδα και ίσως και με μεσοβδόμαδη συντήρηση.

25-26 αποκλείεται ναι, νομίζω κανείς μας δεν το κάνει αυτό. Αλλά αν πούμε πως κρατάει μία θερμοκρασία 20-21 τουλάχιστον για τις περισσότερες ώρες τις ημέρας ο θερμοστάτης δεν θα ζορίζεται τόσο να κρατάει το νερό στους 25-26 αν σκεφτείς πως και οι μεταβολές θερμοκρασίας σε αυτά τα λίτρα είναι πολύ αργές.

Σε δωμάτιο το οποίο το πρωί δεν είχε καμία θέρμανση και το βράδυ , δηλαδή όταν επέστρεφα σπίτι το κρατάω στους 20-21 βαθμούς, ξέχασα το θερμοστάτη 2 ημέρες παλαιότερα εκτός μπρίζας.

Από 26 η θερμοκρασία στα 96 λίτρα ήταν στους 21 βαθμούς 2 ημέρες μετά , μέσα στο χειμώνα με την θερμοκρασία το πρωί μέχρι το απόγευμα να πηγαίνει και στους 10 βαθμούς, παγωμένο το δωμάτιο δηλαδή.

 

Η αο είναι ψέμμα γιατί στην πραγματικότητα ελάχιστοι την χρειάζονται.

Ελάχιστοι είναι αυτοί που πράγματι χρειάζονται αο επειδή το νερο της βρύσης τους είναι ακατάληλο για φυτά και για ψάρια.

Στα φυτά , αποδεδειγμένα πλέον τα περισσότερα γνωστά είδη ανταπεξέρχονται και ευημερούν σε ένα εύρος συνθηκών πολύ μεγάλο.

4-5 είδη φυτών είναι αυτά βιβλιογραφικά που τα πάνε καλύτερα σε μαλακό νερό και ακόμα και αυτά τα μεγαλώνουν κάποιοι με επιτυχία σε σκληρό.

Η αο είναι ένας τρόπος φίλτρανσης του νερού που καταναλώνει πολύ νερό και πολλή ενέργεια επίσης.

Επίσης , αφαιρεί όλες τις βιταμίνες και τα μεταλλικά στοιχεία απο το νερό και μετά πάμε εμείς και συμπληρώνουμε μεταλλικά σε ένα νερό που τα είχε ήδη.

Και αυτό που νομίζουν πολλοί πως το νερό είναι καθαρότερο και έχουν και στο μυαλό τους τα καλά και κακά βακτήρια δεν ισχύει. Η αο δεν ''επιλέγει''. Δεν περνάνε τα καλά βακτήρια και τα επιβλαβή φιλτράρονται. Φιλτράρονται τα πάντα.

Ε και για τα ψάρια πάνω κάτω τα ίδια. Όταν δεν μιλάμε για περιπτώσεις άγριων ψαριών αλλά εκτροφής , πάλι πρέπει κάποιος να έχει πρόβλημα με το νερό του για να μπει στην περιπέτεια της αο.

Πολλοί στα φυτεμένα την παίρνουν γιατί 1) αγαπούν τα gadget, 2) Δεν τους αρέσουν τα άλατα που μαζεύουν τα rimless 3) η τελειομανία κάποιες φορές σχετικά με τις συνθήκες του νερού 

και ναι τέλος υπάρχει μία κατηγορία όπου το νερό της βρύσης του έχει τόσο υψηλές σκληρότητες που είναι ακατάληλες ακόμα και για επαρκή συγκέντρωση co2 .

Έχω γνωστούς που μπήκανε στο τριπάκι της ΑΟ και το εγκατέλειψαν. Ούτε τα φυτά ούτε τα ζωντανά έδειξαν να επηρεάζονται από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ανά 2 εβδομάδες λογικό. Αν ήθελε να διατηρεί τα φίλτρα καθαρά θα έπρεπε κάθε εβδομάδα και ίσως και με μεσοβδόμαδη συντήρηση.

25-26 αποκλείεται ναι, νομίζω κανείς μας δεν το κάνει αυτό. Αλλά αν πούμε πως κρατάει μία θερμοκρασία 20-21 τουλάχιστον για τις περισσότερες ώρες τις ημέρας ο θερμοστάτης δεν θα ζορίζεται τόσο να κρατάει το νερό στους 25-26 αν σκεφτείς πως και οι μεταβολές θερμοκρασίας σε αυτά τα λίτρα είναι πολύ αργές.

Σε δωμάτιο το οποίο το πρωί δεν είχε καμία θέρμανση και το βράδυ , δηλαδή όταν επέστρεφα σπίτι το κρατάω στους 20-21 βαθμούς, ξέχασα το θερμοστάτη 2 ημέρες παλαιότερα εκτός μπρίζας.

Από 26 η θερμοκρασία στα 96 λίτρα ήταν στους 21 βαθμούς 2 ημέρες μετά , μέσα στο χειμώνα με την θερμοκρασία το πρωί μέχρι το απόγευμα να πηγαίνει και στους 10 βαθμούς, παγωμένο το δωμάτιο δηλαδή.

 

Η αο είναι ψέμμα γιατί στην πραγματικότητα ελάχιστοι την χρειάζονται.

Ελάχιστοι είναι αυτοί που πράγματι χρειάζονται αο επειδή το νερο της βρύσης τους είναι ακατάληλο για φυτά και για ψάρια.

Στα φυτά , αποδεδειγμένα πλέον τα περισσότερα γνωστά είδη ανταπεξέρχονται και ευημερούν σε ένα εύρος συνθηκών πολύ μεγάλο.

4-5 είδη φυτών είναι αυτά βιβλιογραφικά που τα πάνε καλύτερα σε μαλακό νερό και ακόμα και αυτά τα μεγαλώνουν κάποιοι με επιτυχία σε σκληρό.

Η αο είναι ένας τρόπος φίλτρανσης του νερού που καταναλώνει πολύ νερό και πολλή ενέργεια επίσης.

Επίσης , αφαιρεί όλες τις βιταμίνες και τα μεταλλικά στοιχεία απο το νερό και μετά πάμε εμείς και συμπληρώνουμε μεταλλικά σε ένα νερό που τα είχε ήδη.

Και αυτό που νομίζουν πολλοί πως το νερό είναι καθαρότερο και έχουν και στο μυαλό τους τα καλά και κακά βακτήρια δεν ισχύει. Η αο δεν ''επιλέγει''. Δεν περνάνε τα καλά βακτήρια και τα επιβλαβή φιλτράρονται. Φιλτράρονται τα πάντα.

Ε και για τα ψάρια πάνω κάτω τα ίδια. Όταν δεν μιλάμε για περιπτώσεις άγριων ψαριών αλλά εκτροφής , πάλι πρέπει κάποιος να έχει πρόβλημα με το νερό του για να μπει στην περιπέτεια της αο.

Πολλοί στα φυτεμένα την παίρνουν γιατί 1) αγαπούν τα gadget, 2) Δεν τους αρέσουν τα άλατα που μαζεύουν τα rimless 3) η τελειομανία κάποιες φορές σχετικά με τις συνθήκες του νερού 

και ναι τέλος υπάρχει μία κατηγορία όπου το νερό της βρύσης του έχει τόσο υψηλές σκληρότητες που είναι ακατάληλες ακόμα και για επαρκή συγκέντρωση co2 .

Έχω γνωστούς που μπήκανε στο τριπάκι της ΑΟ και το εγκατέλειψαν. Ούτε τα φυτά ούτε τα ζωντανά έδειξαν να επηρεάζονται από αυτό.

Aν εχει θερμσνη στο σπιτι ναι βοηθαει,,,


Εγω εκει που κραταω τα ενυδρεια δεν εχει...

 

Η Αο ειναι μονοδρομος....

Σε ολα μου τα ενυδρεια εκτος απο ενα το νερο ειναι απο Αο....

Μην βλεπεις που εσυ εχεις καλο νερο στην Αθηνα... στην περισσοτερη Ελλαδα δεν εχουν καλο νερο.

Και εγω κραταω φυτεμνεο ενυδρειο στο νερο δικτυου μου , 24gh και 22 kh...

Στα φυτεμενα την παιρνουμε γιατι απλα ειναι μονοδρομος...

Δεν εχεις ασχοληθει με απαιτητικα φυτα και αυτο φαινεται... :)

Πια βακτηρια αναφερεσαι ? Αυτο κανει η οσμωση κραταει τα καλα και κακα βακτηρια ?

Στην βρυση σου με τοσο χλωριο περιμενεις να εχεις και βακτηρια?

Δεν εχει καταλαβει μαλλον σωστα...

Αυτο που πετυχαινουμε με την Αο, οτι φτιαχνουμε το νερο οπως θελουμε εμεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aν εχει θερμσνη στο σπιτι ναι βοηθαει,,,


Εγω εκει που κραταω τα ενυδρεια δεν εχει...

 

Η Αο ειναι μονοδρομος....

Σε ολα μου τα ενυδρεια εκτος απο ενα το νερο ειναι απο Αο....

Μην βλεπεις που εσυ εχεις καλο νερο στην Αθηνα... στην περισσοτερη Ελλαδα δεν εχουν καλο νερο.

Και εγω κραταω φυτεμνεο ενυδρειο στο νερο δικτυου μου , 24gh και 22 kh...

Στα φυτεμενα την παιρνουμε γιατι απλα ειναι μονοδρομος...

Δεν εχεις ασχοληθει με απαιτητικα φυτα και αυτο φαινεται... :)

Πια βακτηρια αναφερεσαι ? Αυτο κανει η οσμωση κραταει τα καλα και κακα βακτηρια ?

Στην βρυση σου με τοσο χλωριο περιμενεις να εχεις και βακτηρια?

Δεν εχει καταλαβει μαλλον σωστα...

Αυτο που πετυχαινουμε με την Αο, οτι φτιαχνουμε το νερο οπως θελουμε εμεις...

Δεν έχω ασχοληθεί με τα φυτά που ασχολείσαι το ξέρω αυτό.

Ούτε εγώ στην Αθήνα έχω καλό νερό πάντως. Αλλά κάποιος με το νερό της Αθήνας πιστευώ πως δεν έχει πρόβλημα να κρατάει φυτεμένο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Δεν έχω ασχοληθεί με τα φυτά που ασχολείσαι το ξέρω αυτό.

Ούτε εγώ στην Αθήνα έχω καλό νερό πάντως. Αλλά κάποιος με το νερό της Αθήνας πιστευώ πως δεν έχει πρόβλημα να κρατάει φυτεμένο.

 

Ρε συ εξαρταται τι θεωρεις  φυτεμενο...

Φυτεμενο κραταω οπως ειπα και στους 24gh ......χωρις διοξειδια και λιπασματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ρε συ εξαρταται τι θεωρεις  φυτεμενο...

Φυτεμενο κραταω οπως ειπα και στους 24gh ......χωρις διοξειδια και λιπασματα.

 

 

 

Εσύ μάλλον μιλάς για ιδιαίτερα φυτά και πολύ δύσκολα.

Γιατί τα φυτά της τρόπικα τα μεγαλώνεις και ευημερούν σε ένα πολύ μεγάλο εύρος συνθηκών.

Εσύ μιλάς απότι καταλαβαίνω σε πιο προχωρημένα φυτεμένα από φυτά της τρόπικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εσύ μάλλον μιλάς για ιδιαίτερα φυτά και πολύ δύσκολα.

Γιατί τα φυτά της τρόπικα τα μεγαλώνεις και ευημερούν σε ένα πολύ μεγάλο εύρος συνθηκών.

Εσύ μιλάς απότι καταλαβαίνω σε πιο προχωρημένα φυτεμένα από φυτά της τρόπικα.

Εξαρταται τι θεωρεις δυσκολο.... και ευκολο ... Ολα εχουν τις απαιτησεις τους , διαφορετικες μεν , αλλα ολα κατι απαιτουν.

Το θεμα ειναι εσυ τι μπορεις να προσφερεις...

Ναι γενικα ειναι πιο προχωρημενα, αλλα και φυτα της τροπικα ακομη για να μεγαλωσουν σωστα θελουν χαμηλες σκληροτητες....

Οπως ειπα ομως σωστα...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

 

 

Δες πρωτα με τι θελεις να ασχοληθεις...

Τι νερο εχεις στην περιοχη σου ?

Μηπως χρειαστεις Αο ?

Αν πας για φυτα θελεις μπουκαλα co2 , υποαρωμα, λιπασματα και καλο φωτισμο, ισως και Αο.

Αν  χρειαστεις Αο , σκεψου τις αλλαγες νερου.

 

Εσεις λετε για τα λιτρα 420λιτρα 

ειναι παιχνιδακι...

Πρεπει να σκεφτεις την συντηρηση ασε , την αρχικη αγορα ειναι το λιγοτερο.

Σκεψου και την Δεη τον χειμωνα ειδικα.

Φιλος εχει 300λιτρο με 2 x 2178 eheim professional , φυτεμενο και πάλι βλέπεις να μαζευει βρωμια.

 

Μπορεί να κουράζω λίγο σαν noobas που είμαι αλλά, όλοι κάποτε ήταν στο στάδιο που βρίσκομαι εγώ. 

Το θέμα είναι ότι, καλά τα λες nicpapa αλλά ρε φίλε το να αρχίσω με αυτές τις μετρήσεις σε νερά και τέτοια που λες για εντελώς αρχάριος δεν είναι λίγο ακραίο? 

Δεν ξέρω πως άρχισε ο καθένας, αλλά δεν νομίζω πως όταν αποφάσισες να πάρεις ενυδρείο το πρώτο πράγμα που έκανες δηλαδή ήταν να παραγγείλεις τέστ νερού για ph σκληρότητα και ότι άλλο είναι που δεν γνωρίζω ακόμα? (Εννοείται πως πριν πέσει ψάρι στο νερό θα έχουν τσεκαριστεί όλες οι παράμετροι και θα έχουν γίνει τα απαραίτητα τεστ).
Ξεκινάω παραγγέλνωντας τεστ νερού από το ίντερνετ δηλαδή?

Ή μήπως για αρχή να παραγγείλω ένα ενυδρείο σε διαστάσεις με τα λίτρα που αποφάσισα και να δω από εκεί και πέρα σιγά σιγά πως θα προχωρήσω και τι θα κάνω μέσα σε αυτό το ενυδρείο ???

Δεν λέω, όσα πολύ σωστά μπορεί να λες ίσως είναι και ο πιο ιδανικός τρόπος και η σωστή σειρά για να γίνουν τα πράγματα για κάποιον έμπειρο που ξέρει τι κάνει κι έχει γνώσεις στο αντικείμενο. Αλλά έλα στην θέση μου ή στην θέση που ήσουν παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ανησυχείς , ο Nic μιλάει για προχωρημένα φυτεμένα και προχωρημένους χομπίστες που πάνε ένα βήμα παραπέρα.

Εσύ τώρα είσαι στα πρώτα σου βήματα,

 

Θα ξεκινήσεις με τον βασικό εξοπλισμό, δηλαδή την γυάλα σου , το φίλτρο σου και το φως σου όπως ξεκινάνε όλοι.

Μετά ανάλογα τι φυτά θέλεις (εύκολα ή πιο δύσκολα) θα δούμε και αν χρειάζεσαι κάτι ακόμα όπως διοξείδιο ή αο που λέει ο Nic.

 

Aυτά που πρέπει εσύ κυρίως να ενημερωθείς και να διαβάσεις είναι :

 

To στρώσιμο ενός ενυδρείου-κύκλος του αζώτου

Τις παραμέτρους και τα προφιλ των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις

Το πως πραγματοποιούμε με ασφάλεια αλλαγές νερού και τρόποι για εύκολη αλλαγή νερού.

Γενικές συμβουλές για αρχάριους, πόσο ταίζουμε , τι μετρήσεις κάνουμε κλπ.

Θα ξεκινήσεις με αυτά και θα πας βήμα βήμα σε αυτό που λέγεται φυτεμένο.

 

Πρέπει πρώτα να το πω έτσι ωμά να μάθεις πως να κρατάς ένα ψάρι ζωντανό. Δηλαδή νερό με 0 αμμωνία και 0 νιτρώδη. Αυτά θα τα δεις όλα διαβάζοντας για το στρώσιμο ενός ενυδρείου και το κύκλο του αζώτου.

 

Μόλις νιώσεις ότι κατανοησες αυτά που διάβασες, κάνε τις επιλογές σου στα παραπάνω (γυάλα, φίλτρο, φως) και μοιράσου τες μαζί μας.

Για τα φυτά θα είναι το επόμενο στάδιο συζητησης όπου θα δούμε μαζί τι σου αρέσει και θα αποφασίσουμε τι χρειάζεσαι για αυτό που θες ή τι εναλλακτικές έχεις.

 

 

Το χόμπι μπορεί να γίνει πολύπλοκο αλλά μπορεί να είναι και πάρα πολύ απλό. Μπορεί κάποιος να είναι πάνω από το ενυδρείο καθημερινά και κάποιος άλλος να κάνει μία φυσιολογική συντήρηση ανά 10 μέρες. Μην σε τρομάζει κάτι , απλά πήγαινε από το 0 σκαλί σκαλί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Όχι μην ανησυχείς , ο Nic μιλάει για προχωρημένα φυτεμένα και προχωρημένους χομπίστες που πάνε ένα βήμα παραπέρα.

Εσύ τώρα είσαι στα πρώτα σου βήματα,

 

Θα ξεκινήσεις με τον βασικό εξοπλισμό, δηλαδή την γυάλα σου , το φίλτρο σου και το φως σου όπως ξεκινάνε όλοι.

Μετά ανάλογα τι φυτά θέλεις (εύκολα ή πιο δύσκολα) θα δούμε και αν χρειάζεσαι κάτι ακόμα όπως διοξείδιο ή αο που λέει ο Nic.

 

Aυτά που πρέπει εσύ κυρίως να ενημερωθείς και να διαβάσεις είναι :

 

To στρώσιμο ενός ενυδρείου-κύκλος του αζώτου

Τις παραμέτρους και τα προφιλ των ψαριών που θέλεις να φιλοξενήσεις

Το πως πραγματοποιούμε με ασφάλεια αλλαγές νερού και τρόποι για εύκολη αλλαγή νερού.

Γενικές συμβουλές για αρχάριους, πόσο ταίζουμε , τι μετρήσεις κάνουμε κλπ.

Θα ξεκινήσεις με αυτά και θα πας βήμα βήμα σε αυτό που λέγεται φυτεμένο.

 

Πρέπει πρώτα να το πω έτσι ωμά να μάθεις πως να κρατάς ένα ψάρι ζωντανό. Δηλαδή νερό με 0 αμμωνία και 0 νιτρώδη. Αυτά θα τα δεις όλα διαβάζοντας για το στρώσιμο ενός ενυδρείου και το κύκλο του αζώτου.

 

Μόλις νιώσεις ότι κατανοησες αυτά που διάβασες, κάνε τις επιλογές σου στα παραπάνω (γυάλα, φίλτρο, φως) και μοιράσου τες μαζί μας.

Για τα φυτά θα είναι το επόμενο στάδιο συζητησης όπου θα δούμε μαζί τι σου αρέσει και θα αποφασίσουμε τι χρειάζεσαι για αυτό που θες ή τι εναλλακτικές έχεις.

 

 

Το χόμπι μπορεί να γίνει πολύπλοκο αλλά μπορεί να είναι και πάρα πολύ απλό. Μπορεί κάποιος να είναι πάνω από το ενυδρείο καθημερινά και κάποιος άλλος να κάνει μία φυσιολογική συντήρηση ανά 10 μέρες. Μην σε τρομάζει κάτι , απλά πήγαινε από το 0 σκαλί σκαλί.


Μου ακούγονται σωστά και φυσιολογικά αυτά που μου λες, μήπως μπορείς να προτείνεις κάνα video για 1) To στρώσιμο ενός ενυδρείου-κύκλος του αζώτου 2) Το πως πραγματοποιούμε με ασφάλεια αλλαγές νερού και τρόποι για εύκολη αλλαγή νερού. 

Δεν αναφέρω τα προφίλ των ψαριών που θέλω να φιλοξενήσω γιατί ακόμα δεν ξέρω ποιά είναι. 

Εχω τσεκάρει βιντεάκια στο ίντερνετ, αλλά έλεγα σαν πιο έμπειρος θα έχεις δεί πολλά και λογικά θα ξέρεις κάποια πιο ευκολονόητα  ίσως και σε ελληνικά (αν και αυτό δε με πειράζει).

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79942-κουβεντιάζοντας-ενυδρειακά/

 

Δες αυτα τα παρα πολυ κατατοπιστικα αρθρα που εχουν τα λινκ. Τα βιντεο στο ιντερνετ ειναι καλα, αλλα καποια λενε ανακριβειες, οπωτε προσοχη. Κοιτα αυτα για αρχη και μετα ψαχνεσαι και παραπανω με βινετο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:


Μου ακούγονται σωστά και φυσιολογικά αυτά που μου λες, μήπως μπορείς να προτείνεις κάνα video για 1) To στρώσιμο ενός ενυδρείου-κύκλος του αζώτου 2) Το πως πραγματοποιούμε με ασφάλεια αλλαγές νερού και τρόποι για εύκολη αλλαγή νερού. 

Δεν αναφέρω τα προφίλ των ψαριών που θέλω να φιλοξενήσω γιατί ακόμα δεν ξέρω ποιά είναι. 

Εχω τσεκάρει βιντεάκια στο ίντερνετ, αλλά έλεγα σαν πιο έμπειρος θα έχεις δεί πολλά και λογικά θα ξέρεις κάποια πιο ευκολονόητα  ίσως και σε ελληνικά (αν και αυτό δε με πειράζει).

Eπειδή είμαι εκτός, θα το κοιτάξω λίγο αργότερα ή αύριο το πρωί και θα σου ποστάρω μερικά.

 

Googlare κιόλας να διαβάσεις , κυρίως για το στρώσιμο τώρα. Τα ίδια γράφουν πάνω κάτω. Ίσως θα έχεις και απορίες μετά το διάβασμα οπότε θα τις συζητήσουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω πως έχω κατασταλάξει στο τι θέλω να φιλοξενήσει η γυάλα μου, κι αυτό είναι ένα κοπάδι 10-12 tiger barbs (Puntigrus tetrazona) μιας και είναι πανέμορφα αλλά έχουν και έντονη προσωπικότητα. 

Γνωρίζω ότι μπορεί να γίνουν πολύ επιθετικά αν συνυπάρχουν με ψάρια που έχουν μεγάλα πτερύγια καθώς έχουν την τάση να τους τσιμπάνε τα πτερύγια.

Παρ'όλα αυτά επειδή οι απόψεις που διάβασα διίστανται δεν έχω αποφασίσει για τους υπόλοιπους κάτοικους όπως, άλλα ζωντανά που τρώνε άλγη για παράδειγμα, τα οποία όμως θα πρέπει να μην είναι ούτε μικρά για να μην καταλήξουν σαν γεύμα για τα barbs αλλά να μην έχουν και μεγάλα πτερύγια.

Σίγουρα όσοι γνωρίζουν καλύτερα για αυτά τα ψάρια θα μπορέσουν να με βοηθήσουν στο τι ζωντανά μπορούν να συνυπάρξουν μαζί τους καλύτερα.

Επίσης έχω αποκλείσει τα 420 λίτρα για ενυδρείο και  σκέφτομαι ότι 175-200 λίτρα θα είναι καλύτερα, μιας και στα 420 λίτρα θα πρέπει να αλλάζω πολλά λίτρα νερό. Πιστεύω πως 175-200 λίτρα είναι καλά για να αρχίσω σαν αρχάριος που είμαι.


Είναι αρκετά τα 175-200 λίτρα για περίπου 12 tiger barbs + κάποια άλλα ζωντανά ? (Λέω ζωντανά γιατί δεν γνωρίζω αν θα είναι ψάρια ή γαρίδες ή σαλιγκάρια π.χ. διότι δεν γνωρίζω 100% με τι μπορεί να συνυπάρξει αρμονικά το tiger barb)

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λιτρα βαζεις 15 τιγρακια και εισαι κομπλε απο ψαρια,δεν νομιζω να μπορεις να βαλεις αλλα κατα τη γνωμη μου.

Δυστοιχως τις γαριδες τις ξεχνας γιατι θα γινουν γευμα απο τα τιγρακια.

Αν εχεις ψιλομαλακο νερο τοτε μπορεις να βαλεις και καμια ομαδα απο οτοκυκλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...