Jump to content

Το πρωτο μου Ενυδρειο, "Κραυγή Βοήθειας"


Recommended Posts

Εγω παντως δεν θα κοιμομουν ησυχος εαν δεν απλωνα τη στηριξη του νερου σε ολο το κατω τζαμι και να βασιζομουν μονο στην περιμετρικη σιλικόνη....

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Δες και τα ποδια απο το επιπλο μηπως δεν πατανε καλα και στο στραβωνουν. Επισης αν ειναι φτιαχτο απο σενα δες μηπως κατι δεν εχεις σφιξει αρκετα. Ουτως ή αλλως θες κατι αναμεσα παντως. 

Ειναι φτιαχτο οχι απο εμενα ομως, οτι υλικο και να αποφασισω να βαλω πρεπει να βαλω ολοκληρη επειφανεια πανω στο επιπλο και οχι μονο στα σημεια που χανει ετσι δεν ειναι?
Με μια επιφανεια μονοτικο dow πανω στο επιπλο και απο πανω το ενυδρειο θα ειναι κομπλε οπως το σκεφτομαι εγω, τι λετε?

Τα ποδια του επιπλου δεν παιζουν μονο το ενυδρειο παιζει πανω στην επιφανεια.

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Λυσε και ξαναφτιαξε τοτε το επιπλο. Εγω αυτο θα εκανα. Και ουτως ή αλλως κατι θα εβαζα απο κατω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Λυσε και ξαναφτιαξε τοτε το επιπλο. Εγω αυτο θα εκανα. Και ουτως ή αλλως κατι θα εβαζα απο κατω

 

Δεν το εφτιαξα εγω το επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις κατι δες μηπως δεν φταιει το επιπλο και ειναι στραβο κατι αλλο.Μπορει να ειναι το πατωμα ή ακομα παρα πολυ δυσκολο το ενυδρειο.Παρε ενα αλφαδι και μετρα τα ολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Πριν κανεις κατι δες μηπως δεν φταιει το επιπλο και ειναι στραβο κατι αλλο.Μπορει να ειναι το πατωμα ή ακομα παρα πολυ δυσκολο το ενυδρειο.Παρε ενα αλφαδι και μετρα τα ολα.

Εχω ηδη κανει μετρησεις αλφαδιασα το επιπλο 100% πριν τοποθετησω το ενυδρειο πανω στο επιπλο, ειναι σιγουρο οτι η επιφανεια του επιπλου ειναι το προβλημα.

Το θεμα ειναι πως διορθωνω τα μεροι στα οποια δεν παταει το ενυδρειο και ειναι στον αερα.

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το κενο απο κατω δειχνει πολυ μεγαλο για να το καλυψει το dow με ασφαλεια και να κοιμασαι ησυχος.Πρεπει να φτιαξεις το επιπλο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

Για εμενα το κενο απο κατω δειχνει πολυ μεγαλο για να το καλυψει το dow με ασφαλεια και να κοιμασαι ησυχος.Πρεπει να φτιαξεις το επιπλο

 

Μαλιστα, επειδη το να κοιμαμαι ησυχος ειναι η προτεραιοτητα μου, πως να το επισκευασω γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μονο καποιος που μπορει να το δει απο κοντα:P. Φωναξε καποιον επιπλοποιο αν δεν μπορεις εσυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kosmas έγραψε:

Μονο καποιος που μπορει να το δει απο κοντα:P. Φωναξε καποιον επιπλοποιο αν δεν μπορεις εσυ

 

Ισως με ενα τριφτη αν κανω λεια την επιφανεια να διορθωθει, θα ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Hustler έγραψε:

Ειναι φτιαχτο οχι απο εμενα ομως, οτι υλικο και να αποφασισω να βαλω πρεπει να βαλω ολοκληρη επειφανεια πανω στο επιπλο και οχι μονο στα σημεια που χανει ετσι δεν ειναι?
Με μια επιφανεια μονοτικο dow πανω στο επιπλο και απο πανω το ενυδρειο θα ειναι κομπλε οπως το σκεφτομαι εγω, τι λετε?

Τα ποδια του επιπλου δεν παιζουν μονο το ενυδρειο παιζει πανω στην επιφανεια.

Aν δεν υπαρχει πατουρα απο εργοστασιακο ενυδρειο ( τα πλαστικα που βαζουν στην βαση) βαζουμε φελιζολ σε ολο το τζαμι .... \

Το ενυδρειο που πηρες δεν ειχε πατουρα?

Παρε ενα ισιο ξυλο ή οτιδηποτε αλλο και δες την επιφανεια του ξυλου...

Δεν ειναι λογικο... τι μαστορης το εκανε αυτο... μονο ξυλουργος δεν ειναι...

Φτιαξε την επιφανεια να ειναι ισια , και μετα το φελιζολ...

Το φελιζολ εχει μια  και ανοχη  στο βαρος... αν ειναι μεγαλη η διαφορα δεν θα παταει παλι καλα το ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το θυμηθηκα το ξυλο εχει περαστει βερνικι, καποια προστασια για το νερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Τωρα το θυμηθηκα το ξυλο εχει περαστει βερνικι, καποια προστασια για το νερο?

ναι 2 χερια

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το παλικαρι σπιτι και μου το εφτιαξε και ειναι κομπλε μονο στην δεξια πλευρα στη μεση του πλατους φαινεται μια χαραμαδα με το ματι ισως και ενα χιλιοστο που δεν παταει και συνεχιζει για 5 εκατοστα, καπου στην μεση ειναι αυτο αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα, το ενυδρειο εχει κορνιζα και παταει επανω γυρω γυρω, θα χρειαστω να βαλω και φελιζολ τωρα να παταει επανω ? δε νομιζω ε ? Παταει ολο επανω στο επιπλο απευθειας εκτος απο το σημειο που προανεφερα για τριχες ομως, παρολα αυτα του εβαλα ενα πλαστικο υλικο απο κατω για την ιδεα.

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

και επαναλαμβάνω .. το ενυδρείο σου εχει υπερυψωμένο πάτο και δεν βρίσκεται το γυαλί σε απευθειας επαφή με το έπιπλο .

Απο τη στιγμη που το έπιπλο ειναι οκ ,αν θες βαζεις αν θες δεν βαζεις . Η διαφορα θα ειναι στο μυαλο σου .

Το φελιζόλ , το στρωματακι και οτιδηποτε αλλο επιβάλλεται σε ενυδρεία που το τζαμί ερχεται σε απευθειας επαφή με το έπιπλο και αυτο επειδη το έπιπλο μπορει να μην ειναι 100 τοις εκατο λείο και ισιο και στην κυριολεξία να κανει κρακ και να σπασει.

στην δικη σου περιπτωση το παραπανω δεν ισχυει .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεμισα και υπαρχουν παντου φυσαλιδες στο τζαμι, γιατι ετσι παιζει κανενα ρολο?

sasdfsd.jpg

Έγινε επεξεργασία - Hustler
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα είναι η οσμωτική πίεση του δικτύου σε 24 ώρες το πολύ θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπλε φως βλεπω.

Τι λαμπες εχεις και τι κελβιν?

Link to comment
Share on other sites

Σπρώξε το περισσότερο χαλίκι προς τα πίσω , άσε μπροστά 4-5 εκατοστά.

 

Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Rastafarian απότι φαίνεται έχεις κάνει λάθος με τις λάμπες :/ Ακτινικές πήρες για θαλασσινό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Πολυ μπλε φως βλεπω.

Τι λαμπες εχεις και τι κελβιν?

 

Τις μαματες λαμπες εχω του ενυδρειου Τ5 39W x2 η μπροστινη ειναι ασπρη η πισω ειναι μπλε, δεν γραφουν κατι πανω οσο αναφορα τα κελβιν και τα λουμεν.

Υπαρχει προβλημα να μου δημιουργησει προβλημα το πολυ μπλε φως?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Σπρώξε το περισσότερο χαλίκι προς τα πίσω , άσε μπροστά 4-5 εκατοστά.

 

Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Rastafarian απότι φαίνεται έχεις κάνει λάθος με τις λάμπες :/ Ακτινικές πήρες για θαλασσινό;

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο το scape που θελω απλως επειδη το ξυλο δεν εχει μουλιασει καλα και θελει λιγο ακομα για να μενει στον πατο εχω παρει το χωμα απο γυρω γυρω και το εχω βαλει στο κεντρο για να κρατιεται το ξυλο στον πατο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

 

Τις μαματες λαμπες εχω του ενυδρειου Τ5 39W x2 η μπροστινη ειναι ασπρη η πισω ειναι μπλε, δεν γραφουν κατι πανω οσο αναφορα τα κελβιν και τα λουμεν.

Υπαρχει προβλημα να μου δημιουργησει προβλημα το πολυ μπλε φως?

Nαι. Άλγες.

 

Η μπλε λάμπα είναι για θαλασσινό ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Nαι. Άλγες.

 

Η μπλε λάμπα είναι για θαλασσινό ενυδρείο.

Οποτε κραταω σιγουρα την μπροστινη ως εχει, να αλλαξω την πισω λαμπα με μια αλλη ασπρη παλι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Hustler έγραψε:

Οποτε κραταω σιγουρα την μπροστινη ως εχει, να αλλαξω την πισω λαμπα με μια αλλη ασπρη παλι ?

Η λευκή που έχεις είναι λογικά μία κλασική daylight από 6000 έως 8000κ . Σου φαίνεται πολύ ψυχρή στο μάτι;

 

Μπορείς να βάλεις άλλη μία daylight αλλά μπορείς να βάλεις και μία λάμπα για φυτά που είναι πιο ροζ απόχρωσης.

Συνήθως οι ενυδρειακές πωλούνται ως Plant ''κάτι''.

 

Τελικά, το φωτιστικό σου έχει ανακλαστήρες ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fred13 έγραψε:

Η λευκή που έχεις είναι λογικά μία κλασική daylight από 6000 έως 8000κ . Σου φαίνεται πολύ ψυχρή στο μάτι;

 

Μπορείς να βάλεις άλλη μία daylight αλλά μπορείς να βάλεις και μία λάμπα για φυτά που είναι πιο ροζ απόχρωσης.

Συνήθως οι ενυδρειακές πωλούνται ως Plant ''κάτι''.

 

Τελικά, το φωτιστικό σου έχει ανακλαστήρες ;

Δεν ειχε ανακλαστηρες αλλα εβαλα εγω. Ειναι ψυχρη αρκετα η μπροστινη λαμπα. Για ροζ τι να ζητησω ακριβως ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...