Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις την arcadia plant pro . Για διάφορους λόγους που έχω ψάξει θεωρώ πως είναι κορυφαία επιλογή για όσους παραμένουμε τ5.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να ερθουν αυριο τα φυτα για να φυτεψω. Θα παρω μπολι απο εναν φιλο μου και την αλλη βδομαδα θα ριξω και ψαρια, απο τροφη τι μαρκες εχουν καλης ποιοτητας τροφη?
Επισης τι να βαλω πρωτα στο ενυδρειο τα tiger barbs η red tailed black shark?

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι αφου βαλεις το μπολι μια μικρη ομαδα ψαριων πρεπει να μπει την επομενη μερα.

Δεν θα ταισεις τιποτα για 2-3 μερες και θα ξεκινησεις μετα με ταισμα 1 φορα την ημερα για καμια εβδομαδα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να ξερεις οτι αφου βαλεις το μπολι μια μικρη ομαδα ψαριων πρεπει να μπει την επομενη μερα.

Δεν θα ταισεις τιποτα για 2-3 μερες και θα ξεκινησεις μετα με ταισμα 1 φορα την ημερα για καμια εβδομαδα.

 

Ο λογος που δεν θα ταισω για 2-3 μερες μετα ?

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φωτογραφιες απο το φυτεμα του ενυδρειου.

Ειναι θολο ακομα αλλα αυριο θα εχει στρωσει.

 

28811136_10215619969918369_2023063661_o.jpg

28876848_10215619969998371_1606854066_o.jpg

28878884_10215619969878368_588845000_o.jpg

28928102_10215619969958370_617593773_o.jpg

28906908_10215620016359530_1635355257_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε καποια παρατηρηση καντε τη, δεν ειμαι ειδικος στο φυτεμα πρωτη φορα φυτευω, αμα εχω κανει καποιο φαουλ μου λετε. 
Ερωτηση, καποια φυτα ακουμπανε πανω στον θερμαντηρα, παιζει ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ γρήγορο, το microsorum δεν το φυτεύουμε. Καλύτερα να το δέσεις σε κάποιο ξύλο.  Επίσης τα φυτά να μην ακουμανε στο θερμαντήρα.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στα πολύ γρήγορο, το microsorum δεν το φυτεύουμε. Καλύτερα να το δέσεις σε κάποιο ξύλο.  Επίσης τα φυτά να μην ακουμανε στο θερμαντήρα.:)

Αν το αφησω φυτεμενο θα σαπισει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Αν το αφησω φυτεμενο θα σαπισει?

Συνήθως σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σε βοηθήσω λίγο στο στήσιμο γιατί τώρα έχεις κάνει ολίγον τι αφύσικο στήσιμο.

 

Οι πέτρες αριστερά δεν μου κάθονται καθόλου σωστά στο μάτι. Βγάλε αυτή που είναι πάνω από τις άλλες 2.

Οι 5 πέτρες δεξιά είναι υπερβολικά στημένες και σε προδιαθέτουν πως ανθρώπινο χέρι τις έβαλε έτσι.

 

Το ενυδρείο χρειάζεται ύψος τώρα είναι φλατ.

Χρειάζεσαι άλλη μία ή μία μόνο ρίζα η οποία θα είναι αρκετά ψηλότερη. 

Επίσης, τη ρίζα μη την τοποθετείς κεντρικά στο ενυδρείο, τοποθέτησε την στο 1/3 αριστερά ή δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eγώ θα σε βοηθήσω λίγο στο στήσιμο γιατί τώρα έχεις κάνει ολίγον τι αφύσικο στήσιμο.

 

Οι πέτρες αριστερά δεν μου κάθονται καθόλου σωστά στο μάτι. Βγάλε αυτή που είναι πάνω από τις άλλες 2.

Οι 5 πέτρες δεξιά είναι υπερβολικά στημένες και σε προδιαθέτουν πως ανθρώπινο χέρι τις έβαλε έτσι.

 

Το ενυδρείο χρειάζεται ύψος τώρα είναι φλατ.

Χρειάζεσαι άλλη μία ή μία μόνο ρίζα η οποία θα είναι αρκετά ψηλότερη. 

Επίσης, τη ρίζα μη την τοποθετείς κεντρικά στο ενυδρείο, τοποθέτησε την στο 1/3 αριστερά ή δεξιά.

Καλες συμβουλες, εχεις δικιο εχεις σε αυτα που λες, με χρυση τομη θελω να το παω αλλα απο το πρωι τωρα εκατσα να χαλαρωσω οποτε συνεχιζω αυριο με διορθωτικες κινησεις και θα σε κρατησω ενημερο

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Hustler έγραψε:

Ο λογος που δεν θα ταισω για 2-3 μερες μετα ?

Γιατι η βιολογια δεν ειναι ακομη δυνατη για να ανταποκριθει σε κανονικο ταισμα.

Επισης γιατι εχεις ριξει βιολογικο υλικο χημα μεσα στο ενυδρειο και τι εχει μεσα αυτο το σακουλακι που βλεπω?

Link to comment
Share on other sites

Η λογική που ακολουθούμε στο φύτεμα είναι η εξής: μπροστά βάζουμε τα χαμηλά φυτά τύπου γκαζόν, στη μέση του ενυδρείου βάζουμε τα μεσαίου ύψους και πίσω βάζουμε αυτά που θα ψηλώσουν πολύ. Έτσι φτιάχνουμε ένα είδος "σκάλας", ώστε να μην μας κόβουν τη θέα.

 

Βάσει αυτών, νομίζω ότι οι κρυπτοκορίνες που έβαλες μπροστά και δίπλα στο ξύλο πρέπει να πάνε πιο πίσω. :lmao:

 

Επίσης το βιολογικό υλικό και το σακουλάκι γιατί είναι έτσι μέσα στο ενυδρείο σου;

 

Κατά τ'άλλα ο @SOTIRIS και ο @Fred13 πρέπει να σ'έχουν ήδη καλύψει.

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Η λογική που ακολουθούμε στο φύτεμα είναι η εξής: μπροστά βάζουμε τα χαμηλά φυτά τύπου γκαζόν, στη μέση του ενυδρείου βάζουμε τα μεσαίου ύψους και πίσω βάζουμε αυτά που θα ψηλώσουν πολύ. Έτσι φτιάχνουμε ένα είδος "σκάλας", ώστε να μην μας κόβουν τη θέα.

 

Βάσει αυτών, νομίζω ότι οι κρυπτοκορίνες που έβαλες μπροστά και δίπλα στο ξύλο πρέπει να πάνε πιο πίσω. :lmao:

 

Επίσης το βιολογικό υλικό και το σακουλάκι γιατί είναι έτσι μέσα στο ενυδρείο σου;

 

Κατά τ'άλλα ο @SOTIRIS και ο @Fred13 πρέπει να σ'έχουν ήδη καλύψει.

 

Το ειχε ενας φιλος μου στο ενυδρειο του και μου το εδωσε για να μπολιασω το δικο μου μαζι με ενα σφουγγαρι που εστυψα μεσα στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό δεν το τοποθετούμε μέσα στο ενυδρείο αλλά μέσα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το βιολογικό υλικό δεν το τοποθετούμε μέσα στο ενυδρείο αλλά μέσα στο φίλτρο.

Λογο δικης μου απειριας το εβαλα μεσα και το εχω καμποσο καιρο τωρα η αληθεια ειναι, σιγουρα μεσα στο φιλτρο ειναι το πιο ιδανικο και αποτελεσματικο, παιζει να μην εχει κανει τιποτα εκει που το εχω τοσες μερες τωρα δηλαδη ε ? Θα μετρησω αμμωνια παλι σε καμια ωρα που θα εχει περασει το 24ωρο για να δω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια τι να βαλω πρωτα μεσα στο ενυδρειο, red tail black shark η tiger barbs ?Και απο τροφες τι μαρκες να προτιμησω για ποιοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανοτητα το μπολι εχει παει ακλαφτο τωρα αφου το εχεις μερες εκτος φιλτρου και χωρις να βαλεις ψαρια μεσα.

Για μενα,θα πρεπει να παρεις αλλο μπολι και να κανεις οτι σου εγραψα πιο πανω.

Τα ψαρια πρεπει να μπουν την επομενη μερα απο το μπολι αλλιως τα βακτηρια που εχει το μπολι πεθαινουν απο ασητια.

Απο ψαρια,εγω επιμενω να βαλεις μονο τιγρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Κατα πασα πιθανοτητα το μπολι εχει παει ακλαφτο τωρα αφου το εχεις μερες εκτος φιλτρου και χωρις να βαλεις ψαρια μεσα.

Για μενα,θα πρεπει να παρεις αλλο μπολι και να κανεις οτι σου εγραψα πιο πανω.

Τα ψαρια πρεπει να μπουν την επομενη μερα απο το μπολι αλλιως τα βακτηρια που εχει το μπολι πεθαινουν απο ασητια.

Απο ψαρια,εγω επιμενω να βαλεις μονο τιγρακια.

Τα ταιζω αμμωνια, χθες ειχα 4 με 5 μιλιγκραμ αμμωνια, σημερα εχω 1 με 2 μιλιγκραμ τωρα μολις εκανα το τεστ.

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι για ψαρια ακομα,ειναι αστρωτο το ενυδρειο.

Νο2 και νο3 ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Δεν εισαι για ψαρια ακομα,ειναι αστρωτο το ενυδρειο.

Νο2 και νο3 ποσο εχεις?

Μην αγχωνεσαι το ξερω πως δεν ειμαι ετοιμος, δε βιαζομαι No2 εχω 2 μιλιγκραμ και Νο3 0.5 με 1, ισα που εχουν αρχισει να κανουν την εμφανιση τους οποτε θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οι μετρησεις σου δειχνουν οτι το μπολι δεν εχει πιασει.

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις καινουριο μπολι μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Hustler έγραψε:

Το ειχε ενας φιλος μου στο ενυδρειο του και μου το εδωσε για να μπολιασω το δικο μου μαζι με ενα σφουγγαρι που εστυψα μεσα στο ενυδρειο μου

 

Φίλε μου, ούτε το σφουγγάρι το στίβουν μέσα στο ενυδρείο! Το βάζουν μέσα στο φίλτρο, μαζί με το μπόλι. Τώρα ότι έκανες πήγε στράφι, πρέπει ν'αρχίσεις πάλι από την αρχή. :headonwall:

 

Μα καλά, αυτός που στα'δωσε δεν σου είπε και οδηγίες χρήσης;  :2guns:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι λογικό να κανεις λαθη , ολα ειναι καινουργια τωρα.

Εδω γινονται λαθη και απο ατομα που ασχολούνται χρονια .

Το πρωτο ενυδρείο ειναι πολυ σημαντικο, θελει ορεξη διαβασμα και υπομονη.

Ειναι αυτο που θα σε κανει να μαθεις τα περισσοτερα και θα το θυμασαι παντα οσα στησίματα και αν κανεις .

Αυτο επειδη τωρα πρωτο -μαθαίνεις τα βασικα και επειδη πιθανότατα θα κανεις τοσα λαθη που μετα θα εχεις μαθει πολλα μεσα απο αυτα .

 

Στην παρούσα φαση το σημαντικότερο ειναι 1 και στο ειχα πει και παλαιότερα .

Αυτο ειναι να μπορεις να κρατήσεις τα ψάρια ζωντανά .

Αυτο σημαινει ότι γνωρίζω πως στρωνω ενα ενυδρείο ,ξερω πως και ποτε κανω μετρήσεις , κανω αλλαγές νερού χωρις να τις αμελω με προετοιμασμένο σε νερο θερμοκρασία και αποχλωριομενο και παρατηρώ συχνά τα ψαράκια μου για τυχόν περίεργες συμπεριφορές η ύποπτες αλλοιώσεις πανω τους.

Τα φυτά , τα εντυπωσιακά στησίματα και ο κήπος που εχω καταλαβει οτι ονειρεύεσαι έρχονται μετα τα παραπανω και σιγα σιγα εφόσον διαβαζεις και εισαι τακτικός στην περιποίηση του ενυδρείου .

 

Πηγαινε παρε μια γερή δόση μπόλι απο υγιές ενυδρείο , βαλτην στο φίλτρο και την επόμενη μερα τοποθέτησε τα πρωτα λιγα σε αριθμο ψαράκια .

Λεω λιγα και μη βιαστείς για ολα γιατι η φιλτρανση σου ειναι αδύναμη και θες το χρονο σου .

Αυτο αφου κανεις μετρήσεις .

Στην θεση σου μπορει να έριχνα και βακτήρια εμπορίου οπως της jbl που σου επιτρέπουν να βαλεις άμεσα ψαράκια . Τα εχω χρησιμοποιήσει και εκανα μετρήσεις καθημερινά και αποτι ειδα ολα ηταν καλα μεχρι που το φίλτρο ειχε βιολογια και δεν χρειαζόταν . Με το μπόλι κανονικα δεν τα χρειαζεσαι αλλα κακο δεν θα κανουν .

 

Καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...