Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Το γνωρίζω απλά αυτά τα ψάρια μπορεί να μεγαλώσουν πολύ διάβασα.
Επίσης δειγματοληπτικά  για να δω που περίπου βρίσκομαι έβαλα τα ψάρια αυτά σε online calculator, (aqadvisor) δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ακριβείς οι μετρήσεις αλλά πάνω κάτω πόσο έξω να πέφτει, τελοσπάντων μου έβγαλε stocking 76% με 15 tiger barb και 3 yoyo loach, ενώ 90% μου έβγαλε όταν πρόσθεσα άλλα 2 yoyo loach και τα έκανα 5. Όλα αυτά χωρίς να έχω βάλει φίλτρα στον υπολογισμό και χωρίς λογικά να υπολογίζει τα φυτά, το χώμα, πέτρες, ξύλα που θα βάλω. Γιαυτό είπα να τα αφήσω 3 για να μην γίνει overstocked και να έχω ένα περιθώριο 24% για τα υπόλοιπα αντί για 10% που θα έχω αν βάλω 5 yoyo loach.

χαχαχαχαχααα ασς τα καλκουλατορ... 

αυτα ειναι βλακείες!!! για πολλούς λογους... δεν ειναι κατι που πρεπει να εχεις κριτήριο.... ενα ενυδρειο ειναι ζωντανος οργανισμος δεν μπαινει σε κουμπιοτερακι!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

χαχαχαχαχααα ασς τα καλκουλατορ... 

αυτα ειναι βλακείες!!! για πολλούς λογους... δεν ειναι κατι που πρεπει να εχεις κριτήριο.... ενα ενυδρειο ειναι ζωντανος οργανισμος δεν μπαινει σε κουμπιοτερακι!!

 

Δηλαδή με παίρνει να βάλω άλλα 2 yoyo loach ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί ενυδρείο, οτιδήποτε και να αγοράσω δεν ξέρω αν τα λεφτά μου θα πιάσουν τόπο η αν με γδύσανε. Ήλπιζα μήπως κάποιος με βοηθούσε με κάποιες επιλογές που μπορώ να έχω. Με 500 ευρώ συνολικό μπάτζετ για όλα.

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις μπερδευτεί νομιζω λιγο... πρεπει να τα βαλεις ολα κατω και με ενα σχεδιο τι θελειςνα κανεις... Δηλαδή: 1 αμμος ή κατι πιο κατάλληλο για φυτεμα ? πετρες? ξύλα? φυτα? βιοτοπικο? κοπαδοψαρα? ψαρια βυθου??? ολα αυτα και αλλα τοσα ειναι οι παράγοντες... εγω ακομα δεν εζω καταλαβει ακριβως το θελεις βα φτιάξεις... για το ενυδρείο που  πας στο 1.20 μπορεις να κανεις πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

με 500 ευρω κανεις πολλα πράγματα... Και παιρνεις καλά υλικά και νομιζω οτι χρειάζεται!!! θελεις ενυδρείο με βαση μαζι πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

με 500 ευρω κανεις πολλα πράγματα... Και παιρνεις καλά υλικά και νομιζω οτι χρειάζεται!!! θελεις ενυδρείο με βαση μαζι πακέτο?

 

Θα ήθελα με βάση αλλά δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 40 εκατοστά σε ύψος κι όπως καταλαβαίνω θα είναι δύσκολο να βρω με τέτοια βάση, οπότε για αρχή ενυδρείο. Τώρα αν υπάρχει και με βάση 40 εκατοστά μέγιστο ύψος θα ήταν το τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει αλλα μπορεια να φτιαξεια ευκολα με μελαμινη απο ενα Ξυλουργείο εκει και θα ειναι και φτηνή!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

δεν υπάρχει αλλα μπορεια να φτιαξεια ευκολα με μελαμινη απο ενα Ξυλουργείο εκει και θα ειναι και φτηνή!!

 

To έχω σκεφτεί ήδη το θέμα της βάσης για αυτό και δεν με απασχολεί τόσο πολύ η βάση, ευτυχώς τα χέρια μου πιάνουν πολύ αν και μάλλον σε ξυλουργείο θα πάω να μην ασχοληθώ καθόλου.

Η γυάλα λοιπόν είναι το σημαντικότερο εδώ θα χρειαστώ βοήθεια. Όσο για αυτά που ανέφερες, στο μυαλό μου έχω έναν βιότοπο, με φυτά, πέτρες, ξύλα, (χώμα η άμμο δεν ξερω), διαμορφωμένο έτσι ώστε να μπορούν να κρύβονται και να φωλιάζουν τα yoyo loach που τους αρέσει αλλά και να προστατεύονται μιας και είναι πολύ ικανά σε σχέση με άλλα ψάρια που σκεφτόμουν να βάλω που δεν θα επιζούσαν λογικά απο τα tiger barbs αλλά επίσης διαμορφωμένο ώστε αρέσει και στα tiger barbs.

Link to comment
Share on other sites

φίλε hustler.

 

δεν είμαι και expert για να σου πω την αλήθεια αλλά όσο μπορώ διαβάζω και προσπαθώ,

διάβασα τις ερωτήσεις σου και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως αξίζει να σκεφτείς να φτιάξεις το ενυδρείο μόνος σου, έτσι έκανα και εγώ.

το ενυδρείο μου είναι 360 λίτρα και αγόρασα ξεχωριστά τζάμια ξύλα καπάκια κλπ.

τα τζάμια μου είναι 122x60(ύψος)x50 και κόστισαν περίπου 200 ευρώ. 360 λίτρα επώνυμο ενυδρείο με 200 ευρώ δεν βρίσκεις στην αγορά .

το φίλτρο μου 250 ευρώ (eheim 2275) αλλά μπορείς να βρεις και ποιο φτηνό που θα σου είναι υπέρ αρκετό .

το έπιπλο το έφτιαξα με μελαμίνη και είναι πολύ στιβαρό αλλά δεν πλήρωσα γιατί ασχολούμαστε με ξυλεία κλπ όποτε δε μπορώ να σου πω τιμή .πάντως με μελαμίνη δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. μπορείς να κάνεις και 2 ντουλάπια. το ένα με ράφια το άλλο άδειο για να βάλεις φίλτρο κλπ μέσα, τρύπες στην πλάτη για τους σωλήνες και ένα ράφι ανάμεσα για διάφορα.

τα φωτά κόστισαν περίπου 50-60 ευρώ(δε θυμάμαι καλά) για 4 λάμπες Τ5 , μπαλαστ κλπ. η συνδεσμολογία είναι εύκολη . και εγώ με τσου υπολο'ι'στας έχω τρέλα και δεν είχα πρόβλεμ .

 

για πόσα λίτρα σκέφτεσαι? υπολόγισε πως όσο κατεβαίνεις η ανεβαίνεις σε λίτρα το ίδιο κάνει και η τιμή τζαμιών επίπλου φωτών κλπ.

 

βάλε εδώ τις διαστάσεις του ενυδρείου που θες να κατασκευάσεις και θα σου πει το πάχος των τζαμιών που χρειάζεται για να είναι ανθεκτικό

http://theaquatools.com/building-your-aquarium/

έχοντας λοιπόν τα μεγέθη και πάχη των τζαμιών μπορείς να πάρεις προσφορές από καταστήματα με τζάμια. ρώτα αν μπορούν να στα κολλήσουν κιόλας . πολύ το κάνουν .

και κατά τη γνώμη μου τα τζάμια είναι και το πιο δύσκολο για έναν αρχάριο .

εάν πραγματικά θες να ακολουθήσεις τον DIY δρόμο ρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε γιατί έχει ένα δυο πράγματα που πρέπει να προσέξεις στο φόρουμ θα σε βοηθήσουμε όλοι(για παράδειγμα η σιλικόνη που κολλάμε τα ενυδρεία πρέπει να είναι 100% καθαρή σιλικόνη χωρίς πρόσθετα χημικά για μούχλες κλπ γιατί είναι δηλητηριώδες για τα ψάρια).

εάν θες να στήσεις φυτεμένο υπάρχει και τρόπος για φτηνά λιπάσματα που θα σου κρατήσουν χρόνια.

η αντίστροφη ώσμωση από waterwaves κόστισε 60ευρω .

είμαι σίγουρος πως με 500 ευρώ φτιάχνεις άνετα ένα ωραιότατο ενυδρείο

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω παρει πετρες που ηταν στην κατηγορια ενυδριακες απο την σελιδα που τις παραγγειλα, οτι κανουν για ενυδρειο και δεν ειναι ασβεστολιθικες το γνωριζω, ειναι "lava rocks", ειναι ομως καταλληλες για να τις βαλω απευθειας στο ενυδρειο μου η πρεπει να τις καθαρισω πρωτα? 
Η ιδια ερωτηση ισχυει και για το ξυλο που αγορασα απο pet shop, "red swamp root" ο τυπος κανει για το ενυδρειο μου αλλα παρολα αυτα πρεπει να το βρασω η κατι πριν το βαλω μεσα?

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ξεπλυνε τα καλα με ζεστο νερακι και ριχτα.

Εγω δεν βραζω τιποτα προσωπικα

 Με καθησυχασες :P 
Ενα καλο ξεβγαλμα με καυτο νερο και τα βουταω τοτε

Link to comment
Share on other sites

@rastafarian

Αυριο θα ξεκινησω το στησιμο του ενυδρειου θα βγαλω και φωτογραφιες. Φυτα θα παραγγειλω αυριο για να μου τα στειλουν μεθαυριο, απο που να παραγγειλω φυτα? Υπαρχει καμια προτιμηση?

Link to comment
Share on other sites

Στήσε πρώτα και μετά παρήγγειλε φυτά. Να δεις που θα τοποθετήσεις το καθένα ανάλογα με το στήσιμο που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Hustler έγραψε:

@rastafarian

Αυριο θα ξεκινησω το στησιμο του ενυδρειου θα βγαλω και φωτογραφιες. Φυτα θα παραγγειλω αυριο για να μου τα στειλουν μεθαυριο, απο που να παραγγειλω φυτα? Υπαρχει καμια προτιμηση?

 

Υπαρχουν πολλα καταστηματα με φυτα,προσωπικα δεν εχω καποιο συγκεκριμενο,οποιος εχει αυτο που ψαχνω το αγοραζω.

Το πιο σωστο ειναι αυτο που σου ειπε ο @Fred13 πιο πανω.Στηνεις πρωτα και μετα αναλογα το στησιμο παραγγελνεις τα φυτα σου.

Μολις ερθουν,τα φυτευεις ολα και μετα γεμιζεις το ενυδρειο νερο και εισαι κυριος!

Link to comment
Share on other sites

SOS.  Τοποθετησα το ενυδρειο πανω στο επιπλο και μολις ειδα οτι δεν παταει καλα και μπαλατζαρει, δεν ειναι επιπλο για να μπει σφηνα ετσι δεν ειναι? Τι να κανω? IMG_20180301_152817.thumb.jpg.19a15b801f169a3bcff2a5b88ac62b9e.jpg

IMG_20180301_152803.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαζουμε μια φλουδα 0,3-0,5εκ αφρολεξ κατω απο το γυαλι... αν κ νομιζω πως ειναι πολυ στραβο το επιπλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Dow από μαγαζί με υλικά οικοδομών για να καθίσει το ενυδρείο πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου προτεινε να βαλω τσοχα η φελο, ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη απο αυτα που αναφερθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Αφρολεξ ή dow. Ο φελος ειναι σκληρος και η τσοχα λεπτη και γλιστερη. 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ στραβό για να το σώσει το dow. Παρόλα αυτά δοκίμασε.

 

Kαι στρωματάκια υπάρχουν και φελιζόλ βάζουν άλλοι. 

 

Τι έπιπλο είναι αυτό; Σε καμία περίπτωση μη προχωρήσεις αν δεν έρθει 100% ίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα ποδια απο το επιπλο μηπως δεν πατανε καλα και στο στραβωνουν. Επισης αν ειναι φτιαχτο απο σενα δες μηπως κατι δεν εχεις σφιξει αρκετα. Ουτως ή αλλως θες κατι αναμεσα παντως. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Manoskap έγραψε:

Δες και τα ποδια απο το επιπλο μηπως δεν πατανε καλα και στο στραβωνουν. Επισης αν ειναι φτιαχτο απο σενα δες μηπως κατι δεν εχεις σφιξει αρκετα. Ουτως ή αλλως θες κατι αναμεσα παντως. 

Υπό άλλες συνθήκες δεν θα ήθελε κάτι ανάμεσα. Το ενυδρείο είναι με υπερυψωμένο πάτο.

 

Κακό δεν κάνει απλά φτιάχνονται έτσι για να μη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...