Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Ενταξει ειναι λογικό να κανεις λαθη , ολα ειναι καινουργια τωρα.

Εδω γινονται λαθη και απο ατομα που ασχολούνται χρονια .

Το πρωτο ενυδρείο ειναι πολυ σημαντικο, θελει ορεξη διαβασμα και υπομονη.

Ειναι αυτο που θα σε κανει να μαθεις τα περισσοτερα και θα το θυμασαι παντα οσα στησίματα και αν κανεις .

Αυτο επειδη τωρα πρωτο -μαθαίνεις τα βασικα και επειδη πιθανότατα θα κανεις τοσα λαθη που μετα θα εχεις μαθει πολλα μεσα απο αυτα .

 

Στην παρούσα φαση το σημαντικότερο ειναι 1 και στο ειχα πει και παλαιότερα .

Αυτο ειναι να μπορεις να κρατήσεις τα ψάρια ζωντανά .

Αυτο σημαινει ότι γνωρίζω πως στρωνω ενα ενυδρείο ,ξερω πως και ποτε κανω μετρήσεις , κανω αλλαγές νερού χωρις να τις αμελω με προετοιμασμένο σε νερο θερμοκρασία και αποχλωριομενο και παρατηρώ συχνά τα ψαράκια μου για τυχόν περίεργες συμπεριφορές η ύποπτες αλλοιώσεις πανω τους.

Τα φυτά , τα εντυπωσιακά στησίματα και ο κήπος που εχω καταλαβει οτι ονειρεύεσαι έρχονται μετα τα παραπανω και σιγα σιγα εφόσον διαβαζεις και εισαι τακτικός στην περιποίηση του ενυδρείου .

 

Πηγαινε παρε μια γερή δόση μπόλι απο υγιές ενυδρείο , βαλτην στο φίλτρο και την επόμενη μερα τοποθέτησε τα πρωτα λιγα σε αριθμο ψαράκια .

Λεω λιγα και μη βιαστείς για ολα γιατι η φιλτρανση σου ειναι αδύναμη και θες το χρονο σου .

Αυτο αφου κανεις μετρήσεις .

Στην θεση σου μπορει να έριχνα και βακτήρια εμπορίου οπως της jbl που σου επιτρέπουν να βαλεις άμεσα ψαράκια . Τα εχω χρησιμοποιήσει και εκανα μετρήσεις καθημερινά και αποτι ειδα ολα ηταν καλα μεχρι που το φίλτρο ειχε βιολογια και δεν χρειαζόταν . Με το μπόλι κανονικα δεν τα χρειαζεσαι αλλα κακο δεν θα κανουν .

 

Καλη επιτυχια!!!

Απο τροφη υπαρχει καποια ποιοτικη μαρκα να προτιμησω η ολες πανω κατω τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν ποιοτικες τροφες, π.χ. ocean nutrition, hikari, sera κτλ. αλλα πρεπει να πειραματιστεις. Για παραδειγμα οι καρδιναλιοι μου τρελενονται για τα φιλαρακια της ocean nutrition, αλλα δυσκολα πηγαινουν στους κοκκους της ιδιας εταιριας. Τα κορυντορας μου απο την αλλη, μπορει να τους δινω ταμπλετες της dennerle (cookies λεγονται) που ειναι σχεδιασμενη τροφη για αυτα, αν ομως ειναι χορτασμενα την περνανε. Οσο και αν εχουν φαει ομως, αν ριξω sera vipagran τρελενονται, που θεωρητικα δεν προοριζεται για κορυντορας. Οπωτε ειναι υποκειμενικο ποιες τροφες ειναι καταλληλες. Γενικα δεν εχουν τεραστιες διαφορες οι εταιριες, θεμα μαρκετινγκ ειναι πιστευω. Eπισης καλο ειναι να εχεις ποικιλια και να δινεις που και που φυτικης προελευσης τροφες, καθως και ζωντανες/κατεψυγμενες τροφες

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Φίλε μου, ούτε το σφουγγάρι το στίβουν μέσα στο ενυδρείο! Το βάζουν μέσα στο φίλτρο, μαζί με το μπόλι. Τώρα ότι έκανες πήγε στράφι, πρέπει ν'αρχίσεις πάλι από την αρχή. :headonwall:

 

Μα καλά, αυτός που στα'δωσε δεν σου είπε και οδηγίες χρήσης;  :2guns:

 

Και για πες μου τα αεροφιλτα πως τα μπολιαζουν?

Μια χαρα δουλευει το να στιψεις το σφουγγαρια στο νερο μεσα, δοκιμασμενο χρονια τωρα.

Ελπιζω να γνωριζεις οτι  βιολογια δεν αναπτυσεται μονο στο φιτρο...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Και για πες μου τα αεροφιλτα πως τα μπολιαζουν?

Μια χαρα δουλευει το να στιψεις το σφουγγαρια στο νερο μεσα, δοκιμασμενο χρονια τωρα.

Ελπιζω να γνωριζεις οτι  βιολογια δεν αναπτυσεται μονο στο φιτρο...

 

Συγνώμη, μήπως εσείς είδατε κάποιο αερόφιλτρο που δεν είδα εγώ μέσα στο ενυδρείο; Οι φωτογραφίες δείχνουν εξωτερικό φίλτρο, στο οποίο προσωπικώς θα έβαζα το μπόλι και ίσως το σφουγγάρι. Αν δεν προσέξατε, ο @Hustler είναι καινούριος στο χώρο, οπότε να τον μπερδεύετε με "τεχνικές δοκιμασμένες χρόνια τώρα", για μένα είναι λάθος. Ας μάθει τα βασικά με τα οποία θα απολαμβάνει το ενυδρείο του και μετά θα επεκταθεί και μόνος του, αν έχει τη διάθεση. Οι πολλές πληροφορίες τον μπερδεύουν περισσότερο και ίσως τον κάνουν ν'αντιπαθήσει το χόμπι, μια και το ζητούμενο είναι να το χαίρεσαι και όχι να το υπηρετείς και να σε αγχώνει.  B)

 

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...