Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Στα 200 λιτρα βαζεις 15 τιγρακια και εισαι κομπλε απο ψαρια,δεν νομιζω να μπορεις να βαλεις αλλα κατα τη γνωμη μου.

Δυστοιχως τις γαριδες τις ξεχνας γιατι θα γινουν γευμα απο τα τιγρακια.

Αν εχεις ψιλομαλακο νερο τοτε μπορεις να βαλεις και καμια ομαδα απο οτοκυκλους.

 

Απλά επειδή το ενυδρείο θα έχει και φυτά μέσα θέλω να βάλω και κάτι ακόμα και για να καθαρίζει την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Απλά επειδή το ενυδρείο θα έχει και φυτά μέσα θέλω να βάλω και κάτι ακόμα και για να καθαρίζει την άλγη.

αν δεν ειχε φυτα δηλαδη δεν θα ειχε αλγη? Ισα ισα με τα φυτα, αν βαλεις και γρηγορης αναπτυξης μακροπροθεσμα θα περιοριστει η αναπτυξη αλγης! Μπορεις να βαλεις καποιο λιγοτερο επιθετικο ψαρι και πιο μικρο, για να βαλεις γαριδες, πχ rasbora boraras.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

αν δεν ειχε φυτα δηλαδη δεν θα ειχε αλγη? Ισα ισα με τα φυτα, αν βαλεις και γρηγορης αναπτυξης μακροπροθεσμα θα περιοριστει η αναπτυξη αλγης! Μπορεις να βαλεις καποιο λιγοτερο επιθετικο ψαρι και πιο μικρο, για να βαλεις γαριδες, πχ rasbora boraras.


Κοίτα το ψάρι δεν αλλάζει πραγματικά το λάτρεψα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δω τι άλλο μπορεί να συνυπάρξει και πως θα κάνω τα πράγματα να λειτουργήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στα ψάρια που θα βάλω, τα οποία είναι [15x tiger barb] και  [6x kuhli loach] και [3x yoyo loach].

Από ότι διαβάζω θα χρειαστώ περίπου 200 λίτρα ενυδρείο για να είναι κομπλέ. Το θέμα είναι σε τι διαστάσεις θα πρέπει να είναι τα 200 λίτρα και από που να κάνω την αγορά αυτή ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Hustler έγραψε:

Κατέληξα στα ψάρια που θα βάλω, τα οποία είναι [15x tiger barb] και  [6x kuhli loach] και [3x yoyo loach].

Από ότι διαβάζω θα χρειαστώ περίπου 200 λίτρα ενυδρείο για να είναι κομπλέ. Το θέμα είναι σε τι διαστάσεις θα πρέπει να είναι τα 200 λίτρα και από που να κάνω την αγορά αυτή ?

Ιδανικα για loach ειναι τα 10 ατομα, οπωτε θα προτεινα να βαλεις ενα ειδος, και οχι 6 απο το ενα και μονο 3 απο το αλλο. Επισης τα kulhi loach δεν ειναι και απο τα ψαρια που θα βλεπεις συχνα, ισως και καθολου μιας και κρυβονται στο βυθο η σε ξυλα, πετρες και βγαινουν το βραδυ. Εγω θα εβαζα καποιο κοπαδακι 10+ ατομα botia (striata, lohachata), ωστε να ευχαριστηθεις την κινηση τους.

Τωρα οσον αφορα το ενυδρειο, σε οποιο μαγαζι βρεις καλυτερη προσφορα. Η πιο γνωστες "μαρκες" ειναι juwel,  rehau, anubias, κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις σιγουρα 1.20μηκος 240 λιτρα.... που ειναι καλυτερα ακομα!!! τα μαγαζια πολλα εδω στην αθηνα... εσυ που εισαι??? βλέπω Λευκάδα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Irakles έγραψε:

θα βρεις σιγουρα 1.20μηκος 240 λιτρα.... που ειναι καλυτερα ακομα!!! τα μαγαζια πολλα εδω στην αθηνα... εσυ που εισαι??? βλέπω Λευκάδα???

Με 1,2 μηκος κανεις πολυ ομορφα πραγματα οπως προτεινεται παραπανω. Και με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο μπορεις να μεγαλωσεις και το κοπαδι των barbs!!

Link to comment
Share on other sites

Λευκάδα είμαι, εδώ δεν έχει τέτοια μαγαζιά δυστυχώς, επίσης είναι θέμα χώρου, το 1,20 μήκος ίσως να είναι πολύ.

Μια ερώτηση, επειδή ενδέχεται να μπει απέναντι από παράθυρο το ενυδρείο, υπάρχει πρόβλημα αν περνάει λίγη αντηλιά  από την κουρτίνα?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεις να βαλεις και αλλου ειδους barbs ta tiger δεν με τρελενουν.... και θα δεις εχει πολυ ωραια χρωματα... 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα 180 λιτρα νομίζω ειναι στο 1 μετρο μηκος... μετα παει 1.20 εκτος αν το φτιαξεις εσυ... στο 120 απλα εχεις πιο πολλες επιλογες πιο ωραια κίνηση λογο μηκους και χωρο να φτιαξεις οτι θελεις...

Link to comment
Share on other sites

για παράδειγμα odessa barb 20-25 κομμάτια..

 

odessa.jpg

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

για παράδειγμα odessa barb

 

odessa.jpg

 

Αυτό με την αντηλιά που ρώτησα πριν μήπως ξέρεις??

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις θεμα... αν δεια οτι σου κανει αλγη εκει που θα πεφτει ή θα κλεινεις λιγο την κουρτίνα ή το πατζουρι... μην σε αγχωνει αυτο.... μπροστα στο παραθυρο να μην ειναι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

δεν θα εχεις θεμα... αν δεια οτι σου κανει αλγη εκει που θα πεφτει ή θα κλεινεις λιγο την κουρτίνα ή το πατζουρι... μην σε αγχωνει αυτο.... μπροστα στο παραθυρο να μην ειναι....


1 Σημείο που μπορεί να μπει το ενυδρείο αλλά δεν ξέρω αν κάνει είναι απέναντι από το παράθυρο, με κλειστά πατζούρια δεν περνάει τίποτα. Με ανοιχτά πατζούρια χωρίς κουρτίνα θα βαράει το ενυδρείο κατακούτελα, με την κουρτίνα πάλι θα την βαράει αλλά θα περνάει ελάχιστη αντηλιά, υπάρχει θέμα??

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

με κουρτίνα μια χαρα θα ειναι!!! αν κλείνεις καο πατζουρι τωρα ακομα καλυτερα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

με κουρτίνα μια χαρα θα ειναι!!! αν κλείνεις καο πατζουρι τωρα ακομα καλυτερα!!!


Λύθηκαν πολλοί προβληματισμοί με αυτό ευχαριστώ.

Ωραία μιας και κατέληξα και στο ενυδρείο, 220 λίτρα 1.20 μήκος, για το πλάτος και το ύψος δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το ιδανικό, κάποια γνώμη για το πλάτος και το ύψος αλλά και από που θα το προμηθευτώ ?

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:


Λύθηκαν πολλοί προβληματισμοί με αυτό ευχαριστώ.

Ωραία μιας και κατέληξα και στο ενυδρείο, 220 λίτρα 1.20 μήκος, για το πλάτος και το ύψος δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το ιδανικό, κάποια γνώμη για το πλάτος και το ύψος αλλά και από που θα το προμηθευτώ ?

αν δεν εχεις καποιο μαγαζι που να πουλαει ενυδρεια κοντα σου, μπορεις να το παραγγειλεις μεσω ιντερνετ απο ενα απο τα ενυδρειακα μαγαζια που υπαρχουν και στο aquazone

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

πες μας τι θα παρεις να δουμε διαστάσεις... 

 

Τι ψάρια εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

15 Tiger Barbs

3 Yoyo Loach
Θα είναι τα ψάρια μου.

Δες τι σου εγραψα ποιο πανω. Ολα τα loach θελουν κοπαδι. Αφου μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρια απο τα botia, πρεπει να μεγαλωσεις το κοπαδι.

Διαβασε και εδω: http://www.seriouslyfish.com/species/botia-almorhae/

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Δες τι σου εγραψα ποιο πανω. Ολα τα loach θελουν κοπαδι. Αφου μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρια απο τα botia, πρεπει να μεγαλωσεις το κοπαδι.

Διαβασε και εδω: http://www.seriouslyfish.com/species/botia-almorhae/

 

Το γνωρίζω απλά αυτά τα ψάρια μπορεί να μεγαλώσουν πολύ διάβασα.
Επίσης δειγματοληπτικά  για να δω που περίπου βρίσκομαι έβαλα τα ψάρια αυτά σε online calculator, (aqadvisor) δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ακριβείς οι μετρήσεις αλλά πάνω κάτω πόσο έξω να πέφτει, τελοσπάντων μου έβγαλε stocking 76% με 15 tiger barb και 3 yoyo loach, ενώ 90% μου έβγαλε όταν πρόσθεσα άλλα 2 yoyo loach και τα έκανα 5. Όλα αυτά χωρίς να έχω βάλει φίλτρα στον υπολογισμό και χωρίς λογικά να υπολογίζει τα φυτά, το χώμα, πέτρες, ξύλα που θα βάλω. Γιαυτό είπα να τα αφήσω 3 για να μην γίνει overstocked και να έχω ένα περιθώριο 24% για τα υπόλοιπα αντί για 10% που θα έχω αν βάλω 5 yoyo loach.

Link to comment
Share on other sites

οχι τι ενυδρειο εχεις βρει... συνηθως στο 1.20 μηκος εχουν 36 εως 40 πλατος και 50 υψος... αλλα δεν ειναι κατι στανταρ παει αναλογα με την εταιρία 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Το γνωρίζω απλά αυτά τα ψάρια μπορεί να μεγαλώσουν πολύ διάβασα.
Επίσης δειγματοληπτικά  για να δω που περίπου βρίσκομαι έβαλα τα ψάρια αυτά σε online calculator, (aqadvisor) δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι ακριβείς οι μετρήσεις αλλά πάνω κάτω πόσο έξω να πέφτει, τελοσπάντων μου έβγαλε stocking 76% με 15 tiger barb και 3 yoyo loach, ενώ 90% μου έβγαλε όταν πρόσθεσα άλλα 2 yoyo loach και τα έκανα 5. Όλα αυτά χωρίς να έχω βάλει φίλτρα στον υπολογισμό και χωρίς λογικά να υπολογίζει τα φυτά, το χώμα, πέτρες, ξύλα που θα βάλω. Γιαυτό είπα να τα αφήσω 3 για να μην γίνει overstocked και να έχω ένα περιθώριο 24% για τα υπόλοιπα αντί για 10% που θα έχω αν βάλω 5 yoyo loach.

Και για αυτο αν ειδες πιο πανω, σου προτεινα να πας σε ενα πιο μικρο ειδος loach, πχ το striata :shifty:. Στο aqadvisor εχει ξεχωριστη κατηγορια που σου λεει το filtration. Αυτο ειναι το ποσο ικανοποιητικη ειναι η φιλτρανση σου. Αλλο το stocking, αλλο η φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...